VPN më e mirë për Al Jazeera 2020: Të gjitha lajmet që janë të përshtatshme për të transmetuar

Al Jazeera është një organizatë e lajmeve me bazë në Katar që nuk i vesh rrobat me sheqer tregimet që transmeton. Kjo qasje për të dhënë lajmet pasi shndërrohet shpejt në transmetues në një nga mediat kryesore të botës. Sidoqoftë, ka fituar edhe disa armiq dhe shumë vende e bllokojnë atë. Një nga VPN-të tona më të mira për zgjedhjet e Al Jazeera do t’ju bëjë të kaloni çdo pengesë rrugore.


Nëse jetoni ose po udhëtoni në një nga vendet që bllokojnë Al Jazeera, mund të përdorni një rrjet virtual virtual për të hyrë në faqen e tij të internetit dhe për të transmetuar mbulimin e tij mediatik. ExpressVPN është kryesuesi për këtë detyrë. Ka shumë servera për të zgjedhur, shpejtësi të shpejtë dhe një ushtri të veçorive të sigurisë për t’ju mbajtur të sigurt. 

Rrjeti mediatik është i financuar nga shteti dhe ka selinë në Doha, Katar. Ka zyra në të gjithë globin dhe shumë kanale televizive në gjuhë të ndryshme, përfshirë anglisht dhe arabisht, si dhe është në dispozicion në internet. 

Audienca e saj u rrit për shkak të qasjes së saj jokonformuese ndaj çështjeve aktuale në të gjithë botën dhe për shkak se diskuton tema nga të cilat kanalet e tjera drejtojnë nga.

Sidoqoftë, kjo qasje i ka fituar Al Jazeera një reputacion të ndarë. Shikuesit e saj janë të lumtur, por disa qeveri e shohin atë si një markë e diskutueshme, e njëanshme dhe e padrejtë e gazetarisë. Kjo ka bërë që shumë vende të bllokojnë qasjen në të, si në internet ashtu edhe jashtë linje. Lexoni më shumë për organizatën e lajmeve dhe pse keni nevojë për një VPN për ta shikuar atë.

VPN-të më të mira për Al Jazeera

  1. ExpressVPN
  2. NordVPN
  3. Cyberghost
  4. Qasje në Internet private
  5. VyprVPN

1. ExpressVPN

ExpressVPN është ofruesi ynë i preferuar VPN këtu në Cloudwards.net. Shpeshherë zë vendin numër një në artikujt tanë, por kjo sepse bën atë që duhet, dhe e bën mirë. Ajo ka më shumë se 3000 servera që mbulojnë 94 vende, kështu që ju duhet të jeni në gjendje të lidheni me një vend ku Al Jazeera nuk është i bllokuar. 

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

Vshtë VPN më i shpejtë përreth, do të thotë që nuk do të duhet të presësh gjatë për tu ngarkuar përmbajtja. Plus, nuk do të fillosh për të goditur një kufi të gjerësisë së bandës sepse nuk ka kufi. Këto karakteristika ndihmuan për ta sjellë atë në krye në VPN tonë për transmetimin e pjesës, dhe është një zgjedhje e shkëlqyeshme për transmetimin e Al Jazeera.

Siguria e saj është e shkëlqyeshme dhe do t’ju mbajë të sigurt nga sytë e këqij. Ekziston gjithashtu një ndërprerës automatik i aktivizuar vrasës që do t’ju shkëpusë dhe do t’i mbajë të dhënat tuaja të sigurt nëse VPN dështon. Mund ta fikni, por ne këshillojmë kundër tij. ExpressVPN vlerëson gjithashtu privatësinë, dhe ajo ka një politikë të rreptë të mos-logs.

Ju nuk duhet të keni asnjë problem për t’u marrë me ndërfaqen. Shtë e lehtë për t’u përdorur dhe e shkëlqyeshme për fillestarët. Mund ta përdorni në Windows, macOS, Android dhe iOS. Lexoni rishikimin tonë ExpressVPN për më shumë.

Me çmim të lartë, ExpressVPN kushton më shumë se sa konkurrentët e saj. Thënë kështu, ju jeni duke marrë një shërbim të shkëlqyeshëm me shumë karakteristika, kështu që ia vlen të holla. Nëse regjistroheni për një kohëzgjatje më të gjatë, do të kurseni disa dollarë dhe ka një garanci 30-ditore për kthimin e parave për paqen e mendjes.

2. NordVPN

Zgjedhja jonë e dytë është NordVPN, dhe për të qenë e drejtë, ajo thjesht humbet nga vendi i parë për shkak të shpejtësive të saj të ndryshme. Përveç kësaj, të dy janë njësoj në shumë mënyra, siç mund të lexoni në krahasimin tonë ExpressVPN vs NordVPN. 

NordVPN-Slider1

NordVPN-Slider2

NordVPN-Slider3

NordVPN-Slider4

NordVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Mbulimi i serverit të tij është thjesht i turpshëm nga 60 vende, por ka më shumë se 5000 servera në total. Shpejtësitë e NordVPN janë të shpejta, por ato mund të ngadalësojnë pak, nëse lidheni me atë që është larg. Megjithatë, ju merrni një bandë të pakufizuar.

Siguria e NordVPN është ndër më të mirat në treg (kjo është një nga arsyet që është VPN-ja jonë më e mirë për përrua). Plus, kjo ju jep mundësinë e përdorimit të serverave të tij me dy hop, të cilët në thelb shtojnë një shtresë tjetër mbrojtjeje në tunelin VPN. Ajo vjen me një ndërprerës të brendshëm për vrasje dhe gjithashtu ka një politikë solide pa prerjet. 

Ndërfaqja e tij është e lehtë për t’u përdorur, dhe ndërrimi i serverave është një fllad. Mund ta instaloni në Windows, macOS, Android dhe iOS. Shikoni në shqyrtimin tonë NordVPN për më shumë.

NordVPN është më e përballueshme se zgjedhja jonë më e mirë, megjithëse jeni më mirë të zgjidhni një plan më të gjatë për të kursyer para. Windowshtë vendosur një dritare e rimbursimit 30-ditor, në rast se e shihni që nuk është për ju.

3. CyberGhost

CyberGhost është një VPN e mirë që do t’ju lejojë të shikoni Al Jazeera. Ka gati 6,000 serverë që përcaktojnë më shumë se 80 vende. Shpejtësitë e saj janë të shpejta, megjithëse ato mund të ngadalësohen pak në distanca të gjata, siç bën NordVPN. Gjithashtu, nuk ka kapele bandwidth për t’u shqetësuar.

Cyberghost-Slider1

Cyberghost-Slider2

Cyberghost-Slider3

Cyberghost-Slider4

Cyberghost-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Do të mbroheni nga siguria e mirë dhe shërbimi vjen me një ndërprerës të vrasjes të aktivizuar përgjithmonë. Kjo do të thotë që nuk duhet të mbani mend ta ndizni atë, gjë që është e mirë, por gjithashtu do të thotë që nuk mund ta fikni, gjë që është e bezdisshme. Ajo gjithashtu ka një politikë mos-prerje për të nderuar privatësinë tuaj.

Nëse dëshironi të shkoni në kilometër shtesë, mund të përdorni serverët NoSpy të CyberGhost. Ata vijnë me një tarifë të vogël, por ata ulen jashtë 14 syve dhe janë ndërtuar me pajisje superiore. 

Ndërfaqja e CyberGhost kërkon që disa të mësohen, por kjo nuk do të thotë se është e vështirë për t’u përdorur. Mund ta përdorni në Windows, macOS, Android dhe iOS. Shikoni në shqyrtimin tonë CyberGhost për më shumë informacion.

Sshtë një VPN e lirë, por kostoja mujore është e keqe, kështu që regjistrimi për një plan më të gjatë është basti juaj më i mirë. Ka një garanci për kthimin e parave nëse e shihni se nuk është për ju, e cila është për 14 ditë në planin mujor dhe 45 ditë për ato më të gjata. Ekziston gjithashtu një provë falas shtatë ditore në dispozicion për përdoruesit Android dhe iOS. E bezdisshme, përdoruesit e desktopit marrin vetëm një ditë.

4. Qasje në Internet private

Qasja në Internet private është një VPN e thjeshtë por e fuqishme që ka shumë nën rripin e saj. Ka më shumë se 3000 servera brenda rrjetit të tij, por ato mbulojnë më pak se 30 vende. Sidoqoftë, duhet të jeni në gjendje të gjeni një server të përshtatshëm. 

pia-Slider1

pia-slider2

pia-slider3

pia-slider4

pia-slider5

i mëparshëm

tjetër

Shpejtësitë e saj janë përgjithësisht të shpejta, por ato janë në kundërshtim. Plus, shpejtësitë e saj të shpejta janë pjesërisht poshtë tij duke përdorur kriptim më të lehtë. Përdor kriptimin më pak të favorshëm me 128 bit, si parazgjedhje, por mund ta lehtësoni atë deri në kriptimin e rekomanduar AES 256-bit për mbrojtje më të mirë. Ju gjithashtu merrni një ndërprerës vrasjeje, dhe është provuar të mos mbani regjistra, siç mund të lexoni në rishikimin tonë të PIA.

Ju merrni një bandë të pakufizuar, dhe mund të përdoret në Windows, macOS, Android dhe iOS. PIA gjithashtu ka një klient të duhur Linux, duke e bërë atë VPN tonë më të mirë për Linux. Ndërfaqja është e lehtë për t’u përdorur dhe ju keni shumë kontroll, por është i lidhur me tabaka. Kjo mund të shqetësohet pak, megjithëse menuja e cilësimeve hapet në një skedë të veçantë.

PIA është një nga shërbimet më të lira VPN, veçanërisht për shkak të asaj që merrni për të. Fatkeqësisht nuk ofron të njëjtën kohëzgjatje të kthimit të parave si konkurrentët e saj, por prapë ju duhet shtatë ditë të vendosni nëse ju pëlqen.

5. VyprVPN

Hyrja jonë e fundit është VyprVPN, e cila është një ofrues i mirë me siguri në ballë të veçorive të tij. Gjithsej serveri i tij nuk është mbresëlënës, me më pak se 1.000 të përhapur në 60 vende. Megjithatë nuk është e tmerrshme dhe prapëseprapë duhet të jeni në gjendje të gjeni një server mjaft të mirë. 

VyprVPN-Slider1

VyprVPN-Slider2

VyprVPN-Slider3

VyprVPN-Slider4

VyprVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Shpejtësitë e VyprVPN janë të mjaftueshme, por nuk janë aq shpejt sa shërbimet e tjera VPN, siç mund të lexoni në rishikimin tonë të VyprVPN. Sidoqoftë, ju merrni një bandë të pakufizuar.

Siguria është aty ku ndodhet me këtë VPN. Shtë e shkëlqyeshme dhe e personalizueshme, me protokol të ndryshëm për të zgjedhur. Ai madje përfshin protokollin e tij të pronarit Chameleon, i cili shton edhe më shumë mbrojtje në lidhjen tuaj. Ju gjithashtu merrni një ndërprerës vrasës dhe një politikë të rreptë të mos-logs.

Ndërfaqja e VyprVPN është pak e datuar, por është akoma e lehtë për t’u përdorur. Kjo është veçanërisht e vërtetë për aplikacionet e saj mobile, të cilat fituan VyprVPN një vend në VPN tonë më të mirë për listën Android. Ai jo vetëm që mbështet Android dhe iOS, por është gjithashtu i pajtueshëm me Windows dhe macOS. 

Mimi i tij bazohet në dy pako të ndryshme. Planshtë plani më i lirë standard, i cili ju jep tre lidhje të njëkohshme. Pastaj është plani Premium, i cili ju jep pesë lidhje dhe përdorimin e protokollit të tij Chameleon. Zgjedhja për një plan vjetor është më e vlefshme dhe ekziston një garanci për 30 ditë kthim parash.

Si i zgjedhim zgjedhjet tona

Shërbimet VPN përbëhen nga kryesisht të njëjtat karakteristika si njëra-tjetra, por të gjitha ato performojnë ndryshe, siç mund t’i lexoni në recensionet tona VPN. Për tu siguruar që keni një përvojë të shkëlqyer gjatë hyrjes në Al Jazeera, VPN duhet të plotësojë kriteret më poshtë.

Rrjeti i serverëve

Nëse nevoja juaj për të zhbllokuar Aljazeera është në censurë ose geoblocks që ju pengojnë të hyrni në versionin që dëshironi, do të keni nevojë për një rrjet të mirë serveri prapa jush. 

Sa më shumë serverë të ketë në sa më shumë vende, aq më shumë shanse keni për të gjetur një të përshtatshme. Nuk është vetëm llogaritja e serverëve që ka rëndësi këtu, megjithatë, në sa vende ka serverë dhe ato vende duhet të jenë ato që nuk bllokojnë Al Jazeera.

Shpejtësia dhe Bandwidth

Shpejtësi të mira do të thotë që nuk prisni vazhdimisht që të ngarkohet përmbajtja. Do të ketë gjithashtu një ndikim në cilësinë e përmbajtjes. Nëse mbërtheheni me shpejtësi të ngadaltë, ka të ngjarë të përfundoni duke parë një rrymë me rezolucion të ulët, e cila nuk është kënaqësi. Basti juaj më i mirë është të zgjidhni një VPN që ka shpejtësi të mirë dhe të lidheni me serverin më të afërt të përshtatshëm. 

Sa i përket gjerësisë së bandës, duhet të zgjidhni një VPN që nuk ka një kufi të të dhënave. Nëse e bëni këtë, ju mund ta goditni kufirin shpejt, në atë pikë VPN do të ndalojë së punuari. Kjo, padyshim, nuk është një gjë e mirë.

siguri

Siguria e VPN është e rëndësishme, veçanërisht nëse po përpiqeni të hyni në Al Jazeera nga një vend që e ka ndaluar atë. Duke pasur siguri të mirë do të siguroheni që të qëndroni të fshehur nga sytë e këqij – si mbikëqyrja e qeverisë – dhe çdo rreziku tjetër në internet. Ajo duhet të përdorë encryption AES 256-bit ose t’ju lejojë të shkulni cilësimet në atë nivel. 

Ai gjithashtu duhet të përfshijë një ndërprerës vrasës, i cili do t’ju shkëpusë plotësisht nga interneti nëse VPN dështon. Mund të tingëllojë dramatike, por nëse VPN ndaloi së punuari pa e ditur ju, do të liheni të hapur për të sulmuar dhe të dhënat tuaja të ndjeshme të disponueshme për këdo që dëshiron. 

intimitet

Privatësia është gjithashtu e rëndësishme, dhe nuk është e njëjta gjë si siguria. VPN duhet të ketë një politikë të mirë për privatësinë që thotë se nuk mban regjistrat. Një politikë e rreptë e mos-logs do të sigurojë që të mos ketë regjistrime të aktiviteteve tuaja në internet, duke përfshirë hyrjen në Al Jazeera në një vend që e ka ndaluar atë.

Pajisjet e pajtueshme dhe lehtësia e përdorimit

Nëse jeni një përdorues me përvojë, do të dëshironi të siguroheni që VPN mbështet pajisjen tuaj. Thënë kështu, mirëdashësia ndaj përdoruesit mund të jetë diçka që ju e vlerësoni. Kontrolloni nëse sistemi juaj operativ është në listën e pajtueshmërisë së VPN, por nëse nuk jeni teknik, do të jeni më mirë me një ndërfaqe të thjeshtë.

çmim

Mimet ndryshojnë mjaft nga shërbimet VPN. Shumë ofrojnë një zbritje të madhe për planet më të gjata. Në fund të fundit, megjithëse, ky çmim duhet të përshtatet me buxhetin tuaj, prandaj sigurohuni që të bëjë.

Pse më duhet një VPN për Al Jazeera?

Para Al Jazeera, shumica e lajmeve arabe ishin mbeturina totalitare. Ishte e përqendruar rreth asaj që sundimtarët po bënin, duke i lavdëruar ata dhe në thelb t’u thoshin njerëzve se sa fat kishin ata. 

Kur u themelua Al Jazeera në 1996, gjithçka ndryshoi. Ajo shtyu kufijtë e çdo organizate tjetër të lajmeve: transmetimi i tregimeve të diskutueshme dhe pikëpamjet kundërshtuese në emisionet e thirrjeve dhe sfidimi i atyre që janë në pushtet. Ajo fitoi vëmendjen globale duke transmetuar videot e Osama bin Ladenit dhe pamjet ekskluzive të luftës në Afganistan siç ndodhi.

Transmetuesi vazhdon të promovojë lirinë e shprehjes dhe të sigurojë një zë për ata që janë në vendet nën raportim. Sidoqoftë, gatishmëria e saj për ta bërë këtë ka bërë që ajo të bllokohet ose të ndalohet plotësisht në disa vende, shumë prej të cilave e akuzojnë atë për promovimin e terrorizmit, paragjykimet sektare dhe dezinformatat.

Vende që bllokojnë Al Xhazirën

Egjipti bllokon Al Jazeera dhe disa faqe të tjera të lajmeve, duke thënë se ata publikojnë informacion të rremë dhe mbështesin terrorizmin. Ata gjithashtu nuk ju pëlqen fakti që këto organizata të lajmeve janë kritike për qeverinë. Artikulli ynë më i mirë VPN për Egjiptin shkon në më shumë detaje.

Al Jazeera në Izrael

Izraeli zbulon mbulimin e Al Jazeera për konfliktin e vazhdueshëm me Palestinën, madje akuzon kanalin se është i njëanshëm në favor të palestinezëve. 

Thatshtë e kuptueshme, megjithëkëtë, me një shembull të objektivitetit të dyshimtë, përfshirë Al Jazeera duke hedhur një parti në ajër në vitin 2008 kur një anëtar i Frontit erationlirimtar të Palestinës u la i lirë pasi shërbeu gati 30 vjet në burg për vrasjen e civilëve izraelitë.

Autoritetet izraelite gjithashtu akuzojnë organizatën e lajmeve se kanë lidhje me Hamasin dhe grupet e tjera militante në Gaza dhe Bregun Perëndimor. Lexoni më shumë rreth këtij vendi në artikullin tonë në VPN për t’u përdorur në Izrael. 

Vendet fqinje

Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë akuzuar Al Jazeera për të njëjtën sjellje që Egjipti ka dhe bllokuar gjithashtu organizatën. Sidoqoftë, ka edhe arsye të tjera pse Sauditët do të bllokonin rrjetin. 

Që prej Emirut Sheik Hamad bin Khalifa Al Thani erdhi në pushtet në 1995, Katari është bërë më i pavarur. Prioritetet e saj të politikës së jashtme janë të ndryshme nga fqinjët e saj, dhe vendi ka siguruar marrëdhënie me rivalët dhe grupet islamike. Katar është akuzuar nga vendet e tjera të Lindjes së Mesme për mbështetjen e Vëllazërisë Myslimane dhe grupeve terroriste.

Këtu hyn Al Jazeera. Ai paraqitet si një organizatë e paanshme, por për shkak se është i financuar nga qeveria e Katarit, akuzohet se ka të njëjtin qëndrim si Katar dhe favorizon vendin në raportimin e tij. 

Kjo është arsyeja pse ajo bllokohet ose ndalohet nga Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Qeveria Saudite madje ka kërcënuar me gjobë deri në 27,000 dollarë në hotele për shkeljen e ndalimit. Shikoni pjesët tona të Arabisë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe për më shumë informacion mbi ato vende.

Bllokada në Katar

Në vitin 2017, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti dhe Bahreini filluan një bllokadë ajri, toke dhe deti në Katar. Lidhjet diplomatike, tregtare dhe të udhëtimit u ndërprenë për të provuar dhe për të ndaluar pavarësinë e saj, me katër vendet arabe që pretendojnë se Katari mbështeti terrorizmin. 

Katari mori një listë kërkesash që duhej të plotësonte për të hequr kufizimet. Ai përfshinte përafrimin me vendet e tjera arabe, si dhe mbylljen e Al Jazeera. 

Katar kundërshtoi menjëherë kërkesat dhe konflikti vazhdon edhe sot me bisedimet e fundit të pezulluara. Lexoni VPN-në më të mirë për copën e Katarit për detaje të tjera mbi vendin.

Duket se Al Jazeera do të vazhdojë të bllokohet, veçanërisht në Lindjen e Mesme, përveç nëse Katar pranon ta mbyllë atë, gjë që ne shumë dyshojmë. Pra, nëse jeni në një vend që nuk mund ta përdorni atë, do t’ju duhet një VPN për të anashkaluar kufizimet.

Mendimet përfundimtare

Nëse përpiqeni të hyni në Al Jazeera por gjithçka që ju vjen është një mesazh gabimi, ka të ngjarë që të jeni në një vend që e ka bllokuar atë. Përdorimi i një VPN mund të ju ndihmojë të kaloni bllokun duke ju lidhur me një vend që mund t’i qaseni. Do t’ju bëjë të dukeni sikur jeni fizikisht atje, dhe gjithashtu do t’ju mbrojë ndërsa jeni në internet. 

Për të pasur mundësinë më të madhe për të anashkaluar bllokun, ju duhet një VPN me një rrjet të madh serverash, shpejtësi të shpejtë dhe siguri të mirë. ExpressVPN ka të gjitha ato karakteristika dhe më shumë, kjo është arsyeja pse është VPN-ja jonë e preferuar për Al Jazeera. Pse mos t’i jepni asaj një furtunë me garancinë e tij 30-ditore për kthimin e parave?

A jeni bllokuar të shikoni Al Jazeera? Na tregoni në lidhje me përvojën tuaj me përpjekjen për të marrë rreth bllokut në komentet më poshtë. Arkivi ynë VPN ka artikuj të tjerë interesantë që ju të shikoni gjithashtu. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me