Ruajtja më e mirë në re për Video 2020

Pavarësisht nëse janë videot në shtëpi, parakohjet e pushimeve ose ato kujtime një herë në jetë që po kërkoni të ruani, duke siguruar që keni një hapësirë ​​të mjaftueshme për të ruajtur videot tuaja është thelbësore. Në vend që t’i rrezikoni ata në një hard disk lokal, duhet të mendoni për ruajtjen e cloud. 


Kjo e bën sherrin për të ruajtur koleksionin tuaj të videos, veçanërisht me rezolucione gjithnjë në rritje të videos (dhe madhësive të skedarëve). Për t’ju ndihmuar të vendosni se cili është shërbimi më i mirë i ruajtjes së cloud për video, ne kemi bashkuar një listë të shkurtër për t’ju ndihmuar të shmangni të mirën, të keqen dhe vërtet të shëmtuarin. Ne kemi tetë ofrues për ju që të hidhni një sy, secili me të mirat dhe të këqijat e veta.

Cili është ruajtja më e mirë në re për video?

Ne do t’ju tregojmë menjëherë se pCloud është shërbimi që ju rekomandojmë si ruajtja më e mirë e cloud për video për momentin. Ajo vjen me ruajtje deri në 2TB, pa kufij të madhësisë së skedarit, një media player të integruar dhe aplikacione celularë që do të ngarkojnë automatikisht videot tuaja ndërsa i merrni. Sidoqoftë, kemi një renditje të plotë më poshtë.

  1. pCloud
  2. Sync.com
  3. Google Drive
  4. MEGA
  5. Amazon Drive
  6. Dropbox
  7. SugarSync
  8. kuti

Sync.com nuk është shumë larg në vendin e dytë, dhe ofruesit tanë të tjerë nuk janë as keq. Le të kalojmë në çdo ofrues për t’ju ndihmuar të merrni vendimin tuaj.

1. pCloud

Do të fillojmë me zgjedhjen tonë më të mirë për ruajtjen e videos në re. Kjo ka qenë prej kohësh një nga të preferuarat tona, dhe siç kemi folur në rishikimin tonë të pCloud, ka shumë të mirat, duke përfshirë karakteristikat e saj të larta të sigurisë, planet e ruajtjes së përballueshme, opsionet e shkëlqyera për ndarjen dhe një media player të integruar që luan video kryesore formate. Ajo gjithashtu funksionon si në desktop ashtu edhe në aplikacionin e saj celular.

pcloud-desktop-app

Nëse jeni duke punuar me skedarë video të mëdhenj 4K ose 8K, do të jeni të kënaqur me pCloud. Nuk ju kufizon nga madhësia e skedarit, do të thotë që ju mund të ngarkoni skedarë të mëdhenj video pa asnjë problem. Gjithashtu, siç e kemi përmendur, vjen me një media player të integruar që do t’ju lejojë të shikoni videot e ruajtura nga shfletuesi juaj i preferuar i uebit.

Luajtësi i mediave pCloud mund të ketë nevojë të konvertojë këto video për ju përpara se t’i riprodhojë ato, por e bën këtë automatikisht. Ai nuk do të zëvendësojë skedarët tuaj origjinal, por do t’ju japë një kopje miqësore në internet që mund të luani pa botuar në internet.

Pajisjet celulare gjithashtu mbështeten mirë. Aplikacionet e saj Android dhe iOS ju lejojnë të keni akses në diskun tuaj në internet, dhe ngarkimi automatik i tij ju lehtëson që të kopjoni vazhdimisht skedarët tuaj.

Ofertat pCloud

Ju nuk keni nevojë të paguani për të provuar shërbimet e pCloud, thjesht duke futur adresën tuaj të emailit do të bëhet. Me ruajtje falas në internet deri në 10 GB, ju jeni në gjendje të provoni shumicën e karakteristikave të ofruara pa paguar një gjë. Planet e paguara fillojnë në pCloud, me plane të përmasave të ngurta ekuivalente me 500 GB ose 2TB.

Vetëm mbrojtja e fjalëkalimit dhe datat e skadimit për skedarët publik janë përjashtuar nga plani i lirë, siç është edhe encryption me njohuri zero. Nëse shqetësoheni për sigurinë tuaj të videos, do të duhet të regjistroheni në një plan të paguar.

2. Sync.com

Nëse pCloud nuk do të ishte në foto, atëherë Sync.com do të ishte opsioni ynë numër një. Ndërsa qëndron, sidoqoftë, është një vrapues i denjë dhe akoma numëron si një nga ruajtjet më të mira në re për fotografi dhe video, siç tregon rishikimi ynë i hershëm i Sync.com.

sync.com-sync-web-app

Do të fillojmë me ligjet e privatësisë. Si një kompani me qendër në Kanada, Sync.com përfiton nga një nga ligjet më të mira dhe më mbështetëse të intimitetit në botë. Kjo shpjegon pse kërkon një renditje të lartë në listën më të shpejtë të ruajtjes së cloud.

Ashtu si pCloud, Sync.com ka një plan falas me një sistem të referimit bujar. Jashtë kutisë, Sync.com ofron një hapësirë ​​mjaft të kufizuar 5 GB, e cila është gjysma e ruajtjes që ofron pCloud falas. Ju mund ta zgjeroni këtë, megjithatë, me deri në 20 GB në ruajtje shtesë, falë referimeve të përdoruesve të rinj. Signdo regjistrim që fitoni shton 1 GB shtesë në kufirin tuaj të ruajtjes.

Kjo kërkon pak përpjekje, por është një pozicion më bujar se pCloud ose ofruesit e tjerë si MEGA, i cili ka një politikë të shtimit të depozitave për referime që skadon brenda një viti.

Ncmimet e ruajtjes në cloud të Sync.com

Sync.com ofron plane ruajtjeje nga 200 GB në 4TB, duke filluar nga 60 deri në 180 dollarë në vit. Për pajtimin tuaj, ju fitoni siguri të nivelit të lartë për skedarët tuaj video, me një nga zgjidhjet më të mira të ruajtjes së cloud me njohuri zero në treg. Kriptimi AES 256-bit ofrohet, së bashku me vërtetimin me dy faktorë për të mbajtur llogarinë tuaj të sigurt nga hakerat.

Gjithashtu fitoni një shumë të shëndetshme të veçorive praktike edhe për paratë tuaja. Sync.com ofron versionimin e skedarëve deri në një muaj, mbrojtjen e fjalëkalimit për të mbrojtur videot tuaja më të ndjeshme dhe një sistem llogarie të fuqishëm që ju lejon të monitoroni qasjen në llogarinë tuaj. Ju gjithashtu mund të hiqni nga larg aksesin për përdoruesit dhe të fshini skedarët nga pajisjet e lidhura.

Abonuesit e Sync.com nuk kanë nevojë të shqetësohen për madhësitë e skedarëve, gjithashtu. Ashtu si pCloud, Sync.com nuk ka kufi skedarësh, domethënë videot tuaja mund të jenë aq të mëdha sa ju duhet që ato të jenë. Fatkeqësisht, ndërsa pCloud lejon riprodhimin e mediave direkt nga faqja e internetit e tij ose aplikacioni i furnizuar, Sync.com nuk e ofron këtë veçori.

Nëse jeni kurioz për dallimet midis Sync.com dhe pCloud, mund të hidhni një vështrim në rishikimin tonë të Sync.com vs. pCloud.

3. Google Drive

Si i pari nga kompanitë e teknologjisë masive që shënoi këtë listë, Google Drive fiton një vend të tretë bujar në ruajtjen tonë më të mirë të cloud për listën e shkurtër të skedarëve video. Sshtë një ofrues i mirë i gjithanshëm, falë një suitë të fuqishme, të integruar zyre që rivalët Microsoft Office dhe 15 GB hapësirë ​​për ruajtje falas, siç shpjegon rishikimi ynë i hershëm i Google Drive.

sync.com-sync-web-app

Nëse keni një llogari në Google, tashmë e dini se me çfarë merreni kur bëhet fjalë për Google Drive. Ruajtja e përfshirë në Drive përhapet në të gjithë grupin e produktit Google, nga Gmail në Google Photos dhe aplikacionet e tyre të shoqëruara mobile. 

Për dallim nga Sync.com, Google nuk ka një reputacion yjor për privatësinë. Incidentet e mëparshme ku Google ka dëmtuar skedarët, duke përfunduar llogaritë e çdo përdoruesi që nuk e pranon, mund të jenë shqetësuese. 

Gjëja më e mirë për të bërë, veçanërisht pa ndonjë kriptim të përfshirë për skedarët e ofruar, është të përdorni Google Drive me një zgjidhje si Boxcryptor për mbrojtjen më të mirë.

Magazinim i pakufizuar i videos

Ajo që e bën Google Drive të qëndrojë, veçanërisht në krahasim me disa nga ofruesit e tjerë të kësaj liste, është se ajo ofron ruajtje të pakufizuar të fotografive dhe videove, duke e bërë atë një nga depozitat më të mira në internet për foto dhe video. Kjo do të thotë që fotografitë dhe videot nuk do të zbatohen në kufirin tuaj të lirë prej 15 GB ose për ndonjë kufi të mëvonshëm të ruajtjes me pagesë.

Ju gjithashtu keni disa mënyra për të shkëmbyer video drejtpërdrejt në median sociale, që është një plus i madh nëse jeni i madh në mbajtjen e azhurnimit të llogarive tuaja në Facebook dhe Instagram.

Para se të nxitoni për të hapur një llogari Google, ekzistojnë disa paralajmërime të rëndësishme, pasi vetëm disa formate video përfshihen në ruajtjen e pakufizuar të skedarit. Ju do të duhet të përdorni opsionin rezervë “me cilësi të lartë” për të kthyer videot tuaja në cilësi 1080p duke përdorur aplikacionin Google Photos, ose ata do të llogariten drejt kufirit tuaj të përgjithshëm të ruajtjes së Google Drive.

Me 15 GB ruajtje të përfshirë falas, kjo nuk do t’ju lejojë të kurseni shumë video me 1080p ose me cilësi më të lartë. Për këtë, do të duhet të mendoni të paguani shtesë, me çmimet e Google Drive duke filluar nga 19,99 $ në vit për 100 GB ruajtje shtesë, deri në 2TB për 99,99 $ në vit. 

Një pajtim me pagesë do të zhbllokojë mundësinë për të ndarë kufirin tuaj më të madh të depozitave me anëtarët e tjerë të familjes, duke e bërë Google Drive një mundësi të mirë për mbledhjen e një albumi të madh familjar me kujtimet tuaja më të çmuara.

Shërbimi nuk është perfekt (i mungon kopjimi i nivelit të bllokut, kështu që do të jetë pak i ngadaltë për të ngarkuar skedarët tuaj), por është gjithashtu një nga shërbimet më të lehta cloud që mund të zgjidhni të përdorni, me një ndërfaqe të mirë përdoruesi dhe të lirë çmimi.

4. MEGA

MEGA është një përmendje e shpeshtë në listat e shkurtra për ruajtjen e cloud, për shkak të një plani falas të jashtëzakonshëm bujar që ofron deri në 50 GB hapësirë ​​ruajtjeje pa ndonjë pagese të kërkuar.

MEGA

Ai stilohet si “ndërmarrja e intimitetit” dhe, siç shpjegon rishikimi ynë MEGA, ky nuk është një vlerësim i padrejtë, madje edhe me polemikat rreth Kim Dotcom, themeluesit të MEGA.

Megjithëse ai nuk është më i përfshirë në operacionet e MEGA, vendosmëria e Dotcom për të ndërtuar një strehë kriptimi për të dhëna – pa ndërhyrje nga qeveria – mbetet.

Ruajtje falas në cloud

Me mbresëlënëse siç është emri, ajo që bie më shumë në sy është sasia e ruajtjes në internet që ofron MEGA. Ka disa sythe që duhet të kapërcehen për të marrë 50 GB falas, por është dukshëm më bujare sesa planet falas të ofruara nga disa prej konkurrentëve të tjerë të saj.

Përdoruesit e rinj të MEGA fillojnë me 15 GB ruajtje, me një shtesë prej 35 GB të bashkangjitur për 30 ditë. Një tjetër ruajtje prej 10 GB, 15 GB dhe 20 GB mund të shtohet në llogarinë tuaj duke iu referuar përdoruesve të rinj dhe duke instaluar desktop dhe aplikacione celular. Sidoqoftë, këto do të skadojnë pas një numri të caktuar ditësh (midis 180 dhe 365 ditë, në varësi të arritjeve.)

Pasi të ktheheni në 15 GB pa ruajtje të paracaktuar, do t’ju duhet të referoni përdoruesit për të mbajtur lart kufijtë tuaj, nëse nuk jeni të gatshëm të paguani. Eachdo regjistrim ju fiton një shtesë prej 10 GB, megjithatë. Përndryshe, do të duhet të shikoni të paguani për një pajtim MEGA.

Kjo është një zonë tjetër e veçantë, me MEGA që ofron nga 200 GB në një ruajtje të madhe 8 TB, nga 5 deri në 30 dollarë në muaj. Ekzistojnë disa kufizime transferimi (nga 1TB në 16TB), të cilat mund të ju ndikojnë nëse mendoni të përdorni shumë në koleksionin tuaj.

Nuk është aq i lirë sa opsioni ynë kryesor, pCloud, por ofron më shumë hapësirë ​​ruajtjeje, me një maksimum 8TB kundrejt maksimumit të 2TB të pCloud. Nuk ka të bëjë vetëm me ruajtjen, pasi do të keni akses në një numër karakteristikash premium, duke përfshirë një strukturë të sigurt chat dhe versionim skedar për azhurnime të rregullta skedarësh.

5. Amazon Drive

Si një nga kompanitë e mëdha të teknologjisë, Amazon mund të sigurojë zgjidhjen e saj të ruajtjes së cloud me një kosto më të lirë sesa konkurrentët si MEGA. Amazon Drive është rezultati, dhe megjithëse rishikimi ynë në Amazon Drive tregon se nuk është pa çështje, sigurisht që është një pretendent i denjë për të qenë në pesë tonë të parë.

Amazon-Drive

Një nga karakteristikat e mëdha, të njohura të Amazon Drive është ruajtja e pakufizuar e fotografive. Nëse jeni duke kërkuar për një shërbim që mund të veprojë si kasaforta e fundit për videot dhe fotot tuaja në shtëpi, ky është një pretendent, veçanërisht pasi vjen falas për anëtarët e Amazon Prime.

Nëse jetoni nën një shkëmb, Amazon Prime është paketa e abonimeve në Amazon që përfshin ofrimin falas të ditës tjetër për produktet Amazon, së bashku me shërbime të tjera në internet duke përfshirë Amazon Prime Video (me filma dhe transmetim TV) dhe 5 GB hapësirë ​​rezervë që Amazon Drive siguron.

Drivemimet e Drive Drive

Shtë turp që ruajtja e pakufizuar të mos zgjasë të përfshijë video, por prapë vlen të merret në konsideratë Amazon Drive. Do të duhet të rritni ruajtjen tuaj për të kursyer shumë përmbajtje video, megjithëse. 100GB Amazon Drive do t’ju kthejë 19,99 $ në vit, ndërsa ruajtja prej 1TB do t’ju kushtojë 59,99 $ në vit. 

Sidoqoftë, do të duhet të mbani mend koston fillestare për Amazon Prime. Storagedo ruajtje shtesë që bleni do të jetë në krye të abonimit Prime, i cili kushton 119 dollarë në vit. Për dallim nga Google Drive, ai ofron kopjime në nivelin bllok, me mjete gjithëpërfshirëse të përfshira në aplikacionet e tij të desktopit për t’ju ndihmuar të kufizoni shpejtësinë e sinkronizimit dhe të parandaloni një ngadalësim.

Nga ana e ndritshme, ky integrim i rëndë do të thotë që ju mund të luani përmbajtjen tuaj video në aplikacionin Amazon Prime, të disponueshëm për TV dhe pajisjet tuaja mobile.

6. Dropbox

Megjithëse nuk është ruajtja më e mirë në re për video streaming, Dropbox-i i integruar i mediave dhe planet e ruajtjes në mënyrë të arsyeshme e bëjnë atë një mundësi të mundshme për ata që janë në kërkim të një ofruesi të thjeshtë, të lehtë për t’u përdorur në internet për koleksionin e tyre të videove, siç shqyrton rishikimi ynë i Dropbox.

Dropbox-web-app

Theksojmë “të lirë” sepse, megjithëse Dropbox nuk ofron një plan falas, ju jeni i kufizuar në 2 GB. Kjo është e vogël për çdo koleksion të mundshëm videosh, do të thotë që do të duhet të paguani nëse po mendoni të përdorni Dropbox, ose do të duhet t’i godisni referimet fort, me 500MB të shtuara për secilën regjistrim që merrni.

Karakteristikat e saj janë gjithashtu të kufizuara. Ju mund të ndani skedarë, por nuk mund t’i mbroni me fjalëkalim ose t’i shtoni datat e skadimit në ndonjë lidhje publike për skedarët që krijoni. ’Shtë një ofrues i shpejtë, megjithë sinkronizimin e skedarëve në nivelin bllok për të shpejtuar procesin.

Dropbox gjithashtu ju lejon të luani skedarët tuaj video drejtpërdrejt nga shfletuesi, pa kërkuar një aplikacion të palëve të treta.

Mimi i Dropbox

Edhe pse është akoma mjaft e lirë, për fat të keq Dropbox nuk është ofruesi më konkurrues. Një vështrim në Dropbox kundër Google Drive tregon se, për të njëjtën sasi të ruajtjes 2TB, ju do të paguani dyfish me Dropbox (99,99 $ përkundrejt 198,96 $ në vit).

Dropbox ofron një plan më të lirë, me 1 TB ruajtje të ofruar në 99 dollarë në vit (ose 9,99 $ në muaj në planin mujor). Plani më i mirë, megjithatë, është plani i pakufizuar i ruajtjes së cloud, të cilin ne e kemi vlerësuar më parë si një nga planet më të mira të pakufizuara të ruajtjes në internet në treg.

Për 240 dollarë në vit (ose 25 dollarë në muaj në planin mujor), ju do të fitoni ruajtje të pakufizuar të skedarëve. Ky është një opsion i kushtueshëm, por mund të funksionojë mirë për përdoruesit me një koleksion shumë të madh të videove. Dropbox gjithashtu vjen me aplikacione të thjeshta, instalimi dhe harrimi për Android, iOS, macOS dhe Windows. 

Si babai i ofruesve modernë të cloud, Dropbox ka shumë pozitive, por nuk ka qenë gjithmonë kështu. Shkeljet e mëparshme të të dhënave dhe mungesa e kriptimit të njohurive zero mund të jenë ndikuese për privatësinë e përqendruar, veçanërisht për videot e ndjeshme. Lexoni pjesën tonë Dropbox vs Google Drive vs OneDrive për të parë se si ai krahasohet me ofruesit e tjerë të ruajtjes së cloud.

7. Kutia

Kutia me siguri nuk do të jetë makina e parë me re për të cilën mendoni të pritni koleksionin tuaj të videos. Për një fillim, siç shpjegon rishikimi ynë i Kutisë, Kutia është kryesisht një zgjidhje për ruajtjen e ndërmarrjeve që përqendrohet më shumë në aplikacionet e saj të produktivitetit sesa çdo fokus i veçantë në ruajtjen e videove.

box-web-klient

Thënë kështu, me planet e pakufizuara të ruajtjes në dispozicion, Box mund të jetë një nga ruajtjet më të mira në cloud për redaktorët e videove. Becomeshtë bërë një nga shërbimet më të mira të EFSS, me kriptimin e skedarëve privat dhe integrimin me të dy suitat e zyrave kryesore, Microsoft Office dhe Google Docs.

Kutia duket shumë si Dropbox, veçanërisht klienti i saj në internet, me një përvojë të ngjashme të përdoruesit për të filluar. Sinkronizimi i skedarëve lehtëson ndarjen e skedarëve video midis të gjitha pajisjeve tuaja, përfshirë pajisjet tuaja mobile.

Ndërsa ofron plane biznesi, Kutia garanton sigurinë maksimale të mundshme për skedarët tuaj, me kodimin e kodit AES 256-bit dhe testimin e rregullt të depërtimit të planifikuar për të kufizuar mundësinë e një shkelje të dëmshme të të dhënave. 

Boxmimi i kutisë

Për 100 GB ruajtje në planin fillestar fillestar, Kutia është më e shtrenjtë se opsionet si Google Drive, i cili tarifon 19,99 $ në vit për të njëjtën sasi të ruajtjes. Magazinimi i pakufizuar fillon me 17,30 dollarë në muaj.

Një dobësi, veçanërisht nëse jeni duke kërkuar për të ruajtur skedarë të mëdhenj video, është madhësia e kufizuar e skedarit. Kutia ka një limit të madhësisë së skedarit prej 5 GB, e cila është mjaft e dobët, veçanërisht në krahasim me disa nga ofruesit e tjerë në këtë listë.

Shumë nga tiparet e ofertave të Box janë përqendruar te klientët e biznesit dhe nuk do të jenë të rëndësishme për një përdorues personal. Sidoqoftë, siguria e saj e fortë, mundësia për ruajtje të pakufizuar dhe datat e skadimit të mbrojtjes me fjalëkalim të skedarëve të saj publik mund ta bëjnë këtë një mundësi ruajtjeje në fushën e majtë për koleksionin tuaj të videos.

8. SugarSync

SugarSync mund të jetë një nga më të mirat, por nuk është ashtu, pasi shqyrtimi ynë SugarSync hulumton në thellësi më të madhe. Icmimi i kushtueshëm dhe i kufizuar në karakteristika, nuk është ofruesi i parë për të cilin do të mendonit nëse po kërkoni ruajtje në cloud për videot tuaja. Për një fillim, nuk ka media player të integruar dhe planet e çmimeve në ofertë janë jashtëzakonisht të shtrenjta në krahasim me lojtarët e tjerë në treg.

SugarSync-FileTransfer-Monitorimi

E vetmja përfitim i vërtetë i këtij shërbimi, nëse mund ta quani përfitim, është shpejtësia. Shpejtësitë e ngarkimit janë të përshtatshme, megjithëse shpejtësitë e shkarkimit mund të jenë mjaft të ngadalta. Për fat të keq, gjithçka tjetër që mund të mbulojmë në lidhje me pikat SugarSync drejt përdorimit të një ofruesi tjetër si pCloud në vend.

I shtrenjtë pa arsye

E përshkruar në faqen e internetit të SugarSync si paketa “më e njohur”, 250 GB ruajtje kushton 9,99 $ në muaj. Ndërkohë, 100 GB kushton 7,49 dollarë në muaj dhe 500 GB kushton një dajak 18,95 $ në muaj.

Le ta krahasojmë atë me pCloud, i cili ofron 500 GB hapësirë ​​ruajtjeje për 4,99 $ në muaj. Gjatë një viti, ju do të paguani 167.52 dollarë shtesë me një pajtim SugarSync. Kjo shifër vetëm duhet të jetë e mjaftueshme për t’ju hequr, por nëse nuk ndodh, një ndërfaqe e datuar dhe mungesa e ndonjë lloj media player-i të integruar ndoshta do të.

Një tjetër avantazh i madh është mungesa e karakteristikave të riprodhimit të mediave të integruara. Dashamirët e videove, kaloni SugarSync nga lista juaj dhe shkoni në vend të kësaj për pCloud, Sync.com ose Google Drive.

Si i zgjodhëm ofruesit tanë

Ne përdorim të njëjtën qasje për secilën nga rishikimet dhe mbledhjet tona të ruajtjes së cloud. Lojtarët e mëdhenj nuk marrin një pasim falas, dhe ne e konsiderojmë secilin ofrues për meritat e tij. Ne shikojmë ruajtjen, sigurinë, karakteristikat, çmimet dhe lehtësinë e përgjithshme të përdorimit para se t’i renditim ato në listat tona.

Cilësia është mbret, kjo është arsyeja pse ne jemi tifozë të mëdhenj të shërbimeve të ruajtjes së cloud si pCloud, por është gjithashtu arsyeja pse nuk kemi frikë të përmendim pretenduesit mediokër si SugarSync për t’ju dhënë pamjen e përgjithshme të tregut – lythat dhe të gjitha.

Mendimet përfundimtare

Tetë ofruesit e ruajtjes në internet më vonë, ne shpresojmë se keni marrë një vendim dhe keni zgjedhur një plan ruajtjeje që është më i miri për koleksionin tuaj të videos. Nëse ende nuk jeni të sigurt, pothuajse të gjithë ofruesit e listuar këtu ofrojnë një plan falas për t’ju tunduar, përfshirë rekomandimin tonë të lartë, pCloud.

Nëse pCloud nuk është opsioni për ju, atëherë alternativat me cilësi të lartë si Sync.com, Google Drive dhe MEGA mund të jenë zgjidhja. Do shërbim ka të mirat dhe të mirat e tij, por mund t’ju duhet të shikoni në vlerësimet individuale për secilin ofrues përpara se të merrni një vendim përfundimtar.

Nëse keni përdorur ndonjë nga shërbimet në këtë listë, ose nëse dëshironi të zgjeroheni ose nuk jeni dakord me ato që kemi thënë, atëherë ju lutemi na lini një koment poshtë këtij artikulli. Faleminderit per leximin!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me