VPN.Express-anmeldelse – Opdateret 2020

VPN.Express anmeldelse

VPN.Express forsøger at indbetale gennem navnegenkendelse og er en ren skygge sammenlignet med den tjeneste, hvis navn rippes af. Imidlertid er dens eksistens en fantastisk måde at fremvise alt, hvad en VPN ikke burde være, så vi anbefaler alligevel at læse vores fulde anmeldelse.


best-VPN-anmeldelser

VPN.Express ser ud til at forsøge at ride på Coctail fra ExpressVPN, bedømme efter dens navn og lignende skrifttype. ExpressVPN er vores foretrukne virtuelle private netværksudbyder, så hvis du vil spare tid og lære om det bedste, der er, foreslår vi, at vi går til vores ExpressVPN-gennemgang.

Når det er sagt, hvis du vil holde dig rundt og se en næsten omfattende liste over, hvad en VPN-udbyder kan gøre forkert, er du på det rigtige sted. VPN.Express tilbyder rimelige priser, og dens vedvarende downloadhastigheder er ikke dårlige, men høj pingtid og en slags ramp-up-effekt med dataoverførsel gør browsingoplevelsen næsten utålelig.

Ikke-eksisterende kundesupport og et forældet websted tilføjer brændstof til denne dumpster-brand, hvilket skaber en frustrerende oplevelse, som vi ikke ønsker, at nogen skulle gennemgå. Du skal gemme dig selv besværet og læse vores bedste VPN-guide i stedet.

Alternativer til VPN.Express

Styrker & Svagheder

Funktioner

At sige, at VPN.Express mangler funktioner, ville være en underdrivelse. Klienten har ingen indstillingsmenu og tilbyder ingen konfigurationsindstillinger. Du får simpelthen det, du får. Det betyder, at der ikke er nogen måde at konfigurere den til at køre ved opstart, ingen killswitch og ingen delt tunneling.

Den hævder at tilbyde flere protokoller, men når du kigger på guiderne på webstedet, finder du ud af, at de skal konfigureres manuelt og ikke understøttes af klienten.

VPNExpress-OS

På VPN.Express-webstedet kan du muligvis se prale af at være den “letteste VPN nogensinde.” På nogle måder er det sandt. For eksempel er der intet at konfigurere eller konfigurere. De fleste mennesker vil stadig se det som en ulempe snarere end en funktion at prale af.

Efterhånden som vi går dybere ind i denne gennemgang, kan du se, hvor golde funktionerne i VPN.Express er. Sikkerhedsmulighederne, betalingsmulighederne og endda kundesupport mangler hårdt.

VPN.Express Oversigt over funktioner

VPN.Express-logovpn.express

Start fra $ 499 per måned Alle planer

Generel

Betalingsmetoder
PayPal, PaymentWall

Accepterer cryptocurrency

Samtidige forbindelser
Ubegrænset

Understøtter delt tunneling

Ubegrænset båndbredde

Gratis prøveversion tilgængelig

Restitutionsperiode
7 dage

Servermængde på verdensplan
64 servere

Desktop OS
vinduer

Mobile OSes
Android

Browserudvidelser
Chrome, Firefox, Opera

Kan installeres på routere

Streaming

Har adgang til Netflix US

Kan få adgang til BBC iPlayer

Har adgang til Hulu

Kan få adgang til Amazon Prime Video

Sikkerhed

Krypteringstyper
128-AES, 256-AES, 2048-bit SSL

VPN-protokoller tilgængelige
IPSec, OpenVPN, PPTP, L2TP

Aktiveret ved enhedsstart

Tillader torrenting

Ingen-logging politik

Bestået DNS-lækagetest

Killswitch tilgængelig

Malware / annonceblokker inkluderet

Support

Live chat

E-mail support

Telefon support

Brugerforum

Vidensdatabase
Forældet

Prisfastsættelse

VPN.Express opkræver en run-of-the-mill-sats, hvis du abonnerer på en måned for måned-basis. Når det er sagt, er der betydelige rabatter, hvis du tilmelder dig i længere perioder. Selvom prisfastsættelsen ikke er overpris, ville du forvente at få en bedre aftale, da du ikke får mange funktioner, som dens konkurrenter leverer.

VPN.Express priser er standard for VPN-branchen. Selvom de ikke er en rip-off, er de heller ikke en god aftale. Desværre tager udbyderen ikke kreditkort som betaling. Det tager PayPal, PaymentWall og bitcoin såvel som flere andre cryptocurrencies.

Hvis du ønsker at tilmelde dig en VPN i mere end et år ad gangen, kan du se vores NordVPN-gennemgang. NordVPN tilbyder priser inden for de to og tre år lange tidsrammer, der er svære at slå. På den anden side, hvis du kun planlægger at tilmelde dig en måned-til-måned-basis eller kvartalsvis, er det værd at tage et kig på vores Private Internet Access-gennemgang.

Alle VPN.Express’s planer giver mulighed for ubegrænset båndbredde og forbindelser. Det har også en syv-dages refusionspolitik, der giver dig mulighed for at få dine penge tilbage, hvis du ikke er tilfreds med oplevelsen.

Flere steder på sin hjemmeside hævder VPN.Express at have en gratis syv-dages prøveperiode, men det ser ud til, at der ikke er nogen måde at tilmelde sig det, hvilket får os til at tro, at det overvejer sin tilbagebetalingspolitik som en “gratis prøveversion.” I den “gratis” prøveperiode skal du betale for et abonnement og derefter få en refusion. Det kan være svært at komme i kontakt med kundeservice, som vi vil diskutere senere.

Hvis du ønsker at prøve en virkelig gratis VPN for at se, om det er til dig, kan du kigge på vores artikel om de bedste gratis VPN-tjenester.

Brugervenlighed

VPN.Express er et besvær at håndtere fra starten. Det tager ikke kreditkort som en form for betaling, og der var et problem, da vi indsendte betaling via PayPal. Vi modtog en e-mail om, at betalingen ikke var gået igennem.

På trods af denne meddelelse fik vi en faktura, der siger, at vi havde betalt for tjenesten. Når vi forsøgte at logge ind ved hjælp af vores e-mail som brugernavn, hvilket er standard praksis, når du ikke bliver bedt om at oprette et brugernavn, kunne vi ikke logge ind.

Som det viser sig, genererer VPN.Express automatisk et tilfældigt brugernavn til dig, som du skal bruge til at logge på. Når vi var logget ind, kiggede vi på guiderne på VPN.Express-webstedet og downloadede klienten.

Når du åbner klienten, får du vist tre forbindelsesmuligheder, en vippekontakt til tilslutning og afbrydelse og en menu til valg af det sted, du vil tunnelere til. De tre indstillinger, du får præsenteret for, er “placeringstilstand,” “frihedsindstilling” og “nærliggende tilstand.”

VPNExpress-FreedomMode

Der er ingen forklaring på, hvad optionerne betyder. Hverken hjemmesiden eller klienten angiver, hvad der er forskellen mellem “placeringstilstand” og “frihedstilstand”.

Hvis du vælger skift placering, får du vist en liste over lande, der ikke er alfabetiseret. De fleste VPN’er viser også flag ved siden af ​​hvert land, som er en af ​​de funktioner, som du ikke vil sætte pris på, før du skal leve uden det. Listens ikke-alfabetiserede karakter og manglen på flag gør det meget vanskeligere end det burde være at gennemse mulighederne.

VPNExpress-Servers

Hvis du leder efter en nem at bruge VPN, foreslår vi, at du tjekker vores CyberGhost-gennemgang. Det har en klient, der giver mening og giver dig muligheder, mens den stadig er brugervenlig, også for dem, der ikke er bekendt med at bruge VPN’er.

Hastighed

Som det ofte er tilfældet med de mere tvivlsomme VPN’er, kan en enkel tabel ikke fange oplevelsen af ​​at bruge VPN.Express. Ved tallene ser det godt ud. Ved vedvarende downloads er det i stand til at bevare meget af vores forbindelses downloadhastighed og mister cirka en tredjedel af uploadhastigheden.

Det, der er interessant, er, at disse resultater forekommer ensartede over afstand. Uanset om der var forbindelse til en server i Seattle, som var ca. 2.800 miles væk, eller en server i Zürich, var omkring 4.400 miles væk, var pingen og ydeevnen næsten identisk. Når det er sagt, er ydelse fra server til server inkonsekvent, med flere servere, der ikke fungerer overhovedet.

Placering: Ping (ms) Download (Mbps) Upload (Mbps)
Ubeskyttet (Virginia, U.S.)1572,245,99
London15465,753.21
Zürich12267,184,44
Seattle12467,294,63
Tel Aviv, Israel15759.534,52
Hamborg, Tyskland10034,485,47

Vi forsøgte at oprette forbindelse til en endnu tættere server end Seattle, men havde problemer. På listen over servere nævnes både Seattle og Washington. Seattle befinder sig i staten Washington, så vi antog, at “Washington” var Washington, D.C., som er tæt på, hvor vi udførte vores test. Vi kunne dog ikke få Washington-serveren til at arbejde, så Seattle var den nærmeste mulighed, vi havde.

Når den først var tilsluttet, uanset hvilken server vi brugte, var browseroplevelsen langsom. Den høje pingtid var ikke den eneste faktor. Mens vi udførte hastighedstesten for vores bord, var der en betydelig rampetid for hastigheden.

Forbindelsen vil altid starte med kilobits pr. Sekund og derefter tage et par sekunder at rampe op til megabits per sekund, inden den endelig når en anstændig hastighed cirka fire eller fem sekunder ind i testen. Det er noget, som tabellen ikke kan fange.

Denne opstarttid gjorde, at websteder blev belastet langsomt. Selv enkle sider med bare tekst tager det fem eller seks sekunder at indlæse. Hvis du leder efter en lydhør og hurtig oplevelse fra din VPN, kan du overveje at læse vores hurtigste VPN-guide.

Sikkerhed

Bedøm VPN.Express sikkerhed er vanskelig, fordi det er ukendt, hvilken protokol klienten bruger. Det krypterer forbindelsen, og krypteringen varierer efter protokol, alt efter webstedet.

VPNExpress-indstillinger

For L2TP og IPSec bruger den AES 256-bit kryptering, hvilket er godt. Ved tunneling med OpenVPN bruges en 2048-bit SSL-kryptering, hvilket også er godt. Endelig, for PPTP-protokollen, er krypteringen MPPE 128-bit, hvilket er mindre end ideelt til sikkerhed. Hvis alle disse akronymer er overvældende, og du vil vide mere, skal du læse vores VPN-protokolopdeling.

Da vi ikke ved, hvilken type protokol eller kryptering applikationen bruger på et givet tidspunkt, kan vi kun spekulere i, hvor sikker din browsing vil være, mens du bruger den. De tilgængelige protokoller varierer også fra et operativsystem til et andet.

OpenVPN er ideel for de fleste mennesker og tilbyder fremragende sikkerhed, men det ser ikke ud til at være en mulighed i Windows 10. Hvis du er på udkig efter en sikker VPN, kan du se på vores TorGuard-gennemgang. Det giver dig mulighed for at vælge mellem flere protokoller, herunder OpenVPN, samt hvilken kryptering, du vil bruge.

På grund af den manglende information og konfigurationsindstillinger forlader VPN.Express brugeren i mørke angående sikkerhed, medmindre de opsætter den manuelt.

Privatliv

Privatlivspolitikken er den bedste ting ved VPN.Express. Det siges, at brug af tjenesten eller softwaren ikke vil blive overvåget eller censureret, og at der ikke oprettes eller opbevares nogen logs vedrørende browsningshistorik, trafik, aktivitet eller IP-adresse.

Oplysninger, der er indsamlet til din konto, inkluderer tre ting: en e-mail-adresse, adgangskode og betalingsinfo. Det gemmes på en krypteret server. VPN.Express accepterer ikke kreditkort, så betalingsoplysningerne er sandsynligvis bare dine PayPal-oplysninger.

Visse oplysninger om serverpræstationer bevares dog. Hver gang du opretter forbindelse til VPN, indsamles data om, hvorvidt din forbindelse blev oprettet med succes, og hvad datoen var. Der opbevares ingen identificerende oplysninger, og det specifikke tidspunkt registreres ikke.

Data indsamles også på webstedet via cookies. Det bruger Google Analytics og Optimizely til at forbedre webstedet og sikre, at ting fungerer som tilsigtet. Endelig opbevares oplysninger fra kundeserviceinteraktioner i op til seks måneder, men kan slettes straks efter anmodning.

Hvis du har læst vores anonyme browseguide, ved du, at der aldrig vil være noget, der ligner sand anonymitet online. Når det er sagt, kommer VPN.Express tæt på at opnå en sådan oplevelse.

På trods af den overbevisende privatlivspolitik er der ting, der tvinger os til at stille spørgsmålstegn ved VPN.Express legitimitet og intentioner. Det faktum, at vi ikke var i stand til at komme i kontakt med nogen, når vi havde brug for hjælp og den ødelagte engelsk på det forældede websted, rejser alarmer.

Det er bedst at holde din vagt oppe, når du ser disse typer VPN-udbydere og på mange måder faresymbolerne med VPN.Express opvejer dens tilsyneladende velmente privatlivspolitik.

Streamingydelse

Alle de store streaming-websteder hentes straks på vores VPN. BBC iPlayer informerede os om, at det kun var tilgængeligt for dem i England, mens vi var tilsluttet London-serveren. Netflix fortalte os, at vi brugte en proxy, så vi ikke fik lov til. Hulu og Amazon Prime Video opdagede også VPN.

VPNExpress-Netflix

Da alle de store geoblokerede websteder låste os, gik vi hen til YouTube for at se, hvordan ydelsen ville være, hvis vi skulle få adgang til dem. Sjokkerende nok presterede VPN.Express godt. Det tog cirka 10 sekunder for videoen at indlæse og starte afspilning, men når den først var op, var den indstillet til 1080p og 60 billeder i sekundet.

Vi tog til Twitch for at få flere test, og tingene var endnu bedre der. Vi klikkede på en strøm, og den indlæste øjeblikkeligt og blev standardindstillet til 1080p ved 60 billeder pr.

Hvis du leder efter en VPN, der kan slå gennem Netflixs kraftfulde geoblocking, kan du se på vores bedste VPN til Netflix-guide. Alternativt, hvis BBC iPlayer er det, du leder efter, skal du læse vores bedste VPN til BBC iPlayer-artikel.

Serverplaceringer

VPN.Express har 64 servere i 28 lande. Det dækker det grundlæggende, herunder tre amerikanske byer og en britisk server. På hjemmesiden kan du se belastningen på hver server til enhver tid, men det ville have været rart at se disse oplysninger i klienten.

Der er servere spredt over Nordamerika og Europa såvel som en håndfuld indstillinger i hele Asien. Chile og Brasilien er de eneste sydamerikanske lande, der er vært for servere, og Marokko er det eneste sted at have et i Afrika. At tjene fem kontinenter med kun 64 servere er god dækning.

Selvom 64 ikke er det laveste antal servere, vi har set, er det ikke godt. NordVPN havde over 5.000 servere, sidste gang vi kontrollerede. Otteogtyve lande er også langt fra det bedste, vi har set. HideMyAss kan prale af det største landantal af VPN’er, vi har set på med en svimlende 200 indstillinger. Læs vores HideMyAss-anmeldelse, hvis du er interesseret i at lære mere.

Kunde service

VPN.Express kundeservice er omtrent så dårlig, som du kan få. Det ser faktisk ud til, at det for det meste ikke eksisterer. Hjemmesiden er som en digital spøgelsesby. Der ser ikke ud til at være nogen der skal svare på e-mails eller opkald. Der er endda en blogsektion på webstedet, der ikke er blevet berørt siden maj 2018.

For at starte vores oplevelse med kundeservice forsøgte vi at bruge live chat-funktionen. Da vi åbnede den, blev vi mødt med en skærm, der sagde, at vores konto var blevet suspenderet, så vi nåede ud via kontaktformularen på webstedet for at informere VPN.Express, at live chat fortalte os, at vores konto blev suspenderet, og vi ønskede at rette det.

VPNExpress-Support

Efter cirka halvanden dag uden svar, forsøgte vi at ringe til nummeret på webstedets side “Kontakt os”. Opkaldet gik direkte til voicemail, og postkassen syntes ikke engang at være konfigureret. Det gav os bare det generiske telefonsvarer svar, der læser nummeret tilbage til dig.

Fra dette tidspunkt er det gået over tre dage, siden vi forsøgte at kontakte VPN.Express gennem kontaktformularen på webstedet, og vi har stadig ikke hørt tilbage.

Vejledningerne på webstedet er også uhyrlige, med billeder af en anden klient end den, der kan downloades. Der er også hentydninger til en slags samfundsafdeling forskellige steder på webstedet, men der ser ikke ud til, at der er noget sådant.

Dommen

VPN.Express er ikke en service, vi vil anbefale nogen. Kundeservice er det mest irriterende aspekt. Ud over det lider VPN dog af dårlig streamingydelse på store websteder, såsom BBC iPlayer og Netflix, såvel som en mangel på funktioner.

Hvis du spekulerer på, hvor du skal hen herfra, har vi en stor liste over VPN-anmeldelser. Vores arkiv med anmeldelser er organiseret for at hjælpe dig med let at finde de bedste udbydere.

Hvis du har erfaring med VPN.Express, så fortæl os det i kommentarerne herunder. Vi ville være interesseret i at vide, om webstedet og support altid har været sådan en spøgelsesby. Tak fordi du læste.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map