Jak nastavit RSS kanál v roce 2020: Jídlo pro myšlení

Pokud hromadně dodáváte jakýkoli obsah, ať už se jedná o podcasty, články, videa, hudbu nebo cokoli mezi tím, je pravděpodobné, že byste mohli využít nastavení zdroje RSS, který pomůže doručit tento obsah vašemu publiku..


Pokud nevíte, co to znamená, nebo se chcete dozvědět podrobně, jak nastavit zdroj RSS, pak jste na správném místě.

Co je RSS Feed?

„RSS“ je zkratka „opravdu jednoduché syndikace“ a je to formát pro automatické doručování obsahu uživatelům, aniž by museli ručně kontrolovat aktualizace svého webu nebo blogu.. 

RSS existuje už dlouhou dobu, a ačkoli to není tak rozšířené, jako tomu bylo kdysi, je to stále jeden z hlavních způsobů, jak zajistit, aby se vše, co vložíte online, dostalo na určené publikum.

Je to také jediný způsob, jak spolehlivě publikovat podcasty, protože všichni klienti podcastů budou vyžadovat strukturu RSS, než vás přijmou na svých platformách..

Až budete mít pro svůj obsah nastaven zdroj RSS, vaše publikum ho bude moci zapojit do svých vlastních čteček RSS, které jim poté poskytnou automatické aktualizace vždy, když zveřejníte něco nového. Tím zajistíte, že vaše příspěvky nebudou létat pod radarem, a ušetří tak uživatelům potíže s každodenním ručním kontrolováním vašeho webu na nový obsah..

Jak vytvořit RSS kanál

Pokud chcete ručně nastavit zdroj RSS, vyžaduje to určité kódování. Informační kanály RSS se skládají z kódu XML a jsou rozděleny do samostatných uzlů, z nichž každý obsahuje jednu položku (například podcast nebo článek), kterou chcete svým odběratelům doručit..

RSS-Xml

Naštěstí existuje spousta generátorů, které dělají většinu těžkého zvedání, pokud jde o část kódu, takže se nemusíte nutně učit, jak kódovat, jen nastavit svůj zdroj.

Ačkoli si můžete vybrat některého z těchto generátorů, v tomto tutoriálu se zaměříme na ten, který nabízí FetchRSS.com, protože přichází s velmi snadno použitelným vizuálním rozhraním, které nevyžaduje znalost kódu. 

Chcete-li nástroj používat, musíte se zaregistrovat, ale bezplatný plán vám umožňuje vytvořit pět samostatných zdrojů, které zůstanou aktivní, dokud k nim někdo přistupuje jednou za sedm dní.

Fetch-RSS-Main-Page

Nejprve přejděte na FetchRSS.com a klikněte na „ruční RSS builder“ v horní části stránky. Tím se dostanete do generátoru, kde budete muset zadat adresu URL webových stránek, pro kterou chcete vytvořit zdroj. 

Nyní uvidíte náhled vašeho webu a dalším krokem bude výběr „novinky“. V zásadě to znamená prvky, které chcete, aby se váš zdroj distribuoval.

Fetch-RSS-Builder

Jakmile vyberete typ prvku webové stránky, který chcete do zdroje vložit, musíte vybrat nadpis (například kliknout na nadpis blogového příspěvku) a shrnutí (například text náhledu článku) nebo blogový příspěvek). 

Jakmile to provedete, měli byste mít na pravé straně obrazovky zobrazen náhled vašeho zdroje. Pokud je vše, co potřebujete, základní zdroj, můžete kliknout na „vygenerovat RSS“ a je hotovo.

Fetch-RSS-Preview

Pokud chcete k prvkům ve zdroji přidat další informace, můžete. Generátor umožňuje přidat ilustraci, datum, autora a odkaz na samotnou stránku. 

Můžete je přidat přidáním seznamu na levé straně a kliknutím na ně, jak se objeví na vašem webu, nebo definováním konkrétních značek HTML (například pro ilustraci), pokud znáte základní kód webu.

Fetch-RSS-Additional-Tags

Jakmile kliknete na tlačítko „generovat RSS“, dostanete hypertextový odkaz na stránku XML. Jednoduše přidejte tento odkaz někde na svou webovou stránku a uživatelé, kteří mají na svém zařízení nainstalovanou čtečku RSS, budou mít možnost přihlásit se k odběru zdroje, když na něj kliknou. Pokud chcete získat fantazii, přidejte odkaz na standardní ikonu RSS, abyste svým čtenářům řekli, co to je.

Fetch-RSS-Generated-Link

Nastavení kanálu RSS

 1. Otevřete webový prohlížeč a přejděte na FetchRSS.com
 2. Zaregistrujte se zdarma
 3. Klikněte na „ruční RSS builder“
 4. Zadejte adresu URL svého webu
 5. Vyberte položku zprávy, kterou má zdroj distribuovat
 6. Vyberte nadpis zprávy
 7. Vyberte popis nebo shrnutí v rámci novinky
 8. Pokud jsou na vašem webu přítomny, přidejte libovolné volitelné parametry, například ilustrace a autora
 9. Klikněte na „vygenerovat RSS“
 10. Zkopírujte poskytnutý odkaz XML a přidejte jej na svůj web

Zdroj RSS pro WordPress

WordPress je jedno z nejoblíbenějších řešení hostování webových stránek. Pokud jej ještě nepoužíváte, můžete se podívat na naši recenzi WordPress, kde se dozvíte více. Pokud si myslíte, že by bylo pro vás užitečné, podívejte se na náš seznam nejlepších webhostingů pro WordPress, abyste mohli začít s vaším webem.

Přestože úplné shrnutí toho, jak službu používat, zdaleka přesahuje rozsah tohoto článku, můžete si prohlédnout příručku pro začátečníky k používání WordPress, pokud jste v ní nováčkem.. 

Případně si můžete prohlédnout našeho přechodného průvodce používáním WordPress, pokud jste se službou již poněkud obeznámeni. Pokud je vaše zkušenost již poměrně vysoká, pak je náš pokročilý průvodce používáním WordPress pravděpodobně na vyšší úrovni.

Pokud váš web již hostuje WordPress, pak je proces nastavení zdroje RSS výrazně méně těžkopádný, než kdybyste to dělali pouze ručně, protože k dosažení tohoto cíle není nutná registrace u samostatné služby nebo kódovací know-how..

Jak přidat RSS kanál na váš web WordPress

WordPress automaticky vytvoří několik typů kanálů z vašeho webu, což vám ušetří potíže s tím. Chcete-li najít zdroj, jednoduše vezměte adresu URL svého webu a na konci přidejte „/ feed /“. Například: „https://exampleurl.com/feed/.“

Jediné, co musíte udělat, je vzít tuto adresu URL a umístit ji někde na svůj web, nejlépe s ikonou zdroje RSS, aby vaši čtenáři věděli, co to je. Toto je tradičně umístěno v dolní části webu spolu s případnými odkazy na sociální média.

Ikona webové stránky-RSS

Na druhou stranu, pokud chcete, aby váš web WordPress zobrazoval obsah kanálu RSS, můžete použít vestavěný widget RSS. Jednoduše přejděte do sekce přizpůsobení, vyberte „widgety“, klikněte na „přidat widget“, vyberte RSS a zadejte adresu URL, o které jsme mluvili dříve. Můžete také přidat název a některá pravidla pro položky, které se mají zobrazit, ale tato jsou volitelná.

Word-Press-RSS-Widget

Přidání kanálu RSS na váš web WordPress

 1. Vytvořte si svou RSS adresu přidáním „/ feed /“ na konci
 2. Přidejte svoji RSS adresu někde na svůj web, aby na ni uživatelé klikli

Chcete-li zobrazit obsah zdroje přímo na svém webu, postupujte takto:

 1. Zadejte oblast administrace svého webu WordPress
 2. Přejděte na „přizpůsobit“ a poté na „widgety“
 3. Klikněte na „přidat widget“ a poté na „RSS“
 4. Přidejte adresu URL zdroje a volitelné parametry, například pravidla pro nadpis a zobrazení

Podcast RSS Feed

Vytvoření kanálu RSS pro podcasty vyžaduje několik dalších informací. Je to proto, že klienti podcastu vyžadují určité značky v kódu XML, aby mohli distribuovat vaše podcasty. 

Nemůžete tedy jen vzít svou celkovou webovou adresu RSS a odeslat ji do iTunes, protože s největší pravděpodobností vám budou chybět požadované informace, a zdroj bude pravděpodobně zahrnovat všechny druhy věcí kromě podcastů, které povedou klienty k odmítněte svůj zdroj.

iTunes-Podcasts

Pokud je váš web (a podcast) hostován ve službě, jako je WordPress nebo Squarespace, existují pluginy a vestavěné funkce, které vám umožní snadno vytvořit kanál RSS kompatibilní s iTunes pro vaše podcasty. Například v WordPress můžete nainstalovat plugin PowerPress, který vám umožní zveřejnit podcast stejně jako jakýkoli jiný příspěvek WordPress.

Poté můžete kliknout na „odeslat svůj podcast do iTunes a dalších adresářů podcastů“ a server PowerPress vám poskytne adresu URL, která obsahuje všechny požadované informace, které pak můžete odeslat kamkoli budete chtít.

Pokud svůj web a podcast nesestavujete s něčím, jako je WordPress, budete muset svůj RSS kanál nakonfigurovat ručně. Apple za tímto účelem poskytuje vzorový zdroj, který najdete zde.

Apple-Example-Feed

To vše můžete zkopírovat a jednoduše změnit informace uvnitř značek. Většina značek je zcela srozumitelná, například značky autora a vlastníka (to jste vy), značka obrázku (logo, které se zobrazuje v aplikaci podcast), kategorii, do které se váš podcast vejde a zda obsah obsahuje či nikoli explicitní jazyk.

Jakmile se dostanete k části kódu označeného „položka“, budou zde umístěny jednotlivé epizody. Každá „položka“ musí obsahovat název epizody, popis, datum vydání, délku a typ zvukového souboru a přímý odkaz na něj.. 

To vše pak budete muset uložit do souboru XML a hostovat na svém webu. Odkaz na tento soubor je to, co chcete odeslat do iTunes, Overcast nebo Spotify. Kdykoli uvolníte novou epizodu, musíte soubor aktualizovat a přidat novou „položku“ pro novou epizodu.

Jak nastavit podcast RSS Feed

 1. Přidejte si na svůj web WordPress plugin PowerPress
 2. Publikujte svůj podcast jako příspěvek pomocí pluginu PowerPress
 3. Klikněte na „odeslat svůj podcast do iTunes a dalších adresářů podcastů“
 4. Zkopírujte poskytnutou adresu URL a odešlete ji klientům podcastu podle vašeho výběru

Na druhou stranu, pokud to všechno děláte ručně, budete chtít následovat tyto kroky:

 1. Zkopírujte vzorový zdroj podcastů poskytovaný společností Apple
 2. Vyplňte informace o podcastech, jako je název, autor atd.
 3. Přidejte „položky“ pro každou epizodu obsahující odkaz na zvukový soubor a do příslušných polí vyplňte informace, jako je název epizody, popis a datum zveřejnění.
 4. Hostujte soubor XML, který jste vytvořili někde na webu
 5. Vložte URL souboru XML různým klientům podcastů

Závěrečné myšlenky

Dodržováním těchto pokynů byste měli být schopni nastavit vyhrazený kanál RSS pro jakýkoli typ distribuovaného obsahu. Ačkoli formát RSS rozhodně není tak populární nebo rozšířený, jak tomu bylo dříve, zůstává neuvěřitelně užitečným způsobem, jak zajistit, aby vaše publikum nezmeškalo žádný obsah, čímž výrazně zvyšuje návštěvnost a počet zhlédnutí.

Zejména u podcastů je RSS kanál naprosto zásadní, protože takto obecně distribuujete své nahrávky do různých podcastových služeb, jako jsou Apple iTunes, Overcast nebo Spotify od Apple. 

Co si myslíte o našem průvodci, jak nastavit zdroj RSS? Chybí vám důležitý krok nebo váš oblíbený generátor RSS? Dejte nám vědět v komentářích níže. Děkuji za přečtení.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map