Corel VideoStudio Ultimate Review – Përditësuar 2020

Rishikimi Ultimate Corel VideoStudio

Corel VideoStudio Ultimate është një redaktues videosh mjaft i shfaqur, i lehtë për t’u përdorur që përdoret gjerësisht nga profesionistët dhe amatorët. Sidoqoftë, ne kemi hasur në disa çështje të performancës gjatë përdorimit të saj, kështu që mund të mos jetë përgjigja për të gjithë. Lexoni rishikimin tonë të plotë për VideoStudio për detaje.


rishikime të redaktorit të videos

Ne po shohim një softuer të vlerësuar shumë sot në këtë përmbledhje Corel VideoStudio Ultimate. VideoStudio është një mjet për redaktimin e videove të publikuar nga kompania kanadeze e softuerit, Corel. Fillimisht e zhvilluar nga zhvilluesi i Tajvanez Ulead Systems, ajo ka qenë rreth e rrotull që nga viti 2006.

Do të shohim se si formohet në krahasim me rivalët e tij sot. Së pari, ne do t’i shikojmë tiparet e tij për të parë se çfarë mund të bëjë. Ne do të faktojmë në çmimin e tij, si dhe mundësia e arritjes së tij. Ne do të shohim gjithashtu performancën e tij dhe do të shohim se cilat formate mbështet, si dhe mjetet që vijnë me të.

Ne gjetëm shumë për të pëlqyer në VideoStudio, me karakteristika të bollshme, një ndërfaqe përdoruesi me pamje të mirë dhe kontrolle të lexueshme. Sidoqoftë, nuk performoi ashtu si do të na pëlqente dhe kishim disa çështje me të, por ishte një përvojë pozitive, në përgjithësi.

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për Corel VideoStudio Ultimate

Features

VideoStudio Ultimate përfshin të gjitha tiparet themelore të redaktimit që do të prisnit. Ju mund të importoni videoklipe, dhe me lehtësi prerë dhe ngjitur ato. Ju mund të shtoni audio, mbivendosje, tekst dhe titra – përfshirë tekstin 3D – dhe të aplikoni një përzgjedhje të efekteve.

Megjithëse shtesat janë sigurisht të rëndësishme, bërja mirë e gjërave të thjeshta është ndoshta më shumë, dhe VideoStudio e merr atë të drejtë. 

Ashtë një cinch për të tërhequr klipet në afatin kohor, për të lëvizur gjërat dhe për të bërë shkurtime. Ju gjithashtu lehtë mund të tërhiqni videon tuaj për të ripozicionuar dhe për ta shkallëzuar atë. VideoStudio Ultimate gjithashtu bën pamjen dhe zmadhimin e lehtë, të cilat janë mënyra të mira për t’i bërë gjërat të duken më profesionale.

VideoStudio Ultimate shkon shumë më larg sesa bazat këtu me nivelet dhe opsionet e rregullimit të ngjyrave. Ju mund të rregulloni automatikisht ngjyrat ose të akordoni gjithçka. 

Ekzistojnë gjithashtu mundësi për të punuar me ekuilibrin e bardhë, së bashku me mjete si kurba e tonit dhe akordimi HSL që ju lejojnë të ndryshoni ngjyrën, ngopjen dhe butësinë. Ju mund të përdorni paracaktimet për të bërë ndryshime të shpejta ose për të marrë kohën tuaj për të vendosur gjërat saktësisht si i dëshironi ato. 

Filtrat VideoStudio

Ju gjithashtu mund të aplikoni shumë filtra për të ndryshuar pamjen e videove tuaja. Përdorimi i këtyre është vetëm një çështje e zvarritjes dhe rënies.

Ekziston një përzgjedhje e mirë e tranzicioneve për t’ju ndihmuar të kaloni nga një klip në tjetrin. Versioni i fundit i VideoStudio Ultimate përfshin tranzicione pa probleme, si dhe morfim. 

Tranzicionet kanë shumë parametra, kështu që ju gjithashtu mund t’i rregulloni ato. Me ndihmë, ikonat e tranzicionit dhe efektit janë të gjithë të animuar, kështu që ju mund të shihni se çfarë bëjnë ata pa pasur nevojë t’i provoni ato.

Corel-VideoStudio efekte

VideoStudio ju lejon të përdorni më shumë skedarë video, foto dhe audio si burime. Ne kemi renditur të gjitha formatet e mbështetura në seksionin e tyre.

Importimi i klipeve

Ju mund të kapni video direkt nga pajisjet e jashtme dhe të importoni videon ekzistuese. Klipet e importuara nga burime të ndryshme shfaqen në panelin tuaj të mediave, të cilat mund të tërhiqni në kohën tuaj kryesore, sipas nevojës. Ekziston edhe kapja në ekran, e diskutuar më vonë në seksionin e mjeteve.

Përveç bërjes së skedarëve video, mund të krijoni disqe në formate të ndryshme, si DVD dhe Blu-ray, dhe gjithashtu të punoni me skedarë ISO, kështu që VideoStudio punon si konvertues i videove, si dhe një redaktues. Për opsione të tjera, kontrolloni mbledhjen më të mirë të konvertuesit të videos.

Corel-VideoStudio-muzikë

Nëse kryevepra juaj e filmit ka nevojë për një fonogram, ju mund të përfitoni nga biblioteka e muzikës pa mbretëri. Ka shumë copa, duke filluar nga klasike në elektronike dhe duke përfshirë gjithçka në mes. Njëri na kujtoi për një shanty det të vjetër. Thjesht tërhiqni këto në afatin tuaj kohor, dhe ju keni disa muzikë me sfond falas.

Nivelet e vëllimit janë një fllad për tu rregulluar, dhe ju mund të zbehni zërin brenda dhe jashtë nga klipe të ndryshme për të marrë përzierjen e duhur. Si parazgjedhje, afati kohor përfshin shtresa të shumta për videon tuaj, një mbivendosje, tituj, si dhe këngë zanore dhe muzike. Ju gjithashtu mund të përdorni ducking audio për të ndihmuar këngë të caktuara të dalin para të tjerëve.

Veshjet e animuara të VideoStudio Ultimate janë një mënyrë e dobishme për të shtuar atmosferë në videot tuaja, siç është krijimi i efekteve të shiut ose shtimi i grimcave. Ekzistojnë gjithashtu efekte të animuara të tranzicionit për shfaqjet e Slideshave. Të luash me këto është shumë argëtuese, dhe rezultatet janë mbresëlënëse.

Stop lëvizja është e mbështetur, nëse ndjeheni sikur krijoni Wallace dhe Gromit të ardhshëm, dhe gjurmimi i lëvizjes është aty nëse doni t’i bëni ato video të ditës shkollore pak më profesionale.

Në përgjithësi, ne ishim të mahnitur nga tiparet e ofruara. Ne e ndiejmë që amatorët e vegjël do të argëtohen shumë duke i eksploruar ata, dhe profesionistët nuk do të ndjehen të ndryshuar, as.

Corel VideoStudio Ultimate

Logo e fundit Corel VideoStudiowww.videostudiopro.com

Fillon nga 153 $ çdo muaj Plane

Sistemi Operativ

Windows

mushama

Linux

Features

Redaktimi 4K

Mjetet e kamerave të veprimit

Chroma Key (ekrani jeshil)

Redaktimi i Video 360 gradë

Redaktimi Multicam

Eksportoni në YouTube

Eksportoni në Facebook

Eksportoni në Vimeo

Optimizimi i pajisjes
Mundësia e eksportit të pajisjes celulare – nuk ka cilësime për pajisje specifike

Djegia në DVD

Djeg te Blu-ray

Çmimeve

Corel VideoStudio vjen në dy versione, Pro dhe Ultimate. Ata aktualisht janë zbritur me 20 përqind dhe 30 përqind në faqen e internetit, kështu që bëni kujdes që të bëni nëse ju vendosni të bëni një blerje. 

Ju merrni gjithashtu një garanci 30-ditore për kthimin e parave, në rast se nuk jeni të kënaqur. Ekziston gjithashtu një version provë 30-ditore që mund ta shkarkoni nga faqja e internetit, pa kartë të nevojshme.

Gjyqi fillon reklama pop-up pasi të keni mbyllur programin, megjithëse. Për më tepër, nëse e mbyllni atë përmes butonit të sipërm të djathtë, duhet të konfirmoni që dëshironi ta mbyllni; por, hej, është falas. Nëse po shihni shumë shfaqje në internet, shikoni udhëzuesin më të mirë të bllokuesve të shfaqjes.

Versioni Pro është një paketë e shkëlqyeshme, por Ultimate përfshin veçori shtesë, të tilla si klasifikimi i ngjyrave dhe krijimi i maskave të videos, së bashku me versionet e zgjeruara të veçorive të tjera, të tilla si redaktori i titullit 3D, shabllonet e videove me ekran të ndarë dhe stabilizimi i videos. Ju gjithashtu merrni një përzgjedhje shumë më të gjerë të shtojcave me efekt me versionin Ultimate.

Të dy versionet janë zgjedhje solide, por Paketa Ultimate është ajo për të cilën duhet të kërkoni nëse dëshironi çdo veçori.

Lehtësinë e përdorimit

Për të filluar, ju shkarkoni instaluesin, plotësoni disa detaje, duke përfshirë adresën tuaj të postës elektronike, pastaj prisni që të përfundojë shkarkimi 1.37 GB. Ndërsa jeni duke pritur, mund të jetë koha e mirë për të parë udhëzimin e përdoruesit. Ky është një dokument falas që ka më shumë se 200 faqe të gjata, kështu që ka shumë për të mësuar. Ju gjithashtu mund të shikoni udhëzuesin tonë në internet për privatësinë.

Corel-VideoStudio-mirëpritur

Ndërfaqja e përdoruesit është e detajuar dhe me pamje profesionale. Ndërfaqja e mbushur me njerëz duket e ndërlikuar, në fillim, por ajo është e shtruar mirë me butonat dhe kontrollet që përcjellin qartë funksionin e tyre. Ju mund të rregulloni paraqitjen e hapësirës tuaj të punës dhe të zhvendosni dritaret te monitorët e tjerë, nëse i keni.

Ka shumë që ju mund të zbuloni duke luajtur rreth dhe duke provuar gjëra jashtë. Sidoqoftë, nëse po kërkoni të bëni diçka specifike, nuk është gjithmonë e qartë se si. Për shembull, për të bërë videon tuaj të përfunduar kërkon një vizitë në skedën e ndarjes. Dokumentacioni zakonisht ju vë përsëri në rrugën e duhur, megjithëse nëse ngecni.

Kontrollet në përgjithësi janë të përgjegjshëm, por jo në mënyrë të përkryer. Për shembull, ka një vonesë të vogël kur ndryshoni skedat. Ndonjëherë ka edhe vonesa gjatë kryerjes së operacioneve komplekse, por kjo pritet të pritet me video.

Tutoriale VideoStudio

Ekrani i mirëseardhur i VideoStudio rendit më shumë se 30 video mësimore, me më shumë në faqen e tij të internetit. Siç detajohet në tutorial, modelet e VideoStudio mund t’ju ndihmojnë të shtoni një klasë të vogël në videot tuaja të para.

Videot mësimore janë të pastra dhe të hollësishme. Ne i gjetëm të dobishëm, por ndjehemi se disa do të kishin mirëpritur një prezantim më të butë. Ne ju rekomandojmë videon “duke filluar” si porta juaj e parë e thirrjes kur përdorni programin e parë.

Gjuhët e aplikacionit dhe të faqes në internet, përveç anglishtes. Mesazhet për titrat shfaqen në gjuhë të shumta në faqen e internetit, të cilat do të ndihmojnë folësit jo-anglezë.

Ndihmë VideoStudio

Ju gjithashtu mund të bëni pyetje në forumin e komunitetit. Ka shumë aktivitet atje, kështu që duhet të jeni në gjendje të merrni ndihmë, nëse kërkoni mirë. VideoStudio gjithashtu ofron mbështetje të klientit përmes telefonit, bisedës ose emailit, kështu që Corel të bëjë një punë të mirë për t’u kujdesur për ju.

Ne u përpoqëm të bënim një pyetje në lidhje me ruajtjen e cloud në dritaren e bisedës. Ne kemi nevojë për të hyrë në emailin tonë për ta bërë atë dhe morëm një përgjigje në më pak se një minutë, duke na thënë që ruajtja e cloud nuk mbështetet. Ne u çuditëm pak nga kjo, pasi dokumentacioni përmendi kursimin në Dropbox dhe Google Drive.

Videoja është një nga aktivitetet më të uritur për hapësirë, kështu që nëse e gjeni veten të shkurtër, kontrolloni ruajtjen më të mirë të cloud për artikullin e videos. Magazinimi më i mirë në re për skedarë të mëdhenj vlen të kontrollohet gjithashtu.

Ne kemi parë ngadalësim dhe rrëzim të rastit. Kur bëjmë video në Explorer, ne kemi një gabim kur nuk arritëm të gjenim një klip të fshirë dhe përfunduam që të fillojmë përsëri. Ne gjithashtu gjetëm çështje që lëvizin me timonin e miut.

Shërbimet më të mira rezervë në internet do t’ju ndihmojnë të mbroni nga humbja e të dhënave nëse sistemi juaj u rrëzua. Udhëzuesi ynë se si automatikisht të bëni kopje rezervë të videos gjithashtu do t’ju ndihmojë.

Sidoqoftë, në përgjithësi, VideoStudio Ultimate bën një punë të shkëlqyeshme për ta prezantuar veten dhe duke e bërë veten të kapshëm. Ju mund ta kuptoni pjesën më të madhe të saj përmes eksperimentimit, dhe mësimet dhe dokumentet e tij ju ndihmojnë me pjesën tjetër.

Një mjet si ky do të marrë një kohë të gjatë për të zotëruar, por ju nuk duhet të shqetësoheni për të shpejtuar me të.

Format e skedarëve & Mbështetje për rezolucionin

VideoStudio mbështet një numër të madh të formateve për import dhe eksport, siç tregojnë tabelat më poshtë. Ju gjithashtu mund të prodhoni video dhe t’i publikoni ato drejtpërdrejt në YouTube, Flickr ose Vimeo.

Format e importit
Video:AVCHD (M2T / MTS), AVI, DV, DVR-MS, HDV, HEVC (H.265), M2TS, M4V, MKV, MOD, MOV (H.264), MPEG-1 / -2 / -4, MXF , Titujt TOD, UIS, UISX, WebM, WMV, XAVC, XAVC S, 3GP, DVD të pa kriptuara
Video 360 shkallë:e drejtpërdrejtë, fisheye e vetme, fisheye e dyfishtë
Audio:CLP, CUR, DCS, DCX, EPS, FAX, FPX, GIF87a, ICO, IFF, IMG, JP2, JPC, JPG, MAC, MPO, MSP, PBM, PCT, PCX, PGM, PIC, PNG, PPM, PSD, PSPImage, PXR, RAS, SCI, SCT, SHG, TGA, TIF / TIFF, UFO, UFP, WBM, WBMP, WMF, 001, RAW Kamera
Formatet e eksportit
Video:AVC, AVI, DV, HDV, HEVC2 (H.265), M2T, MOV, MPEG-1 / -2 / -4, UIS, UISX, WebM, WMV, XAVC S, 3GP
Device:Apple iPod / iPhone / iPad / TV, pajisje Android, Sony PSP / PS3 / PS4, Nintendo Wii, formatet e përputhshme të Microsoft Xbox, DV, HDV
Disc:VD, AVCHD, SD Card, Blu-ray
web:YouTube, FlickR, Vimeo, Niconico
Audio:M4A, OGG, WAV, WMA
Image:BMP, JPG

Ka shumë cilësime të eksportit dhe rezolutat në dispozicion. Më i madhi që mund të gjenim ishte 4096 x 2304 për video MPEG-4.

Corel-VideoStudio-prodhimi

Ndërsa redaktoni, mund të shihni një vrojtim të videos tuaj në pjesën e sipërme të majtë të ekranit. Kur shtoni një klip në afatin kohor, mund të ndryshoni cilësimet e projektit tuaj për ta përputhur atë. Mund të ndryshoni gjithashtu cilësimet e rezolucionit dhe daljes ndërsa jeni në mes të rrugës duke punuar në projektin tuaj.

Ai nuk përfshin gjithçka, sidoqoftë. Për shembull, ne nuk mund të importonim një video FLV të prodhuar duke përdorur OBS Studio, dhe duhej ta konvertonim atë me HandBrake. Pas importimit të skedarit të konvertuar, riprodhimi ishte i dobët në lojtarin e VideoStudio, pavarësisht se dukej i përsosur në media player VLC.

Performance

Redaktimi i videos është një nga gjërat më të kërkuara që mund të bëni me PC-në tuaj, dhe VideoStudio ka disa kërkesa të sistemit të pjerrët. Duhet të paktën një procesor Intel Core i3 ose AMD A4 3.0GHz, por do t’ju duhet një i5 ose i7 1.06 GHz ose më i lartë për mbështetje të shpejtë të sinkronimit të AVCHD dhe Intel. 

Video me shumë kamera, UHD ose 360 ​​shkallë kanë nevojë për një i7 ose Athlon A10. Do t’ju duhet gjithashtu një sistem operativ 64-bit dhe të paktën 4 GB RAM, me 8 GB të rekomanduar për karakteristikat më të përparuara.

VideoStudio është vetëm Windows, që ka nevojë për të paktën Windows 7. Ai kërkon hapësirë ​​të hard drive-it prej 3.5 GB. Herën e parë që instaluam dhe ekzekutuam VideoStudio, shkaktoi një stres të vogël në sistemin tonë të testimit, dhe aplikacionet tona për zyra u varën.

Ne u përpoqëm të jepnim një video provë në një përzgjedhje të formateve të daljes për të parë se sa zgjati. Ne mbyllëm të gjithë programet e tjera para se ta bënim këtë. PC ynë i testit funksionon në Windows 10 me një procesor i5-7600 dhe RAM 16 GB, së bashku me një kartë grafike GeForce 1060 6 GB dhe ruajtje SSD.

Kur konvertuam një video për provë, ne kemi një gabim duke thënë se formati u mbështet vetëm në Windows 7, 8 dhe 10. Megjithatë, ne ishim duke përdorur Windows 10 në atë kohë.

Përfundimisht, krijuam disa video për një minutë të gjatë për testim dhe morëm rezultatet e mëposhtme kur i prezantuam ato në ambiente të ndryshme.

Cilësimet: F1 ClipMusic ClipInterview ClipAvant
720p 30fps14.9018.2112,7215.28
720p 60fps57,741.24.0833,5658,46
1080p 30fps24,5730,0820.2224,96
1080p 60fps1.59.242.45.311.08.881.57.81

Siç mund ta shihni, videot me 60 fps marrin shumë më tepër kohë për tu dhënë sesa ato me 30 fps, veçanërisht në 1080p. Kjo është ajo që ju prisni, megjithatë, dhe këto shpejtësi duken të respektueshme. Edhe programi më i mirë për redaktimin e videove mund të testojë pajisjen tuaj, por VideoStudio Ultimate u zhvillua mirë, shumicën e kohës.

Ne gjithashtu u përpoqëm të bënim klipin tonë F1 me disa cilësime të ndryshme të përshpejtimit të harduerit për të parë se çfarë ndryshimi kanë bërë këta.

Vendosja: Koha:
Përshpejtimi i video-sinkronizimit të shpejtë Intel1.52.09
NVIDIA CUDA1.55.89
Përshpejtimi është i paaftë1.58.56

Sync Quick Intel fiton, por këtu nuk ka shumë dallim. Nëse sistemi juaj lufton, mund të jetë me vlerë të rregulloni këtë cilësim. Ky është mjeti i parë që ne kemi vlerësuar si ky, kështu që sa të mira janë ato rezultate do të bëhen më të qarta në javët e ardhshme.

Kur përdorim versionin provues të softuerit, ne pamë cilësi të dobët të imazhit në dritaren e shikimit dhe në videot që krijuam. Ne kemi dëgjuar që këto çështje janë të kufizuara në versionin e provës, por ju rekomandojmë të provoni vetë programin kompjuterik përpara se të blini, për t’u siguruar që ai jep rezultatin siç duhet.

Tools

VideoStudio vjen me disa mjete të tjera, secila me veçoritë e veta. Mund të kapni drejtpërdrejt video nga PC tuaj duke përdorur mjetin e tij për kapjen e ekranit, MultiCam Capture Lite. Kjo bëri një punë të arsyeshme, megjithëse jo aq të mirë sa një mjet i dedikuar, siç është studioja OBS.

Kapja e videos nga ekrani juaj sjell shumë mundësi. Ekziston gjithashtu një mbivendosje e shfaqur në ekran që tregon shtypet kryesore ndërsa e bëni këtë, duke e bërë atë një mënyrë të shkëlqyeshme për të krijuar video mësimore.

Megjithatë, këto vonohen. Kur shtypni gjatë kapjes në ekran, zbuluam se shpejt e kapërceu aftësinë e softuerit për të vazhduar më tej. Kjo do të thotë se çelësat ishin ende duke u suvatuar ngadalë në ekran disa minuta pasi kemi ndaluar shtypjen.

Corel-VideoStudio-capture

Ne vendosëm të testojmë performancën e kapjes duke provuar atë me një lojë për të parë sesi sistemi ynë përballoi nën presion. Assetto Corsa, një lojë video sim racing, u zhvillua në mënyrë të përsosur, megjithëse nuk i kapi pamjet në lojë. 

Program kompjuterik i dedikuar për kapjen, siç është studioja OBS, ju lejon të shkulni cilësimet për të kapur pamjet e lojës, por ne nuk mund ta bënim këtë në MultiCam Capture. Nëse jeni duke kërkuar që të bëni lojën tuaj, lexoni artikullin tonë për zhvillimin më të mirë të lojës mjete.

Corel FastFlick është një ekstra tjetër i shtuar. Kjo ju lejon të krijoni shfaqje të shpejta nga çfarëdo imazhi që keni në dorë dhe do të rendisë të gjitha përzierjet, tranzicionet dhe muzikën për ju. Shtë e shpejtë dhe e lehtë, dhe rezultatet janë të pranueshme.

Ju gjithashtu mund të digjni krijimet tuaja direkt në DVD me softuerin e përfshirë MyDVD. Ky është një aplikim i thjeshtë që ju lejon të shtoni klip dhe t’i ndani në kapituj. Ju gjithashtu mund të ndryshoni muzikën dhe sfondin tuaj të menusë.

Ekziston edhe një mjet për tekstin 3D. Ju mund të manipuloni vetitë e ndryshme të tekstit tuaj, të tilla si shtimi i teksturave tuaja, ndryshimi i ndriçimit ose ngjyrës dhe shtimi i mbulesës. Ju gjithashtu mund të gjallëroni tekstin, duke e lëvizur dhe rrotulluar atë në krye të filmave tuaj.

Ne pamë një nga gabimet e rastit këtu. Duke klikuar në butonin 3D titull, nxori një dritare ku thuhej që redaktori i titullit po funksiononte dhe se ne duhej ta mbyllnim atë për të vazhduar, por mjeti nuk u shfaq për një minutë apo më shumë. Mjeti funksionoi mirë sapo e filluam, megjithëse.

Në përgjithësi, këto mjete janë të dobishme dhe kryesisht efektive. Ata nuk janë aq të mirë sa softveri i dedikuar, por, si pjesë e paketës së përgjithshme të VideoStudio, janë mjete të shkëlqyera për të pasur në dispozicion. Nëse jeni të interesuar në botën e dhënies, lexoni programin më të mirë të modelimit 3D ose artikujt më të mirë të softuerit grafikë 3D.

Aktgjykimi

VideoStudio Ultimate duket pjesa dhe e bën të lehtë redaktimin bazë të videos. Isshtë gjithashtu e mbushur me karakteristika dhe shtesa që mund të shtojnë cilësi në videot tuaja. Ne gjetëm disa gabime dhe çështje UI gjatë përdorimit të tij, së bashku me rrëzimin e rastit. Sidoqoftë, ne ishim në gjendje ta modifikonim dhe të punonim me të, dhe shumë e preferojmë atë në VideoPad, të cilën mund ta lexoni në rishikimin tonë të VideoPad.

Fatkeqësisht, ne kemi parë çështje të vazhdueshme me video të dhënë në versionin e tij të provës, dhe shumica e rezultatit që prodhoi ishte me cilësi të dobët. Për fat të mirë, versioni i provës është falas, kështu që ju mund ta provoni atë për të parë se si ju filloni. Ai gjithashtu ka një garanci për kthimin e parave, nëse doni të provoni edhe versionin e plotë.

VideoStudio ka shumë për të ofruar nëse jeni të durueshëm dhe të gatshëm të mësoheni me kuajt e tij. Duke dhënë çështjet mënjanë, mund të japë rezultate të mira. Do të duhet të punoni me papërsosmëritë e saj, megjithëse. 

Nëse keni provuar VideoStudio Ultimate, ose ndonjë nga konkurrentët e saj, ju lutemi na tregoni mendimet tuaja në komente. Faleminderit per leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me