Shpejtësia e Rishikimit – Përditësuar 2020

Shpejtoni Rishikimin

Speedify është një VPN me bazë në SH.B.A. që ofron një plan të mirë falas, megjithëse ekipi i Cloudward.net mendon se ka mundësi më të mira me pagesë atje. Sidoqoftë, falë lehtësisë së tij të madhe të përdorimit, disa individë mund ta vlerësojnë shumë, pasi mund ta lexoni dhe shihni në përmbledhjen tonë të plotë të Speedify.


mirë-VPN-Shqyrtime

Speedify është një shërbim amerikan i një rrjeti virtual privat me qendër në Filadelfia, PA. Ajo u zhvillua nga Connectify, e cila është e specializuar në programin e rrjeteve. Kompania kontrollon shpejtësinë e saj, cilësinë e lidhjes dhe sigurinë e lartë. Ne e vendosim VPN përmes hapave të tij për ju që të shihni se sa shpejtësi reale ka pas Speedify.

Në këtë përmbledhje të Shpejtimit, ne do t’i ndajmë rezultatet tona pasi të kalojmë kohën e duhur me programin. Do të diskutojmë për veçoritë, çmimet, lehtësinë e përdorimit, pajisjet e mbështetura, vendet e serverit, shpejtësinë, sigurinë dhe mbështetjen përpara se të jepni verdiktin tonë.

Shpejtësia është mbresëlënëse në disa fusha, por vështirë se mbi mesatare në të tjera. Ne na pëlqejnë më shumë tiparet, ndërfaqja dhe përdorshmëria e përgjithshme, por prapë ndiejmë se mbetet prapa ofruesve më të mirë të VPN. Sidoqoftë, plani i tij falas është mjaft i mirë, duke e vendosur atë në përpjesë me ofruesit më të mirë falas të VPN.

Alternativa për Speedify

Pikat e forta & dobësitë

Features

Nuk ka asnjë ndryshim në funksionalitetin midis versioneve falas dhe të pakufizuar të Speedify. Sa i përket shmangies së geoblocks, Speedify na bindi. Të dy Hulu dhe Netflix kanë punuar mirë, edhe pse shërbimi thotë në faqen e saj të internetit se nuk mund të garantojë qasje në këtë të fundit.

Thënë kjo, të merresh me gabimin e proxy Netflix është një lojë e maceve dhe miut, kështu që ju mund të dëshironi të shikoni VPN tonë më të mirë për Netflix nëse doni qasje të qëndrueshme.

Speedify gjithashtu vjen me një killswitch. Nëse e ndizni atë, Speedify do të ndërpresë lidhjen tuaj të internetit për sa kohë që shërbimi VPN është shkëputur, duke siguruar që të dhënat tuaja personale të identifikueshme nuk do të ekspozohen.

Funksionaliteti i lidhjes së kanalit është unik për Speedify dhe mjaft mbresëlënës. Kjo ju jep mundësinë të bashkoni disa lidhje interneti për më shumë shpejtësi, gjë që është veçanërisht e dobishme për pajisjet mobile. Në atë mënyrë, ju mund të merrni më të mirën nga shërbimi juaj celular dhe WiFi.

Speedify-Features-Channel-lidhjes

Ngjashëm me lidhjen e kanaleve, mënyra e tepërt e Speedify përdor dy lidhje interneti për të siguruar një sjellje më të mirë surfimi dhe një lidhje më të qëndrueshme. Karakteristika ju lejon të qëndroni në internet edhe nëse lidhja me një burim të internetit, siç është WiFi, është ndërprerë. Nëse kjo ndodh, ai thjesht kalon në tjetrin, kështu që mund të vazhdoni të kërkoni.

Çmimeve

Speedify ofron tre plane të ndryshme. Përveç versionit falas, ekziston gjithashtu Speedify Unlimited dhe Speedify për Ekipet, të dyja ofrojnë një garanci 30-ditore për kthimin e parave. Fatkeqësisht, shërbimi nuk ofron pajtime që janë më të gjata se një vit.

Versioni falas i shërbimit përfshin një pajisje me 5 GB bandwidth në muaj. Në krahasim me TunnelBear, plani falas është i shkëlqyeshëm, por prapë janë gjysma e të dhënave që ofron Windscrib (lexoni rishikimin tonë TunnelBear dhe rishikimin e Windscrib). Speedify është në dispozicion për Windows, macOS, Android ose iOS.

Speedify Unlimited siguron një bandë të pakufizuar në deri në pesë pajisje. Në krahasim me CyberGhost, niveli mujor është i lirë (lexoni rishikimin tonë CyberGhost). Ashtu si me shumicën e ofruesve, abonimi vjetor është shumë më i lirë, megjithëse. Ju merrni 12 muaj për rreth çmimit të gjashtë.

Versioni i paguar nuk shton veçori, thjesht rrit gjerësinë e bandës dhe numrin e lidhjeve të njëkohshme.

Ju gjithashtu mund të blini një server të dedikuar, i cili është një shtesë 120 $ në muaj ose 900 dollarë në vit. Serverët e përkushtuar janë në dispozicion në planet individuale dhe të ekipit, por ato kanë më shumë kuptim në konfigurimin e fundit.

Planet e ekipit janë, në thelb, plane individuale me veçori shtesë të menaxhimit të përdoruesit. Ju merrni tabelat e ekipit dhe mund të përdorni funksione të zgjeruara të raportimit dhe analitikës. Themimi për përdorues nuk ndryshon në varësi të madhësisë së ekipit, megjithëse. Pavarësisht nëse keni 15 ose 50 persona në ekipin tuaj, ju do të paguani të njëjtën normë.

Sistemi i çmimeve të Speedfy është veçanërisht i dobishëm nëse shtoni një server të dedikuar në pajtimin tuaj mujor. Sa më shumë njerëz që përdorin serverin e dedikuar, aq më pak ju kushton mesatarisht.

Shpejtësimi nuk është i lirë, por nuk është as ofruesi më i shtrenjtë që kemi parë. Shtë një model i thjeshtë që mund të sigurojë më shumë vlerë nëse ofronte plane me kushte më të gjata. Nëse dëshironi një shërbim të lirë, hidhini një sy Rishikimit tonë të PIA-s.

Lehtësinë e përdorimit

Instalimi i Speedify është i lehtë. Shkoni në faqen e internetit Speedify dhe klikoni në “shkarkim”. Pastaj, prisni derisa të përfundojë shkarkimi i skedarit dhe ekzekutoni atë. Kjo është gjithçka që ju duhet të bëni. Ju nuk duhet as të krijoni një llogari.

Speedify-Installation-Website

Pas përfundimit të instalimit, mund të filloni VPN.

Speedify-Main-Screen

Ekzistojnë dy menu që mund t’i hapni këtu: “cilësimet” dhe “llogaria”. Për të hyrë në menunë e “cilësimeve”, klikoni në ikonën e ingranazheve.

Speedify-Main-ekran-Settings

Kjo hap cilësimet, ku ju mund të zgjidhni midis tre nënmenuseve: “serverët”, “seanca” dhe “intimiteti”.

Speedify-Settings-Screen

Nën “serverët”, siç mund t’ju ​​thotë emri, mund të zgjidhni midis serverëve me të cilët doni të lidheni. Shpejtësia mund të përmirësojë përdorshmërinë në këtë fushë. Nuk ishte e qartë për ne menjëherë se si të kalojmë ndërmjet serverëve të ndryshëm brenda një vendi. Përveç kësaj të metë të vogël, nuk kemi pasur çështje madhore.

Speedify-Zgjidhni-Server-Location

Nën “seancën”, do të gjeni cilësimet që lidhen me fillimin dhe ndalimin e Speedify. Përsëri, ne nuk mund të kritikojmë asgjë. Cilësimet më të rëndësishme jepen, kategorizohen logjikisht dhe etiketohen qartë.

Speedify-Settings-Session

Menyja e fundit është interesante. Kjo është ajo ku ju mund të konfiguroni mbrojtjen e rrjedhjes së kills, encryption dhe DNS.

Speedify-Settings-Privacy

Menyja “llogari” merret me cilësimet e llogarisë tuaj. Për të arritur atë, klikoni në ikonën tjetër në ekranin kryesor nën ikonën e ingranazheve.

Speedify-Main-Screen-Account

Nga atje, ju mund të azhurnoni llogarinë tuaj, të regjistroheni ose të shkoni në faqen e mediave sociale Speedify.

Speedify-Llogaria

Lidhjet “merrni ndihmë” në secilën menu janë të dobishme. Kur klikoni në njërën prej tyre, ridrejtoheni te seksioni përkatës FAQ i Speedify, ku mund të lexoni në lidhje me problemin tuaj. Edhe pse është e nevojshme rrallë për shkak të strukturës së qartë të navigimit të Speedify, karakteristika është mirë të kesh.

Në përgjithësi, Speedify është i lehtë për t’u përdorur. Kategoritë janë etiketuar në mënyrë logjike dhe ndërfaqja duket e qartë, koncize dhe e strukturuar në mënyrë të kuptueshme. Butonat dhe elementët e tjerë përdoren në mënyrë të njëtrajtshme dhe të vazhdueshme gjatë gjithë hartimit të aplikacionit.

Shpejtësia e qasjes “së pari në celular” funksionon mjaft mirë dhe është qartë e dukshme kur përdorni aplikacionin. Jo vetëm butonat, ikonat dhe flukset e ekranit sugjerojnë që Speedify është optimizuar për pajisjet e lëvizshme, por edhe modelimi i ekranit, navigacioni dhe mënyra e paraqitjes së informacionit..

Pajisjet e mbështetura

Speedify mund të përdoret në desktop dhe celular në deri në pesë pajisje.

Klienti VPN funksionon në Windows 7 dhe më të lartë dhe macOS 10.10 dhe më të lartë. Nuk ka asnjë klient për Linux. Kur bëhet fjalë për pajisjet e lëvizshme, Speedify është në ballë. Aplikacioni vendas funksionon në Android 5 dhe më të lartë, dhe iOS 10 dhe më të lartë. Nëse përdorni Windows Phone ose Blackberry, ju ndoshta duhet të kërkoni një ofrues tjetër.

Plani i shpejtë i Speedify përfshin vetëm një pajisje për çdo përdorues. Meqenëse nuk keni nevojë të krijoni një llogari për të përdorur Speedify, teorikisht mund ta instaloni atë në disa pajisje. E meta këtu është që ju nuk mund të sinkronizoni cilësimet dhe informacionin tuaj nëpër pajisje të shumta.

Vendndodhjet e serverëve

Speedify ka më shumë se 170 server në 50 vende të ndryshme. Kjo nuk është shumë kur krahasohet me ofruesit siç janë NordVPN ose ExpressVPN secila prej të cilave ka me mijëra (lexoni rishikimin tonë të NordVPN dhe vlerësimin e ExpressVPN).

Speedify-Server-Locations

Shërbimi është më i përqendruar në Evropë, me 25 lokacione. Shtetet e Balltikut, të tilla si Estonia, Letonia dhe Lituania, shkojnë pa, ashtu si edhe Portugalia, Republika Czecheke, Sllovakia dhe Hungaria.

Në Amerikën e Veriut, Speedify ofron 15 vende të ndryshme, 13 prej të cilave gjenden në Sh.B.A. Dy vendet e tjera janë në Kanada, domethënë nuk ka asnjë në Meksikë.

Ajo bëhet edhe më e hollë në Azi, e cila ka gjashtë vende. Oqeania ka tre, Afrika ka dy dhe Amerika e Jugut ka një në Sao Paulo, Brazil.

Speedify është e përfaqësuar mirë në Evropë dhe Amerikën e Veriut, por kontinentet e tjera janë mbuluar dobët.

shpejtësi

Siç sugjeron emri “Speedify”, ofruesi promovon shpejtësinë e tij si një pikë kryesore e shitjes. Ne bëmë një kontroll të shpejtësisë dhe arritëm në rezultatet e mëposhtme:

Vendi: Ping (ms): Shkarkoni (Mbps): Ngarkoni (Mbps):
Gjermani (e pambrojtur)3321,863.53
Milano, Itali889.893.07
Bangalore, Indi3893.481.54
Auckland, Zelanda e Re6632.210.87
NYC, SH.B.A.26313,312.71
Montreal, Kanada2714.962.59

Bazuar në testimin tonë, Speedify nuk është VPN më e shpejtë në treg. Latente u përkeqësua në mënyrë të konsiderueshme, kjo është arsyeja pse ne nuk do ta rekomandojmë këtë shërbim për lojëra (lexoni VPN-në tonë më të mirë për lojëra).

Gjëja më interesante në lidhje me shpejtësinë e shkarkimit është se serveri në Sh.B.A është më i shpejtë se ai në Itali. Ne testuam serverë të tjerë në Evropë, siç është ai në Paris, me rezultate të ngjashme.

Për të arritur në fund të tij, ne testuam gjithashtu një server në Kanada. Ne donim të zbulonim nëse të gjithë serverët e Amerikës së Veriut janë më të shpejtë se ata në Evropë. Siç mund ta shihni nga rezultatet e mësipërme, ka të ngjarë që qendrat e të dhënave amerikane të jenë optimizuar nga Speedify.

Shpejtësia e ngarkimit gjithashtu ngadalësohet. Në këtë pikë, ne duhet të komplimentojmë stabilitetin e serverëve evropianë. Në shumicën e vendeve në Evropë, pothuajse nuk ka asnjë ndryshim në shpejtësinë e ngarkimit kur përdorni Speedify.

Sa i përket transmetimit, Speedify mund t’i vështirësojë gjërat (lexoni VPN-në më të mirë për transmetim). Me një tunel VPN në skajin tjetër të botës, shpejtësia e shkarkimit zvogëlohet për gati 90 përqind. Për sa kohë që po udhëtoni në Evropë dhe Amerikën e Veriut, sidoqoftë, transmetimi nuk duhet të jetë problem.

Speedify është një VPN me të cilën mund të transmetoni filma në internet sepse shkalla e shkarkimit është, në shumicën e rasteve, e mirë. Ping, nga ana tjetër, është e keqe, kështu që ne nuk do ta rekomandojmë atë për lojëra.

siguri & intimitet

Speedify përdor metoda të ndryshme të kriptimit sesa ofruesit e tjerë. Si rregull, AES, një standard de fakto në kriptografi, është shifra që përdoret në një kanal TLS / SSL. Nëse hardueri nuk është i pajtueshëm me AES, që shpesh ndodh me telefonat inteligjentë më të vjetër, përdoret ChaCha.

Kjo është metoda e kriptimit e përdorur nga Google, ndër të tjera, dhe është një standard i zakonshëm i sigurisë në botën e teknologjisë. Të dy AES dhe ChaCha konsiderohen të sigurta, por ChaCha është shumë më e shpejtë se AES.

Për sigurinë e protokollit, Speedify mbështetet në DTLS, një tjetër standard i kriptimit. DTLS është në thelb TLS mbi UDP. Nëse kjo do të ishte gjithçka Greke për ju, shikoni udhëzuesin tonë për sigurinë e VPN.

Ju nuk mund të vendosni ose ndryshoni protokollin e sigurisë që dëshironi të përdorni Speedify. E vetmja gjë që mund të ndryshoni është protokolli i transportit, që do të thotë nëse dëshironi të përdorni UDP ose TCP. Thënë kështu, protokolli i transportit nuk ndihmon në përmirësimin e sigurisë.

Protokolli i transportit përcakton vetëm sekuencën e paketave të të dhënave, si duhet të duken dhe si duhet të transportohen në mënyrë që të grumbullohen në një kërkesë (ose përgjigje) në shtresën tjetër të protokollit.

Shtresat mbi shtresën e transportit kanë një ndikim më të madh në sigurinë e sistemit sesa ai. Përdorimi i TCP nuk e bën aplikimin më të sigurt, por mund t’ju ndihmojë të merrni inspektimin e paketave të thella.

Ne i nënshtruam Speedify në një test të rrjedhës IP dhe morëm rezultate të mira. Jo vetëm që uebsajti nuk ishte në gjendje të zbulonte që ne po përdorim një VPN, por edhe IP-adresën tonë të vërtetë e fshehte gjithashtu. Shërbimi gjithashtu kaloi testet e rrjedhjes WebRTC dhe rrjedhjet DNS pa ndonjë problem.

Privatësia është dicey. Megjithëse Speedify pretendon të mos ruajë asnjë të dhënë në serverët e tij (faqet e internetit të vizituara, adresat IP, etj.), Informacioni i mëposhtëm mbahet në serverët e tij:

 • Koha dhe vendndodhja e rrjetit nga e cila është bërë një lidhje fillestare Speedify
 • Sasia e të dhënave të transferuara
 • Vendndodhja e përafërt
 • Kohëzgjatja e lidhjes Speedify

Shumica e kësaj është foragjere standarde për një VPN, por vendndodhja e përafërt është shqetësuese. Shpejtoni pretendimet se të dhënat përdoren vetëm për zgjidhjen e problemeve dhe sigurimin e një mbështetje më të mirë, por ende mendojmë se vendndodhja e përafërt është një zonë gri.

Shërbimi ndaj klientit

Shpejtësia e bazës së njohurive është e thjeshtë. Seksioni FAQ është i ndarë në dy seksione të mëdha: desktop dhe celular.

Speedify-Service-Landing-Faqe

Struktura është e qartë në desktop dhe zonat e lëvizshme. Pyetjet janë kategorizuar në një mënyrë domethënëse dhe ne kemi qenë në gjendje të gjejmë atë që ne po kërkonim menjëherë.

Speedify-Service-FAQ

Shërbimi ofron mbështetje të shkëlqyeshme për email. Ju ose mund të paraqisni një formular kontakti në faqen e internetit ose të kontaktoni mbështetjen direkt me email. Kur arritëm, Speedify u kthye shpejt dhe iu përgjigj pyetjes sonë drejtpërdrejt.

Koha e përgjigjes ishte më pak se një orë dhe ne ishim të kënaqur me cilësinë e përgjigjes. Ishte një pyetje e thjeshtë, në lidhje me Bitcoin, që mund të ishte përgjigjur lehtësisht në bazën e njohurive.

Shpejtësia e reagimit të shpejtë dhe miqësor ndaj saj është një shenjë e mirë.

Aktgjykimi

Speedify është një VPN mesatare që qëndron jashtë konkurrencës për shkak të lidhjes së kanalit të saj dhe qasjes së parë mobile. Sidoqoftë, shpejtësia e saj është më shumë marketing sesa realiteti.

Sidoqoftë, ajo ka një listë të bukur të veçorive, një ndërfaqe të shkëlqyeshme dhe një çmim të mirë për tu ngritur. Nëse jeni duke kërkuar për diçka që ka më shumë mundësi në siguri, është më mirë të lexoni rishikimet tona të tjera VPN.

A keni përdorur Speedify më parë? Si ju pëlqeu? Na tregoni në komente dhe faleminderit për leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map