Nastavení ochrany osobních údajů na Facebooku: Jak učinit Facebook soukromým v roce 2020

Facebook má problémy s ochranou vašich informací. Za rok plný zpráv o tom, jak platforma sociálních médií polikuje – nebo selhává – data uživatelů, to nejen že funguje v nelichotivém centru pozornosti, ale také nutí některé uživatele, aby zvážili jejich bezpečnost. Abychom těmto lidem pomohli, sestavili jsme tuto příručku k nastavení ochrany osobních údajů na Facebooku.


Když uživatelé Facebooku v zdánlivě neškodném průzkumu v roce 2014 odpověděli na otázky o jejich osobnosti, nikdy si nepředstavovali politickou firmu zapojenou do prezidentských voleb v USA v roce 2016. Přestože pouze 270 000 příjemců průzkumu souhlasilo, že budou jejich data těžena pro „akademické účely“, Cambridge Analytica shromažďovala a ukládala data od 50 milionů uživatelů.

Ačkoli objev, že Facebook – který vydělává peníze z našich osobních údajů – není tak čistý, jak bychom chtěli, je znepokojující, není to nic nového. Náš měsíční sloupec Stav cloudu, kde dáváme dva centy v průmyslových zprávách, již nějakou dobu pokrývá shenanigany Facebooku.

Abychom zajistili, že vaše data zůstanou vaše, prozkoumáme, jak můžete zabezpečit vzduchotěsnost svého profilu s ohledem na nejnovější aktualizace na Facebooku. Ke konci doporučujeme také další služby pro lidi, kteří chtějí maximální úroveň soukromí.

Základní bezpečnostní opatření

Nejprve se podíváme, jak můžete vylepšit své soukromí při používání Facebooku prostřednictvím nastavení účtu. Jako vedlejší poznámku použijeme pro tento článek Facebook pomocí stolního počítače.

Na domovské stránce Facebooku klikněte na malou šipku v pravém horním rohu a poté na „Nastavení“ v dolní části rozbalovací nabídky..

Image-1-Navigation-to-Settings

Podívejte se na karty na levé straně stránky a klikněte na „Zabezpečení a přihlášení“.  

Karta Image-2-Zabezpečení a přihlášení

Přihlášení na Facebook je povinný krok, který se cítí jako formalita díky praktickým funkcím, jako je automatické vyplňování hesla a schopnost zůstat přihlášeni. To znamená, že použití dvoufaktorové autentizace může znít jako zátěž, ale je to pro uživatele zásadní kteří chtějí chránit svůj účet.

Poskytujeme přehled o tom, jak funguje dvoufaktorové ověřování a výhody pro uživatele jinde. Používání Facebooku s touto přidanou vrstvou ochrany může omezit pravděpodobnost přístupu hackerů k vašemu účtu, i když znají vaše heslo. Chcete-li jej zapnout, klikněte na tlačítko „Upravit“ v části „Použít dvoufaktorové ověření“.

Image-3-Enable-2FA

Podívejte se na naše nejlepší aplikace 2FA, pokud si nejste jisti, která by byla nejlepší při používání.

Další možnost zabezpečení používá to, co se Facebook točí kolem: vaši přátelé. Nazývá se „důvěryhodné kontakty“, pošle třem až pěti přátelům podle vašeho výběru kód pro obnovení, který vám pomůže přihlásit se zpět, pokud vás Facebook zamkne. Pomáhá to nejen v případě, že jste zapomněli heslo a nezdařili jste několik pokusů o přihlášení, ale může to také omezit nebezpečí, že někdo přistupuje k vašemu účtu..

Volba Image-4-Trusted-Friends-Option

Část zabezpečení vašich osobních údajů na Facebooku zaručuje druhý pohled na vaše přihlašovací údaje. Stojí za to se zeptat, zda je vaše e-mailová adresa stejná jako adresa, kterou používáte pro přístup k citlivým finančním údajům, jako je online bankovnictví. Pokud ano, zvažte použití e-mailu, který můžete věnovat výhradně používání Facebooku nebo bankovnictví.

Další oblastí, která může mít prostor pro zlepšení, je vaše heslo. I když splňuje kritéria, která Facebook požaduje, heslo by nikdy nemělo být totožné s ostatními, které používáte. Vytvořte si jedinečné heslo pro Facebook v případě, že dojde k ohrožení jiného účtu.

Úprava nastavení ochrany osobních údajů

Nyní, když jsme vám ukázali několik způsobů, jak zlepšit zabezpečení vašeho účtu Facebook, se chystáme upravit viditelnost vašeho profilu vůči přátelům.

Na levé straně obrazovky je více karet, které můžete prozkoumat pod položkou „zabezpečení a přihlášení“. Další, které se chystáme navštívit, je „soukromí“.

Karta Ochrana osobních údajů pro Obrázek 5

V horní části sekce „vaše aktivita“ je „kdo vidí vaše budoucí příspěvky?“ To se hodí, pokud chcete omezit počet lidí, kteří si mohou vaše příspěvky prohlížet. Neváhejte a zúžte své publikum výběrem kategorie, například umístění nebo skupiny.

Image-6-Who-can-see-your-future posts

Níže je uvedeno „omezit publikum na staré příspěvky na časové ose“, které doporučujeme lidem, kteří si chtějí svůj účet co nejvíce nastavit jako soukromý. Omezí minulé příspěvky, které sdílíte veřejně, aby je mohli zobrazit pouze přátelé. To zahrnuje minulé příspěvky, které byste sdíleli také s přáteli přátel.

Image-7-Limit-Audience-of-old-posts

Kromě kontroly toho, jak omezit minulé příspěvky, můžete také chtít hrát s nastavením v části „jak vás lidé vyhledávají a kontaktují“. Zde můžete omezit, kdo vám může posílat žádosti o přátelství, kdo vidí váš seznam přátel a zda chcete skrýt své telefonní číslo a e-mailovou adresu.

Image-8-How-People-Find-and-Contact-You

Další záložkou na postranním panelu vlevo je „časová osa a označování“. Zatímco „soukromí“ se zabývalo vašimi akcemi a tím, jak vás lidé na Facebooku najdou, karta „časová osa a označování“ se týká akcí ostatních uživatelů, které zahrnují váš profil a zdroj zpráv.

Karta Image-9-Časová osa a označování

Pokud chcete maximalizovat své soukromí, budete mít práci vyříznutou za vás. V dolní části v části „recenze“ můžete povolit funkci, kdy pokaždé, když vás někdo označí, je třeba, abyste souhlasili. Předpokládejme, že vás vaši přátelé označují ve všem, což může vyžadovat nějaký čas, ale je to jiný způsob, jak hrát bezpečně, spíše než mít ve svém zpravodajském kanálu něco nechtěného..

Sekce 10 pro prohlížení obrázků

Přidání zabezpečení mimo Facebook

Pokud jste si někdy všimli reklamy na Facebooku na produkt, který jste našli někde jinde na webu, nebyla to náhoda. Rozsáhlá praxe Facebooku a dalších webů sledujících vaši aktivitu a zobrazování těchto reklam je strašidelná a často nežádoucí.

Při skenování postranního panelu v nastavení Facebooku jste si možná všimli nenápadné karty nazvané „reklamy“ směrem dolů. V této části nastavení můžete omezit, jaké informace Facebook používá v reklamách na základě vaší internetové aktivity.

Předvolby Image-11-FB-Ad

Pokud nastavení soukromí na Facebooku nestačí k tomu, abyste si v noci mohli odpočinout, vyzkoušejte jiné možnosti mimo platformu. Odpojit Facebook je bezplatné rozšíření Google Chrome, které společnosti brání ve sledování jejích uživatelů. Stále můžete používat svůj účet Facebook jako obvykle, zatímco rozšíření běží na pozadí.

Pro ty, kteří chtějí přistupovat k aplikacím a webům Facebook odkudkoli při šifrování jejich provozu, může být užitečné zvážit použití virtuální soukromé sítě. Podívejte se na naši recenzi ExpressVPN, recenze NordVPN a CyberGhost a zjistěte, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám ochrany soukromí.

Závěrečné myšlenky

Je to svůdné, jak svěřit Facebooku ochranu vašich dat, jeho nedávný záznam nedokáže vzbudit důvěru. Kromě toho pro vás vaše osobní údaje znamenají to nejlepší, takže je spravedlivé, že přijmete další opatření k jejich ochraně posílením svého soukromí.

Přestože je Facebookova vhodnost pro zpracování uživatelských dat podezřelá, mělo by přinejmenším smysl poskytovat uživatelům aktualizovaná nastavení ochrany osobních údajů. Jelikož cesta k absolutnímu soukromí na Facebooku je možná pouze smazáním vašeho účtu, půjdeme s alternativou, jak si zajistit co nejbezpečnější (prozatím)..

Co si myslíte o nastavení zabezpečení a soukromí na Facebooku? Máte nějaké další tipy na ochranu vašeho soukromí při používání Facebooku? Dejte nám vědět v komentářích níže. Děkuji za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me