Opera vs Firefox: Dva menší prohlížeče Duke It Out v roce 2020

Opera a Firefox jsou dva z nejstarších aktivních webových prohlížečů a obě se během své dlouhé životnosti dramaticky změnily. Po celou dobu své existence, oba zabírali výklenek rohu trhu prohlížeče, ve srovnání s běžnější Google Chrome a Internet Explorer (přečtěte si naši recenzi Internet Explorer) před tím. 


Dnes je čas postavit Opera vs. Firefox a zjistit, která z nich vyjde nahoře. Přestože Firefox byl stále populárnější možností, jak Opera, tak Opera se ve svých individuálních recenzích dobře skóre. Pokud chcete podrobnější analýzu každého z nich, můžete se podívat na naši recenzi Firefox a Opera.

Nastavení boje: Opera vs. Firefox

Abychom zjistili, který je lepší prohlížeč, proběhneme dva soutěžící v pěti kolech, z nichž každé se zaměřuje na klíčový aspekt procházení webu. Na prvním místě jsou funkce, následované snadným používáním, výkonem, zabezpečením a ochranou soukromí. Vítěz každého kola obdrží jeden bod a prohlížeč, který dosáhne tří nebo více bodů, bude prohlášen za celkového vítěze.

1

Funkce

Jako vždy začneme s funkcemi. Mezi rozhodující faktory v tomto kole patří hlavní vestavěné funkce, jako jsou blokátory reklam, knihovny rozšíření a synchronizace napříč zařízeními, jakož i drobné funkce, jako jsou nástroje pro snímání obrazovky a čtečky zpráv..

Operní

Zatímco mnoho prohlížečů se posunulo k minimalistickému přístupu, místo toho, aby uživatele ohromilo možnostmi a funkcemi, se rozhodlo pro čisté rozvržení a jednoduchý uživatelský zážitek, Opera šla opačným směrem. 

Prohlížeč se místo toho, aby spoléhal na rozšíření od třetích stran, poskytoval nejpokročilejší funkce, přichází s velkým množstvím funkcí z get-go.

Opera obsahuje podporu pro nejoblíbenější aplikace pro zasílání zpráv, jako jsou Facebook Messenger a WhatsApp, což vám umožňuje tyto platformy snadno používat, aniž by pro ně byla otevřena karta.. 

Prohlížeč snadno synchronizuje všechna data procházení mezi zařízeními a podpora My Flow umožňuje odesílat také šifrované soubory. Existují některé drobné možnosti přizpůsobení, jako jsou témata a tmavý režim, ale nic mimořádného.

Opera-MessagingApps

V prohlížeči je také zabudován adblocker, což je něco, s čím se většina velkých prohlížečů vůbec neobtěžuje, místo toho se spoléhá na populární třetí strany, jako jsou Adblock Plus a uBlock Origin. Čtečka zpráv je další skvělá funkce, protože poskytuje rychlý přístup k vašim každodenním zprávám a použité zdroje jsou zcela přizpůsobitelné..

Opera-NewsReader

Mezi další drobné funkce pohodlí patří nástroj snapshot, který poskytuje mnohem větší flexibilitu při pořizování snímků obrazovky, a také automatická konverze jednotek, jako je měna, datum a čas, a měření. 

Vše, co bylo řečeno, seznam doplňků Opery není nic, na co by bylo možné se zaměřit, jakmile zkombinujete své vyhrazené doplňky s těmi, které může použít tím, že jsou založeny na Chromiu, skončíte s rozsáhlou knihovnou.

Firefox

Na rozdíl od Opery, Firefox není nabitý funkcemi, ale obrovská knihovna doplňků dělá skvělou práci, aby se tento nedostatek vyrovnala. Firefox však dělá neuvěřitelně dobře přizpůsobení, protože uživatelé mají velkou kontrolu nad tím, jak by měl prohlížeč vypadat a cítit se, včetně přemístění téměř každé části rozhraní.

Přizpůsobení Firefoxu

Synchronizace dat mezi zařízeními je přímý proces a Firefox také obsahuje několik velmi užitečných drobných funkcí, jako je nástroj pro zachycení podobný operám, zobrazení čtenáře a několik alternativních vyhledávačů..

První myšlenky

Oba prohlížeče dosáhly v této kategorii hodnocení ve svých hodnoceních velmi vysoko, ale v každém prohlížeči je zjevná mezera. Firefox se rozhodl pro čisté rozhraní, které nenarušuje uživatele funkcemi, místo toho se spoléhá na svou rozsáhlou knihovnu doplňků a poskytuje pokročilejší funkce.

Nicméně, jeho možnosti přizpůsobení jsou na druhém místě u Vivaldi (přečtěte si naši recenzi Vivaldi) a zobrazení čtenáře, nástroj pro zachycení a přímá synchronizace jsou také velké výhody. 

Nyní, když je však Opera založena na Chromiu (přečtěte si naši recenzi v Chromiu), může snadno porovnávat Firefox s doplňky tím, že kombinuje vyhrazená rozšíření Opery s rozšířeními dostupnými pro všechny prohlížeče založené na Chromiu..

Opera navíc nabízí mnohem více funkcí zabudovaných přímo do prohlížeče. Podpora aplikací pro zasílání zpráv, stejně jako čtečka zpráv, předinstalovaný adblocker, nástroj pro automatický převod a My Flow dává této kategorii jasnou výhodu.

Kolo: Funkce Point for Opera

Logo opery
Logo Firefoxu

2

Snadnost použití

Když Opera uchopí náskok, je čas přejít k jednoduchému použití každého prohlížeče. To znamená, že se podíváme na uživatelský dojem, rozvržení, návrh rozhraní a navigaci.

Operní

Ačkoli rozhraní Opery je o něco méně tradiční než jiné prohlížeče, stále je docela snadné omotat hlavu a zvyknout si. Základy jsou podobné ostatním prohlížečům Chromium, existují však některé chytré doplňky uživatelského rozhraní, jako je nabídka rychlého přístupu k možnostem přizpůsobení a panel zástupců na levé straně obrazovky.

Opera-CustomizationBar

Neexistuje žádné vodorovné posouvání karet, ale máte k dispozici rozbalovací nabídku, která obsahuje seznam všech těch, které máte otevřené, nebo nedávno zavřené. Na kartách můžete také hledat konkrétní slova nebo fráze, což usnadňuje nalezení toho, které hledáte. Další užitečnou funkcí je, že můžete kliknout na aktivní kartu a vrátit se na začátek stránky.

Opera-TabDropdown

Opera také umožňuje oddělit videa streamovaná na webech, jako je YouTube, což vám umožní sledovat video na části obrazovky při použití jiné karty nebo dokonce zcela jiného softwaru..

Opera-DetachedVideo

Hlavní mobilní prohlížeč Opera, Opera Touch, je bohužel poměrně neohrabaný, s ovládacími prvky navigace skrytými za tlačítkem, ke kterému potřebujete stisknout a podržet, což se rychle stává frustrujícím.

Firefox

Firefox má také skvělé a jednoduché rozhraní, které bylo v průběhu let vylepšováno. Karty jsou posouvatelné, což jejich správu značně usnadňuje. Vzhledem k tomu, že Chrome začal ovládat většinu internetu, některé weby nebo aplikace mohou ve Firefoxu čelit problémům ve srovnání s prohlížeči založeným na Chromiu..

Firefox-TabScrolling

Pod adresním pruhem je také užitečná rozbalovací nabídka, která vám poskytuje okamžitý přístup k různým alternativním vyhledávacím strojům a ke všem posledním hledaným výrazům..

Round Two Myšlenky

Tato kategorie byla další těsnou soutěží, protože oba prohlížeče mají čistá rozhraní a příjemné uživatelské zážitky. Posouvání karet Firefoxu je skvělý způsob, jak zjednodušit správu karet, a my bychom si přáli, aby více prohlížečů napodobovalo, ale řešení Opery pomocí rozbalovací nabídky není špatné a schopnost vyhledávat slova a fráze v kartách je skvělá.

Také se nám líbí odnímatelná videa, protože to usnadňuje sledování těchto průvodců a multitasking. Když to všechno dáte dohromady, podá Opera další vítězství navzdory neohrabané Opera Touch na mobilu.

Kolo: Snadné použití bodu pro operu

Logo opery
Logo Firefoxu

3

Výkon

Opera je již na vrcholu vítězství ve dvou kolech. Zatím však ještě neskončilo, protože tyto bitvy se mohou rychle otáčet, jak jsme viděli v našich zápasech Firefox vs. Google Chrome. S tím jsme se zaměřili na výkon, kde prozkoumáme spotřebu zdrojů, rychlost a využití dat každého prohlížeče.

Operní

Opera je rychlý prohlížeč, zejména na stolních počítačích, kde je jen o něco pomalejší než některé nejrychlejší prohlížeče na trhu, jako je Chrome (přečtěte si naši recenzi v prohlížeči Chrome). V mobilu je to spíš smíšená taška, protože Opera Touch skóre velmi dobře, ale Opera Mini dělá propastně, boduje méně než cokoli jiného, ​​uložte Microsoft Edge (přečtěte si naši recenzi Edge).

Co se týče zdrojů, Opera nedělá skvěle. Jeho RAM spotřeba je srovnatelná s Chrome, což je jeden z nejhorších prohlížečů na trhu v této záležitosti. Jeden z mobilních prohlížečů Opera, Opera Mini, je navržen tak, aby minimalizoval využití dat, ale jak již bylo zmíněno, tato verze prohlížeče může být bolestivě pomalá.

Opera-MiniDataSavings

Firefox

Firefox je jedním z nejrychlejších dostupných prohlížečů. Pouze stolní počítače Google Chrome a Vivaldi pracují s vyšší rychlostí. V tomto ohledu se také daří na mobilních zařízeních, kde je to nejrychlejší možnost prohlížení, i když ne hodně.

Zatímco spotřeba paměti RAM je zpočátku vysoká, pokud máte otevřeno pouze několik karet, způsob, jakým je navržena architektura prohlížeče, umožňuje ponechat výrazně menší půdorys než ostatní prohlížeče, tím více karet máte otevřeno, což je hlavní příčinou problémů s RAM při procházení.

Kolo tři myšlenky

Rychlost je bezpochyby nejdůležitějším faktorem v tomto kole, a přestože oba prohlížeče jsou velmi rychlé, Firefox předchází Opera jak na mobilním, tak na stolním počítači. Firefox má také mnohem lepší výkon než Opera, pokud jde o spotřebu zdrojů. Pokud máte otevřeno mnoho různých karet, používá výrazně méně paměti RAM.

Navzdory zaměření Opery na ukládání mobilních dat pomocí Opera Mini, což je skvělá funkce pro ty, kteří mají omezenou šířku pásma nebo datové balíčky, Firefox konečně uchopí bod kvůli své vysoké rychlosti a nižší míře využití paměti RAM..

Round: Performance Point pro Firefox

Logo opery
Logo Firefoxu

4

Bezpečnostní

Díky výhře ve výkonu se Firefoxu podaří udržet bitvu zajímavou a operu předčasně vyhrát. Nyní je však čas na naše čtvrté kolo, které se týká zabezpečení, abychom zjistili, zda to Firefox dokáže udržet. 

Zásadní bezpečnostní funkce – jako databáze bezpečného prohlížení, nezabezpečená varování o připojení a frekvence aktualizací – zde budou hrát velkou roli, stejně jako blokování blokování reklam a blokování vyskakovacích oken..

Operní

Bezpečnost je něco, s čím Opera bojuje, ve srovnání s jinými hlavními prohlížeči. Namísto použití Bezpečného prohlížení Google k ochraně uživatelů před malwarem a phishingovými programy využívá prohlížeč dvě další databáze, nazývané Yandex a PhishTank, které jsou výrazně méně účinné než populárnější alternativa Google..

Uživatelé jsou upozorněni, když se připojují přes nezabezpečené připojení HTTP, a varování je jasné a snadno viditelné, protože obsahuje slova „nezabezpečená“ v prostém textu, nikoli pouze symbol.

Opera-HTTPWarning

Frekvence aktualizací je další slabou stránkou zabezpečení Opery, protože prohlížeč dostává novou aktualizaci každé čtyři až šest týdnů, což je přibližně poloviční frekvence jako u základního prohlížeče Chromium. To je problém, protože dává kybernetickým zločincům náskok při hledání a využívání bezpečnostních mezer v základním kódu.

Není to ale všechno špatné, protože Opera přichází s předem nainstalovaným blokátorem blokování vyskakovacích oken. Reklamy a vyskakovací okna patří mezi nejčastější vektory škodlivého softwaru, takže se jedná o obrovskou nabídku, zejména pro méně pokročilé uživatele, kteří si nemusí přát instalovat doplňky třetích stran, které tuto klíčovou práci provádějí..

Opera-AdBlocker

Firefox

Na rozdíl od Opery Firefox používá Bezpečné prohlížení Google k ochraně uživatelů před malwarem a phishingem. Jak již bylo zmíněno, jedná se o skvělou volbu pro zabezpečení. Přestože prohlížeč obsahuje předinstalovaný blokovač vyskakovacích oken, neexistuje žádný vestavěný blokovací modul. 

Nalezení adblockeru mezi četnými doplňky Firefoxu je však jednoduchý úkol. Můžete začít s naším seznamem nejlepších blokátorů vyskakovacích oken, které také blokují reklamy.

Firefox také varuje uživatele, když se připojují k webu přes nezabezpečené připojení HTTP, ale varování je těžké si všimnout, protože je to pouze vykřičník a neobsahuje žádný text. 

Frekvence aktualizací je však vynikající a bezpečnostní díry jsou obvykle opraveny do jednoho dne od objevu. Pravidelné aktualizace navíc probíhají často, protože jsme se zabývali naší prací, která webový prohlížeč je nejbezpečnější.

Firefox-HTTPWarning

Vaše uložená hesla mohou být chráněna hlavním heslem, ale toto musí být aktivováno ručně. Pokud nenastavíte hlavní heslo, není nic, co by chránilo vaše přihlašovací údaje před odcizením kdokoli s fyzickým přístupem k vašemu zařízení. Z tohoto důvodu zvažte použití jednoho z našich nejlepších správců hesel, pokud používáte Firefox.

Kolo čtyři myšlenky

Ačkoli Opera má lepší zabezpečení uložených hesel, jasnější varování HTTP a vestavěný adblocker, frekvence aktualizací a spolehlivá ochrana proti škodlivým webům jsou mnohem důležitějšími faktory. Na těchto frontách je Firefox vynikající, což mu v tomto kole získává vítězství navzdory dalším drobným nedostatkům, večer skóre 2-2.

Kolo: Bezpečnostní bod pro Firefox

Logo opery
Logo Firefoxu

5

Soukromí

Se skóre dokonce, poslední kolo o soukromí bude tiebreaker. V tomto kole se podíváme na to, kolik dat každý prohlížeč shromažďuje, jak důvěryhodné jsou zúčastněné společnosti a samozřejmě jaké funkce ochrany soukromí prohlížeče obsahují.

Operní

Opera v minulosti byla mnohem lepší v oblasti ochrany osobních údajů, ale čínští investoři ji koupili v roce 2016. Vzhledem k historii čínské vlády je to pro prohlížeč znepokojující vývoj.. 

Její zásady ochrany osobních údajů nejsou o nic lepší, protože přímo stanoví, že společnost může shromažďovat údaje o uživatelích, včetně jmen, IP adres a vyhledávacích dotazů, a sdílet tyto informace s kýmkoli, koho potěší..

Je zde zahrnuta VPN, ale společnost za ní – SurfEasy – má stejně znepokojující zásady ochrany osobních údajů. Sídlí také v Kanadě, která je členem sítě špionážní sítě Five Eyes. Vše, co bylo řečeno, můžete vypnout sběr dat prostřednictvím nastavení a ovládací prvky sledování jsou slušné. Přesto je lepší jít s jedním z našich nejlepších výběrů VPN.

Nastavení ochrany osobních údajů Opera

Firefox

Na druhou stranu Firefox vyniká, pokud jde o soukromí. Společnost Mozilla, která vyvíjí prohlížeč, je nezisková organizace, která nezaložila své příjmy na reklamě nebo prodeji uživatelských informací.. 

Zásady ochrany osobních údajů Firefoxu jsou velmi jasné v tom, že shromažďují pouze minimální údaje o použití, které jsou zcela anonymizovány a použity pouze pro účely interního vývoje..

Prohlížeč je navíc vybaven skvělými ovládacími prvky sledování, které vám umožňují přesně spravovat, jaký druh sledovacích zařízení a souborů cookie chcete podrobně blokovat. Přestože je používání Firefoxu skvělým prvním krokem k ochraně vašeho soukromí, měli byste si přečíst náš anonymní průvodce procházením, bez ohledu na to, abyste zjistili, jaké další kroky můžete podniknout.

Nastavení ochrany osobních údajů Opera

Kolo pět myšlenek

Stejně jako tomu bylo v případě, že se postavil proti Chromu, Firefox rozbije Opera ve finálovém kole svým všestranným vynikajícím přístupem k ochraně osobních údajů. Skvělá pověst Mozilly, přísná politika ochrany osobních údajů a nedostatek skandálů stojí v ostrém kontrastu s rekordem opery od prodeje společnosti v roce 2016, což Firefoxu zajišťuje celkové vítězství.

Round: Privacy point for Firefox

Logo opery
Logo Firefoxu

6

Závěrečné myšlenky

Jednalo se o tvrdou bitvu mezi dvěma staršími státníky světa prohlížeče. Vypadalo to, že Opera byla na začátku velmi dobrá, vyhrála v obou funkcích a snadnosti použití, ale Firefox vytrhl vítězství z čelistí porážky silným výkonem ve zbývajících třech kategoriích..

Vítěz: Firefox

Co si myslíte o opeře a Firefoxu? Souhlasíte s naším hodnocením, že Firefox je silnější možností, nebo dáváte přednost funkcím a snadnosti použití Opera před výkonem, zabezpečením a ochranou soukromí? Dejte nám vědět v komentářích níže. Děkuji za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me