Jak změnit vaši adresu DNS v roce 2020

Pokaždé, když do adresního řádku prohlížeče zadáte adresu webové stránky, spustí se složitá řada událostí, které spojují počítač s webem. Součástí tohoto procesu je, že váš počítač načte IP adresu serveru dané webové stránky.


Tyto informace jsou do počítače poskytovány systémem DNS nebo systémem názvů domén. Je to „prostředník“ připomínající operátora staré telefonní ústředny. Váš počítač kontaktuje DNS a řekne mu URL pro web, který se pokoušíte dosáhnout. DNS poté poskytne adresu tohoto webu a připojí vás k němu.

Tato struktura znamená, že DNS, který používáte, může vidět vaše zvyky při prohlížení, odepřít vám přístup k určitým webům a ovlivnit výkon.

Naštěstí existují poskytovatelé DNS třetích stran, kteří jsou zdarma a snadno se nastavují. Pokračujte ve čtení a my se podrobněji podíváme na výhody změny vašeho DNS a jak to udělat.

Jak může váš DNS ovlivnit výkon

změnit DNS

Vaše připojení musí procházet DNS téměř pokaždé, když se chce připojit k webové stránce. Přestože některé často navštěvované weby lze ukládat do mezipaměti pro rychlejší přístup, při každé návštěvě nového webu nebo vymazání mezipaměti musí žádost o informace projít DNS.

To přidává malé, ale znatelné zpoždění v době, kterou prohlížeč potřebuje k načtení webové stránky. Změna DNS na rychlejší způsobí, že se váš prohlížeč bude cítit mnohem chytřejší, pokud používáte suboptimální.

Aby to bylo jasné, nezlepší to rychlost stahování. Sníží se však doba, kterou musíte čekat, než se web načte.

Vylepšete zabezpečení pomocí lepšího DNS

Jste-li osobou zaměřenou na zabezpečení, protože všichni bychom měli být ve věku úniku podnikových dat a počítačové kriminality, je změna DNS zásadní. Ve výchozím nastavení bude server DNS poskytován poskytovatelem internetových služeb častěji.

Váš poskytovatel internetových služeb může protokolovat dotazy, které váš počítač odešle na jeho server DNS k těžbě dat. Vědí, které weby, které často navštěvujete, jsou pro mnoho společností cenné a jsou ochotny za tato data zaplatit váš nejvyšší dolar ISP. Pokud nechcete, aby někdo četl vaši internetovou historii, je důležité zbavit se DNS vašeho ISP. To znamená, že díky předpisům EU jde konkrétně o problém v USA.

Přechod na jiné DNS nabídne významné posílení vašeho online soukromí, ale zdaleka není dokonalé. Pokud se chcete stát prakticky nevysledovatelným online a zajistit, aby vaše činnost byla bezpečná a soukromá, zvažte získání virtuální soukromé sítě. Přestože zkoumání sítí VPN nespadá do rozsahu tohoto článku, měli byste si prohlédnout více informací v našem článku, který je článkem VPN.

Veřejný DNS může změnit svět

Země nebo společnosti budou někdy chtít zavést politiku internetové cenzury. Odepření přístupu někomu na určitý web může být stejně snadné jako ponechání IP adresy na serverech DNS.

Například v roce 2014 se turecká vláda pokusila cenzurovat Twitter tím, že přikázala poskytovatelům internetových služeb, aby odmítli požadavky DNS. Zpočátku to bylo účinné pro zabránění zasílání informací do země a ven ze země v období nepokojů a zkomplikovalo se hlášení na místě (více o tom naleznete v našem nejlepším průvodci VPN pro Turecko)).

Lidé se však rychle dohnali. Veřejná kampaň začala informovat lidi, že mohli změnit své DNS na Google DNS. To dostalo Twitter a další webové stránky zpět do rukou lidí v Turecku.

V některých zemích se používají ještě propracovanější metody cenzury. Ačkoli odmítnutí žádostí o DNS je malá část internetové cenzury v zemi, jako je Čína, přístup k webovým stránkám může být mnohem obtížnější. Z tohoto důvodu, stejně jako bezpečnost, doporučujeme, abyste se podívali na získání VPN. Přečtěte si našeho nejlepšího průvodce VPN, abyste zjistili, kteří poskytovatelé vám poskytnou nejlepší hodnotu.

Nejlepší možnosti pro veřejné DNS

Existuje mnoho poskytovatelů DNS, takže se podíváme na tři nejlepší možnosti pro většinu lidí.

Za prvé, existuje veřejný server DNS společnosti Google, který má snadno zapamatovatelnou adresu 8.8.8.8. Od roku 2014 je to největší veřejný server DNS na světě a bylo skvělé zajistit otevřenější internet pro mnoho lidí. Je to také solidní doba odezvy.

To znamená, že z důvodu ochrany soukromí mezi vámi, Google DNS zaznamenává a ukládá informace. Odstraní vaši IP adresu ze serveru do 48 hodin, ale další informace, jako je umístění a poskytovatel internetových služeb, jsou trvale uloženy.

Pokud chcete nejbezpečnější a soukromý DNS, nabízí společnost s názvem Cloudflare 1.1.1.1. Je rychlý a neukládá data. Cloudflare uchovává záznamy holých kostí požadavků DNS po dobu 24 hodin, aby pomohl debugovat svůj systém, pokud se něco pokazí, ale poté jsou všechny informace z jeho systému vymazány.

A konečně, pokud chcete jednoduše dosáhnout úžasného výkonu, existuje bezplatný software pro srovnávání DNS, který vám řekne, co je nejrychlejší DNS ve vaší oblasti. Tento software se snadno používá a poskytuje vám jasnou nejlepší volbu pro rychlost a výkon.

Výsledky adresy DNS

Jak změnit DNS

Windows 10

Krok 1: Otevřete nabídku Start a přejděte na ovládací panel. Můžete se tam dostat zadáním do nabídky Start, jakmile bude hotovo.

DNS Address-StartMenu

Krok 2: Na ovládacím panelu vyberte možnost „síť a internet“.

Ovládací panel DNS

Krok 3: Klikněte na „Centrum sítí a sdílení“.

DNS Address-NetworkCenter

Krok 4: Na levé straně vyberte možnost „změnit nastavení adaptéru“.

Adaptér DNS

Krok 5: Klepněte pravým tlačítkem myši na připojení, které chcete konfigurovat, a vyberte „vlastnosti“. K tomu budete muset být administrátorem vašeho počítače.

Vlastnosti adresy DNS

Krok 6: Když se otevře nabídka vlastností, dvakrát klikněte na „internetový protokol verze 4 (TCP / IPv4)“.

Adresa DNS-IPv4

Krok 7: V dalším okně přepněte „získat adresu serveru DNS automaticky“ na „použít následující adresu serveru DNS“ a poté zadejte adresu DNS, kterou chcete použít.

Pokud plánujete používat Cloudflare, 1.1.1.1 by mělo být v preferovaném poli serveru a 1.0.0.1 by mělo být v alternativním poli. Pro Google je preferováno 8.8.8.8, alternativa je 8.8.4.4. Tato redundance umožňuje počítači pokračovat v normálním provozu, pokud je některý ze serverů vypnutý.

Krok 8: Stiskněte „ok“ a vraťte se do okna vlastností. Přejděte dolů a vyhledejte „internetový protokol verze 6 (TCP / IPv6)“. Poklepejte na něj a proveďte totéž, co jste udělali pro IPv4. Přepněte „získat adresu serveru DNS automaticky“ na „použít následující adresu serveru DNS“, ale zadejte tento čas:

Google: 2001: 4860: 4860 :: 8888 pro preferované a 2001: 4860: 4860 :: 8844 pro alternativní.

Cloudflare: 2606: 4700: 4700 :: 1111 pro preferované a 2606: 4700: 4700 :: 1001 pro alternativní.

Mobilní zařízení (Android a iOS)

V systémech Android a iOS musí být změna DNS provedena podle sítě a někdy i podle aplikace. Tato metoda se liší také od verze k verzi, zejména u systému Android. Je to časově náročné a dělá psaní průvodce nepraktickým kvůli změnám a požadavkům.

Naštěstí Cloudflare nabízí aplikaci pro Android a iOS. Doporučujeme jej používat, protože se snadno instaluje a pro práci potřebuje pouze jedno stisknutí tlačítka. Navíc zabraňuje sklouznutí věcí skrz trhliny.

Závěrečné myšlenky

Pokud hledáte soukromější, rychlejší nebo otevřenější přístup k internetu, změna DNS může jít dlouhou cestu. Je to snadné a trvá jen několik minut. Je to také zdarma.

Změna DNS neznamená, že vaše připojení k internetu bude bezpečnější. Pokud hledáte co nejbezpečnější a nejbezpečnější připojení, doporučujeme vám vyzkoušet si naše recenze VPN. Začínáme s bezplatným VPN je skvělý způsob, jak zjistit, zda je to pro vás.

Změnili jste DNS? Dejte nám vědět, jak to dopadlo v komentářích níže. Děkuji za přečtení.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map