Si të merrni një adresë kanadeze IP në vitin 2020: Duke u kthyer në shtëpi, Eh?

Adresa juaj IP në thelb dikton atë që ju jeni në gjendje të shihni në internet. Ju mund ta shihni atë si një numër numrash, por ai u tregon faqeve të internetit dhe shërbimeve online vendndodhjen tuaj, gjë që mund të bëjë që ju të bllokoheni nga hyrja në përmbajtjen që dëshironi. Kjo është një nga shumë arsye për të marrë një adresë IP nga një vend tjetër. Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë se si të merrni një adresë IP në Kanada.


Ndoshta nuk jeni jashtë vendit dhe dëshironi të shikoni shfaqjen tuaj të preferuar në CraveTV ose një kanal vendor lajmesh. Nëse goditeni me një mesazh gabimi, është për shkak të bllokimit të geob. Për shkak të marrëveshjeve të licencimit, shumë faqe në internet kanadeze janë në gjendje të transmetojnë vetëm në Kanada.

Versioni kanadez i Netflix gjithashtu mund të jetë duke ju thirrur. Netflix është i kufizuar për të treguar shfaqje të caktuara në vende të caktuara, kështu që mund të gjeni që rregullimi juaj javor nuk është i disponueshëm atje ku jeni. Pjesa jonë në ndalimin e Netflix shpjegon se në mënyrë më të detajuar. Lexoni udhëzuesin tonë më të mirë VPN për Netflix për të parë se si mund t’i kaloni këto kufizime.

Ju mund të keni një arsye të ndryshme për të dëshiruar një adresë IP kanadeze. Nëse doni të kontrolloni fondet në llogarinë tuaj bankare kanadeze, mund të zbuloni se nuk mund t’i qaseni asaj me një adresë IP jashtë vendit. Nëse ju pëlqen të bëni lojëra të fatit, ju mund të dëshironi të hyni në kazinotë në internet të drejtuara nga qeveria Kanadeze.

Plus, Quebec është një provincë që flet frëngjisht dhe kërkon që disa uebfaqe të mos jenë të rregullta në frëngjisht me ligj. Nëse një pronar i faqes në internet nuk e respekton, ata mund të marrin një paralajmërim nga qeveria dhe mund të gjobiten. Disa kanë vendosur të bllokojnë banorët e Quebec në vend se të paguajnë për përkthim, kështu që ju mund të dëshironi të merrni adresën tuaj IP atje, por ende qasje në përmbajtje të tjera kanadeze.

Si të merrni një adresë kanadeze IP

Ju mund të merrni një adresë kanadeze IP përmes disa metodave. Mënyra më e lehtë është të përdorni një përfaqësues – mund të gjeni sugjerime në udhëzuesin më të mirë të prokurës falas – por nuk është mënyra më e mirë. Proxies mund të jenë jo të besueshëm.

Plus, ata nuk ofrojnë siguri, kështu që ju po e lini veten të prekshëm nga shumë rreziqe në internet, siç është krimi në internet dhe mundësia e ekspozimit tuaj IP të vërtetë. Artikulli ynë VPN vs. Proxy vs Tor ka më shumë çështje.

Metoda më e mirë është të përdorni një rrjet virtual privat. Duke përdorur një VPN, jo vetëm që do të mund të merrni një adresë IP Kanadeze, gjithashtu do të jeni në gjendje të siguroni lidhjen tuaj dhe të qëndroni anonim. Ju thjesht mund të zgjidhni një ofrues nga lista jonë e VPN më të mirë, por doni të siguroheni që është zgjedhja më e mirë për Kanada.

Nëse pjesë e arsyes tuaj për të marrë një të tillë është qasja në Netflix Kanadez, do të duhet të siguroheni që është në gjendje të kalojë sistemin e tij të zbulimit VPN. Ka vetëm një pjesë të vogël që kanë atë që duhet për ta bërë këtë. Lexoni copën tonë të gabimit të proxy Netflix për të mësuar më shumë.

NordVPN

NordVPN është një ofrues i shkëlqyeshëm që ka siguri të nivelit të lartë dhe nuk mban regjistrat, kështu që ju e dini që e merr intimitetin seriozisht. Ka një bandë të pakufizuar dhe shpejtësi të mirë, megjithëse ato mund të ngadalta në distanca të gjata. Kjo do t’ju marrë në shërbimet e transmetimit, të tilla si Netflix, dhe ajo mori vendin e parë në VPN tonë më të mirë për udhëzues torrenting,.

i mëparshëm

tjetër

Ajo ka më shumë se 5000 servera në të gjithë botën dhe 364 prej tyre janë në Kanada, kështu që nuk duhet të keni problem të gjeni një që është i përshtatshëm. Mund ta instaloni në sistemet më të njohura të funksionimit dhe klientët janë të lehtë për t’u përdorur. Ekziston gjithashtu një politikë e rimbursimit 30-ditor, që do të thotë se mund të siguroheni që ju pëlqen përpara se të kryeni. Lexoni rishikimin tonë të NordVPN për më shumë.

Qasje në Internet private

Qasja në Internet private është një zgjedhje e mirë me siguri të mirë. Setshtë vendosur në kriptim me 128 bit, si parazgjedhje, por mund ta rritni lehtësisht në 256-bit më të sigurt. Shpejtësitë e saj janë të mira, por ngritja e sigurisë do t’i ngadalësojë ato, dhe ka një bandë të pakufizuar. Nuk mban regjistër të aktiviteteve tuaja.

i mëparshëm

tjetër

Ka mijëra servera globalisht dhe ai ka 214 në tre lokacione kanadeze. Ju mund të përdorni PIA në të gjitha sistemet kryesore të funksionimit, përfshirë Linux (është VPN-ja jonë më e mirë për Linux), dhe klientët janë të lehtë për t’u përdorur. Ajo ka një garanci të kthimit të parave për shtatë ditë, në mënyrë që të siguroheni që është e përshtatshme për ju.

Sidoqoftë, një gjë për tu përmendur në lidhje me PIA është se ajo është e bazuar në SH.B.A., kështu që mund të dëshironi ta kaloni nëse aktivitetet tuaja janë të ndjeshme. Pjesa jonë për mbikëqyrjen e qeverisë jep më shumë detaje mbi këtë çështje. Shikoni në shqyrtimin tonë të PIA-s për më shumë rreth kompanisë.

Cyberghost

Një tjetër ofrues i mirë është CyberGhost i cili ka siguri të mirë dhe një politikë të rreptë të mos-logs. Shpejtësitë e saj janë në rregull dhe nuk ka kufij të brezit. Do t’ju futë në shërbime transmetimi, të tilla si Netflix, gjithashtu. Lexoni rishikimin tonë CyberGhost për më shumë detaje.

Cyberghost-Slider1

Cyberghost-Slider2

Cyberghost-Slider3

Cyberghost-Slider4

Cyberghost-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Ka mijëra serverë në të gjithë botën dhe 160 prej tyre janë në Kanada, duke ju dhënë shumë mundësi për të ndryshuar adresën tuaj IP. Mund ta përdorni në Windows, macOS, Android dhe iOS, dhe është një nga VPN-të tona më të mira për pajisje të shumta, sepse mund të lidheni deri në shtatë në një kohë. Përfitoni nga prova shtatë ditore dhe garancia për kthimin e parave për të parë nëse ju pëlqen.

Rreziqet e përdorimit të një adrese kanadeze IP

Nuk ka ndonjë rrezik të vërtetë në përdorimin e një adrese IP Kanadeze. Thjesht duhet të siguroheni që mbroheni kur bëni një gjë të tillë. Thënë kjo, ka gjëra që duhet të dini.

Kanada ka ligje pushtuese të të dhënave private dhe ajo ka zgjeruar aftësitë e saj të mbikëqyrjes. Informacioni mund të mblidhet dhe shpërndahet midis agjencive qeveritare falë Aktit Antiterrorizëm, megjithëse, përkundër emrit të ligjit, nuk është e nevojshme të ketë ndonjë lidhje me terrorizmin.

Alsoshtë raportuar gjithashtu se Institucioni i Sigurimit të Komunikacionit ndau metadata të të dhënave dhe komunikimeve që po ruheshin nga Shërbimi i Inteligjencës Kanadeze, edhe pse nuk mori autorizimin për ta bërë këtë. Shikoni VPN-në tonë më të mirë për Kanada për një vështrim më të mirë të vendit.

Shtë gjithashtu një ide e mirë të kontrolloni se ku bazohet ofruesi nëse aktivitetet tuaja kanë një natyrë më të ndjeshme sepse disa juridiksione kanë rregulla më të ashpra se të tjerët. Lexoni pjesën tonë mbi ligjet e privatësisë për më shumë temë.

Plus, krimi në internet është një problem në shumë vende dhe ju rrezikoni më shumë nëse përdorni WiFi publik. Hasshtë rritur edhe në Kanada, me mashtrimin e konsumatorit si një shembull i zakonshëm. Shumë kanadezë janë në shënjestër të mashtrimeve, kështu që ju duhet të siguroheni që të jeni sa më të sigurt kur të ndryshoni adresën tuaj IP.

Mendimet përfundimtare

Shpresojmë, tani e dini mënyrën më të mirë për të marrë një adresë IP kanadeze dhe për të maskuar vendndodhjen tuaj të vërtetë. Nëse doni të transmetoni filmat më të fundit ose për shërbime të tjera në internet, përdorimi i një VPN është zgjidhja më e sigurt.

VPN të thjeshta për t’u përdorur dhe ju mund të siguroheni në njohjen që jeni i mbrojtur. NordVPN është ai më i miri për tu përdorur në Kanada dhe, me garancinë e tij 30-ditore për kthimin e parave, gjithashtu mund ta provoni..

Nëse keni këshilla për marrjen e një adrese IP Kanadeze, na tregoni në komente. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me