Riparimi MP4: Si të rregulloni skedarët video të korruptuar në vitin 2020

Një nga momentet më zhgënjyese kur importoni një skedar video në një redaktues është të kuptoni se është disi korruptuar. Ndonjëherë një pjesë e kornizës mungon, linjat errësojnë pamjet ose mund të mos hapen fare (megjithëse disa nga programet më të mira të redaktimit të videos do të zbusin dëmin).


Në çdo rast, e gjithë mundi i vështirë që shkoi në kapjen e pamjeve ka të ngjarë të jetë i humbur. Nëse kjo pamje ishte për punë, ju ndoshta jeni në ujë të nxehtë. Nëse ishte video e një pushimi familjar ose hapat e parë të një vogëlushe, me siguri ju jeni zemërthyer.

Ndërsa nuk mund të rregulloni çdo skedar të korruptuar, lajmi i mirë është se ka disa gjëra që mund të provoni përpara se ta quani. Ne do të ekzaminojmë disa nga opsionet më të mira të programeve të rimëkëmbjes video, të disponueshme, falas dhe të paguara, për t’ju treguar si të rikuperoni skedarët video të korruptuar. Për një përmbledhje të plotë të softuerit më të mirë të rimëkëmbjes (për të gjitha llojet e skedarëve), lexoni udhëzuesin më të mirë të softuerit për rimëkëmbjen e të dhënave.

Për të shmangur problemet e korrupsionit në të ardhmen, ne do të bëjmë një moment gjithashtu të rekomandojmë kopjimin e skedarëve tuaj video, si në vend ashtu edhe në cloud. Shërbimet rezervë në internet ofrojnë mundësi të versionimit që ju lejojnë të ktheni në kopje të pakorruptuar të skedarëve tuaj.

Backblaze do t’ju japë një rezervë të pakufizuar për vetëm disa dollarë në muaj, duke e bërë atë të përsosur për koleksione të mëdha video (lexoni rishikimin tonë të Backblaze). Gjithashtu, mos harroni të shikoni disa nga të preferuarat tanë të tjerë edhe në mbledhjen më të mirë të shërbimeve rezervë në internet.

Riparimi yjor i videove (paguar)

Rimëkëmbja yjore e të dhënave

Mundësia e parë është Riparimi yjor për Video. Shtë në dispozicion si për PC ashtu edhe për Mac dhe mund të korrigjojë një sërë formatesh video, duke përfshirë .mov, .mp4, .wmv dhe .asf. E vetmja dobësi e vërtetë është se nuk është e lirë. Një licencë jetegjatëse e softverit kushton 69,99 dollarë për versionin standard ose 99,99 dollarë për një version premium që gjithashtu mund të riparojë fotografi.

Megjithatë, kjo kosto nuk është pa meritë. Yjor mund të riparojë të dyja video dhe audio nga një skedar, duke ndarë të dhënat për secilën rrymë dhe pastaj duke e ribërë atë.

Për ta përdorur atë, hapni programin lart, dhe pastaj tërhiqni dhe lëshoni skedarin tuaj në kutinë e dritares ose klikoni “shto skedarin” për ta gjetur atë në sistemin tuaj të skedarëve..

Tjetra, do të duhet të shtoni skedarë. Thjesht klikoni në butonin “add” në këndin e poshtëm të majtë dhe gjeni atë që ju nevojitet.

Ju mund të rishikoni pamjet për të siguruar që keni gjetur skedarin e duhur duke klikuar në butonin e preview në këndin e poshtëm të djathtë. Pasi ta keni bërë këtë, kontrolloni kutitë për skedarët që dëshironi dhe klikoni “riparimi”.

Pasi të keni përfunduar, do të uleni në një ekran me të gjithë skedarët tuaj të riparuar. Për të siguruar procesin e funksionuar, zgjidhni një skedar dhe klikoni në “preview”.

Pasi të jeni të kënaqur, klikoni në “ruaj” në këndin e poshtëm të djathtë dhe skedarët do të eksportohen në destinacionin tuaj të zgjedhur.

Procesi i riparimit dhe eksportit mund të zgjasë pak, prandaj sigurohuni që jeni i duruar me të. Ndërsa softveri do të kushtojë para, ai justifikohet nga lehtësia e përdorimit dhe performancës së tij. Nëse punoni me shumë skedarë video, atëherë Riparimi Stellar Video është një mjet që ju ndoshta do të dëshironi në kutinë e veglave tuaja.

Stellar gjithashtu bën një suitë të plotë të rimëkëmbjes së të dhënave që mund të lexoni në rishikimin tonë të Riparimit të të dhënave yjore.

Riparimi i Videove Dixhitale (Falas)

Riparimi dixhital i videos është një alternativë falas për Yjor. Mund të rregullojë skedarët e korruptuar .avi, .mov dhe .mp4 që janë koduar me kode të Xvid, DivX, MPEG4, 3ivx ose Angel Potion. Përfundimet janë që programi është vetëm për Windows dhe vetëm një skedar mund të riparohet në një kohë.

DVR është i vdekur i thjeshtë për t’u përdorur. Zgjidhni skedarin që dëshironi, zgjidhni drejtorinë e daljes dhe klikoni në riparimin. Aftësitë janë të kufizuara, por procesi është i drejtpërdrejtë. Nëse keni bërë një gabim dhe thjesht keni nevojë për të riparuar një skedar të vetëm video, atëherë ky program do t’ju kursejë para për një mjet më të shtrenjtë, profesional.

Thënë kjo, ndërsa DVR punon në një majë, i mungon shkathtësia. Zakonisht është një ide e mirë të kesh një lloj mjeti të rimëkëmbjes për të gjitha llojet e skedarëve në kompjuterin tuaj, jo vetëm video, kështu që mund të dëshironi të merrni parasysh përmirësimin në një moment.

Stërvitje Disk CleverFiles (Falas & Paid)

Stërvitja Disk Cleverfiles vendoset midis DVR dhe Stellar, me të dy variacione falas dhe të paguara. Ndërsa softveri nuk është bërë posaçërisht për të rikuperuar videon, ai ende mund të riparojë .mp4, .movs dhe më shumë.

Versioni falas siguron gjithçka që bën versioni Pro, por vetëm rikuperon të dhëna me vlerë deri në 100MB. Moreshtë më shumë si një provë dhe më pak si një version falas, por prapë do t’ju njohë me programin dhe mund të përdoret për të rikuperuar disa skedarë, nëse kjo është gjithçka që ju nevojitet.

Versioni Pro heq kufirin e madhësisë për 89 dollarë. Ju do të merrni një llogari për një përdorues të vetëm, me mbështetje për deri në tre kompjuterë. Nëse keni nevojë për më shumë përdorues ose instalime, Disk Drill gjithashtu ka një version ndërmarrjeje për 399 dollarë.

Përveç operacioneve të rimëkëmbjes, Disk Drill ka disa veçori të tjera unike. Njëra është Disk Health, i cili do të skanojë në mënyrë rutinore disqet tuaja dhe do të raportojë çdo çështje të mundshme. Një tjetër është Mac Cleanup, i cili skanon drive tuaj dhe gjen mënyra për të çliruar hapësirë. Mund të sugjerojë të hiqni skedarët e papërdorur, hapësirat e hapësirës ose skedarët e vjetër të softuerit që duhej të ishin fshirë pas një azhurnimi të softuerit.

Të dy Disk Health dhe Mac Cleanup, së bashku me disa veçori të tjera të Disk Drill, janë megjithatë të disponueshme vetëm për MacOS. Ndërsa softueri është gjithashtu i disponueshëm për Windows, nuk është aq i dobishëm për atë sistem operativ.

Për të dy planet dhe platformat, procesi është i njëjtë. Pas shkarkimit të klientit, hapni Disk Drill në dritaren kryesore.

Klikoni në shigjetën në drejtim të poshtëm që korrespondon me diskun ku dëshironi të rikuperoni skedarët.

Ju mund të zgjidhni një skanim të thellë ose të shpejtë. E para do të kalojë dhe do të përpiqet të rindërtojë skedarët e vjetër, me pjesë të thyera të të dhënave të shpërndara thellë në hard drive tuaj. Një skanim i shpejtë do të përpiqet të rivendosë skedarët e fshirë kohët e fundit, ose ato që nuk kërkojnë shumë gërmime.

Disk Drill do të shfaqë një hierarki të dosjeve me të gjithë skedarët e dëmtuar. Ekzistojnë disa opsione në anën e filtrimit në rast se keni shumë. Kontrolloni kutinë pranë skedarëve ose dosjeve që ju nevojiten për të rikuperuar.

Pas kësaj, zgjidhni dosjen e destinacionit dhe klikoni “shërohet”.

Një skanim i thellë mund të marrë mjaft kohë, kështu që bëni durim. Një nga disqet e mia me rreth 300 GB të dhëna mori 12 orë për të skanuar plotësisht. Fatmirësisht, ju mund të ndaloni ose anuloni procesin nëse i gjeni skedarët që ju nevojiten përpara se të përfundojë.

Lexoni rishikimin tonë të Cleverfiles Disk Drill për një vështrim më të afërt të këtij softveri të pranueshëm por gjithëpërfshirës të rimëkëmbjes së të dhënave.

përfundim

Skedarët video që janë shkarkuar vetëm pjesërisht, janë importuar në mënyrë të padrejtë ose janë bërë të korruptuar përndryshe mund të jenë edhe të bezdisshme dhe zemëruese. Fatmirësisht, shpesh herë skedarët video të korruptuar mund të rikuperohen, dhe secila prej opsioneve të softuerëve të përmendur më lart duhet të bëjë hile.

Nëse dëshironi më shumë opsione, kontrolloni vlerësimet më të mira të softuerit për rimëkëmbjen e të dhënave. Ju gjithashtu mund të shikoni përmbledhjen tonë të rishikimeve më të mira të kopjeve, nëse dëshironi të vendosni masa parandaluese në mënyrë që të mos keni nevojë të shpresoni për një operacion të suksesshëm të rimëkëmbjes së të dhënave.

A keni trajtuar ndonjëherë me një skedar video të korruptuar? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me