Surfshark Review – Opdateret 2020

Surfshark Review

Surfshark er en interessant udbyder, idet den viser en masse løfte med nogle eksotiske funktioner, men alligevel lider på nogle vigtige fronter. Når det er sagt, er der meget at lide ved denne Netflix-låsning, split-tunneling og malware-blokerende VPN, som du kan læse i vores Surfshark-gennemgang.


Surfshark-slider-image-1

Surfshark-slider-image-2

Surfshark-slider-image-3

Surfshark-slider-image-4

Surfshark-slider-image-5

Tidligere

Næste

Surfshark, en relativ nybegynder i VPN-scenen, har ikke spildt tid på at lave et navn for sig selv. På mindre end to år har Surfshark opbygget et netværk på mere end 1.000 servere i over 60 lande. Til denne Surfshark-gennemgang undersøgte vi det virtuelle private netværk fra alle vinkler, vurderede det på dets funktioner, UI, hastighed, sikkerhed, privatliv og mere.

VPN-tjenesten blev grundlagt temmelig for nylig på De Britiske Jomfruøer i 2018. BVI er med sine progressive databeskyttelseslove et populært sted for VPN’er at oprette butik; vores bedste VPN-valg ExpressVPN er også baseret der (se vores ExpressVPN-anmeldelse for flere detaljer).

Surfshark er en tæt sikret, let overkommelig VPN. Vi kan især lide, at hvert abonnement har ubegrænsede samtidige forbindelser, og at delt tunneling præsenteres på en måde, der er let for enhver bruger at forstå. Plus, VPN fungerer på Netflix og alle større streamingtjenester. Der er dog plads til forbedring på flere områder.

Styrker & Svagheder

Alternativer til Surfshark

Funktioner

Surfsharks funktion sæt tjekker en masse af de felter, vi leder efter i en VPN. Der er en kill switch, der afbryder dit internet, hvis VPN-forbindelsen falder af en eller anden grund. Du kan også indstille VPN til at starte, når du starter op, navngiver betroede WiFi-netværk og opretholder din private forbindelse gennem brugerafbrydere.

Surfshark tillader også delt tunneling, selvom det er beskrevet af VPN som en “hvidliste.” Det er dog det samme princip, at fremskynde browsing ved at oprette forbindelse til betroede websteder uden for VPN. Hvidlistning er kun tilgængelig på Windows og Android, men andre brugere kan få adgang til den via browserudvidelser (læs vores StrongVPN-gennemgang for at lære om en anden tjeneste med delt tunneling).

Surfshark har et par funktioner, der forhindrer det i at blive formørket af sine mere etablerede konkurrenter. Først blandt disse er dets annonceblokerer, CleanWeb, der blokerer malware, pop-up-annoncer, trackere og formodede phishing-websteder. Det er en fantastisk sideopgave af VPN, selvom dens fangsthastighed ikke er 100 procent.

Surfshark-multihop

Surfshark adskiller sig virkelig med MultiHop, dens dobbelte VPN-funktion. Det giver dig mulighed for at rute din forbindelse gennem mere end en server, og lægge ekstra beskyttende lag mellem din IP-adresse og nysgerrige øjne. Indtil videre er der kun 13 af disse forbindelser – hovedsagelig begrænset til velkendte lande – men det er stadig en spændende funktion, vi gerne vil se udvidet.

Endelig er der NoBorders, en ny funktion, der hævder at give dig mulighed for at komme online i restriktive lande, der normalt blokerer VPN’er. Vi kunne ikke rejse til et totalitært land for at se, om det fungerer, men vi antager, at det gør det vanskeligere for tredjepart at fortælle, om du dirigerer trafik gennem en VPN, sandsynligvis bruger Shadowsocks-protokollen.

Premium-funktioner

Surfshark tilføjede for nylig et par premium-privatlivsfunktioner, som det sælger i et bundt for $ 0,99 pr. Måned oven på din almindelige plan. En af disse funktioner er BlindSearch, Surfsharks annonce-fri, nul-logging søgemaskine baseret på Bing API.

Den anden bundlede funktion er HackLock, en ny beskyttelse af identitetstyveri, der sigter mod en dag at konkurrere med Norton LifeLock. 

Surfshark-Hacklock

Vi er temmelig imponeret over Surfsharks funktionssæt. Det kombinerer en komplet pakke med grundlæggende VPN-funktionalitet med nogle spændende tilføjelser. 

Selvom det næppe er den eneste VPN, der har en annonceblokerer (se vores CyberGhost-gennemgang), eller som opretter forbindelse via flere servere (se vores NordVPN-gennemgang), gør det et godt stykke arbejde med at samle alle disse funktioner sammen på både en tilgængelig og overkommelig måde.

Oversigt over Surfshark-funktioner

Surfshark-logosurfshark.com

Start fra $ 199 per måned Alle planer

Generel

Betalingsmetoder
PayPal, kreditkort, Google Pay, Amazon Pay

Accepterer cryptocurrency

Samtidige forbindelser
Ubegrænset

Understøtter delt tunneling

Ubegrænset båndbredde

Gratis prøveversion tilgængelig
7 dage

Restitutionsperiode
30 dage

Servermængde på verdensplan
1.040 servere i 63 lande

Desktop OS
Windows, MacOS, Linux

Mobile OSes
Android, iOS

Browserudvidelser
Chrome, Firefox

Kan installeres på routere

Streaming

Har adgang til Netflix US

Kan få adgang til BBC iPlayer

Har adgang til Hulu

Kan få adgang til Amazon Prime Video

Sikkerhed

Krypteringstyper
256-AES

VPN-protokoller tilgængelige
OpenVPN, IKEv2, Shadowsocks

Aktiveret ved enhedsstart

Tillader torrenting

Ingen-logging politik

Bestået DNS-lækagetest

Killswitch tilgængelig

Malware / annonceblokker inkluderet

Support

Live chat
24/7

E-mail support
24/7

Telefon support

Brugerforum

Vidensdatabase

Prisfastsættelse

Surfshark har kun en plan, der inkluderer alle dens funktioner, ingen båndbreddegrænser og ubegrænsede samtidige forbindelser til dine registrerede enheder. Den ene plan varierer i pris afhængigt af hvor længe den varer, med længere abonnement, der sparer penge. Der er ingen gratis plan, så hvis du leder efter en VPN uden omkostninger, kan du gå over til vores liste over de bedste gratis VPN-tjenester i stedet.

Selvom priserne ligger mellem det månedlige og det årlige niveau, er Surfsharks to-årsplan den laveste pris på markedet. Hvis du ønsker at spare mere på et måneds abonnement, så tjek vores Ivacy-gennemgang.

Surfshark tilbyder en syv-dages gratis prøveversion af sin app på enhver mobil platform, som du kan få adgang til ved at downloade appen. Der er ingen gratis forsøg på andre funktioner, selvom hvert abonnementsniveau leveres med en 30-dages pengene-tilbage-garanti. Pakken med Surfsharks “sikkerhedssuite” -funktioner, HackLock og BlindSearch, tilføjer $ 0,99 pr. Måned til uanset niveau, du er på.

Surfshark tilbyder et godt udvalg af betalingsmetoder. Du kan bruge kredit- eller betalingskort, PayPal, Google Pay eller Amazon Pay. Hvis du hellere vil bruge en ikke-sporbar cryptocurrency, accepterer Surfshark bitcoin, ethereum og ripple.

Brugervenlighed

Surfsharks hovedkontrolpanel lanceres med sin liste over serverplaceringer åben. Du kan vælge at skjule denne menu, men den knap er temmelig lille, og listen kan være en smule desorienterende for en første gang VPN-bruger.

Surfshark-instrumentbræt, -ikke-forbundet

Du kan vælge at ignorere menuen og bruge knappen “hurtig forbindelse”, der automatisk finder den hurtigste forbindelse. Bemærk, at dette ikke altid er den server, der fysisk er tættest på dig. For os fandt Surfshark en hurtigere en lidt længere væk. Det er dejligt at vide, at VPN veter sit netværk, og det viser, at Surfsharks store serverliste er mere end en gimmick.

Surfshark-instrumentbræt, -ikke-forbundet

Brug af serverlisten er ikke for kompliceret. Der er tre faner, der hjælper dig med at vælge forskellige slags servere: “placeringer” til variable IP’er, “statisk” til statiske IP’er og “MultiHop” til ekstra sikre forbindelser gennem flere servere.

Surfshark-statisk-IP-adresser

Du kan gøre enhver server til en “favorit” til let at vende tilbage til den. Du kan også bruge den lynhurtige søgefelt til at lede efter en bestemt placering. Denne funktion var især velkommen efter at have trukket os overalt på et verdenskort til vores TunnelBear-gennemgang.

Indstillinger

Alle de andre funktioner findes i panelet “præferencer”, grupperet i seks faner. Fanen “generel” administrerer kill-switch og giver dig mulighed for at kontrollere, hvornår VPN automatisk tændes eller slukkes.

Surfshark-generelle-styringer

Fanen “netværk” giver dig mulighed for at navngive og skifte tillidelige WiFi-netværk. Fanen “funktioner” giver dig mulighed for at slå CleanWeb malware og annonceblokerer til og fra. Hvis du har betalt ekstra for HackLock og BlindSearch, vil du også kontrollere disse funktioner herfra.

Surfshark-netværk-kontrol

Fanen “konto” giver dig mulighed for at administrere de grundlæggende aspekter af din konto uden at åbne et browservindue. “Opdateringerne” giver dig flere muligheder for, hvordan du modtager Surfshark-opdateringer, herunder om du kun vil have stabile udgivelser, hvornår du skal tjekke for opdateringer, og hvor ofte du skal hente opdateringer.

Surfshark-avancerede-kontroller

Endelig giver fanen “avanceret” dig mulighed for at vælge, om du vil sende crashrapporter, og om du skal bruge NoBorders, den funktion, der er beregnet til at hjælpe dig med at omgå firewalls, der begrænser browsing. Der er også en mulighed for at ændre din protokol – dog mærkeligt nok er dette stadig der, selvom du er på en platform, der kun understøtter en protokol.

Bemærk, at disse skærmbilleder er fra macOS-versionen af ​​Surfshark. Windows-versionen organiserer indstillinger mere synligt i store paneler på venstre side af UI. Det er her du finder hvidlisten, hvis du har den.

Surfsharks UI er generelt venlige, når du først er vant til det. Mere avancerede VPN-brugere er måske skuffede over mængden af ​​kontrol, men hvad der er, er meget godt organiseret. I senere versioner vil vi gerne se fanerne organiseret mere tydeligt, da det ikke altid er indlysende, hvilken kategori en bestemt funktion falder under, hvilket gør nogle af dem vanskelige at finde.

Hastighed

Vi brugte speedtest.net til at teste effekterne af Surfshark på gennemsynshastigheden, startende med en Surfshark-server så tæt på vores ubeskyttede server som muligt. Tabellen opsummerer vores resultater.

Serverplacering: Ping (ms) Download (Mbps) Upload (Mbps)
USA (ubeskyttet)1915.332,35
USA (beskyttet)6811.312,20
Island2395,831,99
Spanien1825.152,32
Indien3195,861,90
Sydafrika3325,882,39

Vi testede også tre af Surfsharks MultiHop-servere. Disse resultater er i følgende tabel med den ubeskyttede amerikanske forbindelse tilføjet til sammenligning.

Serverplacering: Ping (ms) Download (Mbps) Upload (Mbps)
USA (ubeskyttet)1915.332,35
Canada til USA10210.602,21
USA til Holland1687,772,21
Singapore til Hong Kong2518,362,16

Surfshark opretholdt omkring 75 procent af den ubeskyttede downloadhastighed, når du gennemser lignende steder. Det er en fantastisk ydeevne, og selvom den mindskedes med afstanden, faldt VPN aldrig under ca. 33 procent af den optimale hastighed. Det sætter det omkring i midten af ​​VPN-pakken for hurtig påvirkning.

MultiHop-forbindelserne viste sig meget godt under hastighedstesten. Latency var længere, hvilket kan forventes, men downloadhastighederne blev ikke påvirket – og endda forbedret i nogle tilfælde. Dette skyldes sandsynligvis det faktum, at Surfshark kun har MultiHop-forbindelser gennem servere på mere pålidelige steder. Uanset hvad, viser vores test, at det ikke koster meget hastighed at tilføje ekstra sikkerhed til din streaming.

Hvis du opretter forbindelse tæt på hjemmet, er Surfsharks forsinkelse acceptabelt lav til spil. Hvad der dog tjener flere point, er, at enhver forbindelse, vi testede, har slået 5Mbps-tærsklen, der anbefales til streaming. Generelt er det bedre til video end til spil. For en sammenligning, se vores lister over de bedste VPN’er til spil og de bedste VPN’er til streaming.

Sikkerhed

Surfshark understøtter tre protokoller: OpenVPN, IKEv2 og Shadowsocks. Se vores VPN-protokolopdeling for mere om, hvordan protokoller påvirker VPN-sikkerhed. OpenVPN er en pålidelig open source-protokol, der er et populært valg for mange VPN’er. IKEv2 er den hurtigste protokol og er god til at gendanne faldne forbindelser, hvilket gør det til et ideelt valg til mobile enheder.

Shadowsocks er en proxy designet specifikt til at omgå restriktive firewalls, især Kinas. Det er virkelig alt, hvad det er godt til, så vi anbefaler ikke at bruge det ellers. For kryptering er Surfshark afhængig af AES-256, hvilket er en ret sikker satsning. Siden vi sidst gennemgik Surfshark i november 2019, tilføjede det ChaCha, en alternativ ciffer, der ofte klarer sig bedre på mobile enheder.

Surfshark er let sikkert nok til at torrentere, og det kan endda stå op til Kinas store firewall med dens brug af Shadowsocks. Se vores liste over de bedste VPN’er til torrenting for at lære, hvordan det stables op.

Efter at have kørt Surfshark gennem test for at kontrollere for IP-adresse, DNS og WebRTC lækager, fandt vi ingen problemer. Det er dog ingen overraskelse. Surfshark har taget solide valg her, og det er dejligt, at det har tilføjet en ny krypteringsindstilling. Det kan være rart at se flere protokoller ned ad vejen, men det er den eneste ulempe, vi kan se.

Privatliv

Surfshark inkluderer hjælpsomme fremhævede resume i begyndelsen af ​​hvert afsnit i dets privatlivspolitik. Dette gør det nemt at få hovedparten af ​​dets løfter om privatlivets fred: VPN logger ikke nogen af ​​dine browserdata.

Surfshark - Ingen-logging-politik

Det gemmer din konto og faktureringsinfo, og den bruger også Google Analytics til markedsføringsformål, skønt privatlivspolitikken indeholder oplysninger om, hvordan man afmelder sig. Surfshark deler data med tredjepart, der hjælper med at holde det kørende, herunder annonceledere, betalingsprocessorer og supportkontrahenter.

Surfshark - Google-Analytics

Virksomhedens største salgsargument på fortrolighedsfronten er, at det har hovedkvarter på De Britiske Jomfruøer, et område, der i øjeblikket har nogle af verdens bedste online privacy-love. Der er altid faren for, at en lov kan blive vedtaget senere, men indtil videre er det et godt sted for Surfshark at sidde.

Vi kontrollerede, om Surfshark nogensinde er blevet fanget og høstede brugerdata og fik at vide, at virksomheden havde sine browserudvidelser uafhængigt revideret af det tyske firma Cure53. Tilsynet fandt kun to mindre svagheder og ingen tilfælde af datalogning. Revisionen så ikke uden for udvidelserne, men den gør os stadig forsigtigt optimistiske.

Vi kan også godt lide, at Surfshark ikke har et moderselskab, der måske beder det om at kompromittere dets idealer. Den eneste virkelige optælling imod den er, at den sparer uafhængige identiteter for at reklamere for sig selv. Ellers er dette en VPN, der garanterer dit privatliv.

Streamingydelse

Lige nu er Surfshark fuldt ud i stand til at få adgang til enhver streamingtjeneste, herunder Netflix, Hulu, Amazon Prime Video og BBC iPlayer. Det kan dog være nødvendigt, at du skifter mellem et par servere i dit land, før en kommer igennem. Vores første to forsøg på Netflix med en amerikansk server blev blokeret, men den tredje fungerede uden problemer.

Når du er inde, matcher ydelsen resultaterne af Surfsharks relativt stærke hastighedstest. Hvis det ikke er hurtigt nok for dig, kan du prøve en af ​​vores andre bedste VPN’er til Netflix.

Serverplaceringer

Antallet af servere, som Surfshark har adgang til, har svingt her og der, men i skrivende stund har det 1.040 servere i 63 lande. Det er imponerende for en VPN med mindre end to år under bæltet, men vi er mere interesseret i geografisk mangfoldighed end kvantitet.

Surfshark-server-placeringer

Heldigvis ser Surfshark også lovende ud i denne henseende. Selvom mere end halvdelen af ​​dets servere (36 ud af 63) er placeret i Europa, betjener det også fire lande i Sydamerika, en i Mellemamerika, tre i Afrika, tre i Mellemøsten, to i Centralasien og fire i Sydøstasien Asien.

Det er værd at bemærke, at Surfshark tilføjede flere servere i undervurderede placeringer (herunder Libyen, Nigeria, Aserbajdsjan, Kazakhstan, Indonesien og Thailand), siden vi sidst gennemgik det i november 2019. Hastigheden af ​​nye tilføjelser gør os håbefulde, at der snart bliver tilføjet flere IP-adresser.

For tiden vurderer vi Surfsharks serverplaceringsindstillinger som lovende, men ikke helt der endnu. Hvis du vil have det bredest mulige geografiske spektrum af servere, er HideMyAss branchen førende. Du kan hoppe over til vores HideMyAss-gennemgang for at finde ud af, hvorfor det er både en god og en dårlig ting.

Kunde service

Vi var ked af at se, at der ikke er nogen måde at komme direkte til Surfsharks hjælpeside fra på skrivebordets VPN. Det er en lille ting, men det går langt i retning af at gøre processen venligere.

At få hjælp til Surfshark starter med dens vidensbase. Sidste gang vi foretog vores Surfshark VPN-gennemgang, var den stadig meget ny, og vi dingede den for kun at have ni artikler i hele sektionen med selvforsørgelse. Det er klart taget kritikken godt, da vidensbasen er blevet langt mere omfattende på kun få måneder.

Surfshark - vidensbase

Umiddelbart efter at du har klikket på “hjælp”, finder du otte knapper, der fører direkte til grundlæggende installationsvejledninger. Ofte stillede spørgsmål følger, derefter knapper til tre kategorier af artikler: selvstudier, generel og fakturering. Hver sektion indeholder et godt udvalg af artikler. Desværre er der stadig ikke et forum.

Surfsharks 24-timers live chat-assistance administreres af Zendesk. Vi stillede et spørgsmål og fik et høfligt og hjælpsomt svar næsten øjeblikkeligt. Det var en god følelse at være først i køen i U.S. West Coast-åbningstider, og selvom Surfshark får det gennem en tredjepart, klager vi ikke.

Surfshark - Live-chat

Dernæst testede vi billetindgivelsessystemet med et andet spørgsmål. Vi modtog en automatisk bekræftelses-e-mail inden for et minut. Det egentlige svar tog ca. 10 timer og var fuld af detaljerede og handlingsrige råd. Alt i alt er kundeservicen med Surfshark en stor oplevelse, skønt manglen på et forum stadig svirrer.

Dommen

Opgaven for Surfshark i de første to leveår er at gøre det tilfældet, at det overfyldte felt af VPN’er havde brug for endnu et ry for din opmærksomhed. Det er stadig for tidligt at sige, om det er lykkedes, men det tager alle de skridt, den har brug for: at vokse hurtigt, konkurrere med tilgængelige tjenester om funktioner og pris og introducere funktioner, som få andre VPN’er tilbyder.

Andre VPN’er har forbindelser med flere servere, delt tunneling og annonceblokkere, men Surfshark ruller dem alle sammen i en spændende og kompakt pakke. Det er også privat, sikkert og slående overkommelig, især med sin ubegrænsede enhedsgaranti til alle abonnementer. Hvor Surfshark ikke kommer til kort, er det vist kapaciteten til hurtigt at forbedre.

Fortæl os, hvad du synes i kommentarerne. Tak for at have læst.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map