Průvodce geobloky: Co to je a jak se v roce 2020 obejdete?

Možná si myslíte, že cokoli a vše na internetu je přístupné každému, ale bohužel se tam mýlíte. Digitální svět má více hranic, než si možná myslíte, a tento průvodce geoblokem by vám měl pomoci vše pochopit.


Přestože mnoho zemí trpí tvrdou cenzurou, jsou po celém světě implementovány i další bloky a omezení, možná i bez toho, abyste si to uvědomili. Georestrictions lze nalézt ve formě blokovaného webu, streamovací služby nebo dokonce určitého obsahu, jako je video YouTube. 

Geofiltry jsou jednou z největších forem blokování internetu na celém světě. Ať se nám to líbí nebo ne, naše poloha určuje, co můžeme a co nevidíme online. Některé země, například USA a Velká Británie, získají přístup k tuně obsahu, ale jiné mají pouze malé množství obsahu, který je přístupný.

Ať už jste obeznámeni s geobloky nebo ne, s největší pravděpodobností se ptáte, proč a jak mohou weby a online služby vědět, kde jsme na prvním místě. Všechno to vysvětlíme a také vám řekneme, jak můžete omezení obejít.

Co je to Geoblocking?

Geoblocking je technika používaná společnostmi, která omezuje přístup lidí k obsahu na základě jejich geografického umístění. Zabraňuje lidem v jedné zemi v přístupu k obsahu jiné. 

Jak funguje Geoblocking?

Webové stránky a online služby jsou díky vaší IP adrese schopny zjistit, kde se nacházíte. IP adresa vám může vypadat jako spousta náhodných čísel, ale obsahuje mnoho informací. IP adresy jsou přidělovány poskytovatelům internetových služeb, kteří je pak přidělují zákazníkům. 

Pokaždé, když se pokusíte navštívit web nebo použít službu online, vaše IP adresa se odešle s požadavkem, aby server věděl, kam musí poslat obsah zpět. Takto mohou webové stránky a online služby identifikovat vaši polohu.

Když narazíte na geoblok, můžete být buď zcela zablokováni, přesměrováni, nebo vám bude dán částečný přístup. Může se zobrazit chybová zpráva, že obsah není ve vaší zemi k dispozici, nebo si ani nevšimnete, že jste byli přesměrováni na správnou verzi. V každém případě existuje několik důvodů, proč existují.

Příklady geobloku

Geoblocking existuje již řadu let. Kódy regionů DVD jsou v podstatě jejich formou, i když jsou založeny na hardwaru. Možná jste si to neuvědomili, ale geobloky ukládají také internetové obchody. Cena, kterou zaplatíte, může být založena na tom, kde se nacházíte. 

Mnoho společností se dopouští diskriminace, pokud jde o cenu, ale můžete také zjistit, že váš platební prostředek není akceptován nebo že se nemůžete zaregistrovat na webu nebo službě.. 

Tento typ geobloku je stále více pozorován a EU vedla cestu v prosazování spravedlivých postupů. V roce 2015 byla provedena strategie jednotného digitálního trhu s cílem ukončit geografická omezení mezi zeměmi EU. 

V roce 2018 bylo navíc přijato nařízení o geobloku, které zakazuje určité typy geobloku mezi členskými státy EU, včetně odepření přístupu nebo přesměrování bez předchozí žádosti o povolení a odmítnutí platby, protože je z jiného členského státu EU. 

Streamování geobloků

Geoblocking je obzvláště běžný, pokud jde o streamingové služby. Některé společnosti jsou schopny působit pouze v určitých zemích nebo regionech, takže implementují geo filtr, který zadržuje návštěvníky odkudkoli. 

Licenční smlouvy a dohody o autorských právech omezují to, co mohou společnosti streamovat na různé trhy, a geobloky jsou pro společnosti nejjednodušší cestou, jak je udržet v souladu s těmito omezeními..

Dobrým příkladem je BBC, britský veřejnoprávní vysílač, který je k dispozici všem obyvatelům Spojeného království. BBC začala vysílat v roce 1922, a tak zřejmě neexistovaly žádné online služby. Abychom však udrželi krok s dobou, BBC zahájila v roce 2007 svou službu streamování a dobíjení, BBC iPlayer,. 

BBC iPlayer zahrnuje živé televizní vysílání, sportovní akce, pořady a filmy na vyžádání a exkluzivní obsah, vše online, ale je k dispozici pouze lidem ve Velké Británii. Pokud se k němu pokusíte přistupovat mimo oblast, budete uvítáni zprávou, která říká, že obsah je k dispozici pouze ve Velké Británii (může však pomoci naše nejlepší VPN pro BBC iPlayer)..

Totéž platí pro jiné platformy pro streamování a může být nepříjemné zjistit, že pokud jste na dovolené, nemáte přístup ke službě, za kterou platíte. 

Geoblock v EU

Nařízení EU vyžaduje, aby poskytovatelé obsahu online – jako Netflix nebo Amazon Prime (přečtěte si naši nejlepší VPN pro Amazon Prime Video) – poskytovali stejný rozsah služeb, i když je zákazník dočasně v zemi EU, která se liší od místa, které uvedli při podpisu nahoru. To se však bude lišit pro ostatní uživatele z celého světa.

Tvůrci videí YouTube mají také možnost umístit geobloky na jejich obsah, abyste mohli zjistit, že je video YouTube blokováno. Některé země YouTube blokují úplně, ale je snadné zjistit, jak sledovat blokovaná videa YouTube ve vaší zemi.

Plus, Youku – čínská verze YouTube – má také skvělý čínský obsah, stejně jako anglické pořady a filmy. Nelze však přistupovat mimo Čínu, což není překvapivé vzhledem k postoji Číny k cenzuře a její omezující Velké bráně firewall. Pokud chcete získat přístup, může vám pomoci náš průvodce odblokováním průvodce Youku.

Netflix Geoblocking

Komplexní geoblokování Netflixu neznamená, že nemůžete sledovat divný film nebo show, ale má jinou knihovnu obsahu pro každou zemi, ve které je k dispozici. Streamovací služba je k dispozici ve 190 zemích a většina toho, co je k dispozici, se vyrábí jinými společnostmi.

Tyto společnosti říkají, kde se tento obsah zobrazuje, a protože často uzavírají smlouvy s jinými sítěmi, může být společnosti Netflix omezeno zobrazování něco ve stejné zemi. Navíc, ačkoli Netflix produkuje stále více vlastního obsahu, některé z nich lze zobrazit pouze na určitých místech.

Netflix USA má největší knihovnu, takže je pochopitelné, že by k ní mnoho lidí chtělo přístup. Například, i když je to pouze za hranicemi, geoblokování v Kanadě způsobuje, že se obsah na jeho vlastní verzi Netflix liší od verze U.S.

Na Cloudwards.net existuje spousta článků Netflixu, které vám pomohou proniknout na zuby, ale náš kousek o tom, jak porazit zákaz Netflix VPN, by vám měl pomoci trochu lépe porozumět všem geoblokacím malárkám. Navíc, ačkoli Netflix není jedinou streamovací službou, která má omezení založená na regionu, poskytuje další překážku, kterou je třeba překonat, k čemuž se za minutu dostaneme.

Jak obejít Geoblocking

Není těžké obejít geobloky a ti, kteří to vědí, to už pravděpodobně zjistili. Protože Netflix poskytuje obsah na základě umístění, které se zobrazuje na vaší IP adrese, změna vaší IP adresy na požadovanou zemi vás obejde s takovými omezeními (máme mnoho článků o IP adresách, které vás nasměrují na VPN konkrétní země).

Snadný způsob, jak toho dosáhnout, je pomocí proxy. Maskuje vaši skutečnou IP adresu svou vlastní, čímž přijímající server přiměje, aby si myslel, že sídlíte někde jinde. Přestože to může být snadný způsob, jak obejít regionální omezení, není to nejlepší způsob. 

Proxy

Proxy servery jsou špatnou volbou, pokud jde o bezpečnost a zabezpečení. Ačkoli to bude vypadat, že jste na jiném místě, vaši skutečnou IP adresu lze odhalit pomocí základního trasování trasy. Více se o tom dočtete v našem průvodci VPN vs. proxy vs. Tor.

I když nechcete změnit svou polohu a chcete používat pouze server proxy pro PornHub, je to špatný nápad. Nebudete chráněni před hromadami škodlivých vyskakovacích oken, která tyto stránky vykouzlí. Pokud jste po nějaké samostatné akci, měli byste se podívat na naši nejlepší VPN pro porno kousek.

VPN

Bezpečnější volbou je použití virtuální soukromé sítě. Síť VPN vám nejen umožní spoofovat vaši polohu pouhým kliknutím na tlačítko, ale také zašifruje vaše připojení. Budete tunelováni prostřednictvím soukromé sítě, která skrývá vaši IP adresu a poskytuje ochranu před dalšími nebezpečími online, jako je například počítačová trestná činnost. 

VPN jsou skvělou volbou, pokud se ocitnete za regionálními bloky nebo jinými překážkami, například pokud jste blokováni na Snapchatu nebo potřebujete odblokovat Instagram.

Kterýkoli z poskytovatelů v našich recenzích VPN je schopen změnit vaši IP adresu na jinou adresu. Některé mají větší výběr umístění serveru než jiné. 

ExpressVPN, což je jedna z nejlepších možností VPN, do kterých můžete investovat, má servery v 94 zemích. HideMyAss má ještě širší pokrytí se servery ve 190 zemích, ale celkově to není nejlepší volba. 

Je to proto, že HideMyAss není tak bezpečný jako ExpressVPN, ani nevyniká v dalších funkcích, které jsou v ceně. S ExpressVPN můžete snadno změnit svou polohu a také se chránit před online nastiemi, se kterými se setkáte. 

Můžete si přečíst naši recenzi ExpressVPN, abyste zjistili, jak je dobrý, a naši recenzi HideMyAss a zjistit, proč ji samotná místa neřeže.

Jak se dostat do Netflixu

Pokud jde o přístup k Netflixu, budete muset přeskočit další obruče. Teoreticky by to mělo fungovat stejně jako obejít jakýkoli jiný geoblok, ale Netflix zavedl jeden z nejdokonalejších systémů detekce VPN, takže je mnohem těžší proces.

Distributoři, se kterými Netflix uzavřel partnerství, si uvědomili, že přicházejí o peníze, protože lidé sledovali pořady na Netflixu. Vyvíjejí tlak na Netflix, aby zabránili lidem v používání VPN pro přístup k určitým programům a filmům. V lednu 2016 společnost Netflix oznámila, že bude blokovat sítě VPN, a proto se zrodila její překážka VPN.

Od té doby se uživatelé ocitli uvíznutí za chybou proxy serveru Netflix, což znamená, že nemohli sledovat Netflix vůbec, pokud nevypnuli VPN. To zase znamenalo, že už nemohli vstoupit do knihovny v jiné zemi.

Naštěstí si některé VPN našly cestu kolem radaru Netflix VPN a naše nejlepší VPN pro Netflix má několik dobrých možností.

Závěrečné myšlenky

Nyní víte, co je geoblokování a proč se tato technika používá. Mnoho společností provádí regionální omezení, a ačkoli Netflix jsou o něco složitější, není těžké je obejít. Vše, co potřebujete, je slušná VPN, která má dobré pokrytí serverem, aby se obešla většina bloků. Při výběru si pamatujte na svou bezpečnost. 

S ohledem na umístění serveru, zabezpečení a schopnost dostat se do Netflixu je ExpressVPN tou nejlepší volbou. Pokrývá více než 90 zemí, má vynikající zabezpečení a může se snadno dostat do Netflixu. Navíc má další užitečné funkce, díky kterým se vyplatí investovat. V případě, že změníte názor, je k dispozici také 30denní záruka vrácení peněz.

Dejte nám vědět o svých zkušenostech s geobloky – a o tom, jak jste se kolem nich dostali – v sekci komentářů. Když jste tady, podívejte se také na naše články VPN a články o zábavě. Jako vždy děkuji za přečtení.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map