Firefox vs Google Chrome: Outfoxing the Competition v roce 2020

Firefox a Google Chrome jsou dva nejoblíbenější a nejpoužívanější prohlížeče na světě. Jsou to obojí spolehlivé možnosti pro procházení webu, s vynikajícími knihovnami doplňků, čistými uživatelskými rozhraními a skvělým výkonem.


Abychom vám pomohli učinit informovanější rozhodnutí při výběru toho, které chcete použít, rozhodli jsme se je v tomto zúčtování Firefoxu a Google Chrome postavit proti sobě..

Pokud jde o podíl na trhu, Chrome je rozhodně dominantní, ale Firefox existuje už mnohem déle a vždy byl něčím slabým. Ve většině našich kategorií získávají podobné skóre, s výjimkou soukromí, takže se to dostane až na drát.

Tento článek porovná pouze dva prohlížeče proti sobě, takže pokud si přejete podrobnější rozpis každého z nich a jak se jim daří při pohledu na celou řadu dostupných webových prohlížečů, můžete si přečíst naši recenzi Firefox a Google Chrome recenzi.

Nastavení boje: Firefox vs. Chrome

Prohledáme prohlížeče pěti samostatnými kategoriemi a za každé kolo získáme jeden bod. Kola zahrnují: funkce, snadné použití, výkon, zabezpečení a soukromí. 

Prohlížeč, který dokáže získat alespoň tři body, bude vyhlášen vítězem. Jak již bylo zmíněno, bude to těsné, takže pochybujeme, že brzy uvidíme jasného vítěze.

1

Funkce

V prvním kole se podíváme na funkce. Mezi důležité faktory patří rozšíření, přizpůsobení, synchronizace a mobilní funkce, jakož i drobné funkce usnadnění, jako jsou nástroje pro snímání a režimy čtení.

Firefox

Firefox má velkou knihovnu doplňků, ačkoli není tak velká jako Chrome, stále zde můžete najít cokoli, co chcete.

Prohlížeč také obsahuje slušný počet menších vestavěných funkcí, jako je například nástroj pro snímání. To je neuvěřitelně užitečné pro pořizování snímků obrazovky, což vám umožňuje pořídit snímek celé obrazovky, vybrat konkrétní oblast nebo vytvořit obrázek celé webové stránky, bez ohledu na délku.

FirefoxCaptureTool

Mezi další drobné funkce patří režim čtení, který odstraní veškerý obsah, který nesouvisí s hlavním textem článku, vytváří čisté rozhraní, které je ideální pro čtení, stejně jako základní čtečku PDF a spoustu alternativních vyhledávačů, které jsou neustále k dispozici pod adresou bar.

K dispozici je také celá řada možností přizpůsobení, protože prohlížeč umožňuje přesouvat většinu prvků uživatelského rozhraní kamkoli chcete..

V mobilu se Firefox rozhodně spíše přiklání k čistému a jednoduchému uživatelskému prostředí, než aby zabalil prohlížeč plný funkcí. Existuje však několik elegantních funkcí. K dispozici je vestavěná čtečka QR, která může být užitečná, stejně jako noční režim, který vám ušetří oči a stolní režim, pokud byste raději neřešili špatně vyrobené mobilní verze některých webových stránek..

Google Chrome

Jak již bylo zmíněno, knihovna rozšíření Chrome je na špičkové úrovni, takže prohlížeč získá v této kategorii úplné známky.

Prohlížeč je také velmi dobře integrován s dalšími službami Google, jako jsou Gmail, Dokumenty Google a – možná hlavně výrazně pro procházení – Google Translate. Toto je nejlepší služba automatického překladu dostupná v tomto okamžiku, která vám umožní snadno překládat webové stránky téměř ve všech jazycích.

ChromeGoogleTranslate

Prohlížeč je velmi snadno nastavitelný a přístupný pro více uživatelů. To je skvělé, i když počítač používáte pouze vy, protože uživatelské profily můžete přizpůsobit pro různé účely, jako je práce nebo zábava. Chrome má také vestavěnou čtečku PDF, i když je poněkud základní.

Pokud jde o přizpůsobení, není tu moc, co vám Chrome umožňuje měnit, takže pokud chcete změnit vzhled prohlížeče, bude to muset být prostřednictvím rozšíření třetích stran.

V mobilu není mnoho funkcí, které by bylo třeba zmínit, ale existuje stolní režim a seznam čtení, který umožňuje ukládat a organizovat webové stránky pro pozdější čtení, i když jste offline.

První myšlenky

Hned vedle netopýra máme velmi blízké kolo. Žádný prohlížeč není nijak zvlášť náročný na funkce, ale nahradí ho rozsáhlými knihovnami rozšíření, ačkoli Chrome je větší. Chrome poté zvyšuje své vedoucí postavení díky solidní integraci s dalšími službami Google a podpoře více uživatelů. 

Firefox však na mobilních zařízeních funguje lépe, má noční režim a čtečku QR kódů. Firefox také přichází s menšími funkcemi než jeho konkurent, jako je režim čtení, alternativní vyhledávače a nástroj pro snímání.. 

Rovněž umožňuje uživatelům přizpůsobit velké části rozhraní, což Chrome nedělá, s výjimkou rozšíření třetích stran. To vše umožňuje Firefoxu v prvním kole chytit vítězství, i když ne moc.

Kolo: Funkce poukazují na Firefox

Logo Firefoxu
Logo Google Chrome

2

Snadnost použití

Dále budeme porovnávat snadnost používání prohlížečů, bereme v úvahu věci, jako je návrh rozhraní, navigace, správa karet a případné problémy s kompatibilitou webových stránek..

Firefox

Firefox má velmi čisté uživatelské rozhraní, které se snadno obepíná a naviguje. Rozložení je jednoduché a různé funkce jsou umístěny tam, kde byste očekávali, že budou. 

Karty lze snadno spravovat, protože jakmile máte příliš mnoho otevřených současně, prohlížeč používá horizontální rolování, spíše než je minimalizuje. Můžete také připnout a ztlumit karty a také je odeslat na jiné zařízení.

Přizpůsobení Firefoxu

Bohužel díky neuvěřitelnému tržnímu podílu prohlížeče Chrome mezi webovými prohlížeči dochází k tomu, že někteří vývojáři vytvářejí své webové stránky pouze s ohledem na to (a samozřejmě i na další prohlížeče založené na Chromiu). 

To znamená, že se občas můžete setkat s weby, které s Firefoxem špatně fungují. Na druhé straně mohou velmi staré weby v prohlížeči Firefox fungovat lépe, pokud byly navrženy před vzestupem prohlížeče Google.

Google Chrome

Rozhraní Chrome je také dobře navržené a citlivé. Protože mnoho prohlížečů je založeno na Chromiu (přečtěte si naši recenzi v Chromiu), většina lidí shledá uživatelské rozhraní známým a snadno použitelným. Když kliknete pravým tlačítkem myši na obrázek, máte možnost provést zpětné vyhledávání obrázků na Googlu, což je velmi užitečné.

Správa karet je také dobrá, protože můžete karty připnout a ztlumit. Chrome však bohužel nepřichází s posouváním karet, což znamená, že i když otevíráte hodně současně, karty i nadále minimalizuje.. 

Karty se však stále velmi snadno rozlišují, protože Chrome vždy zobrazuje celou verzi karty a v její blízkosti je patrná jasná změna odstínu mezi sousedními kartami..

GoogleTabs

K otevřeným kartám na ploše můžete také snadno přistupovat prostřednictvím svého mobilního zařízení, protože jsou uloženy v samostatné nabídce karet. To znamená, že je nemusíte posílat předem na konkrétní zařízení, abyste k nim měli přístup.

Round Two Myšlenky

Bitva zůstává ve druhém kole krkem a krkem, protože ani dva prohlížeče v této kategorii příliš neoddělují. Oba mají dobře navržená, čistá a snadno pochopitelná uživatelská rozhraní.

Přestože Firefox má vodorovné posouvání karet, stále je lze snadno spravovat i v prohlížeči Chrome. Možnost kontextové nabídky pro vyhledávání zpětného obrazu na Googlu je však nesmírně užitečná a Firefoxu chybí.

Chrome v mobilu také umožňuje zobrazit všechny karty otevřené přes vaše zařízení přímo v nabídce karet bez jejich ručního odesílání, což usnadňuje výběr místa, kde jste přestali, pokud přepínáte z počítače na mobilní. Tyto malé výhody dávají Chromu mírnou výhodu a vítězství v tomto kole.

Kolo: Snadnost použití pro Google Chrome

Logo Firefoxu
Logo Google Chrome

3

Výkon

Po svázání obou prohlížečů přejdeme k měření výkonnosti každého z nich. To znamená podívat se na jejich rychlost a spotřebu zdrojů. Důležité je také využití dat a také to, zda prohlížeče přicházejí se zabudovanými způsoby, jak je omezit.

Firefox

Firefox patří k nejrychlejším webovým prohlížečům, a to jak v počítači, tak v mobilu. Přestože je spotřeba paměti RAM vysoká, prohlížeč se při velkém zatížení (více než 20 až 30 karet) daří dobře, v takových scénářích používá relativně málo zdrojů na kartu.

Přestože režim ukládání dat neexistuje, můžete se rozhodnout zakázat obrázky na mobilu, což vám může ušetřit značné množství šířky pásma, pokud máte omezený plán.

FirefoxDisableImages

Google Chrome

Google Chrome je také velmi rychlý prohlížeč na všech zařízeních, ale zejména na stolních počítačích. Spotřeba paměti RAM je však neuvěřitelně vysoká, což je problém, který je Chrome známý. Funkce ukládání dat také nic nebrání, což je problém pro mobilní uživatele s omezenou šířkou pásma.

Kolo tři myšlenky

Toto je další blízké kolo, protože oba prohlížeče v této kategorii dosáhly vysokého skóre. Oba prohlížeče jsou velmi rychlé, přičemž Chrome je o něco rychlejší na počítači a Firefox o něco rychlejší na mobilu. Oba jsou také hladoví po zdrojích, ačkoli Firefox se stává efektivnějším než Chrome, čím více otevřených karet.

Příběh je podobný pro použití dat, kde oba prohlížeče jsou do značné míry identické. Firefox vám však umožňuje deaktivovat všechny obrázky v mobilu, což je užitečná funkce, pokud nemáte dostatek dat. Tato funkce, spárovaná s lepším výkonem při velkém zatížení, umožňuje Firefoxu překonat další vítězství ve třetím kole.

Round: Performance Point pro Firefox

Logo Firefoxu
Logo Google Chrome

4

Bezpečnostní

Když Firefox znovu zaujme vedoucí pozici, je na čase podívat se, jaký druh zabezpečení každý prohlížeč nabízí. Podíváme se na blokování vyskakovacích oken a reklam – ať už jsou vestavěné nebo dostupné jako rozšíření, databáze bezpečného prohlížení nebo nezabezpečená varování o připojení – a jak prohlížeče chrání vaše přihlašovací údaje a jejich aktualizaci frekvence.

Firefox

Firefox je dodáván s vestavěným blokováním vyskakovacích oken, ale bez blokování reklam. Můžete si však vybrat z mnoha možností z velké knihovny doplňků Firefoxu, včetně některých z našich nejlepších blokátorů vyskakovacích oken. 

Prohlížeč používá databázi bezpečného prohlížení Google k ochraně uživatelů před webovými stránkami se známým škodlivým obsahem. Tato funkce je ve výchozím nastavení zapnutá, což je dobré pro zabezpečení, ale pro ochranu soukromí je špatné. Prohlížeč navíc dostává časté aktualizace, které se stahují automaticky.

Firefox vás upozorní, když přistupujete na web pomocí nezabezpečeného (non-HTTPS) připojení, ale varování je dost malé a snadno zmeškatelné, protože neobsahuje žádný text.

FirefoxHTTPVarování

Můžete nastavit hlavní heslo pro ochranu všech svých přihlašovacích údajů uložených v prohlížeči. Musíte to však udělat ručně, takže existuje pravděpodobně mnoho uživatelů s hesly zcela nechráněnými od kohokoliv, kdo má fyzický přístup k jejich zařízením. Pokud se s tím obáváte, podívejte se na některé z nejlepších správců hesel.

Google Chrome

Mnoho stejných věcí uvedených výše o Firefoxu platí i pro Google Chrome. V internetovém obchodě Chrome je k dispozici vestavěný blokovač vyskakovacích oken a spousta reklamních blokátorů třetích stran. Není překvapením, že prohlížeč také blokuje škodlivé weby pomocí Bezpečného prohlížení Google.

Varování, které získáte, když používáte Chrome k připojení k webu přes běžné připojení HTTP, je jasné a snadno si ho všimnete. Prohlížeč navíc dostává časté aktualizace, obvykle každých několik dní, které se instalují bez nutnosti zásahu uživatele. Chrome také dobře chrání vaše hesla a vyžaduje přístup k systémovým údajům vašeho zařízení.

ChromeHTTPVarování

Kolo čtyři myšlenky

Toto bylo další úzké kolo, protože oba prohlížeče obsahují většinu stejných bezpečnostních ochranných opatření, jako je Google Safe Browsing, blokování automaticky otevíraných oken, desítky rozšíření blokujících reklamy a varování o nezabezpečeném připojení. Obě strany také dostanou časté aktualizace a opravné chyby, kdykoli jsou objeveny.

Jak jsme došli k závěru v našem článku o tom, který webový prohlížeč je nejbezpečnější, Chrome má nepatrnou výhodu, protože lépe chrání hesla uživatelů a ve výchozím nastavení je zamkne za systémovými přihlašovacími údaji zařízení, než aby je uživatel ručně vytvářel. hlavní heslo. 

Varování prohlížeče Chrome o nezabezpečeném připojení je také mnohem snazší než Firefox. Tyto dva faktory umožňují, aby Chrome tahal mírně dopředu a vyhrál toto kolo, takže prohlížeče zůstaly svázané.

Kolo: Bezpečnostní bod pro Google Chrome

Logo Firefoxu
Logo Google Chrome

5

Soukromí

Je čas rozhodnout se o této konkurenční bitvě a to vše se děje až do tohoto závěrečného kola o soukromí. Budeme se dívat na historii a spolehlivost každé společnosti, její zásady ochrany osobních údajů a všechny vestavěné funkce ochrany osobních údajů, jako jsou sledování ochrany, VPN nebo servery proxy.

Firefox

Firefox je skvělý s ochranou soukromí. Společnost je nezisková organizace a nezískává žádné příjmy z reklam, což znamená, že je mnohem snazší věřit tomu, co Firefox říká o ochraně vašich dat.. 

Zásady ochrany osobních údajů společnosti Mozilla jasně stanoví, jaké informace shromažďují a k čemu jsou nebo nejsou použity, jakož i to, že z jakéhokoli důvodu nikdy neprodávají ani neposkytují vaše data třetím stranám..

Prohlížeč má také vynikající kontroly ochrany sledování, které jsou velmi flexibilní. Můžete jednotlivě blokovat sledovače, soubory cookie, kryptoměry a tiskárny prstů, což vám umožní vybrat a vybrat přesně to, co chcete povolit.

FirefoxTrackingProtection

Google Chrome

Ochrana soukromí je pravděpodobně největší slabou stránkou prohlížeče. Google je dobře známý pro shromažďování všech dat, která může o jeho uživatelích, a jeho celý obchodní model je založen na použití těchto dat k generování výnosů z reklam. 

Ačkoli je možné smazat data, která od vás má Google (přečtěte si našeho průvodce o tom, jak smazat svou historii Google), je těžké uvěřit, jak je to účinné. Je to proto, že se společnost podílela na různých skandálech v oblasti ochrany osobních údajů, jako je spolupráce s programem PRISM NSA a pokračování v shromažďování údajů o poloze, a to i přesto, že uživatelé vypínají služby určování polohy..

V Chromu je ve výchozím nastavení povoleno mnoho služeb Google, které shromažďují spoustu údajů o uživatelích, například předpovědi adresy URL a návrhy vyhledávání. Zásady ochrany osobních údajů jsou také zbytečně komplikované a obtížně čitelné, což většině uživatelů ztěžuje sledovat přesně to, co jejich informace, které Chrome shromažďuje. Prohlížeč však má silnou ochranu sledování, takže je to malá stříbrná podšívka.

GoogleTrackingProtection

Kolo pět myšlenek

Toto bylo první kolo, kde se opravdu žádná soutěž nekonala. Chrome – a skutečně Google sám – je známý tím, že nezohledňuje soukromí jeho uživatelů. Mezitím byl Firefox mnohem více nad deskou. 

V obou prohlížečích je zabudována docela dobrá ochrana sledování, ale s Firefoxem máte větší kontrolu nad tím, jaký druh sledovačů chcete zablokovat..

Neobsahuje žádný druh VPN ani proxy, ale nejedná se o zcela standardní funkci většiny prohlížečů. Pokud hledáte něco, co hledáte, podívejte se na náš seznam nejlepších poskytovatelů VPN. 

Kromě toho různé skandály společnosti Google v oblasti ochrany soukromí a upřímně řečeno hrozné zásady ochrany osobních údajů jsou v ostrém kontrastu k mnohem čistšímu záznamu Mozilly a jeho stručnému a snadno pochopitelnému prohlášení o ochraně osobních údajů. I když však používáte prohlížeč Firefox, budete si chtít přečíst naši anonymní průvodce procházením, abyste se ujistili, že jste chráněni.

Round: Privacy point for Firefox

Logo Firefoxu
Logo Google Chrome

6

Závěrečné myšlenky

Tato bitva byla krk a krk hned od začátku, s velmi blízkými výsledky v prvních čtyřech kolech, takže prohlížeče zůstaly svázané. Firefox dosáhl úzkých vítězství v kolech funkcí a výkonu, zatímco Chrome udělal totéž s koly snadnosti použití a zabezpečení.

Vítěz: Firefox

Firefoxu se však nakonec podařilo přivést domů tím, že v kole ochrany osobních údajů vytvořil Chrome, čímž se stal vítězem tohoto srovnání. Poslední kolo bylo první, které nebylo extrémně úzkým vítězstvím, což z něj činí vhodný konec pro naši bitvu.

Co si myslíte o Firefoxu a Chrome? Souhlasíte s naším hodnocením, že Firefox nese den, nebo si myslíte, že si Chrome místo toho zasloužil? Dejte nám vědět v komentářích níže. Jako vždy děkuji za přečtení.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map