Co je SOCKS5? Stručný průvodce pro rok 2020

Pro kohokoli, kdo je v technice slušně obeznámen, jsou servery proxy snadno srozumitelné: jednoduše přenesou vaše připojení přes server a nahradí vaši IP adresu. To znamená, že existují různé typy serverů proxy – některé z nich jsou zahrnuty v našem nejlepším průvodci proxy zdarma – které mohou změnit různé aspekty vašeho připojení..


Jedním z těchto typů je SOCKS, konkrétně SOCKS5. V této příručce prozkoumáme, co je SOCKS5, jak se liší od ostatních typů proxy serverů a jak můžete bezpečně používat proxy server SOCKS5.

Ve většině případů byste neměli používat server proxy, ale existuje několik důvodů, proč byste měli zvážit server proxy SOCKS5, zejména pro torrenting. Čtěte dále a zjistěte, co je to proxy a jak jej můžete nastavit pomocí virtuální soukromé sítě.

Co je SOCKS5?

Než pochopíte SOCKS5, musíte pochopit, co je to proxy. Naštěstí je to jednoduchý koncept, který chápat. Proxy fungují jako prostředník pro vaše připojení k internetu. Před cestováním na otevřený internet proběhne vaše připojení přes proxy, což znamená, že jakýkoli server po tomto okamžiku bude považovat vaše připojení za to, jako by pocházelo z proxy..

V praxi to znamená, že pokud se snažíte sledovat USA Netflix z, řekněme ze Spojeného království, servery Netflix detekují proxy server USA, nikoli adresu Spojeného království. Jak si můžete přečíst v našem průvodci zákazem Netflix VPN, není to úplně pravda, protože Netflix obvykle dokáže zjistit, že používáte proxy. To znamená, že pro teoretickou demonstraci předpokládejme, že to bude fungovat.

SOCKS5 je internetový protokol, který lze použít k připojení k serveru proxy, podobně jako protokol VPN. Pokud vidíte proxy server SOCKS5, dělá to samé jako jakýkoli jiný proxy, ale způsob, jakým je připojení usnadněno, je odlišný.

Ačkoli tech novic nemusí vidět, že jako hlavní rozdíl, SOCKS5 proxy vykonávají mnohem jinou funkci než HTTP proxy. Proxy proxy SOCKS5 jsou agilní, což znamená, že jednoduše předávají veškerý provoz, který odesíláte prostřednictvím serveru a příjemci..

Zejména proxy serverů SOCKS5 naváže připojení TCP, a tak může přenášet pakety UDP přes toto připojení. Stručně řečeno, posíláte UDP pakety na server, které jsou pak předávány příjemci prostřednictvím připojení TCP.

To platí pro jakýkoli server SOCKS. SOCKS5 má však výhodu autentizace. Váš prohlížeč musí místo připojení k serveru provést síťové „handshake“, aby zjistil, kdo jste, kdo říkáte, a otevření připojení.

Proxy HTTP pracují odlišně. Přestože stále fungují jako prostředníci, HTTP proxy mohou a mohou interpretovat provoz odesílaný přes server. Z tohoto důvodu lze některá data ukládat do mezipaměti a doručovat rychleji, s nevýhodou, že může zpracovávat pouze provoz HTTP.

Pro jednotlivé uživatele jsou proxy servery SOCKS5 obecně nejlepší díky jejich autentizaci a přijetí jakéhokoli typu provozu. To znamená, že HTTP proxy mají své místo, pokud například nastavujete robota pomocí proxy, aby seškrábal data webových stránek..

Použijte případy pro server SOCKS5 Proxy

Existuje mnoho důvodů, proč byste chtěli nahradit svou IP adresu, ale ve většině případů jde o geobloky. „Geobloky“ je termín, který označuje proces blokování provozu z určitých zemí a účinně omezuje, kdo může vidět, co je online. Ačkoli ne cenzura sama o sobě, je to bratranec.

Geobloky jsou zvláště rozšířené mezi streamingovými platformami. Například, Netflix má různé knihovny v závislosti na tom, kde se připojujete na světě (přečtěte si našeho nejlepšího průvodce hackerů Netflixu, jak k nim získat přístup), a BBC iPlayer je k dispozici pouze pro obyvatele Spojeného království (přečtěte si naši nejlepší příručku pro VPN pro BBC iPlayer).

Proxy však nejsou nejlepší pro pokus o obcházení geobloků, protože ti, kdo geobloky zavedou, mají způsoby, jak vás detekovat. O tom si povíme v následující sekci.

To znamená, že zejména proxy servery SOCKS5 jsou skvělé pro torrenting. Torrenting, pokud nevíte, odkazuje na stahování souborů peer-to-peer připojení. Počítač se v zásadě připojuje k více počítačům a stahuje z každého z nich část souboru.

Kromě právních problémů, které mohou nastat s torrentováním (přečtěte si naši protizákonnou příručku k torrentu). Existují také problémy s rychlostí. Torrenting vyžaduje velkou šířku pásma, což může způsobit, že váš poskytovatel internetových služeb omezí množství dat, která můžete přenášet najednou.

Proxy SOCKS5 pomáhají s torrentováním ze dvou důvodů. První je, že je vaše adresa IP nahrazena, což znamená, že váš poskytovatel internetových služeb by neměl být schopen omezit rychlost. Měli byste používat proxy SOCKS5 s VPN, abyste se ujistili, že váš poskytovatel internetových služeb nemůže omezit provoz, ale k tomu se dostaneme v následující části.

Hlavní výhodou je, že proxy servery SOCKS5 nabízejí uživatelům plnou UDP, což znamená, že se můžete připojit ke každému vrstevníkovi v roji. Po připojení tímto způsobem budete obvykle moci stahovat soubory rychleji, protože budete dostávat kousky souboru od všech vrstevníků najednou.

Vaše připojení však nebude stále šifrováno při použití proxy serveru SOCKS5, což je problém při torrentování. K tomu budete potřebovat VPN. Pokračujte dál a dozvíte se více o VPN, proč jsou lepší než servery proxy a jak je můžete používat společně.

VPN vs. proxy

Přestože servery proxy SOCKS5 poskytují ověřování, neposkytují šifrování. Stejně jako v případě jakéhokoli serveru proxy není zajištěno žádné další zabezpečení, takže to, co přinášíte, je to, co získáte. Proxy proxy HTTPS, které zpracovávají provoz pro připojení SSL / TLS, poskytují šifrování, ale ne více šifrování než normální připojení k internetu.

Pokud nejste obeznámeni, šifrování se týká kódování vašich dat během jejich přenosu, takže nikdo uprostřed síťového řetězce nemůže vidět, co posíláte. Pomocí algoritmu a dvojice klíčů mění požadavky z prostého textu na šifrový text. K šifrování dat použijete jeden klíč a příjemce jej dešifruje pomocí druhého klíče.

Náš popis šifrování jde do specifik procesu, ale je to obecný přehled. Proxy neposkytují žádné další šifrování, ale VPN to dělají. Podobně jako server proxy je vaše připojení směrováno přes vzdálený server a nahrazuje vaši adresu IP a informace o geolokaci. Vaše počáteční připojení ke vzdálenému serveru je šifrováno.

To je důležité, protože šifrované počáteční připojení ztěžuje, ne-li znemožňuje trasování. Proxy SOCKS5, protože neposkytují šifrování, umožňují příjemci směrovat trasování, což jim umožňuje vidět zdroj provozu mimo proxy. S VPN se však vzdálený server stane kamennou zdí.

Vaše původní požadavky jsou šifrovány, což znamená, že vaše zdrojová adresa IP je skryta před téměř cokoli. I když existují rozdíly v zabezpečení VPN, pokud používáte poskytovatele z našeho nejbezpečnějšího průvodce VPN, budete v pořádku.

ExpressVPN se řadí na první místo v seznamu. Kromě toho, že jsme nejrychlejší VPN, kterou jsme testovali, získala v našem nejlepším průvodci VPN první místo v mnoha kategoriích. Od zabezpečení přes rychlost až po uživatelskou přívětivost má ExpressVPN vše v pořádku. Více se můžete dozvědět v naší recenzi ExpressVPN nebo to vyzkoušet s 30denní zárukou vrácení peněz.

Ačkoli je to pro většinu věcí to nejlepší, ExpressVPN není pro všechno nejlepší. Například, pokud máte zájem o torrenting, může být pro vás nejlepší VPN pro torrenting, NordVPN. Ačkoli to není tak působivé, pokud jde o rychlost, NordVPN stojí mimo ExpressVPN s řadou speciálních serverů.

Mezi seznamem jsou servery P2P (torrenting), zmatené a DoubleVPN. Pro účely tohoto článku má však další výhodu. Můžete použít proxy server SOCKS5 NordVPN s připojením VPN, které by, jak bylo uvedeno, mělo poskytovat nejlepší výkon při torrentování.

Další informace o společnosti NordVPN se dozvíte v naší recenzi společnosti NordVPN nebo se dozvíte, jak se vám to líbí s 30denní zárukou vrácení peněz.

Závěrečné myšlenky

Proxy SOCKS5 jsou nejlepší volbou pro většinu uživatelů, ale stále přicházejí s nevýhodami popsanými zde a v našem průvodci VPN vs. proxy vs. Tor. To znamená, že stále můžete využívat jejich sílu, zejména pro torrenting, pokud používáte proxy server SOCKS5 ve spojení s VPN.

NordVPN patří mezi mála, které poskytují funkčnost. To znamená, že pokud nemáte zájem o torrentování, proxy server SOCKS5 je obvykle horší než rychlá VPN, a za to vládne ExpressVPN. Pokud však chcete více možností, přečtěte si naše další recenze VPN.

Na co používáte proxy server SOCKS5? Máte také VPN? Dejte nám vědět v komentářích níže a jako vždy děkujeme za přečtení.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map