Mullvad-gennemgang – Opdateret 2020

Mullvad Review

Mullvad er en interessant service, der har en høj standard for privatlivets fred, er temmelig hurtig og får dig ind i Netflix det meste af tiden. Det er også unikt, idet det accepterer hårde kontanter som betaling. Læs alt om denne sære service i vores fulde anmeldelse af Mullvad.


best-VPN-anmeldelser

Der er noget underligt sunt ved Mullvad. Det strømline den irriterende og privatlivsvenlige tilmeldingsproces for næsten alle andre VPN’er og er stadig tilgængelig. Det tjente endda en plads i vores bedste VPN-guide for sin klare holdning til privatliv og intet-nonsense-interface.

I denne Mullvad-gennemgang vil vi tale om fordele og ulemper, vi oplevede, mens vi testede den. Vi vil diskutere funktioner, priser, brugervenlighed, hastighed, sikkerhed, privatliv, streaming, serverplaceringer og kundeservice, inden vi afsætter vores dom.

Mullvad er en imponerende VPN. Det vil holde dig privat og sikker for billig og gør det med hurtig hastighed. Det har problemer, såsom en mangel på funktioner og middelmådig adgang til streamingplatforme, der muligvis får dig til at overveje, selvom.

Tidligere

Næste

Styrker & Svagheder

Alternativer til Mullvad

Funktioner

Mullvad er ikke spændende når det kommer til funktioner. I ignorering af, hvad vi betragter som de vigtigste funktioner til VPN’er, har Mullvad ikke noget interessant. Hvis du leder efter usædvanlige funktioner, anbefaler vi at tage et kig på vores Windscribe-anmeldelse.

Med hensyn til væsentlige funktioner inkluderer Mullvad en dræbte, der ikke kan deaktiveres. Hver gang du er tilsluttet VPN, og den mislykkes, blokerer Mullvad din internetforbindelse, hvilket sikrer, at der ikke glider information gennem revnerne. Når du har koblet forbindelsen fra VPN, tjener dræberedskabet intet formål.

Når det er sagt, lægger Mullvad en drejning på sin drabsmand. I indstillingerne kan du bede VPN om at blokere internettrafik, medmindre du er tilsluttet den. Hvis du gør det på den måde, betyder det, at hvis VPN’en kobles fra, blokeres din internettrafik. Det ligner en dræbte, men mere sikker.

mullvad review-Killswitch

I fremtiden vil Mullvad tilbyde mere med hensyn til funktioner. Det var en tidlig adopter af OpenVPN, der har fejet VPN-branchen med storm, og den ser på WireGuard. Den nye VPN-protokol er ikke tilgængelig i applikationen, men du kan indstille den manuelt ved hjælp af en af ​​Mullvads konfigurationsfiler.

Mullvad Feature Oversigt

Mullvad-logowww.mullvad.net

$ 568 per måned

Generel

Betalingsmetoder
PayPal, kreditkort, kontanter, bankoverførsel

Accepterer cryptocurrency

Samtidige forbindelser
5

Understøtter delt tunneling

Ubegrænset båndbredde

Gratis prøveversion tilgængelig

Restitutionsperiode
30 dage

Servermængde på verdensplan
288 servere i 38 lande

Desktop OS
Windows, MacOS, Linux

Mobile OSes
Fås via konfigurationsfiler

Browserudvidelser

Kan installeres på routere

Streaming

Har adgang til Netflix US

Kan få adgang til BBC iPlayer

Har adgang til Hulu

Kan få adgang til Amazon Prime Video

Sikkerhed

Krypteringstyper
256-AES

VPN-protokoller tilgængelige
OpenVPN, WireGuard

Aktiveret ved enhedsstart

Tillader torrenting

Ingen-logging politik

Bestået DNS-lækagetest

Killswitch tilgængelig

Malware / annonceblokker inkluderet

Support

Live chat

E-mail support
24/7

Telefon support

Brugerforum

Vidensdatabase

Prisfastsættelse

Selvom de er sparsomme med faktiske funktioner, er Mullvads priser en af ​​dens funktioner. Dets system er så ligetil, at det er roman. Sammenlignet med forhandlerkasserudbydere, f.eks. Privat internetadgang (læs vores PIA-gennemgang), sparer du penge måned til måned, men uden langsigtede kontrakter formindskes Mullvads værdi over tid.

Der er kun én mulighed: måned til måned. Du kan betale for så meget eller så lidt tid, som du vil, og Mullvad vil ikke fornye dit abonnement, når dit løbe tør – medmindre du betalte med PayPal. I stedet for at abonnere på tjenesten køber du en tildelt tid sammen med den.

I tabellen ovenfor sætter vi den aktuelle kurs i amerikanske dollars og euro. Mullvad opkræver 5 euro, så hvad du betaler vil være afhængig af valutakursen på kassen.

For så vidt angår månedlige priser, er Mullvad uovertruffen. PIA er $ 2 dyrere, til trods for at være en af ​​de billigste muligheder på markedet. Udbydere som Astrill og Hide.me, der opkræver $ 15- $ 20 månedligt, ligner en vittighed sammenlignet med Mullvad (læs vores Astrill-gennemgang og Hide.me-anmeldelse).

Der er dog et problem med at købe langsigtet. Det tilbyder ikke flerårige rabatter, hvilket ikke skader det meste af tiden. For eksempel er CyberGhosts årlige plan den samme pris som Mullvads (se vores CyberGhost-anmeldelse). Når det er sagt, formindskes værdien i forhold til NordVPN og PureVPN, der tilbyder tre år eller mere (læs vores NordVPN-gennemgang og PureVPN-gennemgang).

Selvom tallene ikke lyver, er virkeligheden, at Mullvad ikke er dårlig, selvom du planlægger at tilmelde dig i mere end et år. Det faktum, at du ikke behøver at betale $ 100 eller mere på forhånd og stadig får en lav månedlig sats, er et stort plus og en væsentlig årsag til, at vi vil anbefale Mullvad over NordVPN og PureVPN, når det kommer til prisfastsættelse.

Det mest usædvanlige aspekt af Mullvad er ikke dens tilgang til abonnementstjenester, men det accepterer kolde, hårde kontanter. Standard betalingsmulighederne er tilgængelige, inklusive kreditkort, PayPal og bitcoin, men du kan også betale med en banktråd eller kontant. Du kan sende Mullvad til ethvert beløb i enhver valuta med dit kontonummer, og det krediterer din konto.

mullvad review-cash-betaling

På grund af Mullvads betalingssystem gives der ikke restitutioner for kontante betalinger. Når det er sagt, er der en prøveperiode på tre timer, som enhver kan downloade og lege med for at få en fornemmelse af, hvordan det fungerer. Som vi ser i det næste afsnit, behøver du ikke give Mullvad en e-mail, så det er let at komme i gang.

For andre betalingsmetoder kan du få en refusion i op til 30 dage ved hjælp af Mullvads supportlinje.

Brugervenlighed

Tilmelding til Mullvad er lettere, end det er med de fleste VPN’er, fordi du ikke behøver at oprette en konto. I stedet for at angive din e-mail-adresse, betalingsmetode og adgangskode, er alt hvad du skal gøre at klikke på “få konto” på hjemmesiden. Mullvad genererer en kontokode til dig, der er god til den tre timers prøveperiode, og du vil bruge den til at logge ind på appen.

mullvad review-tilmelding

Denne godkendelsesmetode ligner ExpressVPN’er (læs vores ExpressVPN-gennemgang). I modsætning til de fleste VPN-tjenester, som kræver, at du logger ind, hver gang du genstarter din maskine, er Mullvad altid aktiv. Når du har godkendt din konto med applikationen, er du fri til at bruge den.

Det, der er interessant ved Mullvads system, er, at det er let at bruge og privat. Du behøver aldrig at tilmelde dig en konto eller afsløre personlige oplysninger, alligevel er applikationen moderne og intuitiv. I modsætning til AirVPN, der har et lignende prissystem, men en langt værre anvendelse, ser Mullvad godt ud (læs vores AirVPN-anmeldelse).

Når installationen er afsluttet, forbinder Mullvad dig automatisk til lokationen i Stockholm. Det var ikke et anbefalet sted baseret på hvor vi er, VPN er altid altid standard til Sverige. Dette har sandsynligvis noget at gøre med, at Mullvad har hovedkvarter der.

mullvad review-grænseflade

Du kan vælge din placering ved at klikke på knappen over knappen “sikre min forbindelse”. Lokationer er opdelt efter land og by i rullemenuer uden nogen måde at filtrere eller søge efter den, du ønsker. Nogle byer har også flere placeringer inden for dem, hvilket kan skabe et lille interface.

Der er ikke et anbefalingssystem for den hurtigste server til din placering, hvilket betyder, at du bliver nødt til at grave gennem serverlisten for at finde den bedste hastighed. Det ville ikke være en så stor irritation, hvis det ikke var for Mullvads lille interface. Du kan kun få adgang til appen gennem bakken, og som andre bakkeprogrammer forsvinder den, hvis du klikker væk.

mullvad gennemgang server valg

Når du har valgt din server, starter Mullvad dig tilbage til hovedskærmen i applikationen og viser et punkt, hvor din nye IP-adresse peger på.

Indstillingsmenuen åbnes ved at klikke på tandhjulsikonet i øverste højre hjørne. Mullvad har ikke meget at rod med der, hvilket ikke er overraskende i betragtning af dens lille liste over funktioner. Du kan købe mere kontokredit, konfigurere opstartindstillinger og tænde for killswitch.

mullvad review-indstillinger-menuen

Bemærk, at selvom der er indstillinger som opstartindstillinger, er de ikke dybt konfigurerbare. Du kan kun vælge, om Mullvad opretter forbindelse til en server, når den indlæses, ikke hvilken server den opretter forbindelse. Hvis du leder efter mere tilpasning, skal du læse vores TorGuard-gennemgang.

Fart

Mullvad savnede én liste vores liste over de hurtigste VPN-udbydere. Vi valgte fem udbydere, og dens vægtede downloadhastighed var 1 megabit per sekund langsommere end vores femte valg. Med hvor tæt de er, kan det dog tilskrives variationer i netværkshastighed, hvilket gør Mullvad til et fremragende valg for hastighedsfokuserede brugere. Vores test til denne anmeldelse bekræfter det også.

Placering: Ping (ms) Download (Mbps) Upload (Mbps)
Ubeskyttet (St. Louis)8146,1511.4
St. Louis23158,3210,36
London108131,758.1
Amsterdam146144,344,35
Sydafrika26291,173,05
Tokyo172129,756,42

Som du kan se i diagrammet ovenfor, fungerede Mullvad godt på næsten ethvert sted. Test af en server kun få miles væk fra vores placering øgede vores downloadhastighed, hvilket antydede en vis mængde internetudbyder, der gasser. Den dårligst præsenterede placering, Sydafrika, var stadig tæt på 100 Mbps.

Latensen er også bemærkelsesværdig. Mullvad indtog fjerde plads i vores bedste VPN for gaming guide. Selvom det kun havde været baseret på latenstid, kunne det have taget et hvilket som helst af slots. Igen, bedømt af Sydafrika, gik Mullvad aldrig over 300 millisekunder.

Det, der er vigtigt med Mullvads testresultater, er ikke kun at de er hurtige, men at de er ensartede. Udbydere som IPVanish klarer sig godt nogle steder, men dårligt i andre (læs vores IPVanish-anmeldelse). Vi har testet en masse servere i Mullvads netværk, mens vi revideret vores anmeldelser og de flere guider, hvor det har tjent en slot, og vi har altid fået imponerende resultater.

Sikkerhed

Mullvads sikkerhed er enkel. Din forbindelse er sikret med AES 256-bit og OpenVPN, som er guldstandarden inden for VPN-sikkerhed. Du kan vælge den transportprotokol, som OpenVPN bruger – UDP eller TCP – men ikke VPN-protokollen. Som du kan se i vores VPN-protokolopdeling, skal OpenVPN bruges i de fleste tilfælde, men der er grunde til at bruge en anden protokol.

For så vidt angår sikkerhedsfunktioner, har Mullvad en dræbte, der er bagt ind i applikationen. Under tilslutningen afbrydes dit internet, hvis VPN mislykkes, og der er ingen måde, du kan slukke for. Der er en indstilling til at bede Mullvad om at blokere internettrafik, medmindre VPN’et er forbundet, hvilket dog er lidt anderledes.

Vi kørte en række DNS-lækktest samt tests til WebRTC og IP-lækager, og Mullvad kom ud med minimale DNS-omdirigeringer. Der er ikke meget at sige om sikkerhed, men det er ikke en dårlig ting. Mullvad overholder alt, hvad vi ønsker af VPN-sikkerhed, hvilket er en sejr i vores bog.

Privatliv

Privatliv er ikke et problem, når det kommer til Mullvad. I stedet for at bekymre sig om, hvilke oplysninger der kan være på listen, undgår det problemet. Hvis du betaler kontant, ved Mullvad ikke noget om dig. Det kræver ikke en e-mail, navn eller adresse. I en verden af ​​VPN’er, der hævder at gøre dig usynlig, er Mullvad blandt de få, der rent faktisk gør og hæder den muldvarp, den er opkaldt efter.

Det er ikke i stand til at identificere dig ved hjælp af et kontonummer. Der er ikke engang en cookie på webstedet, der gemmer din IP-adresse, når du gennemser den. Som Mullvad udtrykker det, ”Mullvad har 555.541 nummererede konti. Disse konti kunne have været oprettet af 555.541 unikke mennesker eller af en person 555.541 gange. ” Kort sagt, det kan umuligt vide, hvem du er.

Det har vi også bekræftet. Ved hjælp af den samme maskine kunne vi generere så mange kontonumre, som vi ønskede uden problemer. Med den gratis prøveversion kan det misbruges, men Mullvad har ikke ændret sin politik endnu. I en verden, hvor få onlinetjenester bekymrer sig om dit privatliv, foreslår vi, at du overholder Mullvads lempelige regler.

Selvom det er klart, at Mullvad er bekymret for privatlivets fred, har vi gennemgået fortrolighedspolitikken for at bekræfte det. Ud over at gøre det klart, at ingen data om dig er logget, giver tjenesten specifikke eksempler på, hvordan den behandler hver betalingstype. Hvis du læser fortrolighedspolitikken, ved du, at du er sikker på at bruge VPN såvel som når du vælger en bestemt betalingsmetode.

For så vidt angår hvad der overvåges og logges, logger Mullvad det samlede antal samtidige forbindelser, CPU-belastningen pr. Kerne og den samlede båndbredde, der bruges pr. Server. Dit kontonummer overvåges for at sikre, at du ikke overskrider den fem samtidige forbindelsesgrænse, men selv det kan ikke knyttes tilbage til dig.

Dit kontonummer er knyttet til din betalingsmetode, men identificerbare data. F.eks. Har kreditkortbetalinger kontonummer, betalingsbeløb, valuta, tidsstempel og Stripe ID – et unikt token til at behandle betalinger med Stripe – og det er det. Den eneste skitserede betalingsmetode er PayPal, fordi Mullvad skal gemme din e-mail-adresse for automatisk fornyelse.

Streamingydelse

Streamingydelse er en blandet taske. Mullvad kunne have været en optagelse i vores bedste VPN til Netflix-guide, let adgang til platformen med hurtig hastighed, men det er en dårlig overvejelse for den bedste VPN til streaming. Under vores test blev det blokeret af BBC iPlayer, Hulu og Amazon Prime Video.

Netflix er den store, så hvis du prøver at slå Netflix VPN-forbuddet, er Mullvad en fin mulighed. For andre platforme er det dog bedst at gå med en anden udbyder.

Serverplaceringer

Mullvad har 288 servere i 38 lande, hvilket er anstændigt, men intetsteds nær spredning af, siger, HideMyAss (læs vores HideMyAss-anmeldelse). Størstedelen af ​​servere er i USA og Sverige med andre placeringer i Asien og Europa. Der er også muligheder i Brasilien og Sydafrika.

Alt i alt har Mullvad de sædvanlige mistænkte dækket, hvilket er fint for de fleste. Når det er sagt, hvis du er en hyppig rejsende eller er interesseret i at få adgang til eksotiske placeringer, vil Mullvad ikke komme dig der.

Kunde service

Mullvad leverer guider og et FAQ-afsnit, der er størstedelen af ​​støtten. Guiderne er grundige, herunder skærmbilleder, trin-for-trin-instruktion og endda et bibliotek. Fra installation af applikationen på Windows til konfiguration af portvideresendelse og delt tunneling, Mullvad har alt dækket i sine guider.

mullvad review-guides

Guiderne kompenserer på mange måder for manglen på funktioner, der findes i Mullvads interface. Der er for eksempel ikke en let måde at konfigurere delt tunneling på, men Mullvads guide viser dig, hvordan du indstiller den manuelt.

Ofte stillede spørgsmål er gode, men det er bedre til afklaringer end fejlfinding. Mullvad dækker emner som f.eks. Hvordan man kan vide, om din betaling er behandlet, og hvor mange konti på samtidige kontakter, der har.

For direkte support tilbyder Mullvad e-mail, hvilket er fint, hvis det er langsomt. Under testning tog det lidt mindre end en dag at vende tilbage til vores supportanmodning. Repræsentanten var dog i stand til at besvare vores spørgsmål om antallet af samtidige forbindelser.

Dommen

Mullvad er en hurtig og billig VPN-udbyder med en mulighed for privatliv. Det er usædvanligt i sin tilgang til softwareabonnementer og har været innovativ i VPN-rummet siden starten. Selvom der er problemer med streaming og funktioner, bliver det meget rigtigt.

Hvis du vil have mere kommercielt tiltalende funktioner eller er interesseret i ikke-Netflix-streaming, er Mullvad muligvis ikke valget for dig. For dem, der ønsker disse funktioner, anbefaler vi at se på vores andre VPN-anmeldelser.

Hvad synes du om Mullvad? Fortæl os det i kommentarerne herunder og som altid tak for læsningen.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me