Marrëveshjet më të mira në ruajtjen në cloud: Si të fitoni më shumë për më pak

A po kërkoni për ruajtje të lirë të cloud? Ju jeni me fat. Konkurrenca në tregun e ruajtjes së reve është e ashpër dhe për shkak se është diçka e një produkti mall, duhet të gjesh shumë vlera për nerd.


Në vend që të paguani 10 dollarë në muaj për 1TB hapësirë ​​ruajtjeje me Dropbox, mund të merrni dyfishin e kësaj shume për 2 dollarë më pak nëse e dini se ku mund të kërkoni. Ose, nëse ju duhen vetëm 500 GB, nuk do të keni nevojë të paguani për ruajtje që nuk do të përdorni.

Më poshtë, ne jemi tërhequr nga biblioteka e rishikimeve të ruajtjes së cloud për të gjetur marrëveshjet më të mira për ruajtjen e cloud sot. Më shumë sesa thjesht alternativa të Dropbox-it, çdo zgjidhje e ruajtjes së cloud që kemi zgjedhur ofron një përvojë të fortë të përdoruesit në vete, duke i bërë ato zgjedh të përsosura për të zgjeruar kapacitetin tuaj të depozitimit pa tkurrur llogarinë tuaj bankare.  

Nëse jeni vërtet duke kërkuar të kurseni, mos harroni të shikoni edhe zgjedhjet tona për planet më të mira për ruajtjen e cloud.

Shitjet më të mira në Cloud Storage 2020

Whatfarë e bën më të mirë marrëveshjen për ruajtjen në re?

Në bërjen e zgjedhjeve tona, ne nuk filluam saktësisht me në fund. E vërteta është se ka shumë mundësi të lira atje që tërheqin me çmimin e tyre, por nuk dorëzohen kur bëhet fjalë për cilësinë.

Një shembull i mirë është ruajtja e reve MEGA. Ndërsa mund të merrni 50 GB ruajtje të cloud pa pagesë me MEGA, shërbimi në vetvete është plot me meta, i vështirë për t’u përdorur dhe më shumë se pak i ngadaltë kur bëhet fjalë për shpejtësinë e sinkronizimit, pasi mund të lexoni në përmbledhjen tonë të plotë të MEGA.

Me cilësi në mendje, kemi filluar duke u përqëndruar në zgjidhje që janë të dizajnuara mirë dhe të denja për tu përmendur në mbledhjen më të mirë të ruajtjes së cloud. Vetëm atëherë kemi marrë parasysh koston e shërbimit në krahasim me sasinë e depozitimit të marrë.

Përveç çmimit, ne gjithashtu i dhamë një peshë shumëllojshmërisë, pasi disa shërbime të ruajtjes së cloud ofrojnë shumë pika të ndryshme çmimesh, ndërsa të tjerët, si Dropbox, ju detyrojnë të shkoni falas nga 1TB dhe të mos ofroni asgjë përtej kësaj.

Kjo tha, le të arrijmë në marrëveshje të mira.

Marrëveshja më e mirë në ruajtjen në cloud: Sync.com

Sync.com u hodh menjëherë tek ne si një zgjedhje e lehtë për marrëveshjen më të mirë në ruajtjen e cloud. Plani 2TB do t’ju kthejë vetëm 8 dollarë në muaj. Kjo është një arsye e madhe pse ne gjithashtu e rekomandojmë atë si një nga zgjedhjet më të mira për ruajtjen e cloud për foto, të cilat priren të marrin shumë hapësirë.

Ndërsa është një punë e vështirë për t’u realizuar, Sync.com gjithashtu ka një plan më të lirë, 500 GB për ata që nuk u duhen aq shumë ruajtje. Ndërsa nuk është një marrëveshje aq e mirë, çmimi i çmimeve funksionon vetëm pak më shumë se 4 dollarë në muaj.

Dobësitë e Sync.com janë se shërbimi nuk ofron në të vërtetë opsione muaj pas muaji: do të duhet të paguani për një vit më parë. Sidoqoftë, nëse ndonjë shërbim i ruajtjes së cloud mund të justifikojë një angazhim, kjo është ndoshta ajo.

Të paktën mund të provoni Sync.com përpara se të paguani duke regjistruar një llogari falas 5 GB. Sync.com gjithashtu ka një nga programet më të mira të referimit në ruajtjen e cloud, me 1 GB ruajtje shtesë të dhënë për të gjithë ata që bindni të regjistroheni, dhe asnjë kapërcim për sa referime mund të bëni.

Arsyet e tjera që na pëlqen Sync.com

Sync.com qëndron si një nga opsionet më të sigurta të ruajtjes së cloud atje, nëse jo më i sigurti. Pjesërisht, kjo është në sajë të faktit që siguron encryption fund-në-fund privat, nga ana e klientit, do të thotë që vetëm ju ose ata që zgjidhni të ndani përmbajtje me të mund të deshifroni skedarët tuaj. Ne e renditëm si zgjedhjen tonë për ruajtjen më të mirë të njohurive zero të reve.

Alternativa e Dropbox Sync.com

Gjithashtu, siç mund të lexoni në rishikimin tonë të Sync.com, shërbimi ka disa veçori të shkëlqyera për ndarjen e skedarëve që ndihmojnë të mbani dokumentet, fotot dhe videot tuaja nga duart e padëshiruara. Këto përfshijnë shtesa të arsyeshme që shumë zgjidhje të tjera për ruajtjen e reve rishikojnë, si linqe të mbrojtura nga fjalëkalimi, datat e skadimit të lidhjeve dhe kufijtë e shkarkimit.

Në thelb, është si Fort Knox e ruajtjes së cloud, por mënyrë më e lirë. Ai gjithashtu ka një plan të shkëlqyeshëm falas 5 GB.

pCloud

pCloud në të vërtetë ofron të njëjtën marrëveshje për ruajtjen e cloud $ 8, 2TB si Sync.com. Kjo nuk është për t’u habitur, duke marrë parasysh që Sync.com është ndoshta rivali i saj më i ngushtë, pasi mund të lexoni në pjesën tonë të krahasimit Sync.com vs pCloud.

Arsyeja që ne e renditim pCloud më të ulët është se ju duhet të paguani ekstra për kriptimin e njohurive zero. Në dispozicion përmes një shtese të quajtur pCloud Crypto, do t’ju kushtojë të paktën 3,99 $ në muaj.

Lajmi i mirë, sidoqoftë, është se ndryshe nga Sync.com, ju mund të shkoni nga muaji në muaj me pCloud nëse paguani një vit më parë nuk pajtohet me ju. Kostoja e planit 2TB të pCloud, në këtë rast, rritet në 9,99 $ në muaj.

pCloud gjithashtu ka një plan 500 GB që është 4,99 $ në muaj nëse shkoni muaj pas muaji, ose pak më pak se 50 dollarë nëse paguani për vitin paraprakisht. Sigurisht, ekziston një plan falas, i cili ju lejon të ruani 10 GB hapësirë ​​falas.

Nëse jeni me të vërtetë shitur në pCloud si zgjidhja më e mirë e ruajtjes së cloud për ju, shërbimi madje ofron plane të jetës. Ju mund ta kapni atë 2TB pafundësisht për $ 350, i cili funksionon me rreth 2.5 vjet pagesa të rregullta pCloud.  

Arsyet e tjera që na pëlqejnë pCloud

Për shkak se nuk është aq i mbyllur aq sa Sync.com, pCloud është në gjendje të bëjë disa gjëra që rivali i tij nuk mund t’i bëjë. Kjo përfshin shikimin e skedarëve të ruajtur nga ndërfaqja e shfletuesit pCloud, dhe madje edhe duke luajtur muzikë dhe video. Ne e renditim atë si një zgjedhje kryesore për ruajtjen e reve për muzikë.

Shqyrtimi i pCloud

Përvoja e përgjithshme e përdoruesit me pCloud, në fakt, është e shkëlqyeshme, falë një GUI të hijshme në internet. Ne detajojmë bazat në rishikimin tonë pCoud nëse dëshironi të dini më shumë para se të regjistroheni. Ekziston gjithashtu një plan 5 GB falas që mund të përdorni për ta provuar atë. 

Amazon Drive

Amazon Drive e bën listën tonë falë faktit që ofron 13 plane të ndryshme ruajtjeje. Kjo do të thotë që nuk keni nevojë të blini më shumë hapësirë ​​sesa duhet, duke ju lejuar të kurseni para për gjëra të tjera, si një VPN e mirë.

Për krahasim të drejtpërdrejtë me Sync.com dhe pCloud, një plan 2TB Amazon Drive do t’ju kushtojë 120 dollarë në vit, pra rreth 2 dollarë më shumë në muaj se secila prej këtyre shërbimeve. Megjithatë, ndryshe nga ata, Amazon gjithashtu ofron një plan 1TB, i cili është vetëm 60 dollarë në vit.

Duke ëmbëlsuar marrëveshjen, pajtimtarët e Amazon Prime marrin një ruajtje të pakufizuar të fotografive, e cila për disa përdorues me siguri do ta bëjë Amazon Drive marrëveshjen më të mirë për ta.

Ndërsa dollarët kanë kuptim, Amazon Drive nuk është aq i sigurt sa Sync.com ose pCloud. Kjo për faktin se skedarët nuk janë të koduar në pushim në serverët Amazon. Për shkak të kësaj, nëse vendosni të përdorni Amazon Drive, ne patjetër ju rekomandojmë ta konsideroni bashkimin e saj me një shërbim të kriptimit të skedarëve si Boxcryptor.

Arsyet e tjera që na pëlqen Amazon Drive

Ndërsa mungesa e kriptimit na jep pauzë, është e drejtë të themi se Amazon Drive është përmirësuar ndjeshëm vitet e fundit, për të cilat flasim në shqyrtimin tonë të plotë të Amazon Drive.

Rishikimi i Drive në renë Amazon

Një nga ndryshimet tona të preferuara është se Amazon Drive tani mbështet sinkronizimin e nivelit të bllokut, që do të thotë se vetëm pjesët e ndryshuara të skedarëve rikopjohen kur bëhen redaktimet, në vend se të kopjoni të gjithë skedarin përsëri. Sinkronizimi i nivelit të bllokimit përshpejton shumë proceset e sinkronizimit, por tani ai përdoret vetëm nga disa shërbime të ruajtjes së cloud, duke përfshirë Dropbox dhe Egnyte (lexoni rishikimin tonë për Egnyte).  

OneDrive

OneDrive është i vetmi shërbim i ruajtjes së cloud që mund të mendojmë se në të vërtetë ofron një plan familjar dhe atë të mirë. Për vetëm 9,99 dollarë në muaj, ju merrni pesë plane të ruajtjes 1TB. Për më tepër, ju gjithashtu keni qasje në versionin desktop të Microsoft Office, Office 365.

Përdoruesi i vetëm i OneDrive, plani 1TB ju lejon të përdorni edhe në Office 365, dhe kushton vetëm 6.99 dollarë në muaj. Ndërsa nuk është një marrëveshje aq e mirë sa Sync.com, është më e lirë se sa janë dy rivalët më të mëdhenj, Dropbox dhe Google Drive. Kemi një artikull Dropbox vs Google Drive vs OneDrive nëse dëshironi më shumë këshilla për atë front.  

Dobësitë e OneDrive janë të njëjta me Amazon: nuk ka encryption nga serveri nëse nuk jeni përdorues i biznesit (lexoni rishikimin tonë të OneDrive për Biznes). Sidoqoftë, është në përputhje me Boxcryptor, nëse dëshironi të merrni intimitetin tuaj në duart tuaja.

Arsyet e tjera që na pëlqen OneDrive

OneDrive është lehtësisht një nga mjetet më të mira të ruajtjes së cloud në dispozicion sot kur bëhet fjalë për produktivitetin. Kjo falë integrimit të saj me Office Online dhe disa tipare të dobishme për ndarjen e skedarëve që mundësojnë bashkëpunimin në internet. Ne jemi gjithashtu tifozë të Microsoft OneNote, një nga mjetet më të mira në internet për marrjen e shënimeve në dispozicion.

Siç u përmend në rishikimin tonë të OneDrive, shërbimi i ruajtjes në cloud të Microsoft është i aftë të kopjojë një nivel të kufizuar në bllok, duke e aplikuar atë veçori në llojet e skedarëve të Microsoft Office. Kjo do të thotë nëse përdorni Office, është mirë për sinkronizimin e skedarëve.  

OpenDrive

Kjo listë nuk do të ishte e plotë pa hedhur pak lëvdata drejt shërbimit të vetëm të pakufizuar të ruajtjes së cloud, OpenDrive. Kostoja e asaj ruajtjeje të pakufizuar është gjithashtu e shkëlqyeshme, me vetëm 9,95 dollarë në muaj ose 99 dollarë në vit.

Duke pasur parasysh që ju merrni një hapësirë ​​të pakufizuar për jo më shumë se kostoja e një abonimi 2TB Sync.com, është e arsyeshme të pyesni veten pse nuk e bëmë OpenDrive numër një në këtë listë, sesa numrin pesë.

Ne detajojmë çështjet që kemi me të në rishikimin tonë të plotë të OpenDrive, por me pak fjalë, kemi gjetur sinkronizimin e OpenDrive për pak a shumë të gabuar, përdoruesi përvojën pak a shumë të ngathët dhe mbështetjen pak më të hollë. 

OpenDrive gjithashtu ka një plan 500 GB për 5 dollarë në muaj, por nëse nuk jeni në të për ruajtje të pakufizuar, ne patjetër do ju sugjerojmë të provoni mundësi të tjera.

Arsyet e tjera që na pëlqen OpenDrive

OpenDrive mbështet kriptimin e njohurive zero dhe nuk kushton ekstra si kjo me pCloud. Kjo do të thotë që ju do të merrni një shërbim mjaft të sigurt, megjithëse nuk do të mbështesë gjithashtu edhe fjalëkalime të vërtetimit me dy faktorë ose fjalëkalime për ndarjen e skedarëve si Sync.com.

Shqyrtim OpenDrive

Ju merrni si një aplikacion të integruar për marrjen e shënimeve dhe veçoritë e menaxhimit të detyrave me OpenDrive. Gjithashtu, mund të shtoni deri në katër përdorues të tjerë në një plan të pakufizuar, duke marrë edhe më shumë vlerë nga shërbimi.

Përmendje e nderuar: IDrive

Shtë e rëndësishme të njohësh ndryshimin midis ruajtjes së cloud dhe kopjes rezervë në internet, për të cilën mund të lexosh në artikullin tonë për atë temë. Sidoqoftë, nëse ka një shërbim që arrin t’i bëjë mirë të dy, është IDrive.

Rishikimi i IDrive

Ndërsa ne e kategorizojmë IDrive si një shërbim rezervë në internet, një abonim i vetëm ju merr në të vërtetë 2TB hapësirë ​​rezervë dhe 2TB hapësirë ​​për ruajtjen e cloud. Kjo është 4TB krejt. IDrive mund të bëjë pjesën më të madhe të asaj që mund të bëjë një ruajtje tradicionale e cloud, duke përfshirë çlirimin e hapësirës në hard drive, pajisjet e sinkronizimit dhe shkëmbimin e skedarëve.

Shqyrtimi ynë i plotë i IDrive do t’ju japë një vështrim më të mirë të këtij shërbimi, megjithëse nëse dëshironi ta provoni vetë, mund të regjistroheni për një llogari falas 5 GB. Si një shërbim rezervë, është gjithashtu jashtëzakonisht i gjithanshëm, duke ju lejuar të mbroni kompjuterë dhe smartphone të pakufizuar. Kjo dhe vlera e saj, janë arsyeja pse IDrive paraqitet dukshëm në udhëzuesin më të mirë në internet të kopjimit.

Mendimet përfundimtare

Aty i keni, zgjedhjet tona për marrëveshjet më të mira në ruajtjen e cloud. Ndërsa ne jemi veçanërisht të dashur për Sync.com dhe pCloud si zgjidhje të shkëlqyera të përgjithshme, vlera është gjithnjë një gjë e ndërlikuar për të parë. Në fund të fundit, njerëz të ndryshëm kanë nevoja të ndryshme. 

Ne e bazuam pjesën më të madhe të listës sonë në gjetjen e marrëveshjeve më të mira me vlerë dollari të tërhequra nga shërbimet më të mira për ruajtjen e cloud. Sidoqoftë, këtu ka shumë hapësirë ​​për debat, kështu që ndjehuni të lirë të shtoni mendimet tuaja në komente, më poshtë, nëse nuk mendoni se ishim në para.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map