Shadow vs Project xCloud në vitin 2020: Mouse që zhurmoi

Shadow është një nga emrat më të mëdhenj në lojërat në cloud, dhe për arsye të mirë. Pajisur me një desktop të plotë të Windows 10 dhe mbështetje për çdo lojë që funksionon në sistemin operativ të Microsoft, është gjëja më e afërt që kemi gjetur tek lojrat lokale në cloud. 


Shërbimi i lojrave cloud i Microsoft-it, i cili do të lëshohet akoma, Project xCloud, është kompetent në vetvete, megjithëse lufton kur bëhet fjalë për mbështetjen dhe performancën e lojës. Në këtë përputhshmëri Shadow vs Project xCloud, ne do të krahasojmë dy tiparet, çmimet, lehtësinë e përdorimit, mbulimin, mbështetjen e lojës, mbështetjen e platformës dhe performancën për të parë se cili është opsioni më i mirë. 

Para se të zhyteni, sigurohuni që të hidhni një vështrim në rishikimin tonë të Shadow dhe rishikimin e Projektit xCloud. Edhe pse ne do të shkojmë në thellësi tek konkurrentët tanë këtu, rishikimet e dedikuara ofrojnë një kontekst pak më shumë, si dhe krahasime me pjesën tjetër të tregut të lojërave në cloud.

Vendosja e një Luftimi: Shadow vs Project xCloud

Ne po hedhim Shadow dhe Project xCloud në ring në shtatë kategori, secila duke prekur një aspekt të ndryshëm të lojrave cloud. Në secilin raund, ne do t’i akordojmë një pikë për shërbimin që mbretëron suprem, dhe cilido shërbim të ketë më shumë pikë në fund do të jetë kampioni ynë. 

Gjatë secilit raund, ne do t’i krahasojmë pikët e konkurrencës për pikë, duke parë se cili është opsioni më i mirë. Fatkeqësisht, nuk është gjithmonë një fitues i qartë. Siç është rasti kur krahasojmë shumicën e softuerëve, ne shpesh duhet të pikturojmë në hije gri. Fituesi në një kategori të caktuar mund të jetë i ndryshëm për ju në varësi të një sërë faktorësh. 

Shpesh e përdorim mbulimin si shembull. Për shembull, Projekti xCloud është në dispozicion në shumë më tepër rajone sesa Shadow. Sidoqoftë, për sa kohë që jetoni në një rajon që Shadow mbështet, kjo nuk do të bëjë ndonjë ndryshim. Për shkak të kësaj, ne rekomandojmë të lexoni nëpër raunde për të marrë një ide se pse ne i dhamë pikën ashtu si bëmë.

1

Biblioteka e lojës

Gjykimi i bibliotekës së Projektit xCloud tani është i ndërlikuar. Janë rreth 100 lojëra në dispozicion, 50 prej të cilave erdhën vetëm disa muaj pas fillimit të vrojtimit. Shërbimi përfundimisht duhet të integrohet me Xbox Game Pass, gjithashtu, duke e çuar totalin diku në lagjen e 300 lojrave. 

xcloud-loje-bibliotekë

Të gjithë goditësit e rëndë të palës së parë janë të pranishëm, duke përfshirë ingranazhet 5 dhe Halo: Koleksioni Master Shefi. Projekti xCloud gjithashtu ka një mbështetje të jashtëzakonshme të palëve të treta. Ju mund të ngarkoni lojëra si Tales of Vesperia dhe Bloodstained: Ritual of the Night në shërbim. Pasi integrimi i Xbox Game Pass shkon drejtpërdrejt, lista do të jetë edhe më mbresëlënëse. 

Ende nuk është asnjë ndeshje për Shadow. Ndërsa do të flasim gjatë gjithë kësaj krahasimi, Shadow ju jep një kompjuter të plotë Windows 10, kështu që çdo lojë që mund të luani në Windows 10, mund të luani në Shadow. Kjo përfshin tituj klasikë nga shërbime si GOG, si dhe lojëra më të reja në Steam dhe Epic Games Store. 

Ju duhet t’i blini ato lojëra, në të vërtetë, ashtu si duhet me GeForce Tani (lexoni rishikimin tonë të GeForce Tani). Shtë e paqartë nëse do të duhet të blini lojëra me Project xCloud, por është një bast i sigurt. 

Ende është e vështirë të ankoheni kur Xbox Game Pass është në tryezë. Microsoft ka pohuar se Game Pass dhe xCloud do të jenë nën të njëjtin pajtim, duke ju dhënë një bibliotekë të madhe lojrash falas, siç e bën PlayStation Now (lexoni rishikimin tonë PlayStation Now). 

shadow-Slider1

Ne thjesht po supozojmë, sidoqoftë. Ndërsa tani qëndron, Project xCloud nuk mund të krahasohet me Shadow kur bëhet fjalë për mbështetjen e lojës. Ka thjesht më shumë lojëra në PC, dhe Shadow ju lejon të luani të gjitha.

Raundi: Pika e Bibliotekës për Lojërat e Shadow Cloud

Logoja e Lojërave në Shadow Cloud
Logo e projektit xCloud

2

Çmimeve

Shtë e vështirë të flasim për çmimet sepse të dy konkurrentët tanë janë në një periudhë tranzicioni. Shadow pak kohë më parë rindërtoi strukturën e saj të çmimeve, duke shtuar dy nivele të reja shërbimi dhe një rritje të vogël çmimesh. Projekti xCloud, i cili aktualisht është në dispozicion vetëm në një vrojtim të kufizuar, nuk ka ndonjë çmim. 

Duke filluar nga atje, mënyra e vetme për të provuar xCloud është të hidhni emrin tuaj në kapelë dhe të kryqëzoni gishtat. Beta e kufizuar ngadalë u jep përdoruesve qasje në përvojën e asaj që po punon Microsoft. Thënë kjo, ne nuk e dimë sa përdorues të rinj që Microsoft po pranon kur do të dërgojë ftesa. 

Kemi mbetur për të spekuluar, të cilat jemi bërë shumë mirë me gjendjen aktuale të lojërave në cloud. Duke supozuar se Microsoft vendos të bashkojë të gjitha shërbimet e tij në internet Xbox, ne do të presim që çmimi mujor të jetë rreth 20 deri në 25 dollarë. Kjo është më e shtrenjtë se Google Stadia (lexoni rishikimin tonë të Google Stadia), por duke marrë parasysh sa projekte xCloud duhet të ofrojë, është e vështirë të ankoheni.

Fatmirësisht, kemi numra për Shadow. Plani i vetëm në dispozicion në kohën e shkrimit, Boost, ekzekuton $ 11,99 në muaj kur faturohet çdo vit dhe 15 dollarë të pastër nëse shkoni muaj në muaj. Për atë çmim, ju do të merrni 1080p transmetim dhe 256 GB ruajtje, si dhe lidhjen standarde të rrjetit 1Gbps.

Dy nivelet e reja, Ultra dhe Infinite, rritin çmimin dhe mbështetjen e zgjidhjes. Këto plane ofrojnë mbështetje për rezolucionin 4K dhe përplasin kapacitetin e ruajtjes përkatësisht 512 GB dhe 1TB. Fatkeqësisht, ato janë të shtrenjta dhe nuk janë në dispozicion aktualisht. Për shembull, plani i pafund do të kushtojë 49,99 dollarë kur faturohet nga muaji në muaj pasi të dalë ai. 

Projekti xCloud është teknikisht falas tani, por kjo është duke supozuar se në të vërtetë mund të futeni në listën e testuesve të Microsoft. Hija është në fundin e shtrenjtë të gjërave, madje më shumë sesa Vortex (lexoni rishikimin tonë Vortex). Për këtë krahasim, sidoqoftë, është fituesi thjesht sepse është në të vërtetë i disponueshëm për tu blerë.

Raundi: Pika e icingmimeve për Lojërat në Shadow Cloud

Logoja e Lojërave në Shadow Cloud
Logo e projektit xCloud

3

Features

Nuk ka shumë për të folur në lidhje me mënyrën e karakteristikave me Project xCloud sepse Microsoft është ende i përqendruar në funksionimin e shërbimit, jo duke e pajisur më mirë me të mirat. Megjithatë, ekziston një teknologji interesante pas xCloud. Ndërsa do të arrijmë në raundin e “mbulimit”, serverat xCloud përdorin rrjetin global të serverave Azure të Microsoft. 

Eachdo server xCloud strehon zorrët e katër tastierave Xbox One S. Edhe pse lojërat duken të shkëlqyera në një telefon, Xbox One S ka filluar të tregojë moshën e tij, veçanërisht në kohën e ngarkesës. Ajo ka një hard disk tradicional, jo një SSD. 

Siç mund ta shihni në udhëzuesin tonë më të mirë të jashtëm SSD, kjo do të thotë se është mjaft i ngadaltë. Ju nuk keni mundësinë të lidhni një hard disk të jashtëm, siç dëshironi me një tastierë lokale, ose (lexoni udhëzuesin më të mirë të jashtëm për Xbox One për më shumë në lidhje me atë).

xcloud-4

Meqenëse xCloud është, në thelb, një Xbox One në re, ju i keni të gjitha tiparet që vijnë me tastierën e Microsoft, përfshirë miqtë, arritjet, shpërblimet e Microsoft dhe dyqanin. Mungesa e mbështetjes së kontrolluesit të palëve të treta ose mbështetja e tastierës dhe miut vë në dukje përvojën. 

Hija është e mbushur me karakteristika, asnjë prej të cilave Shadow nuk e bëri realisht. Shërbimi është në thelb një PC Windows 10 në cloud, kështu që ju keni akses në të gjitha tiparet e Windows, si dhe çdo aplikacion që funksionon në platformë. Shadow madje siguron një lidhje rrjeti 1Gbps, kështu që shfletimi i internetit është në tryezë. 

hije-Windows-settings

Më mbresëlënëse është mbështetja periferike e Shadow. Lojërat janë të gatshme për të luajtur me tastierën dhe miun ose kontrolluesin tuaj të zgjedhjes, pa marrë parasysh nëse lidheni me një linjë USB ose Bluetooth. Remapping trajtohet edhe përmes aplikacioneve Windows. Për shembull, ju mund të përdorni profilet e kontrolluesit Steam në lojëra që përndryshe do të kishin nevojë për një tastierë dhe miun. 

Aktualisht, jeni i kyçur në përdorimin e Windows 10, i cili nuk është aspak ankesë, duke marrë parasysh që mund të konfiguroni makinën tuaj të largët në çfarëdo mënyre që ju pëlqen. Edhe ashtu, Shadow thotë se po punon për të shtuar mbështetjen e Linux. 

Raundi: Karakteristikat Pika për Lojërat në Shadow Cloud

Logoja e Lojërave në Shadow Cloud
Logo e projektit xCloud

4

Performance

Ky raund është interesant sepse Shadow dhe Project xCloud janë në shënjestër të tregjeve të ndryshme. xCloud është thjesht një mënyrë e ndryshme për të përdorur Xbox One tuaj, jo një mënyrë për ta zëvendësuar atë. Hija, nga ana tjetër, u pëlqen atyre që nuk e kanë mendjen të prerë plotësisht tastierën, duke u përqëndruar në një përvojë të plotë lojrash në cloud. 

xcloud-2

Duke filluar me Projektin xCloud, kemi testuar me një lidhje WiFi 5Ghz. Për shkak se xCloud nuk ka një kërkesë për kompjuter, ne nuk ishim në gjendje të testonim duke përdorur një lidhje të ngurtë. Duke luajtur Halo 5, Gears 5 dhe Forza Horizon 4, u futëm në shumë pak çështje. Kishte pak ose pa asnjë vonesë në hyrje, dhe artefaktet e transmetimit ishin pak dhe shumë larg. 

Bazuar në testimin tonë, forca e sinjalit është faktori më i madh me xCloud. Ju do të duhet shumë më tepër shpejtësi sesa reklamat e Microsoft-it. Ne testuam me një shpejtësi të shkarkimit prej 60Mbps, që tejkalon shumë rekomandimin e Microsoft. Edhe atëherë, ne u futëm në njoftime të dobëta të sinjalit dhe ranë korniza. 

xcloud-1

Për më tepër, nuk duket se ka ndonjë shkallëzim të bazuar në fuqinë e sinjalit. Shumica e shërbimeve të lojërave në cloud do të zvogëlojnë cilësinë e rrjedhës video për të akomoduar sinjale të dobëta. Në rastin e xCloud, loja do të belbëzohet ose do të mbyllet plotësisht kur sinjali ynë filloi të venitet. 

Hija nuk e ka atë problem. Ne testuam Doom 2016, Counter-Strike: Global Offensiv dhe Cuphead në një lidhje me tel dhe pa tel, dhe në të dy rastet, Shadow dha një përvojë të afërt lokale. Jashtë artifaktit të rastit të transmetimit, ne do të shtypnim vështirë ta tregojmë atë përveç një kompjuteri lojrash. 

Shadow funksionoi po aq mirë në Android, megjithëse ishim të zhgënjyer nga mungesa e kontrolleve në ekran. Ju duhet të përdorni gishtin tuaj për të lëvizur kursorin dhe tastierën tuaj Android me zgjedhje për të shtypur. Duke pasur parasysh se sa janë ekranet e vegjël celularë, shpesh janë shumë në ekran menjëherë, gjë që është e bezdisshme kur përpiqesh të fillosh një lojë. 

Ende, nuk ka asnjë mohim që Shadow të ketë avantazh këtë raund. Nga të gjitha shërbimet e lojrave në re që kemi testuar, Shadow merr më të afërtën të sigurojë një përvojë lokale në re, duke vënë shërbime si Blacknut për të turpëruar (lexoni rishikimin tonë Blacknut).

Raundi: Pika e Performancës për Lojërat në Shadow Cloud

Logoja e Lojërave në Shadow Cloud
Logo e projektit xCloud

5

Mbështetja e Platformës

Projekti xCloud është në dispozicion në një platformë: Android. Nëse pranoheni në pamjen paraprake, do t’ju duhet një pajisje me Android 6.0 ose më e madhe dhe Bluetooth 4.0 ose më mirë. Ju nuk mund të përdorni asnjë kontrollues të palëve të treta gjatë pamjes së parë. Nëse doni të luani lojëra Xbox, do t’ju duhet një kontrollues Xbox One. 

Mbështetja e Shadow është shumë më e gjerë, me aplikacione amtare për Windows, macOS, Linux, Android dhe iOS. Ekipi po punon në aplikacione për TV të zgjuar, gjithashtu, do të thotë se duhet të jeni në gjendje të ngarkoni lojëra në çdo ekran të shtëpisë tuaj. 

Shtë një krahasim i padrejtë sepse Projekti xCloud është në shikim. Sidoqoftë, Microsoft ka një rrugë të gjatë përpara se të mbështesë gjerësinë e platformave që bën Shadow. Për ne, iOS dhe mbështetja e zgjuar e TV bëjnë ndryshimin. Shadow është i vetmi shërbim i transmetimit të lojërave që aktualisht ofron mbështetje për këto platforma.

Raundi: Pika e Mbështetjes së Platformës për Lojërat në Shadow Cloud

Logoja e Lojërave në Shadow Cloud
Logo e projektit xCloud

6

Lehtësinë e përdorimit

Projekti xCloud është goxha i zhveshur tani, dhe si i tillë, është i lehtë për t’u përdorur. Megjithatë, qasja e zhytur në mendime e Microsoft për të hartuar me aplikacionin xCloud dhe Xbox One na jep shpresë për lëshimin e plotë. Aplikacioni mobil – e vetmja platformë e disponueshme – është e përqendruar vetëm në lojëra. 

Ju mund të shfletoni listën, të shikoni lojrat tuaja të luajtura kohët e fundit dhe të kërkoni një titull. Jashtë kësaj, ka një skedë përshtypjeje, por kjo është ajo. Projekti xCloud është i zhveshur, pa dyshim, por Microsoft-i është akoma duke bërë më shumë sesa shërbime të tjera të lojërave cloud. Për shembull, PlayStation Tani i mungon një shirit kërkimi në aplikacionin e tij PC, dhe GeForce Tani nuk ka një faqe të dedikuar bibliotekare (lexo rishikimin tonë të PlayStation Now). 

xcloud-3

Hija është më e përfshirë, por gjithsesi po aq e lehtë për t’u përdorur. Kur regjistroheni, do të keni mundësinë të konfiguroni mënyrën e instalimit të Windows ose të shkoni me instalimin e rekomanduar të Shadow. Pas kësaj, është një lojë pritjeje. Duhej të qëndronim të vendosur për rreth një orë duke pritur që Shadow të na dërgonte një email që makina jonë e largët ishte e gatshme. 

shadow-shenjë-up

Pas kësaj, megjithatë, ju jeni gati për të shkuar, nuk keni nevojë për Windows ose azhurnime të shoferit. Edhe pse mund të hidheni menjëherë në Windows – Shadow thjesht ka një lëshues me eshtra – nuk mund të filloni të luani lojëra. Abonimi juaj vjen me një sasi të kufizuar të hapësirës së ruajtjes, kështu që do të duhet të shkarkoni lojëra përpara se t’i luani ato. 

Përvoja e Windows është e shkëlqyeshme, sidoqoftë. Jashtë disa tasteve kryesore të specifikave të Hijes, mund të përdorni plotësisht shkurtoret e Windows për t’u marrë. Për më tepër, ju mund të kaloni midis dritares së Shadow dhe sesionit tuaj lokal me lehtësi. Hija nuk kërkon ndonjë leje specifike të hyrjes. 

hije-startup

Përdorueshmëri, Shadow nuk është më komplekse sesa Windows. Si shërbim i lojrave në cloud, megjithatë, ekziston një problem. Shërbime si Stadia dhe Project xCloud funksionojnë kaq mirë, sepse menjëherë mund të filloni një lojë, pa patur nevojë për patch ose instalim. Në mënyrë që të kemi çiltërsinë që bën Hija, duhet t’i qasemi problemit ndryshe. Prapëseprapë, kjo vë në rrezik përvojën. 

Sidoqoftë, është e vështirë për ne që t’i japim fitoren xCloud. Edhe pse aplikacioni celular është mbresëlënës për atë që është, nuk është shumë. Shadow, si një produkt tregtar, është në gjendje të tregojë modelin e tij, pavarësisht faktit që do të duhet të prisni për lojëra për tu instaluar.

Raundi: Lehtësia e përdorimit të pikës për lojërat në hije Cloud

Logoja e Lojërave në Shadow Cloud
Logo e projektit xCloud

7

mbulim

Ashtu si çmimi dhe mbështetja e lojërave, ne po punojmë me informacion të kufizuar kur bëhet fjalë për mbulimin e Project xCloud. Paraprakisht është e kufizuar në Sh.B.A, Britani e Madhe, Kanada dhe Koreja e Jugut. Koreja e Jugut është një përfshirje interesante sepse shumica e shërbimeve të transmetimit të lojërave kanë anashkaluar tregjet e kaluara aziatike. 

Kur u lançua, xCloud shpejt do ta mbështjellë globin. Rrjeti global Azure i Microsoft tashmë shërben 140 vende, dhe megjithëse shumica e atyre qendrave të të dhënave nuk përdoren akoma për xCloud, Microsoft thotë se ato do të jenë në të ardhmen. Qendrat Azure me serverë xCloud mbulojnë aktualisht Amerikën e Veriut, Evropën dhe Azinë. 

xcloud-Azure-server-rrjet

Edhe me kufirin e kufizuar të xCloud gjatë beta, ajo shkatërron Shadow kur bëhet fjalë për mbulim. Shadow mbështet vetëm kontinentin amerikan, dhe madje edhe atëherë, vetëm 38 prej këtyre shteteve janë mbështetur plotësisht. Shadow etiketon pjesën tjetër si shtetet e “mënyrës së eksplorimit”, të cilat përfshijnë Uashingtonin, Idaho, Montana, Utah, Arizona, Kolorado, Wyoming, Alabama, Georgia and Florida. 

Kjo do të thotë që përdoruesit në ato shtete nuk do të kenë përvojë të bazuar në infrastrukturë, terren dhe faktorë të tjerë. Ende mund të blini Shadow, por do të jeni të ndjeshëm ndaj më shumë vonesave në hyrje dhe rënies së lidhjeve të mundshme. Sa i përket mbështetjes ndërkombëtare, Shadow ende nuk ka njoftuar asgjë. 

Edhe pse Shadow u shërben shteteve që plotësisht i mbështet mirë, përhapja nuk është aq e gjerë sa xCloud, e cila është edhe më e turpshme duke marrë parasysh që Microsoft nuk e ka nisur akoma shërbimin e tij të transmetimit. Për shkak të kësaj, ne jemi duke i dhënë pikë ekipit Xbox.

Raundi: Pika e Mbulimit për Projektin xCloud

Logoja e Lojërave në Shadow Cloud
Logo e projektit xCloud

8

Mendimet përfundimtare

Në një rrëshqitje në tokë, Shadow mori fitoren në gjashtë nga shtatë raundet tona, duke e lënë Projektin xCloud përpara në vetëm një kategori: mbulim. Kjo nuk do të na befasojë shumë, sidoqoftë, duke parë që Shadow është një produkt i disponueshëm tregtar dhe Projekti xCloud është akoma në beta. Pavarësisht, Hija është fituesi ynë. 

Fituesi: Hija

Edhe pse xCloud është akoma në beta, çështja jonë më e madhe është performanca. Microsoft ka përfunduar punën e saj në shtrëngimin e shërbimit, veçanërisht kur bëhet fjalë për lidhje të dobëta. Sapo të zgjidhen çështjet e performancës, do të jetë shumë më mbresëlënëse dhe në gjendje të konkurroni, megjithëse jo më shumë, Shadow. 

A jeni dakord që Hija është më e mirë? A kishit fat të mjaftueshëm për të hyrë në Projektin xCloud? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, faleminderit për leximin. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map