Si të merrni një adresë IP të Turqisë në vitin 2020: Infiltrimi i Stambollit

Nëse jeni zhvendosur nga Turqia ose po udhëtoni, mund të zbuloni se nuk mund të qaseni në përmbajtjen në internet që keni përdorur. Disa uebfaqe dhe shërbime në internet janë të kufizuara në vende të veçanta. Nëse nuk jeni në atë vend, do të përshëndeteni me një mesazh gabimi. Mund ta marrësh me lehtësi duke marrë një adresë IP turke, megjithëse.


Adresa juaj e IP është si një etiketë virtuale e identitetit, duke u thënë faqeve të internetit dhe shërbimeve online që vizitoni atje ku jeni. Në disa raste, përmbajtja është ndryshuar vetëm për t’iu përshtatur vendit ku jeni. Për shembull, gjuha mund të ndryshojë. Në raste të tjera, është i bllokuar të shikohet në ndonjë vend tjetër. Ky quhet geoblocking.

Për shembull, gjigandi i rrjedhës Netflix është në dispozicion në shumicën e vendeve, por biblioteka në secila ndryshon. Disa shfaqje janë në dispozicion vetëm në një ose dy vende, kështu që ju mund t’i shikoni ato vetëm nëse jeni në ato vende, pasi mund t’i lexoni në pjesën tonë në ndalimin e Netflix VPN. 

Kufizimet e licencës fajësohen në disa raste. Arsyet e tjera kanë të bëjnë me gjuhën dhe kulturën e shfaqjes. Sido që të jetë, nëse doni të përdorni versionin turk të Netflix, do t’ju duhet një adresë turke IP. Nëse Netflix është ajo që dëshironi, hidhini një sy edhe udhëzuesit tonë më të mirë për Netflix.

Ndoshta ju mungojnë shfaqjet tuaja të preferuara turke, të tilla si Cukur, ose dëshironi të shfletoni PuhuTV ose BluTV. Pasi të keni ndryshuar adresën tuaj IP në një në Turqi, do të keni mundësi t’i shikoni ato.

Një arsye tjetër për të cilën ju nevojitet një adresë IP turke është të futeni në llogarinë tuaj bankare në internet. Shumë banka ose shërbime të tjera financiare nuk lejojnë klientët të regjistrohen nga kudo tjetër përveç vendit të tyre. Shtë një dhimbje, por është një veçori e sigurisë që ndihmon në luftimin e mashtrimit. Ndryshoni adresën tuaj IP dhe do t’ju lejohet qasje.

Si të merrni një adresë IP turke

Ndryshimi i adresës tuaj IP është i thjeshtë. Ka disa mënyra se si mund ta bëni. Një mënyrë është me një përfaqësues, por ne nuk e rekomandojmë atë. Proxies nuk funksionojnë gjithmonë, dhe madje edhe proxies më të mirë falas ofrojnë pak ose aspak siguri për t’ju mbajtur të sigurt nga krimi në internet. Plus, adresa juaj IP nuk është e fshehur, kështu që mund të gjurmohet përsëri tek ju. Ju mund të mësoni më shumë duke lexuar VPN-në tonë proxy vs udhëzuesin Tor.

Një mënyrë tjetër për të marrë një adresë IP turke, dhe mënyrën se si ju rekomandojmë, është përdorimi i një rrjeti virtual virtual. Ata janë të ngarkuar me karakteristika, të tilla si siguria, dhe do të fshehin VPN-në tuaj nga snoopers. Si shpërblim, shumica e shërbimeve VPN kanë një politikë të privatësisë në të cilën thonë se nuk mbajnë regjistrat. Kjo do të thotë se nuk ka të dhëna për aktivitetin tuaj në internet.

Ju thjesht mund të zgjidhni një VPN nga shqyrtimet tona VPN, por duhet të siguroheni që të zgjidhni atë që është i përshtatshëm për Turqinë. Nëse nuk ka serverë në vend, nuk do të mund të merrni një adresë IP turke. 

Nëse e keni pas Netflix, do të duhet të kontrolloni nëse ofruesi mund të anashkalojë sistemin e zgjuar të zbulimit të VPN. Vetëm disa janë në gjendje ta bëjnë këtë me besueshmëri. Pjesa jonë mbi gabimin e proxy Netflix shkon në më shumë detaje.

ExpressVPN

ExpressVPN është një zgjedhje e mirë për të marrë një adresë IP turke. Ajo ka një rrjet të madh serverash dhe që përfshin një prani në Turqi. Do të mbroheni nga siguria e tij e shkëlqyeshme dhe aktivitetet në internet do të mbahen të fshehta për shkak të politikës së saj për mos regjistrat. Nëse doni të transmetoni, do të jeni të kënaqur të dëgjoni që gjerësia e tij e pakufizuar dhe shpejtësia e bëjnë atë VPN më të mirë për transmetim.

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

Ju mund të instaloni klientët e saj miqësor për përdoruesit në Windows, macOS, Android dhe iOS. Shtë e mundshme, por është gjithashtu një zgjedhje e shkëlqyeshme për fillestarët sepse në thelb funksionon jashtë kutisë. Ka një garanci për 30 ditë kthim të parave, do të thotë që mund ta provoni më parë. Lexoni rishikimin tonë ExpressVPN për më shumë informacion.

NordVPN

Një tjetër zgjedhje e mirë për të marrë një adresë IP në Turqi është NordVPN. Ka më shumë se 5,000 serverë në të gjithë botën dhe 18 janë në Turqi. Ka disa nga siguritë më të mira në treg dhe një politikë pa log. Shpejtësitë e saj janë të mira, por mund të ngadalësohen kur lidheni me serverët e largët. Nuk ka kapele të bandës, dhe është e shkëlqyeshme për të hyrë në shërbime streaming. 

NordVPN-Slider1

NordVPN-Slider2

NordVPN-Slider3

NordVPN-Slider4

NordVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Ka klientë të lehtë për t’u përdorur për Windows, macOS, Android dhe iOS. Mund të provoni edhe para se të blini, me periudhën e rimbursimit 30-ditor. Shikoni shqyrtimin tonë të NordVPN për një vështrim më të mirë të shërbimit.

TorGuard

TorGuard është një tjetër zgjedhje e mirë për të prishur vendndodhjen tuaj si Turqi. Ajo ka një rrjet prej më shumë se 3000 serverësh, përfshirë disa në Turqi. Ka siguri të mirë që mund të personalizohet dhe një politikë të rreptë të mos-logs. Shtë e shpejtë, por mund të ngadalësohet në distanca të gjata ose nëse siguria e vendosur më lart.

TorGuard-Slider1

TorGuard-Slider2

TorGuard-Slider3

TorGuard-Slider4

TorGuard-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Ka një bandë të pakufizuar, por nuk është në gjendje të hyni në Netflix përveç nëse blini një adresë të dedikuar IP. Ato shiten në thelb nga një vend dhe do të keni mundësi të përdorni shërbimet streaming që dëshironi me një. 

Ju mund të përdorni TorGuard në Windows, macOS, Android dhe iOS. Shtë e lehtë për t’u përdorur, por konfigurimi i celularit mund të jetë një dhimbje. Ajo ka një garanci të kthimit të parave për shtatë ditë, kështu që mund të siguroheni që ju pëlqen. Shikoni shqyrtimin tonë TorGuard për më shumë ofruesin.

Rreziqet e përdorimit të një adrese IP turke

Nuk ka asnjë rrezik thjesht të ndryshoni adresën tuaj IP, por ka gjëra që duhet të dini para se të lidheni me një server turk. Ligjet e secilit vend janë të ndryshme, dhe çfarë mund të jetë në rregull në vendin tuaj aktual mund t’ju ulë në një problem të madh në një tjetër. 

Shumë qeveri përfshihen në mbikëqyrje në internet dhe Turqia nuk bën përjashtim. Që nga përpjekja për grusht shteti në vitin 2016, janë monitoruar mijëra llogari të mediave sociale. Emailet e zbuluara zbuluan se Drejtoria e Përgjithshme e Sigurisë kishte paguar 600,000 dollarë për kompaninë e softuerit të mbikqyrjes Hacking Team. 

Autoritetet mund të përdorin të dhënat e komunikimit pa një urdhër gjykate, gjithashtu, siç mund të lexoni në pjesën më të mirë VPN për Turqinë. Uebfaqet e Torrentit mund të bllokohen, por ligji për të drejtat e autorit ka për qëllim më shumë ata që ndajnë përmbajtje të mbrojtur nga të drejtat e autorit. Plus, qeveria ndaloi disa VPN dhe shumë faqe në internet janë bllokuar.

Disa kategori fjalimesh, siç është shpifja, mund të ndëshkohen me gjobë, me burgim ose me të dy, prandaj duhet të keni kujdes për atë që postoni në internet. 

Krimi në internet është një rrezik tjetër që duhet të merrni parasysh. Pavarësisht se ku jeni, ju kurrë nuk dini se çfarë rreziqesh janë duke rënë në WiFi publik. Hakerët, ransomware dhe rreziqe të tjera mund të presin që përdoruesi tjetër i pasigurt të hidhet në lëvizje. Raportet tregojnë se bllokimet e cyber ndodhin ende. Basti juaj më i mirë është të siguroheni që të jeni të sigurt me një VPN dhe një antivirus.

Mendimet përfundimtare

Shpresojmë që t’ju kemi ndihmuar të kuptoni se si të merrni një adresë IP turke në mënyrë të sigurtë. Mënyra më e sigurt për ta bërë atë është me një VPN sepse kjo do t’ju mbrojë dhe do të fshehë identitetin tuaj të vërtetë. 

Të gjitha rekomandimet tona do t’ju marrin atë që ju nevojitet, por ExpressVPN është opsioni më i mirë për shkak të karakteristikave të tij të shkëlqyera të sigurisë, intimitetit dhe transmetimit. Plus, me garancinë e tij për 30 ditë kthimin e parave, nuk keni asgjë për të humbur. 

Nëse keni përvojë të merrni një adresë turke IP, na tregoni në lidhje me të në pjesën e komenteve. Ne do të donim të dëgjonim për të. Shikoni bibliotekën tonë VPN për artikuj të tjerë që mund t’ju interesojnë gjithashtu. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me