Rishikimi i Sigurisë së Webroot Wifi VPN – Përditësuar 2020

Rishikimi i Sigurisë i Webroot Wifi VPN

Webroot Wifi VPN Security është VPN me emrin më të gjatë në treg, por kjo është gjithçka që bie në sy për këtë. Nuk është veçanërisht e sigurt, ka një politikë të çuditshme të intimitetit dhe mungojnë tiparet e zakonshme. Lexoni rishikimin tonë të plotë për të parë pse doni të shmangni këtë VPN.


mirë-VPN-Shqyrtime

Webroot është një kompani e sigurisë në internet që filloi në fillim të viteve ‘90 por u ble kohët e fundit nga Carbonite, për të cilën mund të lexoni më shumë në Shtetin Mars të Re të Marsit. Webroot vë një fokus të fortë në shërbimin e tij antivirus, por ofron gjithashtu një rrjet privat virtual të quajtur WiFi Security.

Webroot WiFi Security na tronditi në shumë mënyra, me shpejtësi të madhe në shumë prej serverëve në Sh.B.A dhe Evropë dhe aftësinë për të shqyer përmes Netflix dhe zbulimin VPN të BBC-së.

Thënë kjo, nuk do ta bëjë listën tonë më të mirë VPN sepse nuk heq shumë karakteristika që shumë përdorues do t’i konsideronin përbërësit kritikë të një VPN të mirë. Për shembull, OpenVPN mungon nga lista e protokolleve në dispozicion.

Politika e diskutueshme e privatësisë e Webroot WiFi Security dhe mungesa e përgjithshme e sigurisë e bëjnë atë një shembull të shkëlqyeshëm të një kompanie që zgjidh një problem mirë nga pikëpamja teknike, por duke mos arritur të ofrojë shumë nga gjërat më të vogla që klientët kërkojnë.

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për sigurinë Webroot Wifi VPN

Features

Siguria e WeFoot WiFi është drejtuar për njerëzit që duan një përvojë të VPN pa telashe. Për shkak të kësaj, ajo ofron disa karakteristika që janë të këndshme për t’u pasur, por i mban gjërat pa eshtra.

Aplikacioni është në dispozicion për Windows, macOS, Android dhe iOS. Përdoruesit e Linux kanë mbetur në pluhur, megjithëkëtë, ata që duan të ekzekutojnë VPN përmes një shtesë të shfletuesit. Ju nuk mund ta vendosni VPN në rutera, ose kjo e bën më të vështirë mbrojtjen e të gjitha pajisjeve të shtëpisë tuaj menjëherë (dhe fluturon përballë emrit “WiFi Security”).

Webroot-Wifi-VPN-Security-WebrootOS

Ajo ofron disa protokolle, duke përfshirë IKEv2, L2TP dhe PPTP. Megjithëse këto protokolle janë të shpejtë, ato nuk janë opsionet më të sigurta. Ne do të shkojmë në më shumë detaje rreth sigurisë së tyre më vonë, por nëse jeni kurioz për protokollet VPN, duhet t’i jepni leximin e protokollit tonë VPN.

Kur hapni cilësimet, do të gjeni një listë të shkurtër të kutive të kontrollit. Ato përmbajnë opsione të tilla si lidhja automatikisht në start-up ose ndezja ose fikja e kthesës së vrasjeve. Ekziston gjithashtu një mundësi për filtrimin e uebit që ndihmon në bllokimin e faqeve të internetit të mundshëm me qëllim të keq. Megjithëse është mirë të kesh për ata që shqetësohen për sigurinë në internet, nuk është aq e mirë sa të përdorësh një antivirus të vërtetë (lexoni udhëzuesin më të mirë të softuerit antivirus).

Disa karakteristika mungojnë nga Webroot WiFi Security, megjithëse, përfshirë mbrojtjen e rrjedhjes së DNS, tunelimin e ndarë dhe madje edhe protokollin OpenVPN, i cili është pa dyshim protokolli më i sigurt VPN. Nëse jeni duke kërkuar për një VPN më të pasur me karakteristika, ju sugjerojmë të lexoni rishikimin tonë ExpressVPN.

Vështrim i Veçorisë së Karakteristikave të Sigurisë Webroot Wifi VPN

Logoja e Sigurisë Webroot Wifi VPNwww.webroot.com

Fillon nga 333 $ muaj gjithë Plane

i përgjithshëm

Menyra pagese
PayPal, kartë krediti

Pranon cryptocurrency

Lidhje të njëkohshme
5

Mbështet tunelizimin e ndarë

Bandwidth i pakufizuar

Provë falas në dispozicion

Periudha e rimbursimit
70 ditë

Shuma e serverit në të gjithë botën
35

OS-të e desktopit
Windows, MacOS

OS-të e lëvizshme
Android, iOS

Zgjatjet e shfletuesit

Mund të instalohet në ruterë

streaming

Mund të hyni në Netflix SHBA

Mund të hyni në iPlayer në BBC

Mund të hyni në Hulu

Mund të hyni në Amazon Prime Video

siguri

Llojet e shifrimit
256-AES

Protokollet VPN në dispozicion
PPTP, L2TP, IKEv2

Aktivizohet në fillimin e pajisjes

Lejon përrua

Politika e mos-prerjeve

Kaloi testin e rrjedhjes DNS

Killswitch në dispozicion

Malware / bllokues i reklamave të përfshira

mbështetje

Biseda live
Orari zyrtar

Mbështetje me email
24/7

Mbështetje telefonike

Forumi i përdoruesit

Njohuri baze

Çmimeve

Kur bëhet fjalë për çmimet e Webroot WiFi Security, opsionet tuaja janë të kufizuara. Ka dy plane në ofertë, të dyja ato janë për një vit. Nuk ka plane mujore ose shumë-vjeçare. Plani i parë vjen me deri në tre lidhje, ndërsa tjetri lejon pesë.

Siguria e WeFoot WiFi nuk ofron një provë falas ose nuk pranon kriptocurrency. Thënë kjo, ajo ofron një politikë bujare të rimbursimit 70-ditor nëse nuk jeni të kënaqur me shërbimin, i cili disi përbën mungesën e një periudhe prove. Sshtë rimbursimi më i gjatë në biznes, duke mposhtur madje 45 ditët bujare të CyberGhost (lexoni rishikimin tonë CyberGhost për më shumë në lidhje me këtë shërbim të shkëlqyeshëm).

Nëse thjesht po kërkoni të lidhni pajisjet personale – mbase një desktop dhe një laptop – plani me tre përdorues është me çmim konkurrues. Edhe çmimi i planit me pesë përdorues nuk është i egër, por do të ishte mirë të shihni një plan të lidhjeve të pakufizuara.

Webroot-Wifi-VPN-Security-Çmimeve

Shtë gjithashtu e pazakontë të gjesh një shërbim VPN që nuk do t’i lejojë përdoruesit të regjistrohen në baza mujore ose tremujore. Nëse jeni duke kërkuar një plan të përballueshëm VPN që ofron lidhje të pakufizuara, si dhe një normë të shkëlqyeshme mujore, ju rekomandojmë të lexoni rishikimin tonë në Windscrib pasi të përfundoni këtu.

Nga ana tjetër, shumë ofrues të VPN ofrojnë zbritje për njerëzit që planifikojnë të përdorin një VPN në baza të vazhdueshme dhe duan të regjistroheni për periudha më të gjata kohore. Nëse paguani përparime për një plan afatgjatë tërheqës për ju, ju sugjerojmë të kontrolloni rishikimin tonë të NordVPN. NordVPN është një ofrues i gjithanshëm i shkëlqyeshëm dhe ofron plane për dy dhe tre vjet me çmime tërheqëse.

Lehtësinë e përdorimit

Kur bëhet fjalë për lehtësinë e përdorimit në faqen e internetit, Webroot disi i mungon shenja. Uebfaqja është hedhur në një mënyrë që mund ta bëjë navigimin konfuz, veçanërisht kur bëhet fjalë për shërbimin e tij WiFi Security VPN. Kjo është kryesisht për shkak se antivirusi i Webroot është në qendër të faqes së internetit. VPN është vendosur në djegien e pasme.

Sapo të gjeni se ku duhet të shkoni, regjistrimi dhe instalimi i klientit është i lehtë. Nga kjo pikë e tutje, është lundrimi i qetë. Klienti është i shtruar mirë dhe miqësor ndaj përdoruesit. Në fillim, gjithçka që do të shihni është një dritare e gjallë jeshile me flamurin e vendit me të cilin do të lidheni dhe një buton portokalli që thotë “lidheni”.

Webroot-Wifi-VPN-Security-Webrootclient

Klikoni mbi flamurin ose simbolin e vendndodhjes së vogël pranë butonit “lidheni” për të hapur menunë e serverit. Kjo ju lejon të shikoni vendet e disponueshme për t’u lidhur me të dhe është e lehtë për tu shfletuar. Lista ka një mundësi automatike në krye që zgjedh serverin më të shpejtë në dispozicion, tre opsione “më të rekomanduara”, duke përfshirë Francën, Gjermaninë dhe Sh.B.A., dhe një listë të alfabetizuar të vendeve.

Lista ka emrat e secilit vend, si dhe flamujt e tyre, gjë që ndihmon në shfletimin e shpejtë. Ekziston gjithashtu një funksion kërkimi në krye nëse e dini ku doni të lidheni.

Në krye të djathtë është një buton që hap ekranin e menusë. Ekrani i menusë është paraqitur mirë dhe, siç u përmend, eshtra të zhveshur. Nëse jeni dikush që dëshiron kontroll të plotë mbi mënyrën e konfigurimit të VPN tuaj, kjo mund të shihet si e dëmshme, por ka diçka për të thënë për thjeshtësinë e ndërfaqes së Webroot WiFi Security.

Ekzistojnë pesë skedarë në krye të dritares së cilësimeve dhe secila prej tyre ka një pjesë të vogël të opsioneve të shpjeguara qartë. Tabet mbulojnë protokollet; Cilësimet e përgjithshme, të tilla si ekzekutimi në fillim dhe njoftimet; cilësimet e lidhjes, siç është magjistari; uebsajtin me qëllim të keq që bllokon filtrin e uebit dhe kontakton mbështetjen.

Webroot-Wifi-VPN-Security-WebrootSettings

shpejtësi

Shpejtësia është një çantë e përzier me Webroot WiFi Security. Nga testimi ynë, pamja e përgjithshme duket se serverat e Amerikës së Veriut dhe Evropës janë me cilësi të lartë, ndërsa serverat aziatikë dhe amerikano-jugorë nuk janë në të njëjtat standarde.

Vendndodhja: Ping (ms) Shkarkoni (Mbps) Ngarkime (Mbps)
Të pambrojtur (Virginia)1372,075.83
Londër8868,905.41
Lindja e Shteteve të Bashkuara5867,855.06
Japoni19323,092.45
Switzerland12866.14.25
Brazil14214,683.13

Kur lidhemi me një server të SHBA Coast Coast, të cilat ka shumë të ngjarë në New York City, duke i bërë ata rreth 400 milje larg vendndodhjes sonë të testimit, ne shohim një rritje të vogël në ping, por një humbje të papërfillshme të shpejtësisë.

Duke u larguar më larg te serverët në Londër, të cilët janë afërsisht 3,800 milje larg nesh, ne shohim vetëm një rritje të vogël në kohën e ping dhe humbje të shpejtë të shpejtësisë. Serverët zviceranë gjithashtu shohin performancë mbresëlënëse duke pasur parasysh distancën e konsiderueshme.

Webroot-wifi-VPN-sigurisë-Shpejtësi

Historia është e ndryshme kur provoni serverat në kontinentet e tjera, megjithatë. Për shembull, lidhja me Japoninë, e cila është rreth 6.800 milje larg nesh, humbet më shumë se gjysmën e brezit tonë të vazhdueshëm të shkarkimit. Brazili pikturon një pamje të ngjashme të performancës, pavarësisht se është në të njëjtën distancë si Londra nga ne.

Megjithëse koha e ping-ut në disa nga serverat nuk është e tmerrshme, ato nuk janë aq të ulëta sa të luajnë lojëra konkurruese. Nëse qëllimi juaj është të luani lojëra të kufizuara ose të luani në serverë të tjerë, shikoni VPN-në tonë më të mirë për mbledhjen e lojrave për të parë se cili VPN do t’ju japë avantazhin më të mirë.

Thënë kjo, shumë nga serverat që kemi testuar kanë shpejtësi të shkëlqyera. Serveri në Londër performon mirë dhe humbet pak nga shpejtësitë tona të qëndrueshme.

Shpejtësitë e serverëve janë jokonsistente, megjithëse, duke e bërë Webroot WiFi Security një zgjedhje të rrezikshme nëse mbështeteni në shpejtësi të shpejtë në internet. Nëse jeni duke kërkuar një performancë të konsiderueshme mbresëlënëse të shkarkimit ose ngarkimit, atëherë hidhini një sy listës sonë të VPN-ve më të shpejta.

siguri

Siguria është zona më e dobët për Webroot WiFi Security. Siç kemi prekur më herët, protokollet e ofruara janë larg idealit, me IKEv2 protokollin e paracaktuar.

IKEv2 krijon një shoqatë të sigurisë midis kompjuterit tuaj dhe serverit që po kontaktohet me gjëra të tilla si një shifër dhe një çelës encryption të trafikut. Farë do të thotë se është “protokolli” më i shpejtë i VPN në shumicën e rasteve, dhe siguria është modestisht e mirë, por jo aq e mirë sa një protokoll i vërtetë tunelizimi, siç është OpenVPN.

Webroot-Wifi-VPN-Security-WebrootProtocols

Opsionet e tjera janë më të këqija, me L2TP që është një protokoll i arsyeshëm i tunelit dhe PPTP nuk është në pyetje për këdo sepse është i vjetëruar dhe jo i sigurt. Asnjë nuk është aq i fortë sa i përket sigurisë sa OpenVPN, të cilën ofrojnë shumica e ofruesve sepse është i lirë dhe me burim të hapur.

Thënë kjo, të gjithë ata protokolle u kanë shtuar encryption AES 256-bit për të ndihmuar në errësimin e të dhënave tuaja. Nëse jeni kurioz për kriptimin dhe çfarë do të thotë kjo, konsideroni të shikoni në përshkrimin tonë të artikullit të kriptimit.

Një flamur i kuq përveç mungesës së protokolleve të sigurta është se gjatë testimit tonë zbuluam se Webroot WiFi Security është plot me rrjedhje të DNS. Serverdo server dhe protokoll u kap në serverin DNS të ofruesit të shërbimit tonë të internetit.

Nëse dëshironi të dini më shumë rreth asaj që do të thotë, lexoni artikullin tonë për rrjedhjet e DNS. Si përmbledhje, do të thotë që edhe pse jeni duke u lidhur në internet përmes një serveri të huaj, kompjuteri juaj ende po kontakton dhe po shpërndan informacione me ISP-në tuaj ose, në disa raste, qeverinë tuaj.

Mungesa e protokolleve të sigurta dhe çështja e rrjedhjes së DNS do të thotë që njerëzit që përpiqen të marrin rreth censurimit në internet duhet të shmangin Webroot WiFi Security. Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë për të shënuar përmes Firewall-it të Madh të Kinës, për shembull, duhet të hidhni një sy në shërbimet tona më të mira VPN për përmbledhjen e Kinës.

intimitet

Politikat e privatësisë krijojnë një përshtypje të parë të menjëhershme në varësi të asaj se sa zgjasin. Më gjatë ato kanë më shumë të ngjarë të fshehin gjuhën e poshtër juridike ose “ifs” dhe “buts”. Ky është rasti me politikën e intimitetit të Webroot.

Në fillim, ajo pretendon se nuk regjistron ose mbledh të dhëna të aktivitetit të shfletimit. Nëse lexoni më tej, kjo duket se është e pavërtetë. Politika përshkruan pesë gjëra me të cilat regjistrohen Webroot WiFi Security, duke përfshirë datën dhe kohën e përdorimit, sasinë e të dhënave të transmetuara gjatë përdorimit, me cilin server me të cilin keni lidhur, shtetin nga i keni lidhur dhe numrin e pajisjeve të lidhura me llogarinë.

Megjithëse adresa juaj e IP-së nuk mbahet e regjistruar, sipas Webroot, vendi ku jeni. Kjo është diçka me një dallim të parëndësishëm, sidoqoftë, sepse mban rekord adresën e shtëpisë tuaj për të përpunuar pagesa. Më pas politika thotë se informacioni mbahet “për aq kohë sa është e nevojshme në qëllimin për të cilin Webroot e mbledh atë.”

Asnjë ofrues i VPN nuk duhet të ketë një politikë privatësie për sa kohë që është Webroot. Nëse politika bie në sy për faqet, dhe ofruesi po përpiqet të ruajë adresën e shtëpisë tuaj dhe informacione të tjera në skedar për aq kohë sa të dëshirojë, nuk është private. Nëse jeni të interesuar se si duket një politikë e fshehtë dhe e saktë e intimitetit, lexoni rishikimin tonë të VyprVPN.

Performanca streaming

Duke pasur parasysh rrjedhjet e DNS që morëm në testimin tonë, ne menduam se Webroot WiFi Security nuk do të jetë në gjendje të depërtojë përmes aftësive mohuese të përfaqësuesit të BBC-së ose Netflix-it. Na vërtetoi gabim.

Pa ndryshuar një cilësim të vetëm, ne ishim në gjendje t’i qasemi iPlayer-it në BBC dhe të shikojmë përmbajtjen e BBC-së. Historia ishte e njëjtë për Netflix, Amazon Prime Video dhe të gjitha shërbimet e tjera që transmetuam.

Performanca ishte gjithashtu e mirë, me videot që kërkuan vetëm disa sekonda për të ngarkuar dhe paracaktuar në 1080p ose, në disa raste, 720p. Nuk kishte ndërprerje ose çështje buffering, dhe nëse lojtari dështoi në 720p, shpesh lëvizte deri në 1080p kur lidhja ishte më e qëndrueshme.

Megjithëse Webroot WiFi Security bëri çuditërisht mirë në qasjen në faqet e internetit të geobllokuar, ne ju këshillojmë që të hetoni opsione të tjera për shkak të çështjeve të tij të sigurisë dhe intimitetit. Nëse po përpiqeni të arrini në përmbajtjen e BBC-së, shikoni VPN-në më të mirë për përmbledhjen e iPlayer të BBC-së. Nëse Netflix është ajo që jeni pas, lexoni se si ta rrahni artikullin e ndalimit të Netflix VPN.

Vendndodhjet e serverëve

Webroot WiFi Security ka 35 vende që janë përhapur në mënyrë të barabartë në të gjithë globin. Ka vendndodhje në Afrikë, Amerikën e Veriut, Azi, Amerikën e Jugut dhe Evropë, do të thotë që ju keni një shans të mirë për të gjetur një server aty pranë, pavarësisht se ku mund të jeni.

Webroot-Wifi-VPN-Security-WebrootServers

Vendet që shumica e njerëzve do të përdorin janë të përfshira, përfshirë SH.B.A. dhe MB. Megjithëse janë përhapur mirë, 35 serverë janë një numër anemik. Nëse po përpiqeni të gjeni VPN që ofron më shumë lokacione, shikoni rishikimin tonë HideMyAss. HideMyAss ka një 280 vende mahnitëse në 190 vende.

Shërbimi ndaj klientit

Shërbimi ndaj klientit ishte një çantë e përzier me Webroot WiFi Security. Ekzistojnë disa opsione se si të merrni mbështetje. Ekziston një tipar bisede live në uebfaqe, por ai është i disponueshëm vetëm në faqen e arkëtimit dhe është i drejtuar për t’iu përgjigjur pyetjeve të fundit që njerëzit mund të kenë gjatë blerjes.

Kur ne kontaktuam me njerëzit në chat live, ata mund të përgjigjen në pyetjet tona dhe u përgjigjën shpejt. Ne gjithashtu krijuam një biletë mbështetëse për të ndihmuar në një problem të simuluar përmes postës elektronike. Sa i përket kohës së shkrimit, kanë kaluar tre ditë që kur kemi bërë biletën tonë të mbështetjes dhe ende nuk kemi dëgjuar përsëri.

Uebfaqja e Webroot gjithashtu ka një forum të gjerë përdoruesish ku mund t’i bëni pyetje komunitetit dhe të merrni përgjigje nga përdoruesit e tjerë. Laidshtë shtruar mirë dhe i lehtë për t’u përdorur. Nga ana tjetër, baza masive e njohurive është e dobishme nëse mund të gjeni pjesën e duhur, por është më e vështirë të lundroni sepse jep përparësi në përgjigjet për antivirusin e Webroot dhe programet e tjera.

Aktgjykimi

Webroot WiFi Security ekzekutoi shumë nga aspektet teknike të të qenurit mirë një ofrues i VPN. Vendndodhjet e serverëve janë zgjedhur mirë dhe shpërndarë në të gjithë globin. Shumë nga serverët ofrojnë shpejtësi mbresëlënëse dhe aftësia e VPN për të hyrë në përmbajtje të bllokuar ishte ndër më të mirat që kemi parë.

Thënë kështu, i mungon shenja kur bëhet fjalë për sigurinë dhe privatësinë, të cilat janë pa dyshim dy aspektet më të rëndësishme të një ofruesi të mirë VPN. Nëse po pyesni se ku të shkoni nga këtu për të gjetur një ofrues VPN më të rrumbullakosur, i cili do të respektojë privatësinë tuaj dhe sigurinë në internet, ne kemi një arkiv të gjerë të shqyrtimeve VPN për ju që të shfletoni.

Nëse keni përvojë me VPN të Webroot ose ndonjë prej shërbimeve të tjera të saj, na tregoni në komentet më poshtë. Ne e duam të dëgjojmë nga ju dhe, si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map