Nejbezpečnější webový prohlížeč roku 2020: Zůstaňte v bezpečí online

Internet je plný rizik a počítačoví zločinci se pokoušejí najít zranitelnosti a mezery v počítačové obraně. Protože my všichni přistupujeme k internetu každý den prostřednictvím webových prohlížečů, jsou to vhodné cesty k útoku. Webové prohlížeče mohou podniknout řadu kroků, aby vás udržely v bezpečí, a dnes se podíváme na to, který webový prohlížeč je nejbezpečnější.


Nejprve však musíme objasnit, co přesně míníme zabezpečení prohlížeče a co vývojáři mohou udělat, aby se ujistili, že jejich prohlížeč je co nejbezpečnější.

Je důležité si uvědomit, že bezpečnost a soukromí nejsou stejné a ve skutečnosti jsou tyto dva pojmy ve vzájemném rozporu. Je to proto, že zlepšení zabezpečení často znamená shromažďování více informací o uživatelích. Pokud se více zajímáte o ochranu soukromí než o zabezpečení, přečtěte si také naši příručku pro anonymní prohlížení.

Pokud byste raději přeskočili přímo do nejlepšího prohlížeče v tomto seznamu, můžete pokračovat a stáhnout si Puffina. 

Jak jsme se zabývali v naší recenzi, prohlížeč Puffin má výjimečně dobré zabezpečení, z velké části kvůli neobvyklému způsobu, jakým spouští webové stránky na svých vlastních serverech, než je převede na uživatele. Vraťme se však o krok zpět a přesně určíme, co znamená zabezpečení prohlížeče.

Co dělá nejbezpečnější webový prohlížeč

Protože se online prostředí neustále vyvíjí, aktualizace a opravy jsou zdaleka nejdůležitějším aspektem zabezpečení prohlížeče. Když se objeví bezpečnostní díry, vývojáři je musí co nejrychleji uzavřít, aby se zabránilo hackerům ve využití. 

Google Chrome je skvělým příkladem zabezpečeného prohlížeče, který přijímá časté aktualizace zabezpečení a obvykle opravuje slabiny za méně než jeden den.

Ze stejného důvodu obvykle chcete, aby se aktualizace prohlížeče automaticky stahovaly a instalovaly. To zajišťuje, že i ten nejpozornější uživatel zůstane chráněn, místo aby se spoléhal na to, že si bude pravidelně kontrolovat nové aktualizace. Bez bezpečnostních funkcí, jako jsou automatické aktualizace, můžete snadno zaostávat a zůstat zranitelní, i když věnujete velkou pozornost.

Rozdíl mezi HTTP a HTTPS je také zásadní pochopit. Když se připojujete k webové stránce přes HTTPS, váš provoz je šifrován, takže je zbytečný pro každého, kdo jej dokáže zachytit na cestě. Opak je pravdou u pravidelných připojení HTTP, která vás otevírají až do injekce malwaru, krádeže identity a dalších, pokud je někdo poslouchá.

Prohlížeče by tedy měly uživatele jasně informovat, když se nacházejí na webech, které nepoužívají HTTPS. Tenta je skvělým příkladem, protože uvedené varování je jasné a viditelné, a nikoli snadno zapomenutelná varování Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge.

Varování Tenta-HTTPS

Jiný způsob, jak vás váš webový prohlížeč může chránit, je prostřednictvím bezpečného prohlížení databází. Toto jsou seznamy webových stránek, o nichž je známo, že obsahují malware, phishingové programy nebo jiné škodlivé prvky.

Účelem bezpečného prohlížení databází je zabránit uživatelům v přístupu na tyto stránky a vystavovat se útokům. Existuje několik podobných databází, jako je například systém Bezpečného prohlížení Google nebo SmartScreen společnosti Microsoft.

Blokátory vyskakovacích oken prohlížeče

Protože vyskakovací okna a reklamy jsou jedny z nejběžnějších vektorů, které dodávají malware, prohlížeče, které je blokují, jsou obecně bezpečnější. Téměř všechny moderní prohlížeče jsou dodávány s blokováním automaticky otevíraných oken, často však nejsou tak dobré, jak by mohly být. 

Stahování jednoho z nejlepších blokátorů vyskakovacích oken je proto skvělý nápad, který vám zajistí maximální ochranu.

Chrome-PopUp-Blocker

Ačkoli méně obvyklé, nativní blokátory reklam jsou součástí prohlížečů, jako jsou Tenta a Vivaldi, a tyto bezpečnostní funkce lze obecně snadno najít ve formě rozšíření nebo doplňků třetích stran pro prohlížeče, které nejsou dodávány s vestavěným blokátorem reklam.

Tenta-Ad-Blocker

Dalším běžným mechanismem doručování malwaru nebo spywaru je JavaScript, takže prohlížeče jako Google Chrome nebo Vivaldi, které umožňují uživatelům nativně blokovat skripty na konkrétních webech, získají za to další body.

Protože většina dnešních prohlížečů uloží vaše přihlašovací údaje a hesla pro snadné použití, je jejich manipulace s hesly také velmi důležitá. V ideálním případě musí být vaše uložená hesla automaticky chráněna pomocí pověření systému nebo účtu, přičemž je třeba zajistit, aby byla bezpečná, i když má někdo k vašemu zařízení fyzický přístup. 

Přesto byste si měli stáhnout jeden z našich nejlepších správců hesel, i když pro ochranu svých hesel používáte prohlížeč s bezpečnostními funkcemi.

Vivaldi-ochrana heslem

A konečně, proces známý jako „sandboxing“ je další způsob, jakým mohou webové prohlížeče chránit vás a váš počítač. Izolováním každé karty a webové aplikace ve vlastním procesu (nebo „karanténě“) s omezenými oprávněními mohou prohlížeče zajistit, aby weby nemohly snadno manipulovat s jinými weby, které navštěvujete, nebo se samotným zařízením.. 

Google byl první, kdo to zavedl až v roce 2008, ale od té doby se stal standardní funkcí.

Správce úloh-Chrome

S ohledem na to, že je na čase, abychom si prošli náš seznam pěti nejbezpečnějších internetových prohlížečů, jakož i některé čestné zmínky, které se sotva na tomto seznamu nedostaly..

Nejbezpečnější webový prohlížeč: Puffin

Puffin používá radikální a extrémně účinný přístup k zabezpečení prohlížeče. Místo spuštění kódu webové stránky na místním počítači zpracovává Puffin vše na straně serveru, než uživateli ukáže zrcadlo webu. 

To znamená, že veškerý malware, který může být přítomen na webových stránkách, je načten na serverech Puffin namísto vašeho vlastního zařízení, což znemožňuje infikovat váš počítač tímto způsobem.

Puffin-Reconnect-To-Server

Tento chytrý přístup ve skutečnosti činí většinu výše uvedených kritérií irelevantní, protože není třeba bezpečnostních funkcí, jako jsou databáze bezpečného prohlížení, karanténa nebo blokování skriptů, když se webový kód na vašem počítači nikdy nespustí. Z tohoto důvodu je to snadno nejbezpečnější internetový prohlížeč v okolí.

Zatímco prohlížeč nedělá skvělou práci, aby varoval uživatele před nezabezpečenými připojeními, s Puffinem se to stává spíše problémem ochrany soukromí než zabezpečením, protože jediným negativním důsledkem spojení přes HTTP s Puffinem je to, že někdo mohl poslouchat vaše prohlížení.

Další důvody, které se nám líbí Puffin

Kromě jeho vynikající bezpečnosti také velmi oceňujeme závazek společnosti Puffin k ochraně soukromí. Cloudový přístup k prohlížení poskytuje ochranu sledování, díky čemuž funguje v podstatě jako VPN v tom smyslu, že webové stránky vás budou moci sledovat pouze zpět k serverům Puffin. 

Nebudete jej však moci použít k obcházení geobloku. Podívejte se na náš seznam nejlepších poskytovatelů VPN, pokud je to, co potřebujete.

Mobilní verze Puffinu je také neuvěřitelně rychlá, ale bohužel to samé nelze říci o verzi pro stolní počítače. Jsou zde také některé šikovné drobné funkce, jako je ukládání souborů přímo do cloudových služeb, jako jsou Dropbox a OneDrive, které by podle našeho názoru měly implementovat i jiné prohlížeče..

Puffin-Save-To-Cloud

Nakonec Puffin také používá ve srovnání s ostatními prohlížeči velmi málo paměti RAM a může vám ušetřit významnou šířku pásma omezením množství dat odeslaných z každé webové stránky. Další informace o všech kladech a záporech prohlížeče najdete v naší recenzi Puffin.

Tenta

Tenta je výslovně postavena s ohledem na bezpečnost a soukromí. Je vybaven bezpečnostními funkcemi a nástroji pro ochranu osobních údajů, jejichž cílem je zajistit uživatelům bezpečí a bezpečnost při procházení Internetu. 

Rozšíření HTTPS Everywhere je zabudováno přímo do prohlížeče, což nutí všechny weby, aby používaly zabezpečené připojení, kdykoli je to možné. Pokud se stále setkáte s připojením pomocí běžného protokolu HTTP (vzhledem k tomu, že web nepodporuje vůbec HTTPS), dostanete jasné varování, že k tomu dochází.

Kromě toho, pokud povolíte integrovanou virtuální síť VPN, budou všechna vaše data historie procházení chráněna 256bitovým šifrováním AES, což platí také pro místní soubory uložené v zařízení Android. K tomu, abyste jednoduše viděli složku Tenta, potřebujete přístup uživatele root. I když tak učiníte, vše, co najdete, je banda šifrovaných a nečitelných souborů.

Tenta také blokuje reklamy i vyskakovací okna bez nutnosti doplňku. Kromě toho nastavení nazvané „prohlížeč masky“ blokuje snímky obrazovky, když je prohlížeč otevřený, a můžete také nastavit prohlížeč, aby při ukončení zavřel všechny otevřené karty. Obě tyto funkce zabezpečení jsou pěkné kousky extra bezpečnosti a soukromí, pokud by někdo získal fyzický přístup k vašemu zařízení na krátký okamžik.

Prohlížeč Tenta-Mask

Tenta by to však obecně nemělo být problémem, protože můžete nastavit prohlížeč tak, aby vyžadoval PIN. To znamená, že i když někdo má vaše zařízení, nebude moci prohlížeč otevřít. Tento kód PIN není uložen ani na serverech společnosti Tenta, což poskytuje další zabezpečení proti narušení a úniku dat na straně společnosti.

I přes všechny tyto skvělé bezpečnostní funkce však Tenta nemůže s Puffinem docela konkurovat, protože může být během prohlížení infikován malwarem, zejména proto, že žádným způsobem neblokuje škodlivé weby, ani deaktivovat JavaScript..

Další důvody, které se nám líbí Tenta

O Tentě je spousta věcí, které můžete milovat, kromě její vynikající bezpečnosti. Ochrana osobních údajů je stejně dobrá, protože zásady ochrany osobních údajů jsou jasné a stručné a CloudMosa – společnost vyvíjející Tenta – neshromažďuje o svých uživatelích žádná osobní data..

Design rozhraní je také vynikající a představuje inovativní přístup ke správě karet zvaný „zóny“, což jsou v podstatě skupiny karet, které můžete specializovat na různá nastavení. Kromě toho vám úložiště médií umožňuje stahovat, ukládat a šifrovat všechny druhy mediálních souborů, což vám umožňuje snadný a soukromý přístup k nim kdykoli.

Tenta-zóny

Pokud v prohlížeči stále ještě nejste zcela rozhodnuti, nezapomeňte si prohlédnout celou naši recenzi Tenta, kde najdete úplné rozpis.

Vivaldi

Stejně jako mnoho jiných prohlížečů i Vivaldi používá Bezpečné prohlížení Google k ochraně uživatelů před škodlivými weby, které obsahují malware nebo phishingové programy. Je to vynikající volba, protože se jedná o jednu z nejlépe zabezpečených databází procházení v okolí.

Frekvence aktualizací je také prvotřídní, protože prohlížeč v případě potřeby rychle přijímá aktualizace zabezpečení a nové standardní vydání přibližně jednou týdně. 

Reklamy jsou ve výchozím nastavení blokovány na tom, co Vivaldi klasifikuje jako „urážlivé weby“, ačkoli prohlížeč nevysvětluje, co to znamená. Pokud chcete blokovat reklamy obecně, budete si muset stáhnout blokování reklam z Internetového obchodu Chrome.

JavaScript lze blokovat obecně nebo na základě jednotlivých stránek. Pokud se navíc připojíte k webu přes nezabezpečené připojení HTTP, zobrazí se vám jasné a viditelné varování, abyste si byli vědomi této chyby zabezpečení..

Vivaldi-JavaScript

Přestože je bezpečnost Vivaldi ve srovnání s většinou prohlížečů vynikající, je poražena pouhým počtem bezpečnostních funkcí, které nabízí Tenta, a Puffinovým cloudovým procházením, a proto prohlížeč zaujímá třetí místo na našem seznamu.

Další důvody, které se nám líbí Vivaldi

Vivaldi je jedním z našich nejlepších tipů pro prohlížeče, a to z dobrého důvodu. Nejen, že je neuvěřitelně rychlý, ale také používá překvapivě nízké množství paměti RAM. Úroveň přizpůsobení a kontroly vzhledu a pocitu prohlížeče je navíc jedinečná.

Vivaldi-Přizpůsobení

Její správa karet je také vynikající, protože máte k dispozici celou řadu nástrojů pro sledování vašeho prohlížení. Karty můžete připnout, hibernace a ztlumit a rozdělit obrazovku mezi více webových stránek, což vám umožní multitasking hračkou.. 

Protože je prohlížeč založen na Chromiu (přečtěte si naši recenzi v Chromiu), většina rozšíření Chrome, která neupravují uživatelské rozhraní, je kompatibilní s Vivaldi.

Vivaldi-Split-Screen

Vivaldi také dělá skvělé s ochranou soukromí. Shromažďuje pouze anonymizovaná data o používání a zásady ochrany osobních údajů jasně uvádějí, že tyto informace se nikdy nepoužívají pro nic jiného než pro interní analýzu, což znamená, že se nikdy nesdílí s třetími stranami. To vše jsme pokryli v naší recenzi Vivaldi, takže se podívejte, jestli jste to ještě neudělali.

Chrome

Četnost aktualizací prohlížeče Google Chrome je na špičkové úrovni. Během několika hodin nebo dnů poté, co Google zjistí chybu zabezpečení, budou spuštěny bezpečnostní záplaty. Prohlížeč také poskytuje uživatelům jasné varování, když používají nezabezpečené připojení HTTP, a JavaScript lze blokovat zcela nebo pro konkrétní webové stránky.

Ačkoli vyskakovací okna jsou blokována automaticky, neexistuje žádný vestavěný blokovač reklam, ale v Internetovém obchodě Chrome je jich několik zdarma. Není překvapením, že Chrome používá vlastní databázi bezpečného prohlížení Google k ochraně uživatelů před škodlivými weby, které, jak jsme již popsali, se v této úloze daří.

V roce 2013 bylo odhaleno, že ke všem heslům uloženým v prohlížeči Google Chrome lze snadno přistupovat v prostém textu bez nutnosti jakékoli autentizace, ale od té doby došlo ke změně a hesla jsou nyní chráněna pomocí systémových pověření.

Chromová ochrana heslem

Přestože je zabezpečení prohlížeče Google Chrome v zásadě totožné s technologií Vivaldi, nedostatek vestavěného blokování reklam pro zneužívající stránky v Chromu dává Vivaldi výhodu, i když ne moc, protože za tímto účelem můžete snadno přidat rozšíření. 

Protože se tento článek zaměřuje především na zabezpečení, doporučujeme přečíst si recenzi naší prohlížeče Google Chrome, abyste se dozvěděli vše o králi webových prohlížečů.

Další důvody, které se nám líbí Chrome

Google Chrome je zdaleka nejoblíbenější prohlížeč na světě, a to není bez důvodu. Sportovní intuitivní a jednoduchý design, který se stal průmyslovým standardem.

Chrome-Google-Translate

Chrome je také velmi rychlý a překonává většinu ostatních prohlížečů pouze s několika výjimkami a jeho obrovská knihovna rozšíření je bezkonkurenční. Synchronizace mezi zařízeními je hračka a prohlížeč je dobře integrován do různých služeb Google.

Statečný

Brave je další vynikající volbou pro bezpečný webový prohlížeč. HTTPS Everywhere je ve výchozím nastavení povoleno, a pokud byste se přesto měli připojit k webu přes normální HTTP, Brave dává jasné varování, když se to děje.

Statečný-HTTPS-Všude

Nabídka štítů usnadňuje sledování toho, co je aktuálně blokováno na webu, na který se díváte, a také vám poskytuje rychlý přístup k různým nastavením zabezpečení. 

Brave-Shields-Menu

Reklamy i vyskakovací okna jsou ve výchozím nastavení blokována a můžete také povolit blokování skriptů. Stejně jako mnoho dalších na seznamu, Brave používá Bezpečné prohlížení Google k ochraně před různými typy počítačové kriminality, jako je malware nebo phishing..

Bohužel, četnost aktualizací Brave nechává něco, co je žádoucí, protože prohlížeč málokdy přijímá aktualizace častěji než jednou za tři týdny, což je z hlediska zabezpečení trochu pomalé. To je to, co přistane Brave na pátém místě na tomto seznamu, spíše než výš.

Další důvody, které máme rádi statečný

Jak je uvedeno v naší recenzi, Brave skóre dobře v každé kategorii, i když obsadil konečné místo v tomto seznamu. Brave je rychlý a spotřebovává překvapivě nízké množství paměti RAM. Obsahuje také několik zajímavých bezpečnostních funkcí, jako je blokování obsahu sociálních médií a poskytování lišty záložek na mobilu.

Brave-Shields-Menu

Stejně jako ostatní prohlížeče Chromium, na které se vztahuje tento článek, může Brave také využívat většinu rozšíření Chrome, což značně rozšiřuje možnosti prohlížeče téměř ve všech oblastech..

Ochrana osobních údajů je také prvotřídní a neobvyklým krokem Brave dokonce nativně podporuje Tor, bezplatný software s otevřeným zdrojovým kódem, který umožňuje anonymní komunikaci (nesmí být zaměňován s samotným prohlížečem Tor). Podívejte se na naši statečnou recenzi, kde naleznete další informace o tomto všestranném vynikajícím a bezpečném prohlížeči.

Čestná uznání

Seznam pěti nejbezpečnějších prohlížečů bude vždy trochu omezující; Zde jsou dva prohlížeče, které sotva nedělaly řez.

Okraj

Zabezpečení je jedinou součástí prohlížeče Microsoft Edge, která si zaslouží chválu. Systém SmartScreen blokuje škodlivé weby a ve skutečnosti je na tom lepší než Bezpečné prohlížení Google. 

Varování Edge-HTTPS

Bohužel nízká frekvence aktualizací (zhruba jednou za měsíc) a neuvěřitelně snadno zapomenutelné varování o nezabezpečeném připojení brání prohlížeči Microsoft Edge mimo naše pět nejlepších zabezpečených prohlížečů. Další informace o prohlížeči naleznete v naší recenzi Microsoft Edge.

Firefox

Mozilla Firefox je další prohlížeč, který se sotva nedostal na náš seznam. Jeho četnost aktualizací je vynikající a prohlížeč používá Google Safe Browsing k ochraně svých uživatelů. 

Firefox-Master-Password

Přesto má Mozilla Firefox upozornění na nezabezpečené připojení, které si lze jen těžko všimnout, a lokálně uložená hesla jsou zcela nechráněná, pokud ručně nepovolíte hlavní heslo. Podrobnější přehled prohlížeče najdete v naší recenzi Mozilla Firefox.

Závěrečné myšlenky

Při výběru prohlížeče je zabezpečení důležité. Bohužel je často přehlížena, protože není tak znatelná jako jiné aspekty procházení webu, jako je výkon nebo funkce. 

I když vás může chránit jen tolik prohlížečů (zejména před vámi), ty uvedené zde vám umožní procházet internet s vědomím, že neexistují žádné do očí bijící slabiny nebo zranitelnosti, které by vás vystavily riziku.

Pokud se obáváte o bezpečnost, srdečně doporučujeme Puffin, ale jakákoli jiná položka v tomto seznamu je také dobrou volbou. Rádi bychom slyšeli, co si myslíte o zabezpečení vašeho prohlížeče. Pokud to není na našem seznamu a myslíte si, že si to zaslouží, dejte nám vědět v komentářích níže.

Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak tyto prohlížeče porovnávají mimo zabezpečení, podívejte se na recenze našich prohlížečů. Děkuji za přečtení.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map