StrongVPN-gennemgang – Opdateret 2020

StrongVPN anmeldelse

StrongVPN er en kraftfuld service med nogle usædvanlige funktioner, men afbalancerer dette ved ikke at tilbyde funktioner, der er fælles med andre udbydere. Det samlede indtryk er en service, der kunne være god, men er simpelthen for intetsigende. Læs vores fulde anmeldelse for detaljerne.


best-VPN-anmeldelser

StrongVPN kommer ikke inden for en kilometer fra vores bedste VPN-udbydere. Det skyldes dog ikke, at det gør noget galt. Det beviser, at en service kan være så lager, at det gør ondt i stedet for at hjælpe. Selvom det ikke er det værste valg at købe det, er der mange virtuelle private netværk, der gør, hvad det gør bedre.

I denne StrongVPN-gennemgang vil vi tale om den mærkelige balance mellem godt og dårligt i tjenesten, og hvordan det fører til en udbyder, der føles bare okay. Vi taler funktioner, priser, brugervenlighed, hastighed, sikkerhed, privatliv, streamingydelse, serverplaceringer og kundeservice, inden vi afsætter vores dom.

Du kan gøre meget bedre for pengene, men StrongVPN har ikke tvivlsom praksis med andre tjenester, såsom VPN.Express (læs vores VPN.Express-anmeldelse). Det er dog ikke en dårlig service, så hvis du finder ud af, at du er en fan, vil du ikke opgive meget.

strongvpn review-grænseflade

strongvpn review-Killswitch

strongvpn review-vidensbase

strongvpn review-setup-guides

strongvpn review-server-navigation

Tidligere

Næste

Alternativer til StrongVPN

Styrker og svagheder

Funktioner

StrongVPN har ikke funktioner ud over, hvad vi betragter som “must haves” for en VPN. Det eneste stærke punkt er en killswitch, der skærer din internetforbindelse, hvis VPN mislykkes. Det er dog universelt, hvilket betyder, at du ikke kan indstille det til kun at blokere bestemte apps, som du kan med Astrill’s (læs vores Astrill-anmeldelse).

strongvpn review-Killswitch

Der er også andre diverse funktioner, herunder tilslutning ved opstart, automatisk tilslutning igen, hvis VPN falder og start af applikationen med Windows, men samlet set er grænsefladen karrig.

Selvom det normalt er en opside for brugervenlighed, ser manglen på funktioner bare doven her. Som vi ser i afsnittet “brugervenlighed”, er StrongVPN ikke stærk, når det kommer til at guide brugerne gennem grænsefladen. Hvis applikationen bliver vanskelig at bruge, vil vi i det mindste gerne have funktionerne for at gøre det vanskeligt værd.

Hvad angår hvad der mangler er listen lang. Når det er sagt, er de mest uhyggelige undladelser split tunneling, en hastighedstest og portvideresendelse.

Den eneste noget usædvanlige funktion er muligheden for at kryptere pakker, når du bruger OpenVPN. Vi vil tale mere om det i afsnittet “sikkerhed”, men det giver dig i bund og grund endnu mere sikkerhed, når du bruger VPN. Det er ikke almindeligt, men vi har set flere udbydere implementere en sådan funktion.

StrongVPN-funktionsoversigt

StrongVPN-logostrongvpn.com

Start fra $ 583 per måned Alle planer

Generel

Betalingsmetoder
PayPal, kreditkort, AliPay

Accepterer cryptocurrency

Samtidige forbindelser
12

Understøtter delt tunneling

Ubegrænset båndbredde

Gratis prøveversion tilgængelig

Restitutionsperiode
30 dage

Servermængde på verdensplan
650 i 20 lande

Desktop OS
Windows, MacOS, Linux

Mobile OSes
Android, iOS

Browserudvidelser

Kan installeres på routere

Streaming

Har adgang til Netflix US

Kan få adgang til BBC iPlayer

Har adgang til Hulu

Kan få adgang til Amazon Prime Video

Sikkerhed

Krypteringstyper
256-AES

VPN-protokoller tilgængelige
IPSec, OpenVPN, L2TP, SSTP, IKEv2

Aktiveret ved enhedsstart

Tillader torrenting

Ingen-logging politik

Bestået DNS-lækagetest

Killswitch tilgængelig

Malware / annonceblokker inkluderet

Support

Live chat
24/7

E-mail support
24/7

Telefon support

Brugerforum

Vidensdatabase

Prisfastsættelse

StrongVPN er intetsigende, når det kommer til prisfastsættelse. Cirka $ 10 pr. Måned er det, vi er forventer af VPN’er, med mulighed for midtvejs, såsom ProtonVPN, der falder på linje (læs vores ProtonVPN-gennemgang). Ligesom den service er StrongVPN ikke den dyreste mulighed derude – læse vores Hide.me anmeldelse for det – men du kan få mere for dine penge hos en anden udbyder.

Når det er sagt, selv sammenlignet med bedre udbydere, imponerer StongVPN’s priser ikke. 70 dollars for et år er ikke dårligt sammenlignet med NordVPN (læs vores NordVPN-anmeldelse), men du kan få dobbelt så lang varighed for den samme pris fra Privat internetadgang (læs vores PIA-anmeldelse). Begge disse udbydere tilbyder også flerårige abonnementer, hvilket StrongVPN desværre ikke gør.

Selvom ikke den mest almindelige ting at se i VPN-prissætning, er flerårige planer altid noget, vi ser efter. Ved at give en bruger mulighed for at abonnere i to eller flere år – og tackle en stor rabat – kan VPN’er tilskynde til protektion over deres tjenester. Det er en win-win situation, så StrongVPN’s undladelse ser ikke godt ud.

Der er heller ikke en gratis prøveversion eller plan. Mens gratis VPN’er kan være dårlige – læs vores værste gratis VPN-guide for eksempler – der er gratis VPN-tjenester, der giver brugeren mulighed for at se, hvordan de fungerer uden at sætte et kreditkort på posten. Windscribe er et perfekt eksempel på, hvordan gratis VPN’er skal fungere (læs vores Windscribe-anmeldelse).

Manglen på en gratis prøveversion er noget redegjort for af StrongVPNs 30-dages pengene-tilbage-garanti, der, baseret på vores test, bliver hædret. Der er nogle vilkår, der vedrører køb fra, for eksempel, Apples App Store, men politikken er ellers ligetil.

Selvom det er standard i næsten enhver anden henseende, er antallet af samtidige forbindelser alt andet end. StrongVPN tilbyder 12 forbindelser med ethvert abonnement, hvilket er det højeste, vi har set. Det kan også installeres på routere, så du kan øge denne grænse.

Hvad angår betalingsmetoder, går StrongVPN tilbage til at være intetsigende. Det accepterer PayPal, kreditkort og AliPay. Cryptocurrency junkies bliver nødt til at sende deres bitcoin andetsteds.

Brugervenlighed

Hvis du har set en VPN-checkout, har du set dem alle, med undtagelse af AirVPN, som har en irriterende checkoutproces (læs vores AirVPN-gennemgang). Når du har klikket på “kom i gang”, skal du blot vælge en plan, indtaste din e-mail og vælge en betalingsmetode.

strongvpn review-tilmelding

Selvom der sendes en e-mail-bekræftelse til dig, behøver du ikke at bekræfte din e-mail-adresse, så en brænderkonto er fair spil. Din e-mail vil være dit login, og et kodeord genereres tilfældigt til dig. Bemærk, at det er et tilfældigt bundt af bogstaver, tal og symboler, så du vil bruge den bedste adgangskodehåndtering til at gemme det.

På samme side finder du installationsprogrammerne til Windows, macOS, iOS og Android. StrongVPN har ledsagende installationsvejledninger til hver platform, men installationen er ligetil. Den eneste undtagelse er, hvis du vil sige, bruge L2TP på Android. I dette tilfælde vil vejledningerne være nyttige.

strongvpn review-setup-guides

Installationsprogrammet er fint, hvis dateret. Når det er færdig med installationen, kan du åbne grænsefladen og logge ind med de legitimationsoplysninger, som StrongVPN gav dig. Vi foretrækker at autentificere med enhedstokens, fordi det er lettere for brugeren og giver det samme sikkerhedsniveau, men at logge ind er ikke backbreaking. Hvis du er fan af den token-baserede tilgang, skal du læse vores ExpressVPN-gennemgang.

Når det er gjort, starter du i grænsefladen, hvilket efterlader meget at ønske. StrongVPN viser din IP-adresse, det tidspunkt, hvor du er tilsluttet, og et lille kort over, hvor du er tilsluttet. Det valgte at bruge en mørk baggrund med lyse farver, som kan anstrenge dine øjne i lyse værelser. Selvom vi ikke er imod looket “nattilstand”, skulle det ikke være standard.

strongvpn review-grænseflade

Forbindelse er dog ikke vanskelig. Den store, grønne “tilslut” -knap får dig sikker, med StrongVPN, der vælger den bedste server til din placering. En irritation er, at du ikke kan se, hvor den bedste server er placeret, før du har oprettet forbindelse til den.

Det føles også chokerende hurtigt. Vores første forbindelse tog mindre end tre sekunder. Da vi gravede ind i indstillingerne, fandt vi, at StrongVPN er standardindstillet til IKEv2, hvilket skulle være hurtigere end OpenVPN. Vi vil tale mere om, hvordan det ændrer din sikkerhed i et senere afsnit.

Hvis du vil vælge din placering, skal du klikke på knappen “bedste placering tilgængelig”. Du kan vælge placeringer, men ikke specifikke servere, hvilket ikke er en dårlig ting. StrongVPNs kondenserede liste burde ikke være svær at rulle igennem, men en underlig forsinkelse, der sker, når man drejer på musehjulet, gør det føles vanskeligere end det burde.

strongvpn review-server-navigation

Alligevel kan du søge efter en placering eller sortere efter land eller by. Når du har valgt en placering, skal du klikke på “gem.” Den nye placering vil være standardindstillingen, der vises, selvom du lukker og åbner appen igen.

Du kan justere StrongVPNs indstillinger ved at klikke på gearikonet i øverste højre hjørne. Vi kommer ikke ind i hver indstilling – du skal ikke komme på rod med dem, medmindre du ved, hvad du laver – men der er en irritation, vi gerne vil påpege.

En af fanerne er mærket “diagnostik”, og det er helt sikkert, at det viser en log over din forbindelse til fejlfinding. Selvom vi kan lide at se en funktion som den, er der ingen måde at eksportere loggen på. Du skal vælge alt, kopiere det og indsætte det i et separat dokument.

Hastighed

Når du bor tæt på hjemmet, er StrongVPN en af ​​de hurtigste VPN-udbydere i nærheden. Middelmådig ydelse internationalt betyder, at din kilometertal varierer. Det er tydeligt, at nogle placeringer er bedre optimeret end andre, hvilket aldrig er en god ting, når der er så mange valgmuligheder for tunneling.

Placering: Ping (ms) Download (Mbps) Upload (Mbps)
Ubeskyttet (St. Louis)8175,4910,66
Atlanta (anbefales)45149,979,03
London105144,037,75
Warszawa, Polen16084,383.7
Tel Aviv, Israel17524.412,31
Hong Kong222137,353,13

Overraskende nok var StrongVPNs anbefalede server den bedste udbyder af de placeringer, vi samplede. I de fleste tilfælde kommer den anbefalede server tæt, men der er hurtigere indstillinger. Selvom det indledende spring i latenstid er højt, forblev downloadhastigheden tæt på vores ubeskyttede score.

Den ulige mand ud er serveren i Tel Aviv, Israel, der udslettede vores hastighed. Under testning forventede vi, at serveren i Hong Kong skulle fungere på lignende måde – der er ofte en gradient i hastighed – så vi blev overrasket, da den ikke gjorde det. Hongkongs stærke præstation er et vidnesbyrd om denne placering, men ikke til StrongVPNs netværk.

Inkonsekvens er nøglen her. At blande god og dårlig præstation er aldrig en god ting. Det oversættes til frustrerende øjeblikke, når man prøver at negle en server.

Den ene side er latensen, der forblev lav under testen. Selvom det stadig er en undladelse fra vores bedste VPN til spilguide på grund af det indledende spring i ping, er StrongVPNs resultater ikke dårlige.

Sikkerhed

StrongVPN har et overraskende antal sikkerhedsindstillinger. Som standard er din forbindelse sikret med IPSec ved hjælp af IKEv2 VPN-protokollen. Hvad VPN-sikkerhed angår, er det et underligt valg, idet OpenVPN med AES 256-bit-kryptering i betragtning næsten altid er bedre.

Når det er sagt, er valget oplysende. IKEv2 kan let skifte mellem WiFi og mobilnetværk, hvilket gør det til et fremragende valg til mobile enheder (se vores bedste VPN til iPhone og bedste VPN til Android-guider). Det er dog ikke et godt valg til desktop, så vi anbefaler, at du ændrer din protokol der så hurtigt som muligt.

Du kan vælge mellem IKEv2, OpenVPN, SSTP og L2TP. OpenVPN skal være dit første valg, fordi det giver AES 256-bit til at sikre din forbindelse (læs vores beskrivelse af kryptering). På OpenVPN giver StrongVPN dig mulighed for at ændre din transportprotokol – enten til UDP eller TCP – og vælge den specifikke port, du tunnelerer gennem.

Selvom det ikke er relevant for mange brugere, kan ændring af din transportprotokol og havn hjælpe med at omgå firewalls. StrongVPN påpeger på sin hjemmeside, at L2TP og IKEv2 let er blokeret, og det antyder TCP 443 eller UDP 53 på OpenVPN som alternativer.

Der er også en mulighed for at kryptere dine pakker på OpenVPN. Funktionen ses ofte i proprietære protokoller, såsom VyprVPNs Chameleon-protokol (læs vores VyprVPN-gennemgang). At krydre dine pakker er en god ide, hvis du tunnelerer ud af et land med streng censur og effektivt omgår dyb pakkeinspektion.

I praksis betaler disse sikkerhedsforanstaltninger sig. Vi testede DNS-lækager ved hjælp af ipleak.org, og StrongVPN kom rent ud med minimale omdirigeringer. Det lækkede heller ikke vores IP-adresse eller WebRTC-oplysninger.

Privatliv

StrongVPN er en no-logs VPN-udbyder. Selvom det ikke er så privatlivsorienteret som Mullvad (læs vores Mullvad-anmeldelse), giver StrongVPNs klare privatlivspolitik og ensartede track record os håb. Når det er sagt, det fungerer uden for USA, så de, der beskæftiger sig med regeringsovervågning, skal sandsynligvis undgå.

Der er ikke lavet nogen knogler til det i privatlivspolitikken: “StrongVPN indsamler eller logger ingen trafik af sine tjenester.”

Når du tilmelder dig, skal du angive en e-mail-adresse og betalingsmetode, som StrongVPN logger af åbenlyse grunde. Uden for det ved det intet om dig.

Den eneste undtagelse er, hvis du betaler med et kreditkort. I dette tilfælde har StrongVPN også brug for dit fulde navn og faktureringsadresse, og du kan ikke bruge brænderoplysninger som du kan med din e-mail. Det er uklart, om dine faktureringsoplysninger er knyttet til din VPN-brug, som de er med Buffered VPN
(læs vores Buffered VPN-gennemgang), men det er klart, at de, der beskæftiger sig med privatlivets fred, ikke bør bruge et kreditkort.

StrongVPN skal levere, ændre eller slette disse oplysninger, hvis EU-kunder anmodes om at forblive i overensstemmelse med den almindelige databeskyttelsesforordning.

Alt dette skal dog tages med et saltkorn. StrongVPN er baseret i USA, som har bevist, at det ikke er over dataindsamling. Hvis du har brug for at holde dig væk fra radaren, anbefaler vi at bruge en service, der er baseret i et land med god lovgivning om beskyttelse af personlige oplysninger. Vores bedste VPN-tjenester til Kina-guide er et dejligt sted at starte.

Vi fandt også noget interessant under testen. Nogle af serverne i StrongVPNs netværk blev registreret til StackPath, et indholdsleveringsnetværk, der har en lille andel i IPVanish (læs vores IPVanish-anmeldelse).

Selvom vi ikke kan forbinde for mange prikker, er IPVanish blevet fanget og logger brugerinformation tidligere.

Når det er sagt, er StackPath et CDN, så det giver mening at nogle servere ville være registreret på det. Vi hævder ikke, at de to udbydere er tilsluttet – det er sandsynligvis ikke det – men det skal bemærkes.

Streamingydelse

StrongVPN klarer sig godt med streamingplatforme. Det brød barriererne for Netflix, BBC iPlayer og Hulu ned, men det blev stadig blokeret af Amazon Prime Video. Selvom ikke en konkurrent til vores bedste VPN til streaming guide på grund af andre problemer, er adgangen ubestridelig.

Det store er, at StrongVPN ikke kun fik adgang til disse platforme, men gjorde det på tværs af flere servere. Vores sampling antyder, at du altid kan streame, selvom du bruger en anden server.

Når det er sagt, er StrongVPN ikke perfekt, og det er derfor, det ikke gjorde vores bedste VPN til Netflix eller bedste VPN til BBC iPlayer-guider. Hvis det var baseret på streamingydelse alene, ville StrongVPN ikke kun være en udfordrer, det ville sandsynligvis være en frontløber.

Serverplaceringer

Hvad angår serverplaceringer, må du ikke forvente meget af StrongVPN. Som mange midtvejsudbydere er dets netværk for det meste begrænset til U.S.A. og Europa med nogle få placeringer spredt i de friere dele af Asien. I alt er der omkring 650 servere, men de dækker kun 20 lande.

Afrika er en blind plet, ligesom det meste af Mellemøsten og Asien. I Mellemøsten er der Israel, og det er det. Asien er bedre med placeringer i Singapore, Japan, Sydkorea, Filippinerne og Hong Kong. Det er dog en tæt gruppe, og resten af ​​Asien er uberørt.

Intet af det kommer som en overraskelse – StrongVPN falder simpelthen i overensstemmelse med vores forventninger – men spredningen ser ikke stor ud sammenlignet med en brancheførende service på serverplaceringer som HideMyAss (læs vores HideMyAss anmeldelse).

Kunde service

StrongVPNs support dækker det grundlæggende, men de reps, vi talte med, følte alt andet end indbydende.

Til selvhjælp er der en vidensbase, der er opdelt i tre sektioner: “installationsvejledninger”, “fejlfinding” og “ofte stillede spørgsmål.” Som nævnt er installationsvejledningerne grundlæggende, men du vil tjekke afsnittet, hvis du agter at konfigurere VPN manuelt.

De andre artikler i vidensbasen er spredt. Det føles som om, at vidensbasen lever og adresserer problemer, når de dukker op, snarere end at redegøre for problemer, som brugerne kan have i fremtiden. Selvom sektionen med fejlfinding har et par artikler til løsning af problemer, føler de sig bedre egnet til ofte stillede spørgsmål.

strongvpn review-vidensbase

Ofte stillede spørgsmål er hovedsagelig faktureringssvar og gentagelser fra andre områder. Der finder du svar på spørgsmål som “hvordan man bruger StrongVPN til Windows-computere?” og “hvordan skifter jeg servere?”

Direkte support består af live chat og e-mail. Da vi nåede ud, tog StrongVPN et par dage at komme tilbage, hvilket ikke er dårligt, men som kunne være bedre. Repræsentanten besvarede vores spørgsmål ved at omdirigere os til et andet område på webstedet. Det er aldrig en god ting.

Live chat gjorde det samme. Selvom det er tilgængeligt døgnet rundt, tager det mere end et par minutter at få forbindelse til en agent. Desuden er agenterne ikke vidende om produktet og falder i den samme fælde med at give den mindst mulige information.

Dommen

Der er ikke noget imponerende ved StrongVPN. Selvom det ikke gør noget forkert forkert, er det faktum, at det ikke kan skille sig ud, et enormt ansvar. Priserne er på niveau med alle andre udbydere, ligesom det er indstillet til den middelmådige kundeservice og mangelfulde funktion. Den eneste udløsende kvalitet er høj hastighed, når man tunneler tæt på hjemmet.

Når det er sagt, har det et pænt sæt af sikkerhedsfunktioner og en no-logs-politik, så hvis du er interesseret i StrongVPN, kan du gøre det meget værre. For de fleste brugere anbefaler vi dog, at vi læser vores andre VPN-anmeldelser.

Hvad synes du om StrongVPN? Fortæl os det i kommentarerne herunder og som altid tak for læsningen.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map