Norton Secure VPN Review – Opdateret 2020

Norton Secure VPN Review

Norton Secure VPN er en del af den bredere Norton-familie af Symantec. Det er en fin VPN, men leveres med begrænset tilpasningsevne samt nogle mindre problemer med bugs. Samlede nybegyndere kan lide det, men mere erfarne brugere vil sandsynligvis ikke. Læs vores fulde Norton VPN-gennemgang for at finde ud af hvorfor.


best-VPN-anmeldelser

Symantec, firmaet bag Norton, har været i pc-sikkerhedsspil i lang tid, og det er forbedret siden de mørke dage med at være oppustet og svært at fjerne i 90’erne. Som vores Norton Security-gennemgang viser, siger vi en masse gode ting om virksomheden, når det får det rigtigt. Det samme gælder for sit VPN-produkt, Norton Secure VPN, tidligere Norton Wifi Privacy.

Vi bedømmer Norton Secure VPN efter egne fordele, hvilket betyder at gennemføre en fuld gennemgang for at finde ud af fordele og ulemper. Vi tester det for hastighed og sikkerhed samt tjekker dets beskyttelse af personlige oplysninger. Vi vil også se på streaming-ydeevne, kundesupport, brugervenlighed og antallet af servere, før vi afsætter vores dom.

Norton Secure VPN er designet til enkelhed, men det kommer med begrænset tilpasning. Hvorvidt det er godt, afhænger af dig. Det er hurtigt, og det kommer ind i Netflix okay, men der er tvivl, inklusive en buggy-klient, begrænsede valg af land og en bekymrende privatlivspolitik.

Hvis du leder efter den bedste VPN, kan ExpressVPN muligvis være bedre, som vores ExpressVPN-gennemgang viser.

Norton-konto-området

Norton-chat-support-A

Norton-klient-Forbundet

Norton-klient-Splash

Norton-Site-Splash

Tidligere

Næste

Styrker & Svagheder

Funktioner

Norton Secure VPN er ikke en service for dem, der ønsker at vælge deres krypteringsprotokoller eller tilpasse deres VPN-oplevelse. Hvis det er det, du leder efter, skal du overveje NordVPN. Læs vores NordVPN-anmeldelse for at lære mere om den.

Norton-klient-Connecting

Norton Secure VPN har ikke meget at tilbyde, når det kommer til funktioner, og det ser ud til at være af design. Der er klienter til iOS, Android, Windows og macOS, men der er ikke Linux-klient.

VPN-protokol og krypteringsvalg er også en no-go. Norton Secure VPN gør det ikke klart på sit websted eller i sin klient, hvilken protokol den bruger til VPN-forbindelser. Du kan ikke tilpasse protokollen eller vælge krypteringsniveauet på din forbindelse heller.

Den eneste funktion, der skiller sig ud med Norton Secure VPN, er en ad tracker. Ifølge Norton er det en privatlivsfunktion, der blokerer målrettede annoncer, når du gennemser internettet. Det aktiveres som standard, når du opretter forbindelse til en server, men du kan slå den fra med en switch i klienten.

Norton-client-indstillinger

Auto-forbindelse og valg af auto-server er også aktiveret som standard. Det ser igen ud til at være designet til at gøre VPN-oplevelsen sømløs. Norton Secure VPN fraråder interaktion.

Et sådant begrænset sæt funktioner sætter Norton Secure VPN i den samme liga som KeepSolid VPN Lite, som vores KeepSolid VPN Lite-anmeldelse viser. Ligesom denne udbyder ekskluderede Norton Secure VPN funktioner for enkeltheds skyld og leverede en temmelig grundlæggende service generelt.

For VPN-brugere, der bare ønsker at beskytte sig selv, når de opretter forbindelse til deres cafés WiFi, er det fint. For strømbrugere eller enhver anden, der forventer typiske VPN-funktioner, såsom en dræbtewitch, vil det være afskrækkende, især når de fleste tjenester, der er opført i vores VPN-anmeldelser tilbyder meget mere.

For at sammenfatte tilbyder Norton Secure VPN ikke avancerede funktioner ud over en blokering af annoncesporing. Tjenester som Windscribe (læs vores Windscribe-anmeldelse) tilbyder blokering af annoncer som standard, så det er ikke en fremtrædende funktion.

Norton Secure VPN er så grundlæggende, som det bliver. Vores VPN-bibliotek er måske et godt sted at begynde at se, hvis du har brug for en service, der tilbyder mere. Hvis du kører Windows, kan du også se på vores bedste VPN til Windows-guide.

Norton Secure VPN Features Oversigt

Prisfastsættelse

Selvom Norton Secure VPN er let på funktioner, er det lige så let på omkostningerne. For $ 4,99 om måneden for den billigste rullende månedlige pakke, er det næsten halvdelen af ​​prisen for nogle af sine top-shelf-konkurrenter, såsom CyberGhost (læs vores CyberGhost-anmeldelse).

Prispakker til Norton Secure VPN bestemmes af to kriterier: antallet af enheder, du vil bruge, og om du vil betale årligt eller månedligt.

Norton Secure VPN tilbyder en 60-dages refusionspolitik for abonnenter på dets årlige pakker, men denne garanti udvides ikke til dem, der køber den månedligt.

Priserne er billige, og vi antager, at det skyldes Norton Secure VPNs funktionssæt, såvel som det bruges som et indgangspunkt for dyrere Norton-produkter. At være i stand til at installere det på op til 10 enheder til under $ 10 om måneden er imponerende og kan sandsynligvis kun blive slået i antal af GooseVPN (læs vores GooseVPN-anmeldelse).

Hvis du leder efter en VPN, der tillader mange enheder, kan Norton Secure VPN sammenlignes positivt med tjenesterne på vores bedste liste over VPN til flere enheder.

Brugervenlighed

Som nævnt gik Norton til en enkel tilgang med Norton Secure VPN. Det er ikke designet til at være komplekst, men i stedet for en installation-og-gå-løsning for folk, der ikke er interesseret i mange valg.

Norton-betaling-skærm

Registrering til Norton Secure VPN er ligetil. Du vælger din pakke og gennemgår betalingsprocessen, hvor du er nødt til at oprette en Norton-konto.

Du er tvunget til at udlevere dit navn og dit mobiltelefonnummer, som er personligt identificerende funktioner, før du kan registrere. Personer, der er beskyttet af privatlivets fred, vil være bedre tjent med en service som TorGuard i stedet (læs vores TorGuard-gennemgang.)

Når du er registreret og betalt, får du en e-mail med instruktioner om, hvordan du downloader klienten, med et direkte link. Installation er enkel. Det tager bare et par klik for klienten at være klar.

Norton-Client-login

Det er ligetil at logge ind. Alt hvad du har brug for er din e-mail og adgangskode. Når du er logget ind, forbinder klienten dig automatisk til en server, den vælger.

Norton-klient

Der er tre hovedområder i klienten. Afsnittet “sikker VPN” viser dig din nuværende IP-adresse og placering sammen med et lille kort og giver en knap, der giver dig mulighed for hurtigt at oprette forbindelse eller afbryde forbindelsen til VPN. Det er en enkel, ren grænseflade, der ikke sigter mod at forvirre brugerne.

Norton-client-servere

Området “virtuel placering” giver dig en liste over lande med VPN-servere, som du kan oprette forbindelse til. Du kan vælge en nation, men du kan ikke indsnævre den til en by. Grænsefladen er igen ganske ren og enkel med dit nuværende valgte område øverst. Valg af en server vil instruere klienten til at forsøge en forbindelse.

Norton-klient-Crashed

Det synes let nok, men gennem test viste klienten sig at være buggy. Serverforbindelser stoppede ikke altid, da vi valgte at annullere en forbindelse, og for mange serverændringer fik simpelthen klienten til at gå ned, hvilket tvang os til at lukke den og genstarte.

Norton-client-annoncer

Det tredje område er afsnittet “annoncesporing”, som giver dig muligheden for at aktivere eller deaktivere sporing af annoncesporing og viser, hvor mange annoncesporer Norton Secure VPN har blokeret over tid. Hvis du leder efter en komplet annonceblokerer, kan du tjekke de bedste pop-up-blokkeere i stedet.

Som nævnt er der ikke meget i vejen for et “indstillinger” -område. Øverst til højre på klienten er der indstillinger for din konto og en kort indstillingsmenu for klienten.

Klienten giver dig kun mulighed for at ændre to forskellige indstillinger. Som standard forbinder klienten dig automatisk til en VPN-server, når klienten indlæses, samt starter klienten, når du starter din pc. Du kan deaktivere dem fra indstillingsmenuen.

Det hele går tilbage til enkelhed med Norton Secure VPN. Med indstillinger som automatisk start og auto-forbindelse automatisk aktiveret, har Norton designet en service, der kræver lidt input fra brugeren, når den først er installeret. Der er få valg uden for disse, ud over at vælge en server baseret på land.

Hastighed

Norton kan ikke stole på enkelhed, hvis den ønsker, at dens VPN-service skal have succes. Hastighed er lige så vigtig. Det er derfor, man ser på, hvor hurtig Norton Secure VPN er, især sammenlignet med posterne på vores hurtigste VPN-serviceliste.

Vi kørte hastighedstest på flere servere over hele verden og sammenlignede resultaterne med vores ubeskyttede placering i England. Resultaterne er vist i nedenstående tabel.

Steder: Ping (ms) Download (Mbps) Upload (Mbps)
Ubeskyttet (UK)1435,815,35
Belgien2134.385,08
Italien3334.315.07
Israel8023.925,04
Israel10619.374,64
Hong Kong4014,751,70

Norton Secure VPN gjorde det godt i vores hastighedstest, især i Europa.

De sammenlignelige europæiske serverplaceringer i Italien og Belgien udførte næsten identiske hastigheder som den ubeskyttede forbindelse, med kun ca. 1 megabit pr. Sekund på downloadhastigheder. Latency var også tæt på den oprindelige forbindelse, ligesom uploadhastighederne var.

Vores hastigheder faldt, efterhånden som afstanden til de servere, vi testede, steg. Israels downloadhastighed faldt til ca. 24 Mbps, men uploadhastigheden forblev tæt på originalen. Forsinkelse ved 80 millisekunder var også rimelig i betragtning af afstanden.

Hvis du bruger servere i nærheden eller på det samme kontinent, kan Norton Secure VPN være en god mulighed for streaming af indhold eller spille spil, endda sammenlignet med dem på vores bedste VPN til shortlist til spil..

Vores tests af en amerikansk server viste imponerende latenstid i betragtning af afstanden. Ved 106 ms ville streaming eller spil fra en amerikansk serverforbindelse være acceptabelt, idet det placeres i samme liga som Mullvad (læs vores Mullvad-anmeldelse.) Download- og uploadhastigheder var også hurtige.

Den eneste langsomme server, vi testede, var i Hong Kong. Det havde en latenstid på 401 ms og en downloadhastighed på mindre end 5 Mbps. På omkring 6.000 miles fra Storbritannien er det ikke overraskende. Du får muligvis bedre hastigheder, hvis du er tættere på Asien.

Norton blokerer for torrenting, så selvom hastighederne er store, er Norton Secure VPN ikke en udfordrer til den bedste VPN til torrenting. Hvis du leder efter en hurtig VPN, kan du gøre det dårligere end Norton Secure VPN. Læs vores BoxPN-anmeldelse for at se, hvad vi mener.

Sikkerhed

Selvom Norton hævder at tilbyde “bank-grade kryptering” til din forbindelse, er der ingen oplysninger på Norton-webstedet om VPN-protokoller eller kryptering, den bruger til at gøre det.

Norton-klient-filer

Ser vi på Windows-klientfilerne, fandt vi, at Norton Secure VPN bruger OpenVPN. Du kan ikke tilpasse din forbindelsessikkerhed, så det ser ud til at være den eneste tilgængelige protokol. Som vores VPN-protokolopdeling forklarer, er OpenVPN en af ​​de bedste muligheder for de fleste brugere takket være hastigheden og sikkerhedsfordelene.

Norton-chat-support-C

En samtale med Norton-chatstøtte bekræftede, at Norton Secure VPN bruger AES 256-bit-kryptering og OpenVPN til Windows og Android, men snarere mystisk kunne protokollen til macOS af sikkerhedsmæssige årsager ikke blive afsløret..

Vores magefølelse er, at supportagenten bare ikke kendte informationen. Vi vil drøfte kvaliteten af ​​kundeservicen mere dybt senere i denne gennemgang.

For at se, hvor sikker Norton Secure VPN er under brug, gennemførte vi en kontrol for WebRTC-, IP- og DNS-lækager. Der var ingen problemer. Der er ingen avancerede sikkerhedsfunktioner, såsom en dræbte eller delt tunneling, med Norton Secure VPN, så det bliver ikke vores mest sikre VPN-shortlist.

Hvis du leder efter en VPN, der har mere avancerede sikkerhedsfunktioner, såvel som mere tilpasning end med Norton Secure VPN, kan du tage et kig på AirVPN (læs vores AirVPN-gennemgang).

Privatliv

Hvis du er bekymret for privatlivets fred eller sikkerhed, tilrådes det at undgå amerikanske-baserede VPN-virksomheder, især fordi USA er hovedkomponenten i Five Eyes intelligensnetværk. Hvis du ikke er tilhænger af regeringsovervågning, skal du kigge efter VPN-tjenester, der er vært i de lande med de bedste fortrolighedslove, såsom Seychellerne.

Symantec, virksomheden bag Norton, er baseret i Californien, så fra et privatlivssynspunkt er du i løvehulen. Når det er sagt, siger Symantec, at Norton Secure VPN ikke opbevarer logfiler, men det afhænger af din definition.

Dets privatlivspolitik siger, at den logger enhedsoplysninger, såsom dit operativsystem og enhedsnavn, samt din dataforbrug. Det siger, at bruger-IP-adresser ikke logges, når du opretter forbindelse, men det betyder, at brugere ikke kan identificeres.

Symantec udfører realtidsanalyse som en del af sin “automatiserede regelbaserede trafikstyring”, formodentlig for at overvåge for nogen, der misbruger sin tjeneste med betydelig dataforbrug. Den siger, at den kan overvåge “destinationswebsteder eller IP-adresser”, som, selvom Symantec ikke logger disse oplysninger, kan gøres når som helst.

Politikken siger, at tjenester, du bruger, websteder, du besøger, og alt, hvad du gør med din forbindelse, ikke logges.

Fra et privatlivssynspunkt tilbyder Symantec en blandet taske til brugere. Det annoncerer en service, der ikke gemmer eller logger oplysninger, men det er bekymrende, at dets systemer overvåger i realtid de tjenester og websteder, du besøger, selvom de ikke er logget teknisk.

I betragtning af at Symantec også er baseret i USA, kan vi ikke anbefale det til dem, der virkelig bekymrer sig om deres privatliv.

Streamingydelse

Norton Secure VPN annonceres ikke som en streamingvenlig service, men streaming er et af de største træk for VPN’er, så det er værd at se, hvor godt en service fungerer, når du søger at streame indhold online.

Norton-Netflix-Support

Med henblik herpå testede vi Norton Secure VPN’s streamingpotentiale på tjenester som BBC iPlayer og Netflix. Vi var i stand til at komme ind på geoblokerede Netflix-lokationer, inklusive U.S., fra vores base i England, hvilket gjorde Norton Secure VPN til en stærk mulighed for brugere, især sammenlignet med VPN’erne på vores bedste VPN til Netflix-shortlist.

Tilsvarende test af BBC iPlayer ved hjælp af den britiske server fungerede godt. Der var ingen fejl, og streaming var hurtig og buffrede ikke.

Som vores hastighedstest viste, har Norton Secure VPN store hastigheder og lav latenstid. Den lethed, hvorpå det omgås geoblocking og streamingkvaliteten, gør Norton Secure VPN til et godt alternativ til VPN’erne i vores bedste VPN til streamingfordeling.

Serverplaceringer

Det er uklart, hvor mange servere der er i Norton Secure VPN-netværket, fordi Symantec ikke stiller disse oplysninger til rådighed. Der er dog 29 lande på klienten.

Det er skuffende, at Symantec ikke har offentliggjort oplysningerne. De kan for eksempel have hundreder i USA, men kun et i Israel. Vi ved det bare ikke, og de var ikke villige til at skille sig ud med disse oplysninger via live chat.

Der er heller ikke mange lande, der er vært af Norton Secure VPN. De fleste er baseret i Europa eller Nordamerika med et par servere i Asien og Oceanien. Der er kun en server hver for Afrika, der er placeret i Sydafrika og Sydamerika, der er placeret i Brasilien.

Uanset hvordan du drejer det, er det ikke stor geografisk dækning, især sammenlignet med ExpressVPN eller CyberGhost, med tusinder af servere imellem, som vores ExpressVPN vs. CyberGhost-sammenligning forklarer.

Kunde service

Med Norton-mærket og stamtavlen, som Symantec har, forventede vi store ting fra Symantecs kundeservice. Du kan få hjælp gennem et par forskellige metoder, herunder live-chat og telefonsupport 24/7.

Norton-site-support

Hvis du hellere vil stille spørgsmål fra Norton-samfundet, er et forum tilgængeligt for brugere til at sende spørgsmål og feedback. Der er også en vidensbase med grundlæggende spørgsmål og ofte stillede spørgsmål.

For at teste Symantecs kundesupport besluttede vi at stille et par spørgsmål ved hjælp af live chat om ting, der ikke umiddelbart var klart på produktets websted, herunder hvilke VPN-protokoller Norton Secure VPN bruger, hvilket krypteringsniveau der er tilgængeligt og hvor mange servere det har.

Norton-chat-support-B

Vi ventede et par minutter på et svar, men vi fik svar. Selvom de ikke ville fortælle os, hvor mange servere der er i brug, gav de os oplysninger om kryptering og protokoller. Svarene var hurtige, men de svarede ikke på vores spørgsmål om macOS-protokoller.

Det er muligt, at vores supportagent ikke vidste, hvad de talte om, hvilket muligvis kan forklare deres svar.

Samlet set er kundeservice fint. Det er en dejlig touch, at den er tilgængelig 24/7, og du er godt tjent med supportforum og live chat til grundlæggende spørgsmål. Når det er sagt, er vidensbasen grundlæggende.

Dommen

I modsætning til de fleste VPN’er, vi gennemgår, er Norton et mærke, der har anerkendelse af navn – selv din bedstemor har sandsynligvis hørt om det. Norton Secure VPN er ikke en dårlig VPN, når du overvejer, hvem det sigter mod, og hvorfor.

Det er en basaltjeneste, der er designet til at tilskynde brugerne til at opgradere til en af ​​Nortons bedre og dyrere sikkerhedssuiter. Det er enkelt, og nogle kalder det måske bare ben, men det er også en af ​​de hurtigere VPN’er, vi har set. Det er funktionelt, det fungerer, og for begyndere gør det næsten alt for dig, inklusive valg af en server.

Avancerede brugere vil ikke være tilfredse med Norton Secure VPN, fordi der næsten ikke er nogen muligheder for at tilpasse VPN-oplevelsen. Dette afspejles dog i prisen med en af ​​de billigste månedlige pakker, vi har set.

Når det er sagt, vil streamere være glade: Norton Secure VPN streamet Netflix og BBC iPlayer uden problemer eller afmatninger. Det ville være en udfordrer i vores bedste VPN’er til BBC iPlayer-listen. Torrenting er dog blokeret af tjenesten, så du bliver nødt til at søge andre steder, hvis du er en pirat.

Norton Secure VPN er ikke så god service som ExpressVPN eller NordVPN, men hvis du vil have en billig VPN uden frills, kan det være for dig. Bare vær opmærksom på, at det er en U.S.-baseret VPN-udbyder, så at skjule sig fra onkel Sam vil være enart, selvom det er annonceret som en “no-logs VPN.”

Har du dine egne tanker om Norton Secure VPN at dele? Efterlad dine kommentarer nedenfor, og tak for at du tog dig tid til at læse denne anmeldelse.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me