Rishikimi i Ivacy – Përditësuar 2020

Rishikimi i Ivacy

Ivacy është një shërbim relativisht i ri që ka ardhur duke u përplasur në skenën e VPN duke kërkuar të krijojë një përshtypje. Sidoqoftë, përsëri dhe përsëri ne gjejmë një shërbim që nuk është i keq, por nuk ka as copëzat që të quhen të mira. Lexoni rishikimin tonë të plotë për Ivacy për të zbuluar pse.


Ivacy-Slider1

Ivacy-Slider2

Ivacy-Slider3

Ivacy-Slider4

Ivacy-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Zakonisht, kur shqyrtojmë një shërbim VPN, gjërat janë goxha bardh e zi. Ne po shohim një VPN që është e mirë, si ExpressVPN ose NordVPN, ose një shërbim që është i keq (nuk do të emërtojmë asnjë emër, siç bëjmë në shtetin tonë të cloud). 

Prej disa kohësh, Ivacy ka rënë në tokën e mesme çuditërisht të rrallë. Sa herë që kontrollohemi për të parë se si po shkojnë gjërat me Ivacy, duket se po përpiqemi të bëjmë më të mirën për të mbërthyer në listën tonë më të mirë VPN, por gjithnjë është thjesht i trembur për një arsye apo një tjetër.

Rishikimi i sotëm i Ivacy VPN nuk është i ndryshëm. Me tunelimin e tij të kërkuar, ndërfaqe unike dhe çmime të jashtëzakonshme, Ivacy është – prapë – gati për të marrë një goditje në epokat e sipërme. Sidoqoftë, çështjet e saj të shpejtësisë së vazhdueshme dhe performanca e dobët e rrjedhës gjatë testimit tonë e mbajnë Ivacy thjesht jashtë mundësive për t’u thirrur një VPN “e mirë” për një vit tjetër.

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për Ivacy

Features

Ivacy VPN në të vërtetë ka disa tipare mbresëlënëse për çmimin e saj dhe madje arrin të paraqesë disa prej tyre në një mënyrë mjaft unike. Për fillestarët, ekziston një ndërprerës vrasës, si dhe një mënyrë për ta bërë VPN të lidhet automatikisht gjatë fillimit. 

Ne i konsiderojmë të dyja këto karakteristika si të detyrueshme për çdo VPN të mirë sepse ato ndikojnë në sigurinë. Ne do t’i shikojmë veçoritë e vrasjes së Ivacy’s dhe automatik-lidhjet në më shumë thellësi në seksionin “sigurisë”, por tani për tani, është e mjaftueshme të themi se ato të dyja janë krejtësisht të mjaftueshme. 

Ivacy gjithashtu ofron një pjesë të vogël të llojeve të ndryshme të dedikuara të serverëve që janë të dizajnuara për detyra të specializuara. Kategoria e parë e këtyre serverëve të specializuar është për transmetim. Skeda që përmban serverët e transmetimit ju lejon të shfletoni opsionet e serverit nga përmbajtja e vendit që po provoni të shihni ose shërbimi i transmetimit, i cili është unik dhe do të ishte mirë nëse funksiononte me besueshmëri.

Ivacy-Streaming

Përveç serverëve streaming, ekzistojnë edhe serverë të dedikuar IP të disponueshëm (me një kosto shtesë), si dhe serverë që supozohet se janë “shkarkime të sigurta” dhe “zhbllokim”. Se zhbllokimi ndryshon nga serverët e rrjedhës është i paqartë, por serverët e sigurt të shkarkimit shtojnë një shtresë të malware dhe skanimit të virusit në procesin e shkarkimit. 

Ekzistojnë një numër problemesh që ne shohim me këtë, të tilla si një përdorues thjesht duke harruar të përdorë një server të sigurt për shkarkim ndërsa shkarkon një skedar. Një nga opsionet në artikullin më të mirë të softuerit antivirus do të ishte një bast shumë më i besueshëm dhe do të ofronte performancë dhe zbulim më të mirë. 

Ndarja e tunelit

Ne kemi ruajtur karakteristikën më të mirë të Ivacy për herë të fundit: tunele të ndara. Kjo ju lejon të vendosni VPN tuaj në mënyrë që disa programe të përdorin lidhjen e saj të tunelizuar, ndërsa të tjerët jo. Ne kemi folur për një kohë tani rreth asaj se sa të pakapshme është kjo veçori në botën e VPN, dhe ne kemi filluar ta shohim atë gjithnjë e më shumë.

Ivacy-SplitTunneling

Padyshim që, tunelet e ndarjes së Ivacy nuk janë versioni më i fortë që kemi parë. Ivacy vetëm ju lejon të përcaktoni një listë të programeve që përdorin atë VPN ndërsa gjithçka tjetër do të përdorë një lidhje normale të pambrojtur. 

Nëse shikoni VPN të tjera që ofrojnë këtë funksion, siç është ExpressVPN, do ta shihni se ju lejon të vendosni ose një listë përjashtimesh ose një listë të aplikacioneve që duhet të përdorin gjithnjë VPN. Disa VPN madje ju lejojnë të zgjidhni se cilat URL do të marrin lidhjen VPN dhe cilat përdorin lidhjen normale. Shikoni vlerësimin tonë në ExpressVPN për të parë një version më të shpejtë të tuneleve të ndara. 

Pavarësisht se nuk është versioni më i mirë i tunelimit të ndarë që kemi parë, është mirë të shohësh më shumë VPN që e shtrydhin atë në një pikë çmimi më të ulët. Featureshtë një tipar i shkëlqyeshëm për të patur, dhe kjo është një nga hera e parë që kemi parë që ofrohet me një çmim kaq të ulët.

Përmbledhje e Karakteristikave të Ivacy

Logo Ivacywww.ivacy.com

Fillon nga 225 $ muaj të gjitha planet

i përgjithshëm

Menyra pagese
PayPal, kartë krediti, BitPay, AliPay, mur pagese

Pranon cryptocurrency

Lidhje të njëkohshme
5

Mbështet tunelizimin e ndarë

Bandwidth i pakufizuar

Provë falas në dispozicion
1 dite

Periudha e rimbursimit
30

Shuma e serverit në të gjithë botën
1000+ serverë në 100 vende

OS-të e desktopit
Windows, MacOS, Linux

OS-të e lëvizshme
Android, iOS

Zgjatjet e shfletuesit
Chrome, Firefox

Mund të instalohet në ruterë

streaming

Mund të hyni në Netflix SHBA

Mund të hyni në iPlayer në BBC

Mund të hyni në Hulu

Mund të hyni në Amazon Prime Video

siguri

Llojet e shifrimit
256-AES

Protokollet VPN në dispozicion
OpenVPN, L2TP, IKEv2

Aktivizohet në fillimin e pajisjes

Lejon përrua

Politika e mos-prerjeve

Kaloi testin e rrjedhjes DNS

Killswitch në dispozicion

Malware / bllokues i reklamave të përfshira

mbështetje

Biseda live
24/7

Mbështetje me email
24/7

Mbështetje telefonike

Forumi i përdoruesit

Njohuri baze

Çmimeve

Prmimet e Ivacy nuk fillojnë të duken si ndonjë gjë të veçantë, me një çmim mjaft mujor mujor prej 9,95 $ në muaj. Sidoqoftë, tre opsionet e tjera e ulin çmimin në mënyrë të konsiderueshme dhe e bëjnë Ivacy një zgjedhje imponuese të buxhetit.

Plani gjashtëmujor i Ivacy del në 5 dollarë në muaj, ndërsa çmimet e tij një vjeçare funksionojnë 3.50 dollarë në muaj; kjo e vendos atë me të njëjtën kosto për muaj si çmimi tre-vjeçar i NordVPN, të cilin e vlerësuam në rishikimin tonë të NordVPN për të qenë mjaft i ulët. Për më tepër është që Ivacy gjithashtu ofron një plan dy-vjeçar që është 1.50 dollarë më pak në koston e muajit, duke ardhur në 1.99 dollarë në muaj.

Përveç vetë planit, ju do të jepni mundësinë e arkëtimit për të paguar një IP të veçantë ose shtesa për dërgimin e portit. Këto janë përgjithësisht gjëra mjaft të këndshme që do t’i dini nëse keni nevojë, kështu që ne përgjithësisht ju rekomandojmë që shumica e njerëzve mos t’i trajtojnë këto në blerjet e tyre si azhurnime të përgjithshme. 

Sidoqoftë, para se të blini një llogari, ekziston mundësia të përfitoni nga prova falas 24-orëshe e Ivacy. Kjo u jep përdoruesve një mënyrë të shkëlqyeshme për të provuar shërbimin dhe për të parë nëse është e përshtatshme për ta. 

Sidoqoftë, nuk është aq bujare sa disa plane falas VPN, siç është ProtonVPN. Nëse shikoni rishikimin tonë ProtonVPN, do të shihni që kjo VPN u jep përdoruesve një llogari falas për aq kohë sa ata duan pa kufi të të dhënave.

Për fat të mirë, nëse gjykimi njëditor i Ivacy nuk është i mjaftueshëm për ju, VPN vjen me një garanci shtesë për 30 ditë kthim të parave. Kjo u jep përdoruesve të rinj potencialë diçka për t’u rikthyer nëse shërbimi nuk u përshtatet nevojave të tyre.

Më në fund, Ivacy pranon një larmi të gjerë të metodave të pagesave, duke përfshirë Alipay, PayPal, BitPay, rreth një duzinë të ndryshme cryptocur euros, si dhe standarde të kreditit dhe kartave të debitit. 

Lehtësinë e përdorimit

Ivacy ka bërë një punë të mirë për të bërë fillimin e përvojës tuaj të shkojë pa probleme. Ndërsa disa ofrues të VPN ju bëjnë të kaloni nëpër gurë dhe madje të dërgoni fatura për të provuar çdo lloj prove, Ivacy jua bën të lehtë për të gjetur dhe regjistruar për provën 24-orëshe falas. 

Kemi marrë një mesazh paralajmërues gjatë instalimit të softuerit, por duket se nuk ka ndonjë ndikim në konfigurimin, pasi klikuam “OK” dhe gjithçka kaloi mirë pas kësaj. 

Klienti i dritareve është paraqitur mirë, ndërsa ende shmang një model të kopjimit. Një kolonë e skedave fshihet në kufirin e majtë dhe kur zhvendosni miun mbi to, ata zgjerohen pak për të zbuluar disa tekst që tregojnë se çfarë përmban secila skedë.

Dizajni i Ivacy është i efektshëm dhe i pastër ndërsa ende i bën gjërat lehtësisht të arritshme. Cilësimet ndihmojnë më tej këtë ndjenjë të lehtësimit të përgjithshëm, me shumë prej opsioneve që kanë shpjegime të vogla së bashku me ta që shpjegojnë se çfarë saktësisht bën secila kutinë dhe veçoritë.

Në përgjithësi, pamja dhe ndjenja e klientit të Ivacy ka potencial të konsiderueshëm, që është diçka që ne gjithashtu deklaruam në rishikimin tonë të fundit të Ivacy. Ka disa detaje që akoma ndjehen jashtë vendit, të vështira dhe disa gjëra që kanë nevojë për rafinim të mëtejshëm. Përkatësisht, lista kryesore e serverëve në vetvete është pak telashe për të lëvizur. 

Ivacy-Servers

Dritarja kryesore e serverit mund të përshtatet vetëm pesë vende në pamje në të njëjtën kohë dhe nuk ka asnjë shirit kërkimi. Shkoni në fund për të gjetur serverin që ju nevojitet mund të jetë një punë e përditshme, dhe zbresja e ngushtë e bën të lehtë lëvizjen e së kaluarës. Për të parë një VPN me një klient gati të përsosur të Windows, sigurohuni që të kontrolloni rishikimin tonë të Shërbimit Privat të Internetit.

shpejtësi

Vendndodhja: PingDownloadUpload
i pambrojtur4291,20341,36
U.S.18143.0087,48
Britani e Madhe80119,6453,43
Hong Kong22312,8437.10
Switzerland9911,8213.25
Japoni2479.2812.24

Rezultatet tona të testimit të shpejtësisë me Ivacy treguan një kontrast të ashpër midis serverëve më të trafikuar në Sh.B.A dhe Mbretërinë e Bashkuar kundrejt serverëve në shtrirje pak më të largëta dhe më pak të udhëtuara të botës virtuale, të tilla si Japonia dhe Zvicra. 

Këtu në SH.B.A. – si dhe përtej pellgut në MB – ne ishim në gjendje të rikthenim rreth gjysmën e shpejtësive tona të shkarkimit ndërsa përdorni VPN Ivacy. Kjo është më shumë se sa bandwidth e mjaftueshme për të transmetuar përmbajtje ose madje edhe për të shkarkuar skedarë të mëdhenj shpejt, por këta numra nuk janë të mjaftueshëm për të ulur Ivacy në listën tonë më të shpejtë të VPN-ve. 

Në tre vendet e tjera që kemi testuar, gjërat shkuan shumë më pak pa probleme. Në Hong Kong, Zvicër dhe Japoni, ne pamë që shpejtësitë bien në adoleshencë ose më të ulët, madje zhyten në shifrat e vetme në Japoni. 

Edhe pse këta numra janë të pasaktë në letër, performanca në botë reale e Ivacy VPN ishte akoma e përdorshme. Asnjëherë nuk i mori kohët e ngarkimit të dialup-it dhe, edhe në Japoni, ne ishim në gjendje të shikonim përmbajtje transmetuese nga Twitch dhe YouTube në 720p.

Videot shpesh do të merrnin një kohë të konsiderueshme për të filluar ngarkimin, por pasi gjërat të kalonin, nuk do të kishte ndonjë problem. Nëse jeni duke kërkuar për një VPN të shpejtë, atëherë artikulli ynë NordVPN vs PIA është një vend më i mirë për tu parë. Shpejtësitë e Ivacy janë të dobishme, por ato janë akoma një nga dobësitë më të mëdha të shërbimit.

siguri

Matja e sigurisë së VPN është e vështirë, por dy nga faktorët më të rëndësishëm për tu parë janë opsionet e protokollit dhe nivelet e mundshme të kriptimit. Për protokoll, Ivacy ofron OpenVPN, L2TP dhe IKEv2. 

Ju mund të lexoni më shumë rreth asaj që kuptojnë këto në prishjen e protokollit tonë VPN, por OpenVPN tani për tani konsiderohet protokolli standard i arit, falë regjistrimit të tij të pastër dhe natyrës me burim të hapur. 

Ivacy-Protokollet

Kriptimi është i nivelit të lartë, gjithashtu, me Ivacy duke përdorur AES-256, i cili reklamohet si encryption i “shkallës ushtarake” në faqen e internetit të Ivacy. Nëse lexoni në lidhje me AES-256 në përshkrimin tonë të artikullit të kriptimit, do të zbuloni se nuk është një pretendim i padrejtë për tu bërë. 

Përveç protokollit themelor dhe konfigurimit të enkriptimit, siç përmendëm më herët në seksionin “tiparet”, ka edhe disa gjëra të tjera të ndërtuara në atë ndihmë në sigurinë e VPN. Cilësimet përmbajnë mbrojtje të rrjedhjes IP dhe DNS të punës, të cilën e kemi testuar vetë, si dhe opsionet e ndërrimit të vrasjes dhe opsionet e lidhjes automatike. 

Ivacy ka një përbërje të fortë për sigurinë nëse ndryshoni protokollin në cilësimet nga “automatik” në OpenVPN. Ivacy nuk ka një VPN të dyfishtë ose Tor mbi VPN, siç mund ta shihni në artikullin tonë NordVPN vs TorGuard, por ofron mbrojtje të mjaftueshme për shumicën e përdoruesve. 

intimitet

Politika e privatësisë e Ivacy është mjaft e thjeshtë për tu lexuar për veten tuaj, duke hyrë në vetëm pesë faqe me një font mjaft të madh. Politika përdor shumë pika dhe lista të plumbave për të sqaruar saktësisht se çfarë lloj informacioni është dhe nuk mblidhet gjatë gjithë procesit të regjistrimit, gjatë përdorimit tuaj të VPN dhe kur kontaktoni mbështetjen e klientit. 

Ivacy duhet të mbledhë një emër, adresë emaili dhe mënyrën e pagesës në mënyrë që t’ju ofrojë shërbimin VPN. Kjo do të thotë që bitcoin ose një kripto tjetër është alternativa më e mirë për ata që duan të ruajnë intimitetin, pasi kjo bën të mundur përdorimin e një emri dhe emaili të rremë.

Në politikën e tij të intimitetit, Ivacy thotë qartë se nuk regjistron ose monitoron aktivitetin tuaj të shfletimit, adresën IP, oraret e lidhjes ose ndonjë informacion tjetër identifikues në lidhje me përdorimin tuaj të VPN. Madje vazhdon të thotë më vonë se nuk do të jetë në gjendje të ofrojë ndonjë informacion për autoritetet nëse kërkohet sepse nuk mban regjistrat e aktivitetit tuaj. 

Performanca streaming

Performanca e rrjedhës së Ivacy është në të gjithë vendin, në varësi të faqeve në të cilat po përpiqeni të përdorni. Për fillestarët, ne provuam serverët standardë vetëm për të parë se si ata performojnë dhe çfarë do të ndodhte nëse harroni të lidheni me serverat e dedikuar për transmetim.

Duke përdorur serverët normalë, ne ishim në gjendje të funksiononim si Netflix, ashtu edhe Hulu. Hulu funksionoi në mënyrë perfekte, por Netflix sillej shumë çuditërisht. U deshën rreth 45 sekonda për të filluar të luante një video, por sapo u bë, gjithçka dukej mirë. Të dy Amazon Amazon Video dhe BBC iPlayer u bllokuan në serverët normalë.

Siç kemi përmendur edhe më parë, serverët e transmetimit janë vendosur në një mënyrë unike. Atyre u jepet skedari i tyre, i cili është i organizuar nga shërbimi i transmetimit dhe jo nga vendi, si parazgjedhje. Ne filluam testimet tona për këta serverë të dedikuar për streaming me opsionin Netflix, i cili nuk funksionoi fare.

U deshën rreth 40 deri në 50 sekonda për t’u lidhur dhe, pasi u lidhëm, interneti ynë nuk funksiononte më. Kur provuam serverin Amazon Prime, morëm një problem të ngjashëm. Sidoqoftë, pas pritjes, VPN nuk do të lidhej fare dhe në vend të kësaj na dha një mesazh gabimi që na tha të provojmë përsëri më vonë, gjë që ne e bëmë dhe kurrë nuk morëm një lidhje pune.

Ivacy-Error

Serveri iPlayer i BBC-së në të vërtetë ka punuar për të zhbllokuar përmbajtjen e faqes, por për disa arsye, vetë serveri ishte në Singapor, sipas softuerit Ivacy. Kjo ishte një performancë mjaft e dobët nga programi kompjuterik që ka serverët e transmetimit të zbërthyer nga shërbimi me më shumë se një duzinë opsionesh. 

Lessshtë e panevojshme të thuhet, Ivacy ka një rrugë të gjatë përpara se të shfaqet në ndonjë nga VPN më të mirë për Netflix ose VPN më të mirë për listat Hulu.

Vendndodhjet e serverëve

Rrjeti i Ivacy është zgjeruar në mënyrë të konsiderueshme që nga rishikimi ynë i fundit dhe tani përfshin më shumë se 1.000 serverë në pak më shumë se 100 lokacione. Megjithëse numri i lokacioneve nuk ka ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme që nga kontrolli i fundit, numri i përgjithshëm i serverëve është dyfishuar. 

Ky rrjet nuk është asgjë për të teshtitur, por prapëseprapë është në krahasim me rrjetin më të madh VPN që njohim: HideMyAss. Në rishikimin tonë HideMyAss, ne shikojmë në rrjetin e tij të madh të serverëve, i cili ka një numër të madh të 290 vendeve në dispozicion. 

Shërbimi ndaj klientit

Njësoj si shumë faqe interneti këto ditë, Ivacy ka një flluskë në këndin e poshtëm të djathtë të faqes së saj, në të cilën mund të klikoni për t’u lidhur në bisedën live 24/7. Kjo është ndoshta mënyra më e shpejtë për të dëgjuar mbrapa nga mbështetja e klientit, por ekziston edhe mundësia për të dërguar një biletë mbështetjeje.

Biletat e mbështetjes gjithashtu supozohet se janë rregulluar gjatë gjithë orarit, ashtu si chat live, por të dy opsionet kanë përsëritje mbështetëse që mund të ofrojnë shpejt përgjigje të hollësishme për çdo pyetje që ne ishim në gjendje të hedhim rrugën e tyre. 

Whatfarë është edhe më mirë sesa të kesh nevojë për të mbështetur, sidoqoftë, është të kesh informacione për të rregulluar gjërat vetë lehtësisht të disponueshme. Baza e njohurive e Ivacy e plotëson mirë këtë nevojë, me një numër të bollshëm artikujsh të detajuar për t’ju ndihmuar të klasifikoni një shumicë të problemeve më të zakonshme që lindin me VPN. 

Aktgjykimi

Ivacy duket se është në kontakt me ato që duan vërtet përdoruesit VPN. Ajo ka bërë një punë të mirë për të hedhur poshtë disa baza të ngurta me ndërfaqen dhe veçoritë e saj, veçanërisht me përfshirjen e tunelizimit të ndarë. 

Icingmimet e saj e bëjnë Ivacy një mundësi shumë joshëse për disa, por shpejtësitë ende e mbajnë atë në mënyrë të konsiderueshme. Edhe pse Ivacy bëri dyfishimin e numrit të përgjithshëm të serverit të saj, ajo ende ka nevojë për shumë punë në atë front – si dhe me goditjen e kinkave në rrjedhën e saj – para se të mund ta konsiderojmë të denjë për një vend të parë në faqen tonë.

Nëse keni përdorur VPN Ivacy më parë, ne do të dëshironim të dëgjonim në komentet më poshtë se si krahasimet e juaja krahasohen me tonat në këtë përmbledhje Ivacy. Si gjithmonë, faleminderit për leximin. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me