Stav cloudu, únor 2019

Dobrý den, vítejte v roce 2019 ve druhém stavu cloudu, což je měsíční sloupec, ve kterém redakční sloupec Cloudwards.net staví sůl a ocet ve zprávách za posledních 31 dní. Kurátori jsme považovali za nejdůležitější technologické příběhy z ledna 2019 a navíc vytváříme předpovědi na únor.


Rok začal pomalu, ale Facebook a Google se vrátily do zpráv po prvním týdnu, protože se nezajímaly o soukromí a demokracii, a obchodní válka mezi USA a Čínou se začala znovu zahřívat. Největší zprávou však podle našeho názoru byla exkluzivní agentura Reuters 30. ledna, která se týkala projektu zvaného Project Raven.

Černý jako havrani

Projekt Raven

Jak víte, americká národní agentura pro bezpečnost špehuje lidi. To nejsou zprávy. Novinkou je také to, že jakmile opustí vládní službu, američtí zpravodajští pracovníci často dělají víceméně stejnou práci, jakou předtím dělali, pouze pro soukromé společnosti, které uzavírají smlouvy na své staré agentury. Reuters v tomto článku zjistil, že někteří z nich nakonec pracují pro zahraniční vlády.

V případě projektu Raven je touto zahraniční vládou Spojené arabské emiráty. Tento režim je hluboce nepřátelský k lidským právům, jak si můžete přečíst v úvodu našeho nejlepšího díla VPN pro SAE, což vyvolává otázku, zda by s ním měl někdo pracovat, zejména pokud se domníváte, že mnoho z Ravenových cílů byly novináři a lidská práva aktivisté.

Všechno to je dost špatné, ale je to ještě horší, když zjistíte, že Project Raven dokázal využít Karma, zbraň kybernetického boje, která může infiltrovat iPhone (a pouze iPhone) ke stahování obrázků, textů a podobně.

Přestože pro některé může být dobrou zprávou, že pracovníci NSA si stále dokážou vydělat na živobytí i po odchodu z NSA, jsme vděční, že Reuters tento příběh dokázala vykopat. Doufejme, že se něco stane. Také bychom si měli uvědomit, že dotyční bývalí zaměstnanci NSA nepokročili kupředu, dokud Raven nezačal špehovat Američany. Zdá se, že všichni ostatní jsou férová hra.

Uhodli jste to, více na Facebooku

Pokuty na Facebooku

Ve více aktuálních zprávách je Facebook stále v popředí a navzdory sága spuštěné od dubnového vydání tohoto sloupce. Za prvé, Federální obchodní komise USA zvažuje pokutu malého Zuckova draka za neznámou částku, ačkoli jeden mluvčí to uvedl jako „miliony“. Aby to bolelo, muselo by to být miliardy, ale myslím, že je něco lepšího než nic.

Německý antimonopolní hlídací pes po celém Atlantiku cituje Facebook pro sběr dat a pokračuje ve svém čtyřletém vyšetřování. Vietnam je také po Facebooku, ale neslyšíte nás, jak jsme na ně fandit, protože jde o to, že společnost nedodržuje přísné cenzurní zákony komunistického režimu, o kterých se můžete dočíst v našem nejlepším díle VPN pro Vietnam.

Na všech frontách Facebook zdánlivě uklízí svůj čin, spíše než se točí do míče – obvyklá americká firemní taktika. Bude to přísnější v tom, co reklamy projdou během nadcházejících voleb v roce 2019, což se dobře projevilo během listopadových pololetních měsíců v USA, a dále bude tvrdě zasahovat do armád trollů.

To je pravděpodobně světlo, ve kterém musíme sledovat uzavření stovek účtů spojených s ruskou zpravodajskou agenturou Sputnik v anglickém jazyce. 364 dotčených stránek šířilo dezinformace a falešné zprávy, takže se zdá, že jejich porážka byla vítězstvím pro vše, co je na světě slušné.

ABC společnosti Google

Chodníkové laboratoře

Mluvíme-li o nepřátelích všeho, co je na světě slušné, Alphabet, mateřská společnost Google, prokazuje, že údaje o rozbití mohou být ziskové téměř v každém odvětví. Sidewalk Labs, další dceřiná společnost abecedy, pomáhá urbanistům s jejich prací a dělá to velmi, velmi dobře.

Ve skutečnosti to dělá příliš dobře, jak ukazuje tento článek Intercept. Ukázalo se, že Laboratoře Sidewalk Label používají k určení, jak lidé používají města, kam chodí, kam chodí před prací a po práci a tak dále. Jedná se o hrubé narušení soukromí, protože nikdo, jehož údaje byly použity, nebyl předem konzultován, ale je to pro lepší dobro, co? Kluci?

Francie už nečinně nečinně stojí, když Google uskočí pryč jako nezletilý tlustý kluk na stroji na výrobu sodovky, a pokutuje technologického obra za porušení obecných nařízení o ochraně údajů. Google se odvolává na pokutu, takže očekávejte, že kousek spravedlnosti bude chvilku uvíznut v soudním limbu.

To neznamená, že Google je jediný, kdo se provinil porušením GDPR. Jeden rakouský aktivista v oblasti ochrany soukromí obviňuje veškerou Big Tech z toho.

Kromě svých regulačních potíží Google čelí nesouhlasu se svými akcionáři, když jeden podal žalobu proti společnosti za to, že výkonnému manažerovi podal zlatý handshake. To v běžném světě není velkým faux pasem, ale dotyčný popravčí byl propuštěn po obvinění ze sexuálního obtěžování. To není ten druh signálu, který chcete vyslat v tento den a věk.

Válka bez zbraní

Obchodní válka

Mezitím se zahřívá obchodní válka s Čínou, kterou začal Donald, přičemž hlavní pěšák byl mimo jiné Huawei, výrobce telekomunikačních zařízení. USA, Nový Zéland a Německo jí zakázaly nabízet aukce 5G, přičemž uvedly, že sítě 5G by měly zásadní a strategický význam a neměly by zahrnovat nepřátelské vládní režimy.

USA mohou mít bod. Přestože je Huawei oficiálně zaměstnancem spíše než státem, existují důkazy, že umožňuje Pekingu instalovat do svých telefonů spyware. Tento měsíc také Huawei telefonuje automaticky čínským uživatelům fotografie z Twitteru, což je web, který je obvykle za Velkou bránou firewall. To naznačuje, že čínská vláda má na společnost dostatek vlivu.

To znamená, že to nejsou všechno špatné zprávy. Tlak vyvíjený na Huawei, včetně zatčení jejího hlavního finančního ředitele v Kanadě, a zbytek Číny přináší ovoce. Čínský nejvyšší soud zkoumá obvinění z krádeží duševního vlastnictví, které se v zemi vyrovnává.

Obchodní meč však oboustranně škrtá. Silicon Valley přichází o investiční peníze, protože čínští podnikatelé, kteří chtějí ukrást své peníze, míří do kopců. Celkově by se obchodní válka mohla ukázat v pořádku, ale jediný omyl na obou stranách by mohl vyhodit do povědomí všech tváří. Sledujte tento prostor.

Menší příběhy

Čína VPN zákaz

Naše kratší příběhy začneme děsivou zprávou, že Čína oficiálně prosazuje zákaz VPN. To nikoho nepřekvapí, jak totalitní stát zneužívá své občany, ale lidé, kteří chtějí uplatňovat svá základní lidská práva ve Středním království, by si měli být dvojnásobně vědomi. Budeme aktualizovat náš nejlepší článek VPN pro Čínu, aby odrážel vývoj brzy.

V Davosu, setkání vysoce a mocných lidí, kde nám říkali, jak zlepšit svět tím, že lidé ho zhoršují, hovořil generální ředitel společnosti Apple Tim Cook o potřebě zastavit sběr dat. Často to nesouhlasíme s mužem s miliardou dolarů, ale s Timem Cookem!?

V chladném souhrnu toho, jak málo pro každého síť neutrality sítě, Vice uvedl, aby upustil od tvrzení předsedy Federální komunikační komise USA Ajit Pai, že by se sítě rozšířily. Pai byl také pod palbou Kongresu, protože telekomunikačním společnostem umožnil sledovat spotřebitele. Byl to špatný měsíc pro náš oblíbený podnikový shill a nemohlo se to stát hezčímu chlapi.

Dokončíme naši rekapitulaci zprávou o nové desce, ale pravděpodobně ji nebudete rádi slyšet. Výzkumný pracovník v oblasti bezpečnosti Troy Hunt našel největší dosud zaznamenaný odcizený pověření v hodnotě 87 GB. Yay pro kybernetický zločin?

Závěrečné myšlenky

V této šťastné poznámce skončíme měsíc. Předpovídáme, že únor bude měsícem další válečné zábavy, ale vsadíme se na dobré šance, že Facebook, Google a kol. najde způsoby, jak nás potěšit, jako vždy.

Co si myslíte, že to budou velké únorové příběhy? Stýskalo se nám v lednu? Dejte nám vědět v komentářích níže a jako vždy děkujeme za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me