VPN më e mirë për Bangladesh 2020: Rreziqet në Dhaka

Bangladeshi është një vend i larmishëm, nga gjelbërimi i tij i harlisur dhe deltën më të madhe të lumit në botë deri në Dhaka, “Qyteti i mbushur me xhami”. Ka shumë për të parë, por megjithatë ka shumë të ngjarë të vizitoni hapësirën në internet në një moment, kështu që ne do të bashkojmë një listë të VPN-ve më të mira për Bangladeshin për t’ju mbajtur të sigurt në internet.


Ndërsa është një ide e mirë për të përdorur një rrjet virtual privat kudo që të jeni, ne do të tregojmë pse është e rëndësishme të përdorni një në Bangladesh, në veçanti.

Censura Online në Bangladesh

Censura në internet është një problem i zakonshëm, me disa vende që janë më keq se të tjerët, siç është Kina. Bangladeshi nuk bën përjashtim. Megjithëse falas për të hyrë në këtë moment, media sociale dhe aplikacionet e komunikimit mund të bllokohen. Në vitin 2015, qeveria bllokoi disa platforma për “arsye sigurie”, përfshirë Facebook, WhatsApp, Facebook Messenger dhe Viber.

Qeveria mund të bllokojë qasjen për të parandaluar përhapjen e satirës ose përmbajtjes tjetër që nuk dëshiron që publiku të shohë. Në vitin 2009, bllokoi YouTube në mënyrë që njerëzit të mos mund të shikonin një video të kryeministrit duke biseduar me drejtuesit ushtarakë. Nëse kjo do të ndodhë përsëri, mënyra jonë për të zhbllokuar pjesën YouTube mund të ndihmojë.

Uebfaqet e lajmeve gjithashtu janë ndaluar pas postimit të artikujve që kritikojnë qeverinë. Në vitin 2015, Bangladeshi e bëri të detyrueshëm që gazetat në internet të regjistroheshin në mënyrë që të ndalonin lajmet e rremë. Media e shtypur tashmë ishte subjekt i regjistrimit.

Në vitin 2016, Komisioni i Telekomunikacionit dhe Rregullatorit në Bangladesh ndaloi qindra faqe në internet porno. Që atëherë, gati 20,000 faqe në internet janë bllokuar. BTRC censuron përmbajtjen duke lëshuar urdhra për ofruesit e shërbimeve, të cilët janë ligjërisht të detyruar të bashkëpunojnë.

Qeveria gjithashtu u ka kërkuar kompanive që të heqin përmbajtjen. Facebook, Google dhe Microsoft ranë dakord të përgjigjen për të hequr kërkesat që përfshijnë përmbajtje të papërshtatshme dhe Google ka raportuar kërkesa për të hequr përmbajtje që përfshijnë shpifje.

Akti i Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit siguron që rregullat e shtypura të mediave për censurim, blasfemi dhe shpifje të shtrihen në përmbajtje dixhitale. Thingdo gjë që lidhet me çështje fetare ose udhëheqës fyes është censuruar.

Ligji u përdor për të arrestuar katër blogerë që shkruanin për tema të ndryshme përfshirë ekstremizmin fetar. Ajo është përdorur gjithashtu për të arrestuar aktivistë dhe gazetarë që mbulojnë protestat në internet. Në një shembull tjetër, një student i universitetit u arrestua për komentet që bëri për kryeministrin Sheikh Hasina në Facebook.

Kërcënimet në internet në Bangladesh

Ndëshkimi për ata që u shpallën fajtorë për shpifje është i ashpër, përfshirë dënimet deri në dy vjet burg, gjobat ose të dy. Ndërkohë ICTA mund të çojë deri në 14 vjet burg. Për të qenë të sigurt, duhet të shmangni postimin e komenteve për politikën, fenë ose seksualitetin në mediat sociale. Artikulli ynë më i mirë VPN për Singaporin jep më shumë shembuj të dënimit për fjalimin në internet.

Përveç qortimit nga ligji, ka pasur sulme shqetësuese ndaj blogerëve dhe aktivistëve me pamje laike. Të paktën 39 njerëz u vranë nga ekstremistët fetarë midis shkurtit 2013 dhe qershor 2016 dhe shumë blogerë janë larguar nga vendi duke pasur frikë për sigurinë e tyre. Disa ishin të vendosur për të vazhduar shkrimin dhe të tjerët praktikonin vetë-censurim.

Me përjashtim të garave me kalë, lojërat e fatit nuk lejohen në Bangladesh dhe dënimi për tu kapur është deri në një muaj burgim dhe gjobë 100 taka (1.25 dollarë).

Bastet në internet janë bërë mjaft të njohura, megjithëse, dhe në një përpjekje të fundit për të frenuar zakonin në stadiumet e kriketit, Bordi i Kriketave në Bangladesh njoftoi se do të kishte gjykata të lëvizshme pranë tyre. Kushdo që kapet se bastet në celularin e tij në stadium do të dënohet dhe dënohet në vend.

Mbi të gjitha, një raport i Microsoft tregoi se Bangladeshi ishte një nga vendet më të rrezikuara për sulme me qëllim të keq të softverit. Disa njerëz u është dashur të paguajnë shumë para për kriminelët në internet për të rifituar qasjen në pajisjet ose skedarët e tyre.

Mbikëqyrje në Bangladesh

Ndërsa Bangladeshi njeh të drejtën e intimitetit, nuk ka ligje që e mbrojnë atë ose të dhëna, që do të thotë përdoruesit e internetit dhe telefonit celular janë të ndjeshëm ndaj shkeljeve të intimitetit.

Në vitin 2014, Wikileaks publikoi dokumente që përmbajnë informacione rreth një agjensie të zbatimit të ligjit në Bangladesh që blin softuerin FinFisher në vitin 2012. FinFisher është një softuer i shpërndarë nga Gamma International që mundëson monitorimin dixhital të trafikut.

Plus, është raportuar se Batalioni i Shpejtë i Veprimit në Bangladesh, një degë e policisë me një rekord abuzimi, po shikonte blerjen e teknologjisë së mbikëqyrjes mobile. Do t’i lejonte ata të mbledhin të dhëna nga mijëra telefona celularë në një zonë të caktuar.

Një raport tjetër sugjeron që qeveria e Bangladeshit ka filluar monitorimin ndërhyrës të mediave sociale, para periudhave zgjedhore, për të goditur zërat kritikë.

Në vitin 2017, raportet sugjeruan që qeveria po planifikonte të instalonte pajisje të monitorimit të internetit deri në maj të vitit 2018. Do të analizonte trafikun e rrjetit duke përdorur një inspektim të thellë të paketave për të ndihmuar qeverinë të zbatojë ndalimet dhe luftimin e militantizmit.

E gjithë ajo teknologji e mbikqyrjes jep arsye të mirë për të përdorur një VPN dhe për ta mbajtur veten të fshehur. VPN-ja jonë më e mirë për Mbretërinë e Bashkuar dhe VPN më e mirë për pjesët e Sh.B.A-së tregojnë dy vende që përfshihen në mbikëqyrje ndërhyrëse. Shikoni pjesën tonë mbi mbikëqyrjen e qeverisë për më shumë shembuj të saj.

VPN më e mirë për Bangladesh 2020

Whatfarë e bën më të mirë një VPN për Bangladeshin

Ka shumë faktorë që duhet të merren parasysh kur zgjidhni një VPN. Për fillestarët, ju rekomandojmë të zgjidhni një nga ofruesit tanë më të mirë VPN që ka siguri të madhe. Kjo do t’ju sjellë dobi në disa mënyra, përfshirë mbajtjen tuaj të fshehur nga mbikëqyrja e Bangladeshit dhe policia në internet. Do t’ju ruajë gjithashtu të sigurt nga sjelljet në internet. Një antivirus i mirë do të ndihmojë me këtë, gjithashtu.

VPN duhet të ketë një ndërrim vrasës midis veçorive të tij të sigurisë. Kjo do t’ju shkëpusë nga interneti nëse VPN dështon, duke i mbajtur të fshehura të dhënat tuaja. Për të siguruar që privatësia juaj është nderuar, zgjidhni atë që ka një politikë solide pa log. Me këtë, autoritetet nuk do të jenë në gjendje të tregojnë atë që keni qenë, pasi nuk do të ketë asnjë të dhënë për të.

Për të marrë censurën, duhet të zgjidhni një ofrues që ka një rrjet të mirë serverash. Sa më shumë serverë të disponueshëm, aq më e lehtë do të jetë të anashkaloni kufizimet, duke përfshirë geoblocks, kështu që do të jeni në gjendje të shikoni versionin amerikan të Netflix ose Hotstar.

Nëse transmetimi do të jetë një nga aktivitetet tuaja kryesore, duhet të zgjidhni gjithashtu një ofrues me shpejtësi të mirë dhe pa kufij në gjerësinë e bandës. Në këtë mënyrë, ju nuk do të mërziteni të shikoni një ekran ngarkimi ose duhet të shqetësoheni për përdorimin e të dhënave shumë.

Faktorë të tjerë që duhet të merren parasysh janë lehtësia e përdorimit, cilat pajisje mbështeten dhe sa lidhje mund të keni në një kohë. Plus, është gjithmonë mirë të keni mbështetje të denjë për klientët. Më në fund, do të doni të siguroheni që të gjitha ato përshtaten në buxhetin tuaj.

1. VPN më e mirë për Bangladeshin: ExpressVPN

ExpressVPN shpesh renditet në pesë artikujt tanë të lartë për shkak të shërbimit të tij të shkëlqyeshëm. Shtë një nga VPN më të mirat në dispozicion dhe shënon të gjitha kutitë për Bangladeshin.

Siguria e saj është ndër më të mirat me kriptimin 256-bit si parazgjedhje dhe opsionin për ta rritur atë në 4096-bit për mbrojtje shtesë. Ai gjithashtu ka një ndërprerës vrasës të integruar dhe një politikë të rreptë të mos-logs, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për ato që keni qenë në internet. Lexoni rishikimin tonë të plotë për ExpressVPN për të zbuluar pse na pëlqen kaq shumë.

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

Ka një rrjet të shkëlqyeshëm serverash, me më shumë se 3,000 të shpërndara në 94 vende, duke ju dhënë mjaft zgjedhje për të anashkaluar blloqet. Ka disa në Indi, kështu që ju do të jeni në gjendje të shikoni Hotstar, dhe disa në Bangladesh, nëse dëshironi që përmbajtja të kufizohet në të.

ExpressVPN është ofruesi i vetëm në këtë grupim me serverë në Bangladesh. Të tjerët kanë disa afër, por jo në vetë vendin, kështu që nëse të mos keni mundësi të hyni në përmbajtje të Bangladeshit është një ndërprerje për ju, mos kërkoni më tej.

Shpejtësia nuk paraqet problem pasi ExpressVPN është VPN më e shpejtë, por koha e ndërrimit të serverit të saj mund të jetë më e shpejtë. Plus, nuk ka kapele me bandë, kështu që të mund të transmetosh dhe të shkarkosh sa të duash. Kjo e ndihmoi atë të fitonte edhe në VPN-në tonë më të mirë për pjesët transmetuese.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë ExpressVPN

Ndërsa jeni në gjendje të kontrolloni me cilësimet, është një zgjedhje e shkëlqyeshme nëse nuk keni ide se çfarë po bëni. Pasi të instalohet, bën pothuajse gjithçka për ju. E tëra çfarë duhet të bëni është të siguroheni që të zgjidhni vendndodhjen e saktë të serverit dhe që jeni lidhur me të.

Klientët janë në dispozicion për Windows, macOS, Android dhe iOS, së bashku me shtesat e shfletuesit për Firefox, Chrome dhe Safari. Mund të lidheni deri në pesë pajisje njëkohësisht.

Mbështetja e saj për klientët nuk është më e shpejtë, por shërbimi është i mirë dhe stafi është i informuar. Mënyra më e mirë për të kontaktuar tavolinën e ndihmës është përmes bisedës live, ku stafi do të përpiqet të zgjidhë sa më shpejt problemin tuaj. Email-i është një mundësi tjetër dhe është më e mira për më shumë pyetje teknike.

Një dobësi në ExpressVPN është çmimi i saj pasi është një nga ofruesit më të shtrenjtë. Thënë kjo, është akoma vlerë e madhe për paratë tuaja dhe ne e rekomandojmë fuqimisht atë. Plus, ajo ka një garanci për 30 ditë kthim të parave, kështu që nuk keni asgjë për të humbur.

2. NordVPN

NordVPN është një tjetër shërbim i shkëlqyeshëm në rishikimet tona VPN dhe është i krahasueshëm me ExpressVPN, pasi mund ta lexoni në artikullin tonë kokë më kokë.

Ka siguri të nivelit të lartë dhe kriptim të dyfishtë, duke shtuar edhe më shumë mbrojtje në lidhje. Ai gjithashtu ka një kaloni vrasës për sigurinë dhe nuk mban regjistrin e aktivitetit tuaj. Plus, është më i personalizueshëm sesa ExpressVPN, që mund të preferoni, thjesht sigurohuni që dini se çfarë jeni duke bërë.

i mëparshëm

tjetër

Për më shumë informacion mbi sigurinë e tij, shikoni rishikimin tonë të NordVPN.

Ajo ka mijëra serverë për të zgjedhur, që është më shumë se ExpressVPN, por, në 60 vende, ata janë në më pak vende se sa rivalët e saj. Siç thamë edhe më parë, nuk ka asnjë në Bangladesh, por ka 21 në Indi nëse doni të shihni disa TV Indian.

Shpejtësitë janë të mira, por ato mund të ngadalësohen në distanca të gjata. Koha e tij për ndërrimin e serverit është e shpejtë, megjithatë, dhe nuk ka kufij se sa gjerësi bandë mund të përdorni.

Arsyet e tjera që na pëlqen NordVPN

Vendosja është e shpejtë dhe mund të lidheni brenda disa minutash. Klientët janë në dispozicion për Windows, macOS, Android dhe iOS, dhe ata kanë një plan urbanistik të thjeshtë që është i lehtë për t’u përdorur. NordVPN është një nga VPN-të më të mira për shumë pajisje dhe lejon gjashtë lidhje të njëkohshme.

Mbështetja e klientit është në dispozicion përmes bisedës live dhe postës elektronike. Biseda live do t’ju marrë përgjigjen më të shpejtë, por ose do të jetë e dobishme. Ekziston gjithashtu një bazë e dobishme njohurish nëse dëshironi të përpiqeni të rregulloni vetë problemin.

Ajo ka një plan të përballueshëm mujor që ofron vlerë të madhe për para, por do të jeni më mirë të regjistroheni për një periudhë më të gjatë pasi kjo do t’ju kursejë para. Ndoshta nuk do të jeni të kënaqur për t’u zhytur, kështu që duhet të dini që ka një rimbursim 30-ditor në rast se nuk është e përshtatshme për ju.

3. CyberGhost

Zgjedhja jonë tjetër është CyberGhost, e cila është një ofrues i fortë pavarësisht se nuk është aq i mirë sa dy zgjedhjet tona të para. Ajo ofron një siguri të madhe, duke përfshirë një ndërprerës vrasës që nuk mund të fiket dhe nuk mban regjistrat e përdorimit. Megjithatë, nuk është aq e personalizueshme sa NordVPN.

CyberGhost ka mbi 4,000 serverë me pika rreth 60 vende, kështu që nuk duhet të keni asnjë problem të gjeni një që i përshtatet nevojave tuaja. Përsëri, nuk ka asnjë në Bangladesh, por ka 20 në Indi për të hyrë në shfaqjet indiane.

Shtë e shpejtë, por mund të ngadalësohet kur lidheni me serverët e largët. Ajo gjithashtu ka një bandë të pakufizuar, kështu që ju të mund të transmetoheni në përmbajtjen e zemrës suaj. Për më shumë informacion mbi karakteristikat e tij, lexoni rishikimin tonë të plotë për CyberGhost.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë CyberGhost

Mund të instaloni CyberGhost në Windows dhe macOS, Android dhe iOS. Ndërfaqja e tij e rikrijuar është shumë më e mirë sesa versioni i vjetër, por prapë mund të kalojë disa duke u mësuar. CyberGhost ju lejon ta ekzekutoni atë deri në shtatë pajisje menjëherë, duke fituar atë një vend në VPN-në tonë më të mirë për pjesë të pajisjeve të shumta, por ky është kufiri i instalimeve që mund të keni, gjithashtu.

Nëse keni probleme, mund të shikoni në bazën e gjerë të njohurive, të cilat duhet të zgjidhin çështjet më të zakonshme. Në rast se nuk mund të bëni këtë, ju mund të kontaktoni mbështetje përmes bisedës live ose email. Biseda live është opsioni më i shpejtë dhe stafi është i dobishëm dhe i plotë në përgjigjet e tyre.

Mimi mujor nuk është i keq, por mund të kurseni para duke u regjistruar për një periudhë më të gjatë. CyberGhost ofron një provë shtatë ditore për përdoruesit Android dhe iOS, kështu që mund të provoni përpara se të blini. Plus, ka një garanci për kthimin e parave.

4. Qasje në Internet private

Tjetra është Aksesi në Internet, i cili është një shërbim i mirë edhe pse nuk ka aq shumë karakteristika sa ofruesit e tjerë. Ka siguri të shkëlqyeshme por është vendosur në kodimin e AES 128-bit si parazgjedhje. Mund ta ndryshoni me dorë në 256-bit, megjithëse, të cilën ne ju rekomandojmë ta bëni. Edhe ai vjen me një ndërprerës vrasjeje, dhe ju mund të siguroheni që nuk mban regjistrat.

PIA ka mijëra servera, megjithëse ata janë vetëm në 33 vende dhe kryesisht mbulojnë Sh.B. Mos harroni, nuk ka asnjë në Bangladesh, por ka 10 në Indi, kështu që ju mund të uleni dhe të shikoni disa drama indiane.

Një nga karakteristikat më të mira të PIA është shpejtësia e saj, por arsyeja e vetme që është kaq e shpejtë është kriptimi më i lehtë. Pasi ta vendosni kriptimin në një nivel më të lartë, ju humbni një shpejtësi, por nuk është shumë e keqe dhe nuk duhet të shqetësoheni për gjerësinë e bandës.

Arsyet e tjera na pëlqejnë PIA

Toshtë e thjeshtë për tu vendosur dhe mund të lidheni shpejt. Klientët e desktopit janë në dispozicion për Windows dhe macOS. Plus, mund ta instaloni aplikacionin celular në Android dhe iOS. Ata janë të drejtpërdrejtë për të përdorur dhe ndërrimi i serverave është një fllad.

Ndihma për klientët e ANP-së është gjithsesi e dobësuar. Nuk ka asnjë bisedë live, vetëm një bazë njohuri për të shfletuar dhe mbështetur email, 24/7. Ne e testuam atë, siç mund ta lexoni në rishikimin tonë të PIA-s, dhe gjetëm ndihmën e sjellshme dhe të dobishme nëse është shumë më e ngadalshme se sa konkurrentët e shërbimit.

PIA dikur ishte një nga VPN-të më të lira përreth, por çmimet e saj kohët e fundit u rritën. Prapëseprapë, ju merrni një shërbim të mirë me një normë mujore të mirë, por prapë mund të kurseni para duke u pajtuar për një afat të gjatë. Ekziston gjithashtu një garanci prej shtatë ditësh për kthimin e parave nëse vendosni që nuk ju pëlqen gjithashtu.

5. TorGuard

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, është TorGuard. Shtë një shërbim i mirë por ka disa arsye që vjen e fundit. Ka siguri të mirë dhe është ndër VPN-të më të personalizueshme të disponueshme, gjë që e bën atë një zgjedhje të mirë nëse ju pëlqen të shkëputet. Ka protokolle të ndryshme për të zgjedhur dhe një ndërprerës vrasës për siguri shtesë. Plus, ajo nderon intimitetin tuaj me një politikë pa log.

torguardclientarea

Ka shumë servera të përhapur në 55 vende. Askush nuk është në Bangladesh, por ka një çift në Indi, kështu që ju mund të merrni rregullimin tuaj të TV Indian. Shpejtësitë mund të ndryshojnë, por nuk janë shumë të këqija dhe nuk ka kapele të bandës.

Sidoqoftë, një gjë për tu përmendur është se nuk është mirë të kapni geoblocks për transmetim, kështu që mund të dëshironi ta mbani në mend.

Thënë kjo, ju jep mundësinë të merrni një adresë IP të dedikuar për vendndodhjen që ju nevojitet. Do të kushtojë ekstra, por ato janë të garantuara për të punuar, kjo është arsyeja pse është VPN-ja jonë më e mirë me IP të dedikuar. Ju mund të lexoni më shumë rreth kësaj në rishikimin tonë TorGuard.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë TorGuard

Klientët e përdorimit të lehtë të TorGuard janë të disponueshëm për Windows, macOS, Android dhe iOS, por aplikacionet e lëvizshme mund të jenë një dhimbje për tu vendosur. Kjo lejon që pesë pajisje të lidhen në të njëjtën kohë, por ju mund të blini më shumë nëse keni nevojë për to.

Mbështetja e klientit është në dispozicion nëse ju nevojitet në formën e udhëzuesve në internet dhe një forumi, i cili do t’ju ndihmojë të rregulloni problemet e vogla vetë. Nëse ende keni nevojë për ndihmë, mund të kontaktoni një anëtar të stafit përmes bisedës live, por ia vlen të përmendet se është administruar nga një kompani themelore e shërbimit të klientëve, kështu që ndihma mund të jetë themelore. Mbështetja e postës elektronike është në dispozicion 24/7 dhe është e mirë.

Faqja kryesore e TorGuard 2017

Pricemimi mujor i TorGuard është mjaft i lartë, por regjistrimi për një plan më të gjatë do të sigurojë disa kursime. Ka një garanci prej shtatë ditësh për kthimin e parave në ofertë, në rast se nuk jeni të interesuar për të.

Mendimet përfundimtare

Tani që e dini pse keni nevojë për një VPN në Bangladesh, shpresojmë se ju kemi ndihmuar të zgjidhni atë që i përshtatet nevojave tuaja. Zgjidh atë që ka siguri të madhe me një ndërprerës vrasës të integruar për t’ju mbajtur të fshehur nga mbikëqyrja dhe rreziqet e tjera. Sigurohuni që ai ka një rrjet të mirë serverash, në mënyrë që të mund të merrni rreth blloqeve që hasni. Shpejtësitë e mira janë gjithashtu të dobishme gjithashtu.

ExpressVPN është fituesi ynë për shkak të sigurisë së tij më të lartë dhe rrjetit të madh të serverëve. Plus, ai ka serverë në Bangladesh, në rast se ju doni të hyrni në përmbajtje që është e kufizuar për atë vend.

Ndani përvojat tuaja me Bangladeshin ose sugjerimet tuaja në komentet më poshtë. Ne do të donim t’i dëgjonim. Shikoni edhe artikujt tonë të tjerë VPN. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me