VPN më e mirë për Iran 2020: Censuruesit konfuz

Interneti në Iran është shumë i kufizuar dhe i kontrolluar, me disa shërbime dhe përmbajtje shpesh ndalohen krejtësisht. Disa aplikacione të mediave sociale dhe mesazheve janë ndaluar për shkak se ato janë përdorur për të organizuar protesta, si dhe çdo organizatë që raportojnë lajmet. Për t’i kapërcyer këto kufizime, ne kemi bashkuar një listë të VPN më të mirë për Iranin.


Ka shumë rreziqe të përfshira kur shkoni në internet në Iran. Përpjekja për të hyrë në përmbajtje të paligjshme është e rrezikshme dhe mund të çojë në ndëshkim nëse kapet. Ndëshkimet në Iran shkojnë nga burgimi në gjobë deri tek flakët.

Për më tepër, njerëzit mund të përndiqen për homoseksual, për lojëra të fatit dhe madje edhe për të përdorur faqet e takimit. Ligji i Sheriatit imponohet rreptësisht në të gjithë vendin dhe kjo përcakton jetën e përditshme të qytetarëve. Ligjet e tyre bazohen në besime fetare dhe shkelja e ndonjë ligji mund të përfundojë me dënime të ashpra.

Komiteti i Iranit për promovimin e virtytit dhe ndalimin e pamjes së mediave sociale si një ndikim i keq dhe bllokimi i pjesshëm ose i plotë i këtyre shërbimeve po bëhet një përgjigje e zakonshme. Plus, demonstruesit antiqeveritar e përdorin atë për të organizuar protesta dhe për të dërguar mesazhe për qytetarët e tjerë. Kufizimi i aksesit në platforma të tilla është mënyra e qeverisë iraniane për të provuar të qëndrojë në krye të situatës.

Për këtë qëllim, Irani është vendosur të krijojë atë që është quajtur një hallall interneti. Ky është në thelb një rrjet i lokalizuar, i shkëputur nga bota globale, duke përjashtuar çdo përmbajtje që regjimi kundërshton dhe promovon vlerat e rrepta fetare të Republikës Islamike.

Duke pasur këtë faqe të brendshme, Irani mund të kontrollojë rrjedhën e informacionit që vjen nga jashtë. Autoritetet e dinë që përdoruesit mund të marrin rreth kësaj ndalese, por ato ende hedhin pengesa pasi e dinë se njerëzit më pak të matur ose më të kujdesshëm nuk do të jenë kërcënim.

Ministria e Telekomunikacionit dhe Teknologjisë së Informacionit në Iran njoftoi se Kina do të ndihmonte Iranin në zbatimin e kufizimeve. Programi i censurimit të Kinës është më i ngurtë në botë dhe të gjitha këto kufizime janë të këqija për qytetarët dhe turistët, si dhe bizneset. Bizneset e sektorit privat ushtrojnë presion për të provuar dhe hapur internetin, pasi ka para për t’u bërë në internet.

Nëse jeni duke udhëtuar në Mbretërinë e Mesme, duhet të shikoni shërbimet tona më të mira VPN për udhëzuesin e Kinës.

Ka edhe raporte të zyrave të censurimit në internet që shfaqen. Qendra e Reagimit të Shpejtë të Divizionit Cyber ​​të Prokurorit të Përgjithshëm është një agjenci e re shtetërore që monitoron përmbajtjen në internet dhe censuron atë aty ku ndjehet e përshtatshme. Ai gjithashtu do të jetë në gjendje të identifikojë përdoruesit që përpiqen të përdorin përmbajtjen e bllokuar përmes mjeteve të kriptimit dhe t’u dërgojnë atyre një paralajmërim. Lexoni VPN-në tonë më të mirë për Emiratet e Bashkuara Arabe për një vështrim në një vend tjetër që i pëlqen të monitorojë botën në internet.

Drejtori i departamentit të krimeve në internet tha se stafi është në gjendje të identifikojë individët që përpiqen të hyjnë në faqet e lojërave të fatit. Nëse përdoruesi vazhdon pas paralajmërimit fillestar, ata do të gjurmohen përmes adresës së tyre IP dhe do të ndiqen penalisht. Kjo tregon se sa e rëndësishme është të përdorësh një VPN të sigurt në Iran me sasinë e mbikëqyrjes në internet.

Vendet e tjera dëshirojnë të pushtojnë intimitetin e njerëzve me mbikëqyrje ndërhyrëse. VPN-ja jonë më e mirë për Mbretërinë e Bashkuar dhe VPN më e mirë për Sh.B.A janë shembuj të mirë.

Përkundër gjithë këtij entuziazmi të censurës, udhëheqësi de-fakto i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei dhe zyrtarë të tjerë iranianë shpërthejnë shpesh mediat sociale si një mjet spiunimi për Perëndimin, por ende kanë verifikuar profile në shumë platforma përfshirë Twitter. Pavarësisht nga kontradikta, ata përdorin mediat sociale për të arritur te përkrahësit e tyre dhe për të qarkulluar propagandë.

VPN më e mirë për Iran 2020

Whatfarë e bën një VPN më të mirën për Iranin?

Për të siguruar sigurinë tuaj në internet, është e rëndësishme të siguroheni që shërbimi VPN që ju zgjidhni ka disa karakteristika specifike. Siguria duhet të jetë përparësia juaj kryesore, në këtë rast, për t’ju mbajtur larg nga gjurmimi. Ju duhet të zgjidhni një me encryption të lartë për mbrojtjen më të mirë. Jo të gjithë ofruesit në rishikimet tona VPN janë mjaft të sigurta për t’u përdorur në Iran.

Një faktor tjetër i rëndësishëm është privatësia, dhe ju duhet të siguroheni që ofruesi nuk mban shënime. Kjo do të thotë që nuk ka të dhëna për ato që keni qenë në internet, kështu që, edhe nëse kërkohet nga autoritetet, kompania nuk mund të japë atë që nuk kanë.

Një ndërprerës vrasës është gjithashtu thelbësor për mbrojtje të shtuar. Kjo do të ndërpresë lidhjen tuaj me internetin nëse VPN dështon, duke ndaluar të dhënat tuaja të dërgohen në ISP dhe qeverinë iraniane..

Vendndodhjet e serverëve gjithashtu luajnë një rol në zgjedhjen e një ofruesi. Rrjeti duhet të ketë serverë të vendosur jashtë Iranit dhe vendeve të tjera që janë pjesë e Republikës Islamike në mënyrë që ju të keni qasje në faqet dhe shërbimet e bllokuara. Sidoqoftë, ju gjithashtu nuk dëshironi që ata të jenë shumë larg pasi kjo do të ngadalësojë lidhjen tuaj.

Për të hyrë në përmbajtje që është e kufizuar në Iran, do t’ju duhet një adresë IP iraniane. Fatkeqësisht, nuk ka serverë të vendosur atje, sidoqoftë.

Të gjitha këto karakteristika do t’ju mbajnë të mbrojtur dhe do t’i ndaloni ISP-të, qeverinë iraniane dhe hakerat të mos largohen (kjo e fundit është një arsye e mirë për të instaluar një antivirus të mirë).

Me këtë u tha, ndërsa ju mund të josheni të përdorni një shërbim falas VPN, ne nuk do ta rekomandojmë. Duke përdorur një VPN falas ju mund të rrezikoni sigurinë tuaj pasi disa regjistrohen në aktivitetin tuaj dhe mund të shesin të dhënat tuaja. Sigurohuni që e dini se për çfarë po regjistroheni ose keni rrezik të luani në duart e qeverisë.

Ka edhe mënyra të tjera për të qëndruar anonim në internet, por ato nuk janë të gjitha pa rrezik. Lexoni krahasimin tonë VPN vs Proxy vs Tor për të mësuar më shumë.

VPN më e mirë për Iranin: ExpressVPN

Zgjedhja jonë kryesore për Iranin është ExpressVPN. Shpesh renditet numri një këtu në Cloudwards.net për shkak të shërbimit të tij të shpejtë dhe të sigurt. Shërbime të tjera VPN afrohen, por ExpressVPN thjesht i ka mundur. Safeshtë e sigurt për t’u përdorur për të gjithë, në mënyrë që të relaksoheni në njohuritë që jeni i mbrojtur. Ju mund të lexoni rishikimin tonë të plotë për ExpressVPN për të mësuar më shumë, ose të lexoni pse është VPN-ja jonë më e mirë për Netflix.

ExpressVPN-Worldwide-Locations

Isshtë një nga ofruesit më të mirë për sigurinë me 256-bit kodimin e tij AES, plus, është i personalizueshëm, kështu që ju mund ta rritni atë për paqe të shtuar të mendjes. Kompania gjithashtu ka një politikë të rreptë të mos-logs, kështu që ju nuk do të duhet të shqetësoheni për këdo që të zbulojë se çfarë keni qenë të interesuar, plus ai ka ndërprerësin e nevojshëm për vrasje.

Për më tepër, ajo ka një rrjet të shkëlqyeshëm me shumë servera për të zgjedhur. Për të mbajtur shpejtësinë, mund t’i gjeni afër vendeve të tilla si Izraeli dhe Armenia, kështu që nuk duhet të keni asnjë problem të hyrni në përmbajtjen që dëshironi. 

Arsyet e tjera që na pëlqejnë ExpressVPN

Ndërsa parametrat e tij janë të mundshëm për ata që e dinë, ExpressVPN është i shkëlqyeshëm për njerëzit që nuk kanë asnjë ide se si të përdorin VPN. Pothuajse shumë merret gjithçka për ju. Vendosja fillestare është e lehtë, plus, pasi të instalohet, është e thjeshtë për t’u përdorur dhe ju lidh shumë shpejt. E tëra çfarë duhet të bëni është të siguroheni që të zgjidhni vendndodhjen e duhur të serverit, e cila është e lehtë për t’u bërë.

Ka klientë për Windows dhe macOS, si dhe aplikacione plotësisht funksionale të lëvizshme për pajisjet Android dhe iOS, në mënyrë që të jeni të sigurt se jeni të sigurt në lëvizje. Së bashku me ato gjithashtu ofron zgjerime të shfletuesit për Firefox, Chrome dhe Safari.

ExpressVPN-Available-Apps

Ndihma për klientët nuk është më e shpejta në dispozicion, megjithatë, stafi është i dobishëm dhe i ditur. Mënyra më e mirë për t’i kontaktuar ata është përmes bisedës live dhe ata do të përpiqen t’ju bëjnë të rendit sa më shpejt që të jetë e mundur. Ju gjithashtu mund t’i kontaktoni ata përmes emailit nëse preferoni, edhe pse kjo do të zgjasë pak më shumë. Ju gjithashtu mund të përdorni bazën e dobishme të njohurive në internet për vetë-ndihmë.

ExpressVPN është i kushtueshëm në krahasim me ofruesit e tjerë, por është vlerë e madhe për para dhe ne ju rekomandojmë fuqimisht që të siguroheni që jeni të mbrojtur në Iran. Ofron një garanci 30-ditore për kthim të parave, në mënyrë që ta provoni dhe të shihni nëse ju pëlqen, gjë që jemi të sigurt që do ta merrni.

NordVPN

Një sekondë shumë i afërt i ExpressVPN është NordVPN. Shërbimet janë të krahasueshme, siç mund të lexoni në artikullin tonë kokë më kokë. Siguria e NordVPNs është e shkëlqyeshme dhe ka veçorinë e shtuar të kriptimit me dy hop, që në thelb nënkupton që të dhënat tuaja janë të koduara dy herë. Alsoshtë gjithashtu më e dukshme, megjithatë, ne nuk do ta rekomandojmë këtë përveç nëse e dini se çfarë po bëni.

NordVPN ka një politikë pa log-të për t’ju mbajtur edhe më të mbrojtur nga autoritetet dhe gjithashtu përfshin një ndërrim vrasës për paqen e mendjes së shtuar. Shikoni shqyrtimin tonë të NordVPN për një vështrim më të thelluar të shërbimit.

Ka një rrjet të mirë të serverave dhe ka disa të vendosura në vendet fqinje përfshirë Izraelin dhe Indinë. Nëse lidhja në një distancë të gjatë mund të jetë pak e ngadaltë, e cila është arsyeja pse humbet në vendin e parë, megjithatë, është akoma mirë. Një fushë që ajo mundëson ExpressVPN është shpejtësia e saj në ndërrimin e serverave.

Arsyet e tjera që na pëlqen NordVPN

Quickshtë shpejt të vendosni dhe do të jeni mirë të kaloni brenda disa minutash. Paraqitja e tij është e thjeshtë, kështu që është shumë e lehtë për t’u përdorur. Mund ta instaloni në Windows ose macOS, plus që ka në dispozicion një aplikacion mobil Android dhe iOS, kështu që është i shkëlqyeshëm për të udhëtuar përreth.

Nëse keni ndonjë problem, atëherë mbështetja është e dobishme për bisedën live dhe emailin në dispozicion. Përgjigjet janë të shpejta dhe të plota. Ajo gjithashtu ka një bazë të dobishme njohurish në dispozicion për problemet më të zakonshme që mund të shohin që të ndaheni vetë.

NordVPN është vlerë e madhe për para dhe ka një çmim të përballueshëm mujor. Sidoqoftë, për të përfituar nga çmimet e saj më të mira do t’ju duhet të regjistroheni në planet afatgjata. Ajo ofron një rimbursim 30-ditor, vetëm në rast se vendosni se nuk është e përshtatshme për ju.

VyprVPN

E treta në listën tonë është VyprVPN dhe, megjithëse nuk mposht dy zgjedhjet tona të para, ajo ka siguri të madhe për t’ju mbajtur të sigurt. Ai ka protokollin e vet Chameleon, i cili ofron edhe më shumë kriptim në lidhjen tuaj dhe kushdo që e shikon nuk mund ta thotë as që është një VPN. Ne flasim më shumë për këtë në rishikimin tonë VyprVPN.

VyprVPN-Server-Selection

Privatësia është e mirë dhe ju mund të siguroheni që asnjë regjistër të mos mbahet nga ky ofrues, kështu që mund të kërkoni në vetëbesim. Plus, ajo përfshin një ndërprerës vrasës, në mënyrë që të mos keni nevojë të shqetësoheni se të dhënat tuaja do të zbulohen nëse VPN dështon.

Shpejtësia e saj është e mirë dhe serverët mund të gjenden jo shumë larg në vende të tilla si India dhe Egjipti, kështu që ju nuk do ta keni problem ta dilni lidhjen tuaj nga Irani.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë VyprVPN

Mund ta përdorni në Windows, macOS, Android dhe iOS. Nuk duhet shumë kohë për tu vendosur dhe megjithëse ka një dizajn të datës, klienti është miqësor për përdoruesit e të rinjve dhe të rinjve.

Mbështetja, nëse ju nevojitet, është në dispozicion si chat live ose email. Biseda live është e shpejtë, por nëse problemi juaj është më teknik, ju rekomandojmë të përshkoni rrugën e postës elektronike pasi ndihma e dhënë është më e thelluar dhe është akoma mjaft e shpejtë. Ai gjithashtu ka një seksion FAQ që mund t’ju ndihmojë të renditeni vetë, megjithëse nuk është aq i mirë sa ofruesit e tjerë.

VyprVPN-Faqe Hyrëse

Prmimi është i përballueshëm dhe ekziston një periudhë e rimbursimit 30-ditor, i cili duhet t’ju japë kohë të mjaftueshme për ta provuar dhe për të parë nëse ju pëlqen.

Cyberghost

Tjetra në listën tonë është CyberGhost. Së bashku me zgjedhjet tona të tjera, ofron siguri të madhe, megjithëse nuk është aq e personalizueshme sa NordVPN. Renditet mirë me intimitetin pasi nuk mban shënime çfarëdo, kështu që nuk ka asnjë të dhënë për aktivitetin tuaj në internet.

Një ndërprerës i vrasjes është gjithashtu pjesë e shërbimit dhe, për sigurinë e shtuar, nuk mund të fiket.

Ndërsa nuk është aq i shpejtë sa ExpressVPN, është akoma mjaft i shpejtë dhe ka një rrjet të shkëlqyeshëm me serverë aty pranë në Indi dhe Izrael, kështu që nuk duhet të keni asnjë problem të gjeni një që i përshtatet. Për më shumë informacion mbi këtë shërbim, sigurohuni që të shikoni rishikimin tonë të plotë për CyberGhost.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë CyberGhost

Instalimi dhe konfigurimi është i lehtë dhe është i disponueshëm për Windows, macOS, Android dhe iOS. Ndërfaqja është azhurnuar dhe, ndërsa mund të mësohet të mësohet, nuk është e vështirë të përdoret. Mund të lidheni deri në shtatë pajisje njëkohësisht, të cilat e fituan atë një vend në listën tonë më të mirë VPN për listën e pajisjeve të shumta.

Mbështetja e klientit është e shkëlqyeshme dhe ka një nga bazat më të mira të njohurive në dispozicion. Nëse, megjithatë, nuk mund ta renditni vetë, mund t’i kontaktoni përmes bisedës live ose emailit. Biseda live është rruga më e shpejtë, por është më e mira për pyetje të thjeshta. Nëse keni një problem më teknik, do të jeni më mirë t’i dërgoni me email.

CyberGhost është i lirë, por plani mujor nuk është i shkëlqyeshëm. Me regjistrimin për një afat më të gjatë mund të kurseni më shumë para. Para se të angazhoheni për diçka kaq të gjatë, mund të përfitoni nga prova e tij shtatë ditore për Android dhe iOS dhe të provoni para se të blini. Ekziston gjithashtu një garanci për kthimin e parave, nga të cilat kushtet ndryshojnë. Plani mujor merr 14 ditë, ndërsa ato më gjatë marrin 45-ditë, por ose vlen për të gjitha platformat.

TorGuard

Rekomandimi ynë përfundimtar është TorGuard. Ky është një tjetër ofrues i shkëlqyeshëm që është shumë i sigurt, kështu që do t’ju mbajë të sigurt kur kërkoni. Isshtë e mundshme për ata që e dinë, megjithatë, siguria e shtuar në dispozicion vjen me koston e shpejtësisë, kështu që shërbimi mund të jetë goxha i ngadaltë.

torguardclientarea

Me sa thamë, ajo ka një rrjet masiv dhe serverët mund të gjenden në Izrael, Indi dhe Egjipt duke ju mundësuar që të lidheni ngushtë për të ndihmuar mbajtjen e shërbimit me një shpejtësi të mirë. Edhe një herë, ajo ofron një ndërprerës vrasës, i cili është automatik dhe ka një politikë mos-logs, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për privatësinë tuaj.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë TorGuard

Toshtë e thjeshtë për t’u instaluar dhe përdorur në Windows dhe macOS, plus ka aplikacione në dispozicion si për Android ashtu edhe për iOS. Sidoqoftë, ndërsa aplikacioni i lëvizshëm është në rregull për tu përdorur, mund të jetë një dhimbje për ta vendosur fillimisht. Ne flasim më shumë për këtë në rishikimin tonë TorGuard nëse dëshironi të dini më shumë. Ju mund të lidhni deri në pesë pajisje si parazgjedhje, por më shumë mund të blihen me koston e një dollari secila.

Ndihma është në gatishmëri nëse ju nevojitet me burime në internet, një bazë të njohurive dhe një forum. Nuk ka asnjë bisedë live të përkushtuar, megjithatë. Do të jeni i lidhur me një kompani themelore për mbështetjen e klientëve të quajtur LiveChat. Ata janë të dobishëm, por nuk është mirë për problemet teknike. Për këtë, do të ishit më mirë të përdorni sistemin e postës elektronike.

Faqja kryesore e TorGuard 2017

Prmimi i TorGuards nuk është i keq, por, si me shumicën e ofruesve, kostoja është më miqësore nëse vendosni për një abonim afatgjatë. Ajo gjithashtu ofron një garanci të kthimit të parave për shtatë ditë, duke ju dhënë qetësi mendore nëse e shihni se nuk është e përshtatshme për ju.

Mendimet përfundimtare

Shpresojmë që lista jonë e VPN-ve do t’ju ndihmojë të zgjidhni një shërbim që është i duhuri për ju. Pavarësisht se çfarë është ajo që ju dëshironi të shikoni në internet, siguria juaj duhet të jetë përparësi. Ju duhet të zgjidhni një ofrues që ofron siguri dhe intimitet të lartë, së bashku me një ndërrues vrasës. Plus, do t’ju duhet që të keni serverë jashtë vendeve që drejtohen nga ligjet islamike.

ExpressVPN është VPN më e mirë për Iranin pasi shënon të gjitha kutitë. Siguri dhe intimitet i shkëlqyeshëm, një ndërrues vrasës dhe serverë të vendosur afër, por jashtë Iranit. Valueshtë vlerë e mirë për paratë dhe me garancinë e tij 30-ditore të kthimit të parave nuk mund të gaboni.

Duke thënë se, çdo nga rekomandimet tona do të marrë sinjalin tuaj të internetit nga Irani në mënyrë të sigurt, kështu që zgjidhni një që i përshtatet nevojave tuaja. Cilindo shërbim që ju zgjidhni duhet të kontrolloni që jeni lidhur përmes VPN tuaj përpara se të kryeni ndonjë aktivitet në internet, dhe mos u thoni njerëzve që nuk i dinë.

A keni përdorur më parë një VPN në Iran? Nëse keni ndonjë sugjerim, ne do të donim t’i dëgjonim ato në komentet më poshtë. Shikoni edhe artikujt tonë të tjerë VPN. Faleminderit që lexuat dhe qëndroni të sigurt.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map