AirVPN-gennemgang – Opdateret 2020

AirVPN anmeldelse

Et entusiast-bygget program, AirVPN har sikkerhed, der konkurrerer med nogen af ​​de bedste udbydere på markedet. Dens grænseflade kræver dog meget tålmodighed og støtte i ikke-eksisterende, hvilket gør dette til et dårligt valg for folk, der bare kommer i kontakt med VPN’er. Læs alle detaljerne i vores AirVPN-gennemgang.


best-VPN-anmeldelser

AirVPN blev startet af ”en meget lille gruppe af aktivister, hacktivister og hackere” i 2010. Det startede med kun to servere og er siden vokset til at have mere end 200. Det virtuelle private netværk drives stadig af aktivister, og dets dedikation til privatlivets fred giver endda de bedste VPN-udbydere et løb for deres penge.

I denne AirVPN-gennemgang taler vi om funktioner, priser, brugervenlighed, understøttede enheder, serverplaceringer, hastighed, sikkerhed og kundeservice, inden vi afsætter vores dom. Mens vi kan lide bagenden af ​​appen meget, har vi vores forbehold vedrørende fronten.

AirVPN har et klart fokus på privatliv og sikkerhed, så meget, at andre områder er blevet ofret. Brugervenlighed er Achilles-hælen for denne udbyder, og selvom du kan lære grænsefladen, kan VPN-newbies muligvis være slukket af dets daterede udseende.

airvpn login

airvpn-serverliste

luftvpn-hastigheder

generelle indstillinger for airvpn

airvpn klientområde

Tidligere

Næste

Styrker & Svagheder

Alternativer til AirVPN

Funktioner

AirVPN har ikke de sædvanlige mistænkte, vi ser efter i funktioner. Det mangler en killswitch, ad-blocker og yderligere kontrol af privatlivets fred. Det er fokuseret på sikkerhed og tilpasning og som sådan centrerer funktionerne på disse områder.

AirVPN bruger udelukkende OpenVPN-protokollen på porte 80 TCP / UDP, 443 TCP / UDP og 53 TCP / UDP. Hver server understøtter også OpenVPN over SSH, SSL og Tor, hvilket betyder, at selv den mest intense overvågning ikke burde være for meget til at håndtere.

Portvideresendelse understøttes også. Grundlæggende videresender portvideresendelse trafik, der kommer fra internettet til VPN-serveren til en bestemt port i din klient. Det bruges til at flytte indgående trafik rundt, som ellers ville blive blokeret.

Du kan videresende op til 20 porte på én gang med AirVPN på enhver port over 2048 over TCP, UDP eller begge dele. Indstillingerne for det er konfigurerbare i klientområdet på AirVPNs websted, som vi vil tale mere om senere.

AirVPN-Port-Forwarding-indstillinger

AirVPN understøtter dobbelt hop-forbindelser, men det er ikke direkte konfigurerbart i klienten. Du kan hoppe fra op til fem servere ved hjælp af dine fem samtidige forbindelser med en virtuel maskine. Det er, i AirVPNs ord, en “suboptimal løsning”, selvom du deler systemressourcer og netværksbåndbredde med alle dine maskiner.

En meget bedre løsning ville være at oprette forbindelse til AirVPN gennem Tor, som den understøtter.

AirVPN har ikke nogen dræberkontakt i sig selv. Den har dog netværkslås, som blokerer for al kommunikation, medmindre den går gennem AirVPN. Forskellen er, at en dræberkontakt muligvis kun er aktiv, når du er tilsluttet en server, mens netværkslåsen forbliver konstant tændt.

AirVPN-Netværk-Lock

AirVPN og OpenVPN

OpenVPN er en meget konfigurerbar protokol, og AirVPNs dedikation til den viser. Alle aspekter af din forbindelse kan indstilles til din smag, inklusive din port, DNS og netværkslag til IPv4 og IPv6.

Det er et vidnesbyrd om, hvem AirVPN målretter sig mod. Brugere, der ikke er bekendt med VPN’er, vil føle sig fortabt i de tekniske detaljer og finder det en funktionsfattig service, men for dem, der forstår, hvad der foregår, er AirVPN en meget konfigurerbar og funktionsrig VPN.

AirVPN-streaming-ydelse

AirVPN blev sluppet ud af Netflix VPN-forbud, hvilket gjorde det til en dårlig konkurrence for vores bedste VPN til Netflix-liste. BBC iPlayer, Hulu og Amazon Prime Video fungerede dog. Vi brugte en britisk server til at oprette forbindelse fra U.S.A., og alle eksklusiver viste og streamede uden problemer.

AirVPN-funktionsoversigt

AirVPN-logowww.airvpn.org

Start fra $ 116Alle planer

Generel

Betalingsmetoder
PayPal, kreditkort

Accepterer cryptocurrency

Samtidige forbindelser
5

Understøtter delt tunneling

Ubegrænset båndbredde

Gratis prøveversion tilgængelig

Restitutionsperiode

Servermængde på verdensplan
223 i 20 lande

Desktop OS
Windows, MacOS, Linux

Mobile OSes
Android, iOS

Browserudvidelser

Kan installeres på routere

Streaming

Har adgang til Netflix US

Kan få adgang til BBC iPlayer

Har adgang til Hulu

Kan få adgang til Amazon Prime Video

Sikkerhed

Krypteringstyper
256-AES, RSA-4096

VPN-protokoller tilgængelige
OpenVPN

Aktiveret ved enhedsstart

Tillader torrenting

Ingen-logging politik

Bestået DNS-lækagetest

Killswitch tilgængelig

Malware / annonceblokker inkluderet

Support

Live chat

E-mail support
24/7

Telefon support

Brugerforum

Vidensdatabase

Prisfastsættelse

AirVPN er beliggende i Italien og baserer sine priser på euro. Hvis du er en U.S.-baseret kunde, kan det betyde forskellige priser afhængigt af den dag, du betaler. I skrivende stund er 1 euro lig med 1,17 $, men for kun få år siden ville det have været næsten 1,40 $.

Alligevel er priserne ikke dårlige. AirVPN betales for en engangsbasis, så du kan få den beskyttelse, du har brug for, i den tid du har brug for det.

De bedste priser er inden for området tre til seks måneder. Det er billigere at købe et år om måneden, men andre VPN-udbydere har en større rabat på årlige planer. CyberGhost opkræver for eksempel omkring $ 3 mere hver måned til måned, men næsten $ 20 mindre årligt (læs vores CyberGhost-anmeldelse).

En måde at afbøde dette problem er at tilbyde abonnementer på længere sigt, hvilket AirVPN desværre ikke gør.

AirVPN tilbyder heller ikke en gratis plan, som ikke generer os for meget. Et blik på sit websted antyder, at salgbarhed ikke er denne VPN’s M.O. og de fleste gratis planer er i bedste fald middelmådige. Læs vores Windscribe-gennemgang for undtagelse fra denne regel.

AirVPN-prøve

AirVPN tilbyder en gratis prøveversion, men du bliver nødt til at anmode om det. Virksomheden adresserer heller ikke hvorfor det er tilfældet i dets ofte stillede spørgsmål. Den tre-dages plan erstatter retssagen, men det ser ud til, at AirVPN’s etos kræver din e-mail og betalingsinfo for at prøve tjenesten.

Priserne er dog generelt ikke dårlige. Trimning af fedt fra tremåneders- og seks-måneders muligheder til fordel for toårige og treårige planer ville hjælpe med at sænke omkostningerne for langsigtede tilhængere, og en enklere måde at prøve tjenesten ville hjælpe med at skaffe nye kunder. Som det står, er AirVPN okay, men det kan bruge noget arbejde.

Brugervenlighed

Der er et interessant skel mellem AirVPN’s checkout-proces og brug af applikationen. Begge ser daterede ud, men tilmelding til en plan viser sig meget vanskeligere end at tilslutte en fjernserver.

Klik på “join” & download ”-knap på AirVPNs websted viser alle de mulige steder, den kan bruges. Hvis du f.eks. Bruger en router, bliver du bragt til en trinvis vejledning til konfiguration af den til din routers firmware. Desktop-klienten er den samme som enhver download: kør programmet og vent på, at det er afsluttet.

AirVPN-Installatører

Det var, hvad vi gjorde først, da det er den mest direkte måde, som webstedet peger på, men da vi indlæste applikationen, kunne vi ikke logge ind og skulle tilbage til webstedet, registrere og købe en plan. AirVPN er tydeligt på downloadsiden, at du er nødt til at oprette en konto og købe en plan, men linket fra hjemmesiden fører dig stadig til downloads.

AirVPN-registrering

Det er måske et biprodukt af AirVPNs daterede websteddesign. Oprettelse af en konto, køb af en plan og download af klienten er alle på separate websider, hvilket gør tilmeldingsprocessen lang og forvirrende. Vi vil sige, at sund fornuft burde være fremherskende, men for nogle brugere på internettet er sund fornuft ikke almindelig, og AirVPN skærer dem ikke noget slap.

Klienten er god på trods af det daterede look. Vi har muligvis mere tillid til det end AirVPN, der sagde, at dets tekniske karakter er dens “eneste store ulempe.”

Brug af AirVPN-klienten

Når du lander i klienten, bliver du bedt om at logge ind, hvorefter du ser to knapper i bunden: en til at oprette forbindelse til en anbefalet server og en for at aktivere netværkslås. Den anbefalede server fungerer godt, skønt vi fandt en hurtigere mulighed i vores hastighedstest.

AirVPN-klient

Alligevel fungerer AirVPN fint for brugere, der ønsker at downloade klienten, oprette forbindelse til en server og kalde den om dagen.

Udgravning dybere foregår dog ikke yndefuldt. Serverlisten er netop det, en liste. Du kan organisere efter navn, placering, score og indlæsning, men det er en vanskelig måde at komme gennem netværket. AirVPN har en separat fane “lande”, der skærer ned på størrelsen, men du kan ikke oprette forbindelse til en server derfra.

AirVPN-server-liste

Hvis du vil organisere efter land, skal du hvidliste eller lande med sortliste. Sortlisting fjerner landet fra serversiden, og hvidlistning viser kun det land. Hvis du f.eks. Kun vil se servere i Canada, Holland og Sverige, kan du hvidliste disse lande, og kun de tilgængelige servere der vises på serverfanen.

AirVPN-Blacklist-indstillinger

Det er en anstændig måde at skære ned på listen over servere, men uden forklaring kan det være en organisatorisk funktion, som nogle brugere aldrig forstår.

Under servervalget er der faner for hastighed, statistik og logfiler. Hvis du fejlfinding eller bare prøver at se, hvordan VPN klarer sig, er de gode links at have. Ellers er de stort set unødvendige.

AirVPN-indstillinger

AirVPN bliver teknisk i indstillingsmenuen, som åbnes ved at klikke på ikonet nederst til venstre i brugergrænsefladen. Her kan du konfigurere DNS, opsætte Tor, oprette netværkslås og meget mere. Så længe du ved, hvad du laver, er det et fremragende område. For alle andre er det bedst at holde sig væk.

AirVPN-Connection-indstillinger

Nogle funktioner åbnes via klientområdet på AirVPNs websted. Det er hovedsageligt et område for dig at se din brug, betale fakturaer og kontakte support, men du kan også konfigurere portvideresendelse, generere konfigurationer til installation på platforme, der ikke understøtter AirVPN-klienten og administrere dine enhedsnøgler.

AirVPN-Generer-Config

Der er to områder, vi gerne vil have forbedret. Checkoutprocessen skal strømline, så den starter ved registrering og slutter ved downloading, ikke omvendt, og UI kan bruge en ansigtsløftning, så det er lettere at navigere mellem de tilgængelige servere.

Bortset fra det giver AirVPN en anstændig, hvis dateret, oplevelse, der er bedre egnet til tekniske brugere, men nybegynder bør ikke gå for fortabt i.

Understøttede enheder

AirVPN har en dejlig spredning af understøttede enheder. Desktop-klienter er tilgængelige til Windows, macOS, Linux og Chrome OS. Mobilforbindelse er tilgængelig til Android og iOS. Der er dog ikke en dedikeret mobilapp. Du kan kun oprette forbindelse via OpenVPN-appen, som du kan få gennem app- og Google Play-butikkerne.

I betragtning af AirVPNs daterede interface er afvekslingen ikke så slem.

Routerversioner kan konfigureres til DD-WRT, Tomato, AsusWRT og pfSense. AirVPN har guider til at gøre det med trinvis vejledning og masser af skærmbilleder også. Du kan også bruge AirVPN med Tor eller gennem en SSH- eller SSL-tunnel.

AirVPN-Router-guide

AirVPN understøtter fem samtidige forbindelser, uanset hvor lang tid du køber. Det er det samme som IPVanish og privat internetadgang (læs vores IPVanish-gennemgang og anmeldelse af privat internetadgang), hvilket er ret godt.

Serverplaceringer

AirVPN har 223 serverplaceringer i 20 lande. Der er også 12 dobbelt hop-servere i 10 lande, som du ikke kan oprette forbindelse direkte til. Listen er ikke dårlig, men den er heller ikke imponerende, især sammenlignet med NordVPN, der sportsgrener 3.357 servere i 60 lande (læs vores NordVPN-gennemgang).

AirVPN hævder, at den mindre spredning skyldes dens strenge krav til serverplacering. Den siger, at blot tilføjelse af servere ville være “… i mangel på servicekvalitet og kundernes sikkerhed.” Vi er for det meste enige, men der er mange VPN-tjenester, der leverer flere servere og gør det med ensartet kvalitet og sikkerhed.

Ikke desto mindre er placeringen af ​​servere god, selvom de fleste er i Holland, U.S., Canada og Storbritannien, så du skal muligvis kigge andre steder efter, hvis du ønsker mere mangfoldighed.

Hastighed

Hastigheden er inkonsekvent, men ikke dårlig. AirVPN laver ikke vores hurtigste VPN-liste, men du skulle ikke se for meget af et fald i hastigheder, hvis du ikke rejser over hele kloden.

Placering: Ping (ms): Download (Mbps): Upload (Mbps):
Ubeskyttet (St. Louis, MO)10102,3211.12
Toronto, Canada5116.5910,70
Amsterdam, Holland21450,543,44
Manchester, Storbritannien19415,706,72
Los Angeles, USA11097,256,91
Hong Kong38456.662,01

Som forventet giver større afstande længere latenstid, hvilket gør AirVPN til et dårligt valg for den bedste VPN til spil. Selv den bedste spiller med hensyn til latenstid, Toronto, var over fem gange så lang som vores ubeskyttede score.

Downloadhastighederne var underlige. Den næstbedste kunstner var i Hong Kong, som er på den anden side af verden fra vores testmaskine. UK satser var ynkelig, hvilket gør det til en dårlig mulighed for BBC iPlayer, men amerikanske hastigheder var gode. Vi vil anbefale det som en hurtig Netflix VPN, men vi kunne ikke komme af den frygtede Netflix-proxyfejl.

Hastighederne er generelt uregelmæssige. GooseVPN har for eksempel en gradientfald, afhængigt af placeringen af ​​fjernserveren (læs vores GooseVPN-gennemgang). Der er ingen rim eller grund til AirVPN’s hastigheder. Din ydelse er stort set afhængig af, hvilken server du vælger for det område, du prøver at få adgang til.

I betragtning af den dårlige organisering af placeringer vil jagten på den hurtigste server for dig være en opgave. AirVPN lider ikke af Shellfires hastighedsfald (læs vores Shellfire VPN-anmeldelse), men vi håbede på bedre.

Sikkerhed & Privatliv

AirVPN bruger OpenVPN-protokollen udelukkende med AES-256-kryptering bakket op af en 4096-bit RSA-nøgle. Vores guide til VPN-sikkerhed forklarer disse udtryk dybtgående, men indtil videre er alt hvad du behøver at vide, at AirVPN giver den bedste sikkerhed i klassen.

Eksklusiviteten til OpenVPN viser, hvor AirVPNs hoved er. Det har fundet PPTP, L2TP og endda IKEv2 mindre sikre end OpenVPN, og det er noget, vi kan komme bag.

Selv med manglen på protokoller skal OpenVPN komme dig forbi de fleste firewalls. AirVPN har flere indgangsporte, oprindelig OpenVPN UDP / TCP og tunneling over SSL eller SSH. Forbindelsesmetoderne og 4096-bit RSA-kryptering fik det et sted som en af ​​de bedste VPN-tjenester for Kina.

Tunneling over SSL er effektiv, da det ligner standard HTTPS-trafik. Blokering af det ville betyde at blokere enhver krypteret forbindelse online, og efterhånden som SSL-certifikater bliver mere almindelige, ville det dybest set lukke internettet.

Privatliv og det italienske øje

Privatliv er det, hvor tingene bliver interessante. Lad os starte med de dårlige nyheder. AirVPN er beliggende i Italien, som er en del af 14 Eyes, en gruppe på 14 lande, der deler information og spionerer på hinanden.

På trods af dette overholder AirVPN en streng no-logs-politik og er gennemsigtig overfor den. Du kan betale via Bitcoin og AirVPN holder kun dit brugernavn registreret. Selv med en mellemliggende betalingsmetode, såsom PayPal, gemmer AirVPN ingen af ​​de overførte oplysninger.

Plus, AirVPN har ikke servere i Italien, hvilket gør det vanskeligt for et regeringsorgan at snyde sig på VPN-trafik.

Oplysninger, der er relateret til AirVPNs tjenester, såsom netværk, båndbredde osv., Gemmes kun i serverens RAM, ikke i masselagring. Ingen identificerende data gemmes, medmindre du vil have dem til at være.

Det er store nyheder, i betragtning af at den italienske regering kunne kræve, at AirVPN overleverer alt. Som det står, ville der ikke være noget at udlevere, men hvis der er nogen logging i fremtiden, er det et stort privatlivsproblem. I betragtning af hvor gennemsigtig AirVPN handler om dit privatliv, tvivler vi imidlertid på, at det vil være tilfældet.

Muligheden for at oprette forbindelse via Tor-browseren er også betryggende. Selv hvis et regeringsagentur kom bankende og AirVPN på en eller anden måde holdt logfiler, ville det eneste på posten være IP-adressen på exit-noden til din Tor-session.

No-logs-politik og bedste i klassen beskyttelse er stærke punkter for AirVPN, men det mangler funktioner såsom en dræbte, som er et værktøj, der skærer din internetforbindelse, hvis du kobler fra VPN. At tilføje en ville gøre AirVPN sammenlignelig med ExpressVPN for sikkerhed (læs vores ExpressVPN-gennemgang).

Vi testede WebRTC-, IP- og DNS-lækager ved hjælp af ipleak.org. Vi sørgede for at køre det på ipleak.org og ikke ipleak.net, da sidstnævnte administreres af Air. Alligevel bestod AirVPN alle test, og IPLeak kunne ikke se, at vi brugte en VPN. Alt var, hvordan det skulle være.

Kunde service

Samfundet er det stærkeste punkt i AirVPNs service. Resten af ​​støtten er dog i bedste fald glat.

AirVPN tilbyder e-mail-support via en kontaktformular. Vi nåede ud to gange, én gang for en prøveanmodning og én gang med at spørge om antallet af serverplaceringer. AirVPN kom tilbage om en prøve på lidt over 24 timer og om serverplaceringer på under en time.

AirVPN-Kontakt-formular

Svar-e-mailen var ligetil, hvor vi fortæller antallet af servere og lande. AirVPN syntes imidlertid defensivt over for antallet af servere, men sagde ”Vi ønsker at understrege, at vi ikke udfører IP-adresser geo-placeringstricks og overbelastning af adresser,” og udfordrede os til at ”bekræfte dette krav via rutesporing.”

Ofte stillede spørgsmål er gode, men vanskelige at omgå. Der er 37 emner, hvoraf de fleste er fokuseret på salg og klientsoftwaren. Ofte stillede spørgsmål findes i resten af ​​forummet, hvilket gør det forvirrende at navigere. Guider bruger et lignende format, men desværre blander AirVPN sine officielle guider med fællesskabsguider.

AirVPN-Guides

Foraene er gode. Samfundet poster nye emner og svar hver dag med fremtrædende områder som forslag og fejlfinding, der indeholder mere end 15.000 emner. Det er her, du finder størstedelen af ​​support, så længe du spiller pænt med andre, skal du have det godt.

AirVPN-Forum

Som med resten af ​​AirVPNs service er der ikke meget hånd at holde, når det kommer til support. Sammenlignet med mere kommercielle VPN’er er det en fiasko. Imidlertid er det ikke dårligt imod andre VPN’er, der er skubbet til samfundet.

Dommen

AirVPN er en god VPN-service med en imponerende privatlivspolitik og fremragende sikkerhedsforanstaltninger. Det har dog nogle fejl. Grænsefladen er dateret, og tilmeldingsprocessen er ubuden. Ligeledes er hastighederne gode, men ikke tæt på det hurtigste, vi har set.

Der er stadig meget at lide ved AirVPN. Det dedikerede samfund sikkerhedskopierer en meget tilpasselig platform. Hvis du skal kløe, er AirVPN noget for dig.

Selv med den daterede grænseflade hader vi heller ikke den gennemsnitlige brugeroplevelse. Du kan automatisk oprette forbindelse til en server, hvilket er godt. Vi ønsker bare, at dette ville blive overført til tilmeldingsprocessen.

Du kan selv prøve AirVPN ved at anmode om en prøve eller købe et tre-dages pass. Hvis du vil shoppe omkring mere, skal du læse vores andre VPN-anmeldelser. Hvad synes du om AirVPN? Fortæl os det i kommentarerne herunder og som altid tak for læsningen.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map