VPN më e mirë për Kamboxhia në vitin 2020: Intimitet në Phnom Penh

Gjatë një vizite në Kamboxhi, ju mund të merrni bukurinë e Angkor Wat, të zhyteni thellë në historinë e vendit dhe të kënaqeni në sediljen e pasme të një tuk-tuk. Vendi është shumë i madh me turistët, por ju mund të gjeni parajsë të fshehur, ku mund të bini plotësisht nga rrjeti. Prapëseprapë, kur jeni në internet, është mirë të përdorni një nga VPN më të mirë për zgjedhjet në Kamboxhi.


Rrjetet virtuale private po bëhen një domosdoshmëri në ditët e sotme për shkak të rritjes së censurës dhe mbikëqyrjes në të gjithë globin. Duke përdorur një, do të mbroheni nga çdo monitorim dhe rreziqe të tjera në internet. Mund të ju ndihmojë gjithashtu të merrni censurim dhe kufizime të tjera, të tilla si geoblocks.

Për shembull, biblioteka e Netflix është e ndryshme në secilin vend ku është në dispozicion, falë ndalimit të mrekullueshëm të Netflix.

Pra, ndërsa biblioteka e Kamboxhias mund të ketë disa shfaqje tërheqëse, ju mund të keni mungesë versionin e vendit tuaj. Për të marrë qasje në Netflix SH.B.A., do t’ju duhet një adresë IP e Shteteve të Bashkuara, dhe një VPN mund t’ju ndihmojë të merrni një të tillë. Nëse dëshironi të kapërceni hoopla-n e zgjedhjes, thjesht regjistrohuni për një llogari në ExpressVPN.

VPN më e mirë për Kamboxhi 2020

Farë e bën më të mirë një VPN për Kamboxhia

Lista jonë e vlerësimeve të VPN ka shumë ofrues të mirë për të zgjedhur, por duhet të siguroheni që është e përshtatshme për t’u përdorur në Kamboxhi. 

Kërcënimi i vendit nga monitorimi në internet dhe nivelet në rritje të krimit në internet e bëjnë sigurinë faktorin kryesor këtu. Siguria e madhe do t’ju mbrojë nga rreziqet dhe do t’ju mbajë të fshehur nga sytë e këqij. Përfshirja e një ndërprerës të vrasjes është gjithashtu një ide e mirë, pasi do t’ju shkëpusë plotësisht nëse VPN dështon.

Intimiteti juaj është po aq i rëndësishëm, por siguria e mirë nuk do të thotë se përfshihet automatikisht. Sigurimi i kompanisë nuk mban regjistrat është një gjë e domosdoshme. Me këtë të konfirmuar, nuk do të kishte rëndësi nëse autoritetet kërkojnë informacion sepse nuk do të kishte asgjë për të dorëzuar.

Për të marrë rreth censurës ose geoblocks, duhet të zgjidhni një VPN që ka një rrjet të mirë serverash. Sa më shumë vende në të cilat ka serverë, aq më lehtë do të jetë për ju të anashkaloni çdo kufizim dhe të keni një numër të mirë për të zgjedhur është një ide e mirë. Plus, nëse doni të hyrni në përmbajtje të kufizuar në Kamboxhi, do të dëshironi të siguroheni që ai ka servera atje.

Shpejtësitë e mira janë të dobishme për t’ju ndihmuar të shmangni ekranet e bezdisshëm të ngarkimit, siç është gjerësia e pakufizuar e bandës, kështu që nuk do të duhet të vëzhgoni kufirin tuaj. Kjo sepse nëse ju goditni një kufi, VPN do të ndalojë së punuari dhe do të jeni të pambrojtur. 

Këto karakteristika vijnë gjithashtu në dispozicion për transmetim. Nëse kjo është diçka që ju doni të bëni, dhe ju doni të hyni në Netflix, do të duhet të siguroheni që VPN mund të ngarkoj me detektorët e VPN të Netflix. Nuk ka shumë VPN që mund ta bëjnë këtë, por ne kemi rrumbullakuar ato që mund të jenë në VPN-në tonë më të mirë për pjesën Netflix.

Ju gjithashtu mund të dëshironi të merrni parasysh me cilat pajisje janë kompatibile, sa e lehtë është të përdorni, dhe sa lidhje lejon. Shërbimi i denjë për klientët është i mirë për të pasur, dhe VPN-të kanë çmime të ndryshme, kështu që do të duhet të siguroheni që jeni të kënaqur me koston.

VPN më e mirë për Kamboxhia: ExpressVPN

ExpressVPN është fituesi për Kamboxhia. Shtë një VPN e shkëlqyeshme që ofron gjithçka që ju nevojitet për një përvojë në internet pa stres. 

Ka siguri fantastike, e cila është vendosur në shifrimin 256-bit, si parazgjedhje, por mund ta rritni nëse dëshironi. Switchshtë dhënë një ndërprerës vrasës, dhe ai është aktivizuar gjithashtu si parazgjedhje. Për më tepër, intimiteti juaj është në duar të sigurta me politikën e tij të rreptë të mos-logave.

expressvpn-rishikim-speed-test

ExpressVPN ka një rrjet mbresëlënës të serverëve me më shumë se 3000 servera që mbulojnë 94 vende. Plus, ajo ka disa në Kamboxhi, dhe kemi zbuluar se jo shumë VPN bëjnë. 

Nëse hyrja në përmbajtje kamboxhiane është e domosdoshme, do të duhet të zgjedhni ExpressVPN ose rekomandimin tonë të pestë, HideMyAss. Ekziston edhe opsioni i përmendjes sonë të pandershme, por lexoni atë pjesë për të zbuluar pse është një ide e keqe. 

Duke u rikthyer te ExpressVPN, është VPN më e mirë për të kombinuar sigurinë e mirë me serverët kamboxhian, nuk do të keni asgjë më të mirë, periudhë.

Vshtë VPN më e shpejtë në treg dhe ju merrni një bandë të pakufizuar. Këto karakteristika dhe fakti që ai mund të hyjë në çdo platformë streaming, e fitoi atë vendin e parë në VPN tonë më të mirë për krahasimin e transmetimit. Lexoni rishikimin tonë të ExpressVPN për më shumë rreth shërbimit.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë ExpressVPN

ExpressVPN mund të instalohet në Windows, macOS, Android dhe iOS. Lejon pesë lidhje të njëkohshme dhe ka zgjerime të shfletuesit për Firefox, Chrome dhe Safari. 

Shtë e lehtë për t’u përdorur dhe një zgjedhje e shkëlqyeshme për fillestarët për shkak të thjeshtësisë së saj. Thënë kështu, përgjimet me mend të teknologjisë mund të ndryshojnë edhe me cilësimet. Vetëm sigurohuni që e dini se çfarë po bëni, së pari.

Nëse keni ngecur, një bazë e dobishme e njohurive është në dispozicion. Plus, mund të kontaktoni ekipin mbështetës përmes bisedës dhe postës elektronike live, e cila është në dispozicion 24/7. Duhet të shkoni në rrugën e postës elektronike për më shumë çështje teknike, megjithëse.

ExpressVPN është e shtrenjtë, dhe nuk ka asnjë të fshehur atë rënie. Sidoqoftë, ju mund të zvogëloni koston duke regjistruar një nga planet e saj më të gjata. Ekziston gjithashtu një garanci për 30 ditë kthim parash, në rast se nuk ju pëlqen.

NordVPN

NordVPN është një ofrues tjetër që ofron siguri të shkëlqyeshme. Në fakt, ajo ka disa nga siguritë më të mira në treg. Do t’ju mbajë të mbrojtur me parametrat e saj të paracaktuar, por gjithashtu ofron përdorimin e serverëve të tij me dy hop, të cilët shtojnë edhe më shumë mbrojtje në lidhje. Ai përfshin një ndërprerës vrasjeje dhe ekziston një politikë solide pa log.

nordvpn-rishikim-server-navigacion

Rrjeti i serverëve të tij është më i madh se ai i ExpressVPN, me më shumë se 5,600 serverë të disponueshëm. Sidoqoftë, ajo mbulon vetëm 60 vende, dhe nuk ka as serverë në Kamboxhi.

Shpejtësitë janë të shpejta në serverë të caktuar, megjithëse ata që janë më larg shpesh vuajnë nga shpejtësi më të ngadalta. Nuk ka kufij për gjerësinë e brezit, dhe lehtë mund të futet në të gjitha shërbimet e transmetimit. Shikoni në rishikimin tonë të NordVPN për më shumë detaje.

Arsyet e tjera që na pëlqen NordVPN

Mund ta përdorni në Windows, macOS, Android dhe iOS. Deri në gjashtë pajisje mund të lidhen në të njëjtën kohë, dhe ka zgjerime të shfletuesit për Firefox dhe Chrome. Klientët janë gjithashtu të thjeshtë për t’u përdorur.

Nëse hasni ndonjë problem, ekziston një bazë e njohurive që do të ndihmojë në zgjidhjen e çështjeve më të zakonshme. Biseda live dhe mbështetja me email janë gjithashtu në dispozicion 24/7. Sido që të jetë, ndihma është e mirë, por biseda live do t’ju marrë përgjigjen më të shpejtë.

NordVPN ofron vlerë të mirë për paratë tuaja. Plani mujor nuk është i shkëlqyeshëm, por ato më të gjatë përfundojnë. Ka një dritare të rimbursimit 30-ditor, kështu që nuk ka asgjë për të humbur.

VyprVPN

Një tjetër zgjedhje e mirë për Kamboxhia është VyprVPN. Edhe pse nuk ka të gjitha këmbanat dhe bilbilat e dy zgjedhjeve tona të para, ai ka një siguri të shkëlqyeshme. Customshtë e personalizueshme, me protokolle të ndryshme për të zgjedhur, plus ai ka protokollin e vet shumë Chameleon për mbrojtje shtesë. Një ndërprerës vrasjeje është i përfshirë, dhe ai ka një politikë mos-logs.

VyprVPN-Client

Me qeverinë kamboxhiane që monitoron komunikimet private, vlen të përmendet gjithashtu se Golden Frog, kompania që operon VyprVPN, ka një shërbim shtesë të quajtur Cyphr. Shtë një aplikacion që siguron që të gjitha mesazhet tuaja të mbrohen përmes enkriptimit. Compatibleshtë në përputhje me Android dhe iOS, dhe është falas, prandaj patjetër që ia vlen të shkoni.

Rrjeti i serverëve të tij është i vogël kur krahasohet me të tjerët, por ka më shumë se 700 në 64 vende, gjë që është akoma e mjaftueshme për të zgjedhur. Megjithatë, nuk ka serverë në Kamboxhi.

Shpejtësitë e VyprVPNs janë në rregull, por jo të shkëlqyera. Sidoqoftë, ato duhet të jenë mirë për shumicën e aktiviteteve, dhe ato mund të hyjnë në shumicën e shërbimeve streaming. Ju merrni gjithashtu një bandë të pakufizuar. Lexoni rishikimin tonë VyprVPN për më shumë.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë VyprVPN

Ajo punon me Windows, macOS, Android dhe iOS, dhe ju mund të lidhni deri në pesë pajisje në të njëjtën kohë, në varësi të planit që ju zgjidhni. Shtë e lehtë për t’u përdorur, dhe aplikacionet e tij celular janë disa nga më të mirat në dispozicion, duke e bërë atë një nga VPN tonë më të mirë për zgjedh Android.

Një bazë e thjeshtë e njohurive është e disponueshme. Biseda live është e arritshme 24/7, por fillimisht do t’ju lidhë me një bot, i cili thjesht do t’ju kthejë në bazën e njohurive. Ekziston një buton që do t’ju lejojë të lidheni me një njeri, por kohët e pritjes ndryshojnë. Emaili është gjithashtu në dispozicion 24/7.

Ka dy pako për të zgjedhur, ose “standarde” ose “premium”. Paketa “standarde” ju merr tre lidhje, por paketa “premium” siguron pesë lidhje dhe përdorim të protokollit të Chameleon. 

Pasi të keni zgjedhur cilën paketë dëshironi, mund të zgjidhni nga plani mujor ose vjetor. Një vit e bën atë më të përballueshëm në planin afatgjatë, por ka një garanci 30-ditore për kthimin e parave, në rast se ndryshoni mendje.

Cyberghost

CyberGhost është një tjetër shërbim i respektueshëm. Ka siguri të mirë si parazgjedhje dhe përfshin një ndërprerës automatik të vrasjes. Të kesh një automatik është e mirë nëse je dikush që do të harroni ta ndizni atë. Sidoqoftë, CyberGhost është aktivizuar përgjithmonë, të cilat disa mund ta shohin si një dobësi, sepse nuk mund ta kontrolloni. Një politikë e mos-prerjeve gjithashtu është e vendosur për privatësinë.

Cyberghost-rishikim-zgjeruar-UI

Ka një rrjet të madh serverash, por gjithsej serveri mund të shkojë lart e poshtë çdo ditë, kështu që thjesht do të themi se ka më shumë se 5,000 në mbi 80 vende. Nuk ka serverë kamboxhianë, megjithatë.

Shpejtësitë e saj janë të shpejta, por në mënyrë të ngjashme me NordVPN, mund të ngadalësohen në distanca të gjata. Nuk ka kapele bandë, dhe është e aftë të hyjë në shumicën e shërbimeve streaming. Shqyrtimi ynë në CyberGhost shkon në më shumë detaje.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë CyberGhost

CyberGhost ka klientë për Windows, macOS, Android dhe iOS, dhe kjo ju lejon të lidheni deri në shtatë pajisje në të njëjtën kohë. Thënë kjo, shtatë është kufiri për sa mund ta instaloni. Ka zgjerime të shfletuesit për Chrome dhe Firefox, gjithashtu. Shtë e lehtë për t’u përdorur, veçanërisht që nga azhurnimi i tij i fundit.

Baza e saj e njohurive është e shkëlqyeshme, duke ofruar vetë-ndihmë të gjerë. Ka gjithashtu bisedë live që është e shpejtë dhe e disponueshme 24/7. Sidoqoftë, nëse keni një çështje më teknike, do të jeni më mirë ta drejtoni atë te ekipi i postës elektronike.

Shtë e lirë, me kusht që të mos shkosh me planin mujor. Ekziston një provë falas në dispozicion për përdoruesit e Android dhe iOS. Plus, plani mujor ka një garanci të kthimit të parave prej 14 ditësh, dhe planet më të gjata kanë 45 ditë.

HideMyAss

Shërbimi i fundit që kemi zgjedhur është HideMyAss, dhe zgjedhja bazohet thjesht në atë që është një zgjedhje e dytë nëse keni nevojë për serverë në vend. 

Ka siguri të mirë të vendosur në shifrimin 256-bit si parazgjedhje. Përfshihet gjithashtu një ndërrues vrasës. Ka një politikë pa log, por është shqetësuese sepse mban disa shkrime. 

hidemyass-slider4

HMA thotë se nuk e regjistron adresën tuaj IP, por e bën me të dhëna të tjera, të tilla si timestamps, adresën IP të serverit që po përdorni dhe informacione të tjera. Të dhënat ruhen për 30 ditë dhe, ndërsa të dhënat nuk janë problem, ato mund të lidhen me ju për shkak të informacionit tuaj të regjistrimit. 

Edhe pse HMA nuk ka një numër të madh të serverëve – aktualisht me më shumë se 1.000 – ai mbulon 190 vende, që është më shumë sesa çdo ofrues tjetër. Ka edhe në Phnom Penh për përmbajtjen Kamboxhiane, gjithashtu.

Shpejtësitë e saj janë mbresëlënëse, por jo më të shpejtat në dispozicion. Nuk ka kufij të brezit, dhe mund të futet në disa rrjete streaming, përfshirë Netflix. Lexoni rishikimin tonë HideMyAss për një kuptim më të mirë.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë HMA

HMA mbështet Windows, macOS, Android dhe iOS. Lejon deri në pesë lidhje të njëkohshme, dhe ndërfaqja është e lehtë për t’u përdorur.

Ka një bazë të dobishme njohurish me shumë informacione dhe udhëzues për vetë-ndihmë. Biseda live dhe emaili janë të arritshme 24/7. Biseda live do t’ju marrë përgjigjen më të shpejtë, por përdoret më së miri për pyetje themelore. Nëse keni një çështje më teknike, rruga e postës elektronike është më e mira.

Pricemimi i tij nuk është i shkëlqyeshëm, dhe nuk ka asnjë mundësi të planit mujor, kështu që nuk do të keni zgjidhje tjetër përveçse të regjistroheni në një më të gjatë. Plani më i shkurtër në dispozicion është për një vit, por ekziston një garanci 30-ditore për kthimin e parave për paqen e mendjes. Ekziston gjithashtu një provë falas shtatë-ditore, por do të duhet të bëni disa gërmime për ta gjetur atë.

Censura në internet në Kamboxhi

Liria në internet e Kamboxhias është përkeqësuar nën tendencat autoritare të Hun Sen, kryeministrit me shërbimin më të gjatë në botë. Uebfaqet bllokohen rregullisht, veçanërisht nëse ato publikojnë informacione që kërcënojnë qeverisjen e Partisë së Popullit Kamboxhiane (CPP). Pornografia dhe faqet e tjera të internetit të qarta gjithashtu mund të bllokohen.

Shumë uebfaqe lajmesh janë bllokuar, veçanërisht ajo Daily Cambodian. Shërbimi i lajmeve zbuloi shumë skandale të korrupsionit dhe çështje të të drejtave të njeriut në vend, dhe botimi i tij i shtypur dhe zyra e Phnom Penh u mbyllën në vitin 2017. Sidoqoftë, ajo vazhdon të botojë përmbajtje në internet nga jashtë vendit.

Uebfaqet e tjera të lajmeve u bllokuan vetëm disa ditë para zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2018. Për shkak të kësaj, nuk kishte asnjë mbulim të opozitës, duke i dhënë dorën e sipërme Kryeministrit Hun Sen dhe CPP. 

Në vitin 2018, qeveria u lëshua një “prakas” ndërministror, ​​i cili urdhëroi të gjithë ISP-të të instalojnë softuer dhe të pajisen veten me mjete të mbikëqyrjes në mënyrë që faqet e internetit dhe media sociale të mund të monitorohen. Mjetet ISP do të filtrojnë dhe bllokojnë çdo gjë që konsiderohet e paligjshme, diskriminuese ose një kërcënim për sigurinë kombëtare.

Media sociale dhe aplikacionet e mesazheve janë lirisht të disponueshme. Kjo përfshin YouTube dhe Facebook, të cilat janë një burim i rëndësishëm lajmesh për shumë njerëz.

Mbikëqyrja në internet në Kamboxhi

Qeveria Kamboxhiane jo vetëm që monitoron aktivitetin publik të qytetarëve në internet, por ata gjithashtu monitorojnë komunikimet private. Ata mund ta bëjnë këtë sepse ligji i telekomunikacionit i vitit 2015 ka dispozita që e lejojnë atë. 

Për shembull, neni 6 kërkon që operatorët e telekomunikacionit të japin informacion të tillë të komunikimit privat Ministrisë së Postës dhe Telekomunikacionit, pa mbikëqyrje gjyqësore.  

Plus, megjithëse neni 97 e bën përgjimin nga qytetarët e rregullt një vepër penale, ai lejon mbikëqyrje të fshehtë, me miratimin e “autoriteteve legjitime”. Autorizon mjaft shumë monitorimin e pa njoftuar të komunikimit.

Në të njëjtin vit që qeveria lëshoi ​​prakat ndërministrore të vitit 2018 – e cila lejoi mbikëqyrje të tepruar për shkak të mjeteve të kërkuara të mbikëqyrjes në internet – qeveria urdhëroi që i gjithë trafiku i rrjetit në vend të kalojë nëpër Qendrën e krijuar rishtazi të Menaxhimit të të Dhënave (DMC). Megjithatë, ne nuk mund të gjejmë ndonjë azhurnim për atë informacion.

Qeveria gjithashtu kërkon që kartat SIM të regjistrohen tek pronarët e tyre, por Kamboxhianët – përfshirë disa zyrtarë të qeverisë – janë drejtuar në përdorimin e aplikacioneve të koduara për shkak të rrezikut të mbikëqyrjes së komunikimit.

Një iniciativë identifikimi u njoftua më parë nga qeveria, gjithashtu. Me këtë, të gjithë qytetarëve do t’u caktohej një numër identiteti 10-shifror, por ai është kritikuar për shkak të mungesës së sigurisë për informacion personal. Wasshtë vendosur të fillojë në vitin 2019, por nuk ka asnjë informacion të ri për të.

Liria e fjalës në internet në Kamboxhi

Liria e fjalës parashikohet në standardet e të drejtave të njeriut të kushtetutës, por ka kufizime. Kritika e hapur ndaj kryeministrit mund të rezultojë në ndëshkim, dhe instalimi i softuerit monitorues nga ISP-të e ka bërë më të lehtë disiplinimin e atyre që bëjnë. 

Kodi penal hedh shumë individë në telashe. Ju mund të arrestoheni për shqetësimin e rendit publik ose ndikimin në dinjitetin e individëve dhe zyrtarëve publikë. Ajo rregullon shpifjet dhe fyerjet publike dhe u ndryshua për të përfshirë një vepër të re lèse-majesté. 

Me këtë, është e paligjshme të shpifësh, fyesh ose kërcënosh mbretin, dhe ata që bëjnë mund të përballojnë deri në pesë vjet burg dhe gjobë deri në 10 milion riel (rreth 2460 dollarë). Ligji do të zbatohej për individët, si dhe për media, duke çuar në vetë-censurim.

Njerëzit janë ndëshkuar sipas ligjit. Për shembull, në vitin 2018, një mësues i shkollës fillore u arrestua pasi dyshohet se kishte bërë komente fyese në Facebook për mbretin. Një qytetar tjetër u arrestua në të njëjtin vit për ndarjen e një fotografie dhe një teksti përmes Facebook që u vlerësua si fyese për mbretin.

Bisedimet për një ligj të ri të lajmeve të rreme u shfaqën në vitin 2018, që do të nënkuptojë kufizime të mëtejshme të lirisë së fjalës. Asgjë ende nuk është hedhur në gur, por ende po konsiderohet. 

Gazetarët shpesh përballen me dhunë dhe kërcënime në Kamboxhi. Shumë media janë pronë e qeverisë, por qeveria gjithashtu kërcënon mediat private me padi dhe ndjekje penale.

Krimi kibernetik në Kamboxhi

Edhe pse nuk është askund afër nivelit të Tajlandës (lexoni VPN-në tonë më të mirë për Tajlandën), Kamboxhia ka parë pjesën e saj të drejtë të krimit në internet gjatë viteve të fundit. Shifrat tregojnë se numri i sulmeve është rritur që nga viti 2017, me 4,590,076 sulme të zbuluara në 2018. 

Askund nuk është i sigurt nga krimi në internet, përveç nëse është jashtë rrjetit, dhe kjo përbën një kërcënim të rëndësishëm për individët dhe bizneset. Fatmirësisht, një VPN mund t’ju mbrojë nga kërcënime të tilla, por është e mençur të instaloni një antivirus të mirë, gjithashtu.

Mendimet përfundimtare

Me mbikëqyrjen, censurimin dhe dënimin për fjalimin “fyes” si problem në Kamboxhi, është e qartë që duhet të përdorni një VPN ndërsa jeni në internet. Do t’ju mbrojë nga rreziqet në internet dhe do t’ju mbajë anonim, duke ju dhënë edhe karakteristika të tjera të dobishme.

Për Kamboxhia, duhet të siguroheni që të zgjidhni një VPN me siguri dhe intimitet të mirë, si dhe një rrjet të mirë serverash për të marrë rreth çdo blloku. Mos harroni, nëse doni të përdorni një përmbajtje të kufizuar nga Kamboxhiane, do t’ju duhet serverë brenda vendit. 

ExpressVPN është fituesi ynë për Kamboxhias për shkak të sigurisë dhe intimitetit të shkëlqyeshëm, rrjetit të madh të serverëve dhe serverëve kamboxhian. Ka disa zgjedhje VPN që kanë serverë brenda vendit, por vetëm ExpressVPN ka atë që duhet për t’ju mbajtur plotësisht të sigurt. Pse të mos e lejoni atë me garancinë e tij 30-ditore të kthimit të parave?

Nëse keni përvojë duke përdorur një VPN në Kamboxhi, ndajeni atë me ne në seksionin e komenteve. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map