Si të merrni një adresë kineze IP në vitin 2020: Pas Firewall-it të Madh

Jo të gjitha përmbajtjet janë në dispozicion në çdo vend. Përpjekja për të parë atë që jeni mësuar kur udhëtoni mund të bëhet zhgënjyese. Mesazhet e gabimit shfaqen ose një version tjetër i një faqe në internet tregon përkundrazi. Mënyra e vetme për të arritur rreth kufizimeve është të ndryshoni adresën tuaj IP në një nga vendi i caktuar. Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë se si të merrni një adresë IP kineze.


Adresa juaj e IP tregon faqet e internetit që vizitoni atje ku jeni vendosur. Nëse doni të shikoni diçka që është e kufizuar në një vend të caktuar, duhet të gjendeni atje për ta bërë këtë. Kjo është nëse nuk ndryshoni adresën tuaj IP dhe prishni rrugën tuaj brenda.

Kufizimet njihen si geoblocks. Merrni për shembull Netflix. Biblioteka e saj ndryshon në varësi të vendit në të cilin ndodhen. Kjo është për shkak se licencat me bazë në vend janë të nevojshme për të transmetuar shfaqje. Plus, disa shfaqje nuk janë të përshtatshme globalisht për shkak të dallimeve gjuhësore ose kulturore. Ne shpjegojmë më në detaje në pjesën tonë mbi ndalimin e Netflix.

Si pjesë e kufizimeve të Kinës, Netflix nuk është i disponueshëm, por mund të lexoni udhëzimin tonë më të mirë për udhëzuesin Netflix nëse dëshironi të përdorni. Kjo tha, mbase ju jeni një tifoz i IQiyi, i cili është quajtur Netflix i Kinës ose doni të zhbllokoni Youku dhe të shikoni video atje.

Ka shumë vende që censurojnë internetin, por ka kaq shumë kufizime në Kinë, sa shumë do të pyesin veten pse dëshironi të merrni një adresë IP atje. Firewall-i i saj i shkëlqyeshëm bllokon gjithçka nga pornografia te Google dhe media sociale. Edhe Winnie Pooh u censurua pasi u krahasua me Xi Jinping.

Në thelb është interneti i saj. Prapëseprapë, megjithëse ato blloqe janë në vend, ka përmbajtje që mund të shikohen vetëm në Kinë.

Arsyet e tjera pse mund t’ju duhet një adresë IP kineze përfshijnë hyrjen në llogaritë financiare. Shumë banka ju lejojnë vetëm të regjistroheni në llogarinë tuaj nga vendi i saktë si një mjet për të luftuar mashtrimin. Një mundësi tjetër është që ju duhet të bisedoni me miqtë ose familjen përmes shërbimit kinez të mesazheve WeChat.

Cilado qoftë arsyeja juaj, ju do të duhet të ndryshoni adresën tuaj IP në një Kineze.

Si të merrni një adresë kineze IP

Ju mund të përdorni një përfaqësues për të ndryshuar adresën tuaj IP. Wayshtë mënyra më e lehtë për ta bërë këtë, por ne nuk e rekomandojmë atë, edhe nëse jeni duke përdorur proxy tonë më të mirë falas. Nuk ka tipare të sigurisë për t’ju mbajtur të sigurt dhe adresa juaj e IP mund të gjurmohet tek ju. Krahasimi ynë VPN vs proxy kundër Tor është në detaje.

Ne ju rekomandojmë të përdorni një rrjet virtual privat. Në këtë mënyrë, ju mund të ndryshoni adresën tuaj IP dhe do të mbroheni nga siguria e tij. Plus, aktivitetet tuaja do të mbeten private, për sa kohë që VPN ka një politikë pa log.

Ju mund të zgjidhni një nga lista jonë më e mirë VPN, por duhet të siguroheni që është e përshtatshme për Kinën. Do të duhet të keni serverë në Kinë, dhe nëse doni të transmetoni, do të duhet të keni shpejtësi të mirë dhe një bandë të pakufizuar.

Thënë kjo, shumë VPN nuk janë aq të mira sa të depërtojnë në Firewall-in e Madh. Qeveria kineze mund të zbulojë dhe bllokojë lidhjet VPN. Sshtë një lojë mace dhe miu për ofruesit, të cilët vazhdimisht duhet të shërohen nga blloqet. Vetëm disa janë të dedikuara për t’i shërbyer tregut kinez, dhe madje edhe atëherë, shumica nuk kanë server atje.

Siguria është faktori kryesor kur zgjedh një VPN për Kinën, pasi mund të lexoni në udhëzimin tonë më të mirë VPN për Kinën. ExpressVPN dhe NordVPN janë opsionet më të mira kur bëhet fjalë për Kinën pasi ato kanë një siguri të shkëlqyeshme dhe janë në gjendje të përgjojnë internetin kinez. Kjo tha, as nuk ka serverë atje, kështu që ju ende nuk do të jeni në gjendje të përdorni qasje të kufizuar në Kinë.

TorGuard është një tjetër shërbim i sigurt për Kinën, por ai largoi serverat e tij nga atje. Bllokada dhe kufizimet e vazhdueshme të VPN e bëjnë të vështirë për ofruesit të garantojnë privatësinë e përdoruesit. Plus, nga kompanitë VPN kërkohet që të regjistrohen në shtetin kinez dhe të respektojnë rregullat e tij. Nëse nuk e bëjnë këtë, shërbimi bllokohet.

Ne kemi gjetur shërbime që kanë serverë në Kinë, por ju mund të keni akoma probleme sepse nuk janë më të mirat. Plus, nëse ata kanë vendosur të regjistrohen në shtetin kinez, privatësia juaj është në rrezik.

PureVPN është një shembull i mirë. Megjithëse ka serverë në Kinë, siguria dhe privatësia e saj janë të diskutueshme. Lexoni rishikimin tonë PureVPN për të mësuar më shumë rreth pse ne nuk e rekomandojmë atë.

Ivacy

Ivacy mund të përdoret për të marrë një adresë kineze IP. Ajo ka disa qindra servera në të gjithë botën, përfshirë disa në Pekin dhe Shanghai. Siguria e saj është e mirë dhe ka një politikë pa log. Rënia e saj më e madhe është shpejtësia e tij në kundërshtim, por përfiton nga një bandë e pakufizuar. Alsoshtë gjithashtu në gjendje të hyjë në shumicën e shërbimeve streaming.

Ivacy-Slider1

Ivacy-Slider2

Ivacy-Slider3

Ivacy-Slider4

Ivacy-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Ndërfaqja e tij nuk është më e mira, por mund ta instaloni në Windows, macOS, Android dhe iOS. Mund të përdoren deri në pesë lidhje njëherësh. Nëse doni ta provoni, ekziston një garanci prej 30 ditësh për kthimin e parave. Shqyrtimi ynë i Ivacy ka më shumë informacion mbi shërbimin.

HideMyAss

HideMyAss do t’ju lejojë të merrni një adresë IP kineze, gjithashtu. Ajo ka një rrjet masiv serverash që mbulon 190 vende, me katër serverë në Pekin. Siguria e tij është e mirë dhe ekziston një politikë e privatësisë. Thënë kështu, ajo mban regjistrat e lidhjes dhe shkyçjes. Megjithatë, ka shpejtësi adekuate dhe gjerësi të pakufizuar dhe mund të përdorni shërbime streaming.

HidemyAss-homepage-2019

Mund ta përdorni në Windows, macOS, Android dhe iOS me deri në pesë pajisje të lidhura njëherësh. Ju mund ta përdorni provën shtatë-ditore për ta provuar atë dhe ka një garanci për 30 ditë kthim të parave. Shikoni në shqyrtimin tonë HideMyAss për më shumë detaje.

VPNArea

Serverët e VPNArea mbulojnë 70 vende, dhe kjo përfshin Kinën. VPN ofron siguri të mirë dhe nuk mban regjistrat. Megjithëse ato duhet të jenë në rregull, shpejtësitë e saj ndryshojnë, por nuk ka kufij të brezit. ’Shtë në gjendje të hyjë gjithashtu në shërbimet e transmetimit.


© Cloudward.net

VPNArea-Slider2

VPNArea-Slider3

VPNArea-Slider4

VPNArea-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Ka klientë të thjeshtë për përdorim për Windows, macOS, Android, iOS dhe Linux. Mund të lidhni deri në gjashtë pajisje njëherësh. Nëse e merrni zhytjen, ju jeni të mbuluar nga një garanci shtatë ditore për kthimin e parave, duke ju dhënë mjaft kohë për ta provuar atë. Lexoni rishikimin tonë VPNArea për një vështrim më të mirë të shërbimit.

Rreziqet e përdorimit të një adrese kineze IP

Nëse do të përdorni një adresë IP kineze, duhet të siguroheni që të jeni të sigurt për shumë arsye. Megjithëse ekzistojnë mekanizma të automatizuar që kontrollojnë censurën në internet, miliona monitorues njerëzorë përdoren gjithashtu për të shndërruar në përmbajtje dhe për të zbatuar blloqe.

Disidentët e njohur janë goditur me dënime të rënda dhe qytetarët mund të burgosen për aktivitetet e tyre në internet. Kritika e drejtuesve dhe e fjalës tjetër në internet ndëshkohet shpesh, duke rezultuar në vetë-censurim. Postimi i përmbajtjes së ndaluar është gjithashtu i dënueshëm, siç është duke funksionuar një shoqëri civile ose një faqe në internet për të drejtat e njeriut.

Vëzhgimi ndërhyrës ekziston dhe policia mund të ketë akses në të dhënat e përdoruesit për të ndihmuar në arrestimet dhe ndjekjet penale. Ligjet e privatësisë të Kinës janë minimale, dhe monitorohen komunikimet në internet dhe telefonitë mobil.

Si goditje e mjeteve të anashkalimit, ata që gjetën shitjen e mjeteve pa licencë përballen me gjobitje. Në vitin 2017, Wu Xiangyang u ndëshkua për shitjen e shërbimeve VPN. Ai mori një dënim mbi pesë vjet burg dhe një gjobë prej 500,000 juan (78,000 dollarë).

Plus, ju jeni gjithmonë në rrezik të krimit në internet, por përdorimi i WiFi publik ju vë në rrezik më të lartë. Siguria nuk është një përparësi e lartë në pikat e nxehta, kështu që ju duhet të ndërmarrni hapa për të mbrojtur veten. Një VPN do të ndihmojë, por është një ide e mirë të instaloni një antivirus të mirë, gjithashtu (lexoni udhëzuesin më të mirë të softuerit antivirus).

Mendimet përfundimtare

Shpresojmë që tani të kuptoni se si të merrni një adresë IP kineze dhe arsyet që duhet ta bëni atë në mënyrë të sigurt. Si në shumë prej artikujve tanë VPN, ne ju rekomandojmë të përdorni një VPN për mbrojtjen më të mirë.

Ivacy është zgjidhja kryesore për t’u lidhur me një server kinez. Me garancinë e tij për 30 ditë kthimin e parave, nuk keni asgjë për të humbur.

Mos harroni, megjithatë, VPN që ofrojnë përdorimin e serverëve kinezë mund të mos kenë sigurinë më të mirë. Për këtë, ne ju rekomandojmë të përdorni ExpressVPN, i cili gjithashtu mbulohet nga një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

Nëse keni përvojë në marrjen e një adrese kineze IP, pop një koment më poshtë për të na njoftuar në lidhje me të. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map