Hide.me-gennemgang – Opdateret 2020

Hide.me anmeldelse

Hide.me er berømt for sin gratis plan, og med rette: det er sandsynligvis en af ​​de bedre derude takket være sin anstændige hastighed og servernetværk. Når du begynder at betale for det, er det imidlertid, når ulemperne begynder at montere, da dens planer er dyre, samt andre grunde til, at du kan læse alt om i denne fulde anmeldelse.


best-VPN-anmeldelser

Hide.me er et virtuelt privat netværk med funktioner, der er værd at blive inkluderet i vores bedste VPN-guide. Men med en subpar spredning af servere og en høj prislapp er det tilbageholdt af nogle middelmådige aspekter. Når det er sagt, hvis du kan kæmpe med dets mangler, får du en af ​​de mest funktionsrige VPN’er på markedet.

I denne Hide.me-gennemgang vil vi tale om alt, hvad vi kunne lide og ikke kunne lide efter at have brugt tid med det. Vi vil diskutere funktioner, priser, brugervenlighed, understøttede enheder, serverplaceringer, hastighed, sikkerhed og support, inden vi afsætter vores dom.

Hide.me ville være en kraft, der skal regnes med, hvis det ikke var til den høje prislapp. Når det er sagt, med en anstændig gratis plan, masser af funktioner og gode hastigheder, er det værd at downloade for at se, om den betalte plan er det værd for dig.

hideme review-grænseflade

hideme review-server-liste

hideme review-fallback

hideme review-custom-scripts

Tidligere

Næste

Alternativer til Hide.me

Styrker & Svagheder

Funktioner

Da vi kommer ind i afsnittet “brugervenlighed” nedenfor, har Hide.me en masse indstillinger, på trods af en strømlinet tilgang til at få dig tilsluttet. Det formår at klæbe masser af funktioner i en brugervenlig pakke, der appellerer til både teknophobes og tinkerers.

Først er split tunneling, som er en funktion, som Hide.me deler med PureVPN (læs vores PureVPN-gennemgang for at se, hvorfor det er et af tjenestens få stærke punkter). Split tunneling giver dig mulighed for at sende nogle data gennem VPN-tunnelen, mens du ekskluderer andre data, hvilket er effektivt til f.eks. At køre en sikkerhedskopi i fuld hastighed, mens du ser Netflix i udlandet.

Hide.me-Split-Tunneling

Teknisk set kan du opdele tunnel med næsten enhver VPN på Windows, men Hide.me inkluderer funktionaliteten i brugergrænsefladen. Du kan vælge at ekskludere visse apps fra VPN-tunnelen eller kun tillade, at valgte apps bruger den. Som standard passerer alle applikationer gennem VPN.

Der er også en dræberkontakt, der har mere funktionalitet end de fleste. Selvom det ikke er så skåret og tørt som konfigurationsfunktionen af ​​NordVPNs dræbtewitch (læs vores NordVPN-gennemgang), er der mange indstillinger. For eksempel kan du hvidliste visse IP-adresser til killswitch. Hvis du gør det, vil der stadig være mulighed for forbindelse til IP-adresserne, selv efter at dræbtskiftet er udløst.

Ud over hvidlisten kan du indstille tilpassede scripts til at køre, når killswitch er aktiveret eller deaktiveret. Du bliver selvfølgelig nødt til at angive koden, men funktionaliteten er der, hvis du har lyst til en programmerer.

Killswitch er dog ikke altid nødvendig. Hide.me inkluderer en “fallback” -protokol, der vender tilbage til at bruge en anden VPN-protokol, hvis din mislykkes. Indstillingen er som standard deaktiveret, men du kan tænde den og indstille hvilke protokoller, der skal falde tilbage i indstillingerne.

hideme review-fallback

Hide.me Streamingydelse

På den gratis plan kæmpede Hide.me for at komme ind i Netflix og og BBC iPlayer. Amazon Prime Video og Hulu var dog tilgængelige. Opgraderingen til en betalt plan var bedre, men adgangen til Netflix var stadig plettet efter flere afbrydelser og forbindelser igen. Hvis du er interesseret i streaming, kan det være en bedre ide at læse vores bedste VPN til Netflix-guide i stedet.

Hide.me Funktioner Oversigt

Hide.me LogoGem mig

Start fra $ 1000 per måned Alle planer

Generel

Betalingsmetoder
PayPal, kreditkort

Accepterer cryptocurrency

Samtidige forbindelser

Understøtter delt tunneling

Ubegrænset båndbredde
10 GB gratis, ubegrænset på premium

Gratis prøveversion tilgængelig

Restitutionsperiode
30 dage

Servermængde på verdensplan
Over 1500 servere på 60 placeringer

Desktop OS
Windows, MacOS

Mobile OSes
Android, iOS

Browserudvidelser

Kan installeres på routere

Streaming

Har adgang til Netflix US

Kan få adgang til BBC iPlayer

Har adgang til Hulu

Kan få adgang til Amazon Prime Video

Sikkerhed

Krypteringstyper
128-AES, 256-AES

VPN-protokoller tilgængelige
OpenVPN

Aktiveret ved enhedsstart

Tillader torrenting

Ingen-logging politik

Bestået DNS-lækagetest

Killswitch tilgængelig

Malware / annonceblokker inkluderet

Support

Live chat
24/7

E-mail support

Telefon support

Brugerforum

Vidensdatabase

Prisfastsættelse

Hide.me har to niveauer, inklusive dens gratis plan, som er vist i nedenstående tabel sammen med den månedlige pris, hvis du køber to år på forhånd. Dens Premium-plan leveres i en-måneders, et års og to-års varianter.

Ved første øjekast ser prisen godt ud, og den månedlige pris for Premium er lavere end de fleste månedlige priser. Når det er sagt, er disse satser i et år. Ved at gå ned til en måned-til-måned-plan fordobles prisen.

Det gør Hide.me til den dyreste udbyder, vi har gennemgået. Selvom vi normalt refererer til ExpressVPNs pris som en ulempe (læs vores ExpressVPN-gennemgang), får Hide.me’s månedlige præmie det til at se ud som en lejlighedskøbspost. Selv sammenlignet med Astrill, som i særdeleshed er overpris, er Hide.me dyrere (læs vores Astrill-anmeldelse).

Ved den årlige afslutning er prisen bedre. Vi forventer at betale omkring $ 100 for et års værdi af ubegrænset beskyttelse, og Hide.me’s præmie er ikke så dårlig. 

Når det er sagt, er det dejligt at se en gratis plan på 10 GB. Selvom det ikke var så generøst med sin dataoverførselsgrænse som Windscribe (læs vores Windscribe-anmeldelse), tjente det Hide.me et sted i vores bedste gratis VPN-guide.

På trods af at han tilbyder en gratis plan, har Hide.me en pengene-tilbage-garanti. Du kan modtage en refusion i løbet af de første 30-dages service, hvilket er godt. For eksempel tilbyder privat internetadgang kun en uge, som du kan læse i vores PIA-gennemgang, mens CyberGhost tilbyder 45 dage (læs vores CyberGhost-anmeldelse).

For så vidt angår betalingsmetoder tager Hide.me næsten alt. Ud over kreditkort, PayPal og PayNearMe understøttes flere cryptocurrencies, inklusive bitcoin og Ethereum.

Brugervenlighed

Tilmelding til Hide.me er enkel, medmindre du ikke kan klikke på en åbenlyst “download nu” -knap på hjemmesiden til dets websted. Når du har valgt en plan, skal du indtaste en e-mail-adresse og betalingsmetode. Hide.me kræver ikke et navn eller noget for at være på filen. Et link til indstilling af dine kontooplysninger vil blive sendt til dig.

Derefter ledes du til medlemsområdet, som har en installationsvejledning, som du kan følge. Det er dog forvirrende. Når du klikker igennem, spørger Hide.me dig, hvad dit operativsystem er. Derefter får du vist en “download nu” -knap samt en liste over protokoller. Ved at klikke på en af ​​protokollerne vises en guide til opsætning af VPN manuelt.

hideme review-setup-guides

Vi forstår, hvad Hide.me får til, men læsning er vanskelig, og vi foretrækker en simpel installation af store operativsystemer fra instrumentbrættet.

Når du først har installeret, begynder tingene at se op. Hide.me har en strømlinet grænseflade med kun en håndfuld knapper. Hvis du kun er bekymret for at sikre din forbindelse, kan du klikke på knappen “aktiver VPN” i midten af ​​skærmen. Hide.me vælger den bedste server til din placering og forbinder dig.

hideme review-grænseflade

Du burde sandsynligvis ikke have tillid til, at det er det bedste. For eksempel anbefalede Hide.me, at vi opretter forbindelse til det canadiske datacenter, der baseret på vores hastighedstest var en af ​​de langsommere placeringer. Du kan vælge dit eget datacenter ved at klikke på “ændre” -knappen i nederste højre hjørne.

Som standard viser Hide.me placeringer i alfabetisk rækkefølge. Listen er dog ikke udtømmende, så det er let at rulle igennem. Lande, der har mere end et datacenter, såsom “U.S. West ”og“ U.S. Øst, ”viser en lille pil ved siden af ​​landets navn.

hideme review-server-liste

Du kan også sortere efter ping, der antyder, hvordan Hide.me anbefaler servere. Sortering efter ping kører en hurtig hastighedstest på alle placeringer og viser resultaterne til højre for landets navn.

På trods af Hide.me’s strømlinede tilgang er der et overraskende antal indstillinger. Der er den normale VPN-billetpris, inklusive protokolindstillinger, opstartindstillinger og killswitch, men også avancerede indstillinger.

Under fanen “killswitch” finder du for eksempel et afsnit, der skal tilføjes tilpassede scripts til, når killswitch udløses eller deaktiveres. Som Hide.me advarer i grænsefladen, skal du dog kun håndtere funktionen “hvis du ved, hvad du laver.”

hideme review-custom-scripts

Der er mange indstillinger, der bedst overlades til at blive opdaget på egen hånd. Vi vil dog påpege to andre ting i indstillingsområdet. Du kan indsende en billet gennem UI, hvilket er praktisk og giver dig en chance for at vedhæfte diagnoseloggen til din supportanmodning.

Hide.me-Support-Request

Du kan også installere browserudvidelsen, som er tilgængelig for Chrome og Firefox. Udvidelsen tilføjer ikke funktionalitet, men det er en bekvem måde at konfigurere VPN.

Understøttede enheder

Hide.me understøtter højst 10 enheder. Gratis brugere er begrænset til en enkelt forbindelse, mens Premium-brugere får op til 10.

Platformsstøtten er dog imponerende. Hide.me har klienter til alle større operativsystemer, herunder Windows, Android, iOS og macOS, sammen med browserudvidelser til Chrome og Firefox. Der er flere installationsvejledninger, når du gennemgår installationsprocessen.

Hide.me kan installeres næsten overalt, men du har brug for praktisk tid til at gøre det.

Ud over klienterne kan du installere Hide.me manuelt på flere versioner af Linux, herunder Ubuntu og Fedora, Blackberry, Windows Phone, routere med AsusWRT, DD-WRT, OpenWRT eller Tomato, netværksfastgjort lager fra Synology og QNAP og Kodi rigger ved hjælp af enten LibreELEC eller OpenELEC.

Kort sagt, Hide.me kan installeres næsten overalt.

Serverplaceringer

Servervalget er ikke så dårligt. Hide.me dækker 60 placeringer, hvor de fleste af dem er i Centraleuropa.

hideme review-server-netværk

Uden for de forventede placeringer i Nordamerika og Europa er der lidt andet at se. Hide.me har et datacenter i Sydamerika, et i Afrika og et par prikkede rundt om det sydlige Asien. Selvom det ikke er så dårligt som f.eks. E-VPN (læs vores e-VPN-anmeldelse), er Hide.me’s netværk temmelig kondenseret.

Fart

Hide.me har anstændige hastigheder, men som målt i denne anmeldelse og vores hurtigste VPN-guide er det ikke den hurtigste mulighed. Når det er sagt, er det heller ikke forfærdeligt, især sammenlignet med tjenester som Surfshark (læs vores Surfshark-anmeldelse).

Placering: Ping (ms): Download (Mbps): Upload (Mbps):
Ubeskyttet (St. Louis)10118,3511.58
U.S. Øst4066,8610.8
U.S. Vest7476,1610.18
Canada4541.0610.62
Holland11280,428,63
Singapore24164,972.9

Når man tunneler i det samme land, er download- og uploadsatserne solide, og latensen forbliver også lav. Det gjorde ikke vores bedste VPN til spilguide, men den tætte hjemmelatens skulle ikke være nedsat til spil, heller ikke.

Der er mærkelige resultater, navnlig læsningen for Holland, der formåede at være det hurtigste sted for download-satser. Generelt kører imidlertid Hide.me et stramt, hvis ikke imponerende, skib, når det kommer til hastighed.

Sikkerhed og privatliv

Hide.me har næsten enhver protokol, du måtte ønske dig, så du er sikker på VPN-sikkerhedsfronten. Som standard opretter du forbindelse til OpenVPN-protokollen med AES 256-bit-kryptering, hvilket vil tage omtrent en milliard år at knække. Håndtrykket sker med en RSA-8192-nøgle, der er dobbelt så stor som den, der bruges af de fleste VPN-udbydere.

Foruden OpenVPN understøtter Hide.me L2TP / IPSec, PPTP, SSTP, IKEv2 og SoftEther. Vi taler mere om den sidste senere. Tjenesten anbefaler IKEv2 som et alternativ til OpenVPN. Skønt denne protokol ikke skal diskonteres, er den lettere blokeret end OpenVPN.

SoftEther er en mærkelig tilføjelse. Det er en open source, multi-protokol VPN-software, ligesom OpenVPN. Det markedsføres faktisk som et alternativ til OpenVPN. Mens vi kan lide evnen til at ændre ting, er SoftEther for det meste udfaset af moderne VPN-klienter. I det væsentlige er det OpenVPN med ekstra funktioner.

For at forstå, hvor godt Hide.me’s sikkerhed fungerer, testede vi DNS-lækager sammen med IP- og WebRTC-lækager. Det gik på alle fronter, så du behøver ikke at bekymre dig om, at din identitet glider gennem revnerne.

Hide.me Privatliv

Hvad angår privatlivets fred, har Hide.me alle de “ingen logging” påstande, som enhver anden VPN gør. De fleste af disse påstande er blevet uaktuelle, da leverandører som IPVanish og HideMyAss er blevet fanget om at ikke logge (læs vores IPVanish-gennemgang og HideMyAss-gennemgang for at lære om det).

Vi forventes at tro, hvad VPN-udbydere siger i deres privatlivspolitik, men vi behøver ikke at tage det til pålydende værdi med Hide.me. Virksomheden er blevet certificeret af Leon Juranic, grundlægger og CEO af Defense Code Ltd., for ikke at føre nogen logfiler.

Du kan hvile let, at Hide.me ikke logger dine oplysninger, men det faktum, at det gik så langt som at bekræfte, at et tredjeparts cybersecurity-selskab taler mængder. Dine data er sikre med Hide.me.

Kunde service

Som nævnt i afsnittet “brugervenlighed” giver Hide.me dig mulighed for at indsende supportanmodninger i klienten. Vi gjorde det på vores testkonto, og en supportrepræsentant kom tilbage til os om lidt over en dag. Det er ikke for lurvet.

Hvis du går til support-sektionen på webstedet, finder du andre værktøjer. Ud over de fremragende installationsvejledninger har Hide.me et kort FAQ-afsnit til generelle spørgsmål. Selvom det ikke er omfattende, kan ofte stillede spørgsmål besvare spørgsmål på overfladen, f.eks. “Er kontodeling tilladt?”

Live chat kan også svare på disse spørgsmål. Ved fakturerings- eller salgsspørgsmål tilbyder Hide.me det 24/7. Du kan stille tekniske spørgsmål, hvis du ønsker det, men live chat reps vil bare omdirigere dig til e-mail support.

For mere detaljerede svar kan du bruge fora. Hide.me har fora på engelsk og tysk, men den tyske sektion er meget mere aktiv. Alligevel er der et anstændigt antal brugere på begge, så det er et dejligt værktøj at have til din rådighed.

Dommen

Hvis det ikke var for et ikke-imponerende servernetværk og et højt prismærke, ville Hide.me være en af ​​de bedre VPN’er, vi har testet. Det har solide hastigheder, fremragende sikkerhed og et af de bedste funktioner, vi har set. En generøs gratis plan skader heller ikke.

Betalende kunder er næsten tvunget til at købe et års eller to værdi af service på forhånd, og selv da er værdien ikke stor. Hvis du ikke har tilstrækkelig disponibel indkomst til at dække Hide.me’s heftige præmie, anbefaler vi at læse vores andre VPN-anmeldelser.

Hvad synes du om Hide.me? Har du prøvet den gratis service? Fortæl os om din oplevelse i kommentarerne herunder og som altid tak for læsningen.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map