Gjendja e reve, Prill 2019

Përshëndetje, dhe i mirëpritur në Shtetin e Cloud, kolona mujore e Cloudward.net ku kalojmë në lajmet më të mëdha të teknologjisë. Në këtë edicion të prillit, do të flasim për një mori lajmesh të industrisë në lidhje me VPN dhe ofruesit rezervë, si dhe, natyrisht, Facebook.


Ky edicion gjithashtu shënon përvjetorin njëvjeçar të State of the Cloud, dhe na bën të pakëndshëm të raportojmë që Facebook ka bërë një paraqitje në secilën. Megjithëse shkatërruesit mund të tregojnë se ne jemi thjesht unoriginal, na pëlqen të mendojmë se gjigandi i mediave sociale është shumë i madh dhe i fuqishëm dhe duhet të rivendoset deri tani.

Ne do t’ju lejojmë të vendosni se ku do të merreni me këtë, por ne rekomandojmë të lexoni se çfarë kanë qenë kohët e fundit Zuck dhe miqtë e tij para se ta bëjnë këtë. Kjo tha, disa lajme të industrisë janë së pari.

The VPN Wars: Rritja e Kostove

Rrit çmimin e VPN

Siç kemi përmendur edhe më parë, veçanërisht në edicionin e janarit të kësaj kolone, interesi për rrjetet private virtuale është rritur në mesin e konsumatorëve falë të gjitha skandaleve të intimitetit dhe sigurisë. Kjo ka bërë që ofruesit e rinj të hidhen lart si kërpudhat pas një shiu dhe shumë manovrim në mesin e shërbimeve të vendosura.

Përleshja e çmendur për një copë byrek në zgjerim e ka bërë jetën tonë si recensentë interesant. Në baza gati javore, do të marrim një email duke kërkuar që të rishikojmë një VPN të re, shpesh të shoqëruar me oferta të parave që nuk pranojmë me vendosmëri dhe me edukatë. Rishikimi i atyre netëve që fluturojnë natën është gjithashtu zbavitës, sepse ato shpesh nuk funksionojnë mirë ose aspak.

Përfundimi është se nëse nuk e gjeni atë midis rishikimeve tona VPN, me siguri nuk duhet të regjistroheni për të. Ne kemi parë pothuajse çdo VPN atje, dhe vendosim shpejt nëse diçka ia vlen të rishikohet. Ne, sigurisht, do të bëjmë përjashtime për ofruesit të tillë si VikingVPN, i cili ka një përfaqësim të shkëlqyeshëm midis konkurrentëve tanë, pavarësisht se nuk është në shërbim për më shumë se një vit.

Themimi është i gabuar

Mund të themi me siguri se asnjë nga shërbimet e sipërpërmendjes nuk përbën një kërcënim për pëlqimet e ExpressVPN ose NordVPN, por kjo nuk i ka mbajtur shërbimet në zgjedhjen tonë më të mirë VPN nga ulja, dhe rezultatet janë përzier në të mirë. Megjithëse duartrokasim për çdo rafinim të veçorive, ne jemi në dyshim të rrëmujës me çmimet që kemi parë gjatë muajit të fundit.

Për shembull, CyberGhost dhe NordVPN ngritën çmimet e tyre në fillim të vitit me 5-10 përqind – në varësi të planit – vetëm për t’i rikthyer ato në nivelin e tyre të vjetër në mars. Kjo është e bezdisshme për njerëzit që u regjistruan gjatë përgjumjes, si dhe për redaksinë në Cloudwards.net, por të paktën ata panë gabimin në mënyrat e tyre.

Thënë kjo, të vendosësh për një rritje të një të dhjetës, atëherë rishqyrtimi është një gjë. Dyshimi i çmimeve tuaja është krejt tjetër, dhe ne dëshirojmë të pyesim ekipin Privat në Internet hyrje se çfarë mendonin kur e bënë këtë. Ajo ka dyfishuar praktikisht çmimet e saj, duke e ndryshuar atë nga një shërbim që ne ishim të lumtur ta rekomandonim për të qenë të sigurt dhe të lirë në atë që ofron siguri të mirë me një premium.

Siç mund ta lexoni në rishikimin tonë të PIA, kjo ka ndikuar keq në renditjen e shërbimit. Për më tepër, do të zbuloni shpejt se ka shërbime më të lira atje, si dhe shërbime më të mira për të njëjtat para. Ne parashikojmë se janë perde për luftëtarin një herë të guximshëm për neutralitetin neto, përveç nëse rikthen një lloj mendje mendjeje ndaj çmimeve të tij.

Dita Botërore e Rikthimit 2019

ditë rezervë botërore

31 Mars ishte Dita Botërore e Rikthimit, një kujtesë vjetore për ju për të kopjuar të dhënat tuaja. Përkundër viteve të fushatës, ne ende shohim shumë raste që njerëzit nuk bëjnë kopje të punës së tyre në cloud apo edhe thjesht në një makinë me gisht dhe pastaj humbasin atë kur kompjuterët e tyre rrëzohen.

Ne nuk mund të stresojmë sa është e rëndësishme është të kopjoni të dhënat tuaja, kështu që shikoni artikullin më të mirë në internet për kopjen e duhur për ofruesit më të mirë atje ose artikullin tonë në backup 3-2-1 për të marrë një ide të një strategjie të zgjuar rezervë.

Dropboxing njerëz në

Në lloj lajmesh të ndërlidhura – në rregull, pranojmë që është një shtrirje – Dropbox ka kufizuar numrin e pajisjeve që mund të lidhni në një llogari falas të Dropbox në tre deri në mars të vitit 2019. Fatmirësisht, planet e paguara janë të përjashtuara nga kjo, kështu që po hamendemi është edhe një mënyrë tjetër që Dropbox të prodhojë njerëzit që të fillojnë të paguajnë për ruajtjen e tij. Ju mund të lexoni rishikimin tonë të Dropbox për të mësuar nëse pagesa është një ide e mirë.

Fytyrë në Facebook

Privatësia e Facebook

Ne e filluam pak a shumë muajin Mars me lajmet se po marrim një Facebook më miqësor për jetën private. Sapo u bë ekipi redaktues duke fshirë lotët e të qeshurve nga sytë tanë, ne shkuam duke u gërmuar në pretendimet e The Zuck dhe gjetëm se ishin, frenimi i befasisë suaj, fals.

Ne arritëm në atë përfundim duke lexuar lajmet. Për shembull, lajmet që Facebook e dinte në lidhje me Cambridge Analytica duke përdorur të dhëna për të synuar reklama në mënyrë që para se historia të depërtohej në media, duke mohuar mbrojtjen e paditur të kompanisë.

Një aluzion tjetër ishte tregimi që disa aplikacione Android ende po ndajnë të dhëna me Facebook, megjithë kompaninë që pretendon se kishte ndaluar të bëjë atë, e cila u prish në të njëjtën ditë me njoftimin e Zuck.

Nuk është vetëm keqdashja që e vë gënjeshtrën në përpjekjen e Facebook për reformën e figurave. Ekziston edhe një paaftësi e thjeshtë e vjetër, siç është kompania që ruan fjalëkalimet e përdoruesve në tekst të qartë. Ndërsa sqarojmë në përshkrimin tonë të kriptimit, teksti i thjeshtë është të dhëna të pakriptuara, duke e bërë atë që bota të shohë nëse dikush ka qasje. I ngathët vetëm fillon ta përshkruajë atë.

Thënë kështu, shumë mëkate të Facebook-ut duket se po arrijnë deri në të. New York Times raportoi në fund të marsit se prokurorët federale me qendër jashtë New York City po shikojnë shumë marrëveshje që ka bërë me palët e treta për të shitur të dhënat tuaja. Ne u urojmë atyre fat në një luftë kundër një institucioni që duket se përmbajtja lejon që kompanitë gjigande të bëjnë gjithçka që dëshirojnë.

Përpjekja e Shportës Apple

Padia e Apple

Një kompani tjetër që përballet me probleme ligjore është Apple. Krijuesi i çështjeve të bardha të qetë me pajisje inferiorë ka pasur një rast antitrusti të ngritur kundër tij nga Kaspersky Labs, ndoshta një nga zhvilluesit më të njohur të programeve antivirus (lexoni rishikimin tonë Kaspersky Anti-Virus për të parë se çfarë menduam për të).

Kaspersky pretendon se Apple e detyroi kompaninë të heq dy tipare nga suita e saj e softuerit, vetëm për t’i zbatuar të dyja në alternativat e veta. Një kërkesë e ngjashme u ngrit edhe në mars nga Spotify kundër Cupertino, i cili pretendon se Apple ka kufizuar disa rrugë për përdoruesit. Apple, sigurisht, e mohon këtë, por as kostumi nuk duket se do të largohet.

Sido që të jetë, kostoja do të ishte mjaft serioze, por sfida më e madhe ngrihet Elizabeth Warren. Ndërsa vendosi ofertën e saj presidenciale, ajo pretendoi se dëshironte të shpërthente të gjithë gjigandët e teknologjisë, por rezervoi poshtërim të veçantë për Google, Facebook dhe, një ditë më vonë, Apple. Edhe nëse ajo nuk e bën atë në biletën Demokratike, shanset janë shpresat e tjera presidenciale do të marrin flamurin.

Tregime më të vogla

Rusia VPN ndalim

Rusia, kurrë një vend ku lulëzojnë të drejtat e njeriut, nuk ka ndërmarrë një hap tjetër drejt një makthi dystopian me nënshkrimin e dy ligjeve të reja të censurës. Njëra ndalon lajmet e rreme, ndërsa tjetra mbron zyrtarët publik nga fyerjet. Megjithëse kjo mund të ketë kuptim në shikim të parë, duke njohur qeverinë e Putinit, të dy ligjet do të interpretohen në mënyra të reja dhe krijuese.

YouTube u tërhoq nga luftërat që rrjedhin. Uebfaqja në transmetim, pjesë e Google Alfabeti mëmë, ishte përpjekur të nxjerrë disa shfaqje dhe seriale në internet, por thjesht nuk mund të përputhej me Netflix, Amazon Prime Video dhe Disney + të ardhshme. Me gjithë ndershmëri, askush në ekipin tonë redaktues nuk e dinte që YouTube kishte shfaqjet e veta, kështu që marketingu mund të ketë qenë një problem.

Një nga kompanitë më të mëdha të Norvegjisë, Norsk Hydro, u godit nga një sulm masiv dhe i keq i hakmarrësve. Prodhuesi i aluminit nuk do t’i paguajë kriminelët në internet, sepse ata kanë një rezervë të vjetër vetëm dy ditë. Kjo e bën një vend aq të mirë sa çdokush për të lidhur rishikimet e rezervave tona në internet, ne vlerësojmë.

Do të përfundojmë me një lajm të mirë: Demokratët në Kongres kanë sjellë një projekt-ligj që do të rivendoste neutralitetin neto në Shtetet e Bashkuara. Do të rivendosë pothuajse plotësisht origjinalin që u vendos, ndërsa Barack Obama ishte president dhe në përgjithësi shihet si një gjë e mirë.

Mendimet përfundimtare

Me atë pak dritë në tunel do t’ju lëmë për këtë muaj. Shpresojmë që të keni pëlqyer të lexoni recetën tonë të vogël mujore dhe ju rekomandojmë të regjistroheni në buletinin tonë më poshtë nëse dëshironi të njoftoheni kur të vjen rrethi.

Na tregoni në komentet e mëposhtëm nëse kemi humbur ndonjë histori kryesore ose nëse keni një mendim për të ndarë në ndonjë nga këto zhvillime. Fat të mirë, dhe faleminderit që lexuat.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map