Si të ngarkoni në Google Drive

Nëse jeni një lexues besnik i Cloudward.net, me siguri e dini se ne jemi gjithmonë të lumtur të rekomandojmë Google Drive si një nga zgjidhjet më të mira për ruajtjen e cloud atje. Sshtë falas deri në 15 GB, ofron shumë mundësi dhe Google Docs është një përpunues i shkëlqyeshëm i fjalëve, për tu nisur. Sidoqoftë, asnjë program nuk është pa pyetjet e tij, kështu që ne kemi vendosur të bëjmë një udhëzues se si të ngarkoni në Google Drive.


Ngarkimi i skedarëve në Google Drive është përgjithësisht një përvojë shumë e këndshme – megjithëse paksa e ngadaltë, në varësi të shpejtësisë së lidhjes suaj – por si me gjithçka Google, ka më shumë se një mënyrë për të lëkuruar një mace. Me klientin e uebit thjesht mund të tërhiqeni dhe lëshoni, dosja e sinkronizimit ju lejon të shënoni skedarë dhe aplikacioni celular (i cili vjen si në shijet Android ashtu edhe në iOS) gjithashtu ka disa veçori të mrekullueshme.

Përveç këtij udhëzuesi të ngarkimit, ne kemi gjithashtu një përmbledhje më të përgjithshme se si funksionon Google Drive, si dhe një përmbledhje e plotë e Google Drive.

Duke ngarkuar skedarët në Google Drive

Tani, pa ado më tej, le t’i hedhim një sy mënyrave të shumta me të cilat mund të ngarkoni skedarët në Google Drive. Së pari, ne do të fillojmë me ndërfaqen në internet, pasi ajo do të funksionojë për këdo, pavarësisht nga cili sistem operativ ata po lëkunden dhe është goxha i pamend, gjithashtu.

Ngarkimi i skedarëve në ndërfaqen në internet

Pasi të keni vendosur llogarinë tuaj Gmail, gjithçka që duhet të bëni është të klikoni në butonin “aplikacione” në pjesën e djathtë të dritares së shfletuesit tuaj dhe pastaj zgjidhni “Drive”.

Kjo do t’ju çojë në ndërfaqen kryesore të Google Drive.

Këtu është një çështje e thjeshtë e zgjedhjes së skedarit që ju nevojitet nga kompjuteri juaj dhe zvarritja dhe hedhja e tij në Google Drive, si kështu:

uploadgdrive-1

Kjo është me të vërtetë gjithçka që ka, megjithëse mbani në mend se ndërsa një skedar i vogël (si imazhi që kam ngarkuar më lart) do të zgjasë vetëm disa sekonda, një skedar më i madh do të zgjasë shumë më gjatë. Megjithëse Google Drive është një nga ruajtjet më të mira në internet për video, është shumë më i ngadalshëm i grupit. Nëse keni nevojë për diçka me pak më shumë shpejtësi, ju mund të dëshironi të shikoni rishikimin tonë të Sync.com ose rishikimin pCloud.

Ngarkimi i skedarëve përmes Dosjes suaj të sinkronizimit të Google Drive

Megjithëse metoda e përshkruar më sipër është mënyra më e thjeshtë për të ngarkuar skedarët në Google Drive, kjo ju përfshin të shikoni përmes skedarëve tuaj me dorë dhe pastaj t’i tërheqni ato një nga një – për ndonjë arsye, kur hidhni shumë skedarë në Google. Ndërfaqja me makinë ngarkimi ngadalësohet ndjeshëm.

Një proces shumë më pak i përfshirë është thjesht ngritja e dosjes sinkronizuese të Google Drive; ndoshta keni parë njoftimet që shfaqen në krye të shfletuesit tuaj. Vendosja e dosjes është një copë tortë dhe jo vetëm që dokumentet tuaja online dhe offline do të sinkronizohen, ju do të keni të vendosur një sistem të dobishëm pak rezervë të vendosur në të njëjtën kohë (megjithëse vini re se është një shumë themelor; për një të plotë zgjidhje, sigurohuni që të kontrolloni siguruesit tanë më të mirë në internet).

Për të vendosur dosjen tuaj të sinkronizimit, thjesht shkoni në faqen e shkarkimit të Google Drive dhe goditni butonin e madh blu që thotë “shkarko Drive”. Kjo automatikisht do të vendosë një dosje Google Drive mbi kompjuterin tuaj, i cili do të duket diçka si kjo:

97 përqind e lexuesve ka të ngjarë të vërejnë se sistemi im i skedarëve nuk duket asgjë si i tyre, kjo sepse unë jam duke përdorur Linux. Google ofron dosje sinkronizimi vetëm për Windows dhe Mac, me një premtim se së shpejti do të vijë një version i Linux (kompania ka thënë kështu për më shumë se pesë vjet, kështu që mos e mbani frymën tuaj, Team Penguin).

Megjithatë, përdoruesit e Linux nuk kanë nevojë për dëshpërim, pasi ka shumë zgjidhje të palëve të treta në dispozicion; e preferuara ime është overGrive, e cila duket se funksionon mirë dhe ofron një provë 14-ditore. Nëse dëshironi ta mbani duke e përdorur atë pasi të përfundojë kjo periudhë, kushton një tarifë e sheshtë 5 $.

Pavarësisht se me cilin sistem operativ jeni pjesërisht, megjithatë, ata të gjithë punojnë në të njëjtën mënyrë: ju mund të zgjidhni që skedarët nga Google Drive do të sinkronizohen në dosjen Google Drive në kompjuterin tuaj, si dhe sa shpesh ato do të sinkronizohen (përsëri , ndërfaqja ime duket pak më ndryshe, por jo shumë):

Një që e keni konfiguruar, të gjithë dosjet tuaja të shënuara në Google Drive do të shfaqen në hard diskun tuaj, dhe çdo ndryshim i bërë gjatë punës ose direkt në Google Docs ose në sistemin tuaj lokal do të transferojë tek tjetri. 

Shtë e vështirë të mbivlerësohet sa e dobishme është kjo, pasi pengesë kryesore në Google Drive është domosdoshmëria për të qenë gjithmonë në internet. Nëse, për shembull, Interneti juaj është ndërprerë, kjo do të thotë që ju duhet të ndaloni së punuari. Me vendosjen e sinkronizimit, mund të vazhdoni të vazhdoni dhe kur Interneti të kthehet në internet, skedarët thjesht do të ngarkohen pa pasur nevojë të rrokullisni një ndërprerës.

Procesi i sinkronizimit funksionon të dyja mënyrat, kështu që gjithçka që duhet të bëni është të fusni skedarët në dosjen Google Drive dhe ato do të kopjohen automatikisht në cloud. Nëse metoda e tërheqjes dhe rënies është shumë e fortë për ju, vendosja e sinkronizimit është rruga për të vazhduar.

Ngarkimi i skedarëve në Android dhe iOS

Së fundmi, nëse zotëroni një pajisje Android ose iOS, gjithashtu mund të ngarkoni skedarë lehtësisht në Google Drive. Udhëzimet e mëposhtme bazohen në përdorimin e një telefoni Android, por përvoja është pothuajse e njëjtë për iPhone.

Së pari, shkoni te aplikacioni Google Drive (nëse nuk e keni atë, hiqeni atë nga Google Play Store ose Dyqani i Aplikacioneve). Hapni aplikacionin dhe do të shihni një version të miniaturizuar të ndërfaqes në internet të Google Drive. Ka një buton të madh blu me një ikonë “plus” në këndin e poshtëm të djathtë; kjo është vendi ku ju duhet të jeni, kështu që prekni.

Një menu e vogël do të shfaqet, zgjidhni “ngarkoni”. 

Kjo do t’ju çojë në një meny skedar, ku mund të zgjidhni dosjen ku lini fotografitë, videot apo edhe mesazhet me tekst brenda dhe, pasi të shtypni, ata do të ngarkojnë automatikisht (megjithëse vini re se ka mënyra më të mira për të kopjuar mesazhe me tekst në Android sesa këtë). Sigurohuni që jeni në WiFi kur ngarkoni skedarët në këtë mënyrë, përveç nëse ndjeheni nxitjen e fortë për të paguar të dhëna shtesë këtë muaj.

Nëse dëshironi të keni më shumë ndjesi sinkronizimi, siç bëni duke instaluar një dosje Google Drive, mënyra më e lehtë është thjesht të merrni të gjitha shënimet tuaja me Google Docs ndërsa jeni në telefonin tuaj. Me opsion, Evernote si dhe aplikacione të tjera për marrjen e shënimeve do t’ju lejojnë të sinkronizoni gjithçka që bëni në Google Drive. Vini re, megjithatë, që aplikacionet e palëve të treta mund të kenë funksionalitet të kufizuar në lidhje me këtë, prandaj sigurohuni të kontrolloni nëse ata do të luajnë bukur me Google Drive përpara se të vendosen për një.

Mendimet përfundimtare

Dhe atje e keni atë: tre mënyra të thjeshta me të cilat mund të ngarkoni skedarët në Google Drive. Kjo lehtësi fantastike e përdorimit është arsyeja kryesore pse ne në Cloudward.net përdorim Google Drive për të punuar në internet dhe ne ndjehemi të sigurt për ta rekomanduar atë për pothuajse shumë këdo që duhet të qëndrojë në lëvizje pa shpenzuar shumë para.

Megjithëse kur bëhet fjalë për një kopje rezervë të pastër dhe ruajtje ka alternativa më të mira atje, kur bëhet fjalë për bashkëpunimin dhe produktivitetin në internet, Google Drive është i vështirë për tu mposhtur. Shpresojmë që ky udhëzues të ju ndihmojë të kuptoni këtë hap të rëndësishëm, nëse keni ndonjë pyetje, mos hezitoni të lini një koment më poshtë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map