Si të merrni një adresë IP të Tajvanit në vitin 2020: Routouting në ROC

Nëse po përpiqeni të hyni në lajmet e fundit në TTV ose të regjistroheni në portalin tuaj bankar jashtë Tajvanit, dhe po merrni një mesazh gabimi, ka të ngjarë të keni goditur në një geoblock. Mënyra e vetme për ta anashkaluar atë është duke ndryshuar adresën tuaj IP. Ne do t’ju tregojmë se si të merrni një adresë IP Taiwanese.


Një adresë IP është një grup numrash që u tregojnë faqeve të internetit dhe shërbimeve online në lidhje me vendndodhjen tuaj. Nëse po përpiqeni të hyni në përmbajtje të kufizuar në Tajvan dhe adresa juaj IP nuk përputhet, nuk do të hyni brenda. 

Një adresë IP e Tajvanit do të zhbllokojë këto kufizime, duke ju lejuar të shikoni shërbime të rrjedhës Taiwanese, të tilla si TTV, të qaseni në llogarinë tuaj bankare nga kudo në botë dhe të shfletoni internetin sikur të ishit në Tajvan.

E njëjta vlen edhe për Netflix. Nëse jeni adhurues i botës së arteve marciale dhe doni të shikoni Pili Fantasy: Lufta e Dragons ose Qytetet e Gjërave të Fundit, nuk do të keni mundësi të hyrni në përmbajtje pa një adresë IP Taiwanese. Netflix imponon kufizime në përmbajtje për të përmbushur kushtet e ligjeve për të drejtat e autorit dhe licencimin e territorit. Artikulli ynë për ndalimin e Netflix VPN e mbulon atë në thellësi.

Sistemi i sofistikuar i zbulimit të Netflix ngërthen në proxies dhe rrjete private virtuale që nuk mund të marrin rreth filtrave dhe geoblocks. Me një adresë IP nga Tajvani, ju mund të prishni vendndodhjen tuaj dhe të mashtroni faqet e internetit dhe shërbime të tjera në internet, duke përfshirë Netflix, duke menduar se po kërkoni ose transmetoni nga atje. Mënyra më e sigurt për të marrë një është duke përdorur një VPN.

Ky udhëzues i shpejtë se si të merrni një adresë IP Taiwanese do të shpjegojë se si një VPN mund të fshehë adresën tuaj IP dhe të rekomandojë disa nga zgjedhjet tona të preferuara nga rishikimet më të mira të VPN-së.

Si të merrni një adresë IP Taiwanese

Ekzistojnë dy mënyra për të marrë një adresë IP Taiwanese: një përfaqësues ose një VPN. Ju mund ta ndryshoni adresën tuaj IP me një përfaqësues, por ne nuk ju rekomandojmë ta bëni këtë sepse prokutëve u mungon kriptimi dhe veçoritë themelore të sigurisë. Ata nuk janë gjithashtu të besueshëm, nuk arrijnë të ofrojnë intimitet në internet dhe shumica kanë bandë të kufizuar dhe bandë të shpejtë.

Një VPN është rruga më e mirë dhe më e sigurt pasi ajo do të sigurojë lidhjen tuaj dhe do të fshehë adresën tuaj të vërtetë IP për të mbrojtur privatësinë tuaj nga sytë e këqij të agjencive të mbikëqyrjes dhe snoopers. VPN gjithashtu marrin rreth geoblocks dhe zhbllokojnë faqet e internetit të transmetimit (shikoni artikullin tonë të gabimit të proxy Netflix për më shumë në lidhje me këtë), kështu që ju të mund të hyni në përmbajtjen që dëshironi. 

Artikulli ynë VPN vs proxy vs Tor shpjegon ndryshimet thelbësore midis proxies dhe VPN.

Jo të gjitha shërbimet VPN janë krijuar të barabarta, sidoqoftë, kjo është arsyeja pse ne përzgjodhëm tre nga ofruesit tanë më të mirë VPN për t’ju ndihmuar të merrni një adresë IP nga Tajvani.

ExpressVPN

ExpressVPN është VPN më e mirë për shkak të ekuilibrit të saj të sigurisë, përdorshmërisë, performancës dhe intimitetit. Vshtë VPN më e shpejtë në testet tona dhe renditet e para në VPN tonë më të mirë për Netflix dhe udhëzuesit më të sigurt VPN. Qëndrueshmëria e tij e veçon atë, që do të thotë se do të keni një përvojë të shkëlqyeshme, pa marrë parasysh se cilin server ju zgjidhni ose si e vendosni lidhjen tuaj.

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

Rrjeti i saj i madh i serverëve mbulon 94 vende, përfshirë Tajvanin, që e bën atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për marrjen e një adrese IP Tajvan. Mund ta instaloni në sistemet kryesore operative, duke përfshirë Windows, macOS, Android dhe iOS. Ajo gjithashtu ofron zgjerime të shfletuesit për Google Chrome, Mozilla Firefox dhe Safari.

Mbështetja e klientit të ExpressVPN është në dispozicion 24/7, dhe stafi i tij i dobishëm siguron përgjigje të plotë dhe të shpejtë përmes bisedës dhe emailit live..

Ju mund të mësoni më shumë rreth shërbimit në rishikimin tonë të ExpressVPN ose ta provoni me garancinë e tij për 30 ditë kthimin e parave.

NordVPN

NordVPN ka një rrjet masiv, i cili e bën atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për marrjen e një adrese IP të Tajvanit. Nuk është aq konsistent sa ExpressVPN, por është shumë më mirë për disa aktivitete, siç është përrua. Lexoni krahasimin tonë ExpressVPN vs NordVPN për të mësuar më shumë. 

Karakteristikat e NordVPN përfshijnë një mjet të integruar për bllokimin e malware, serverë specialiteti, Double VPN dhe një ndërfaqe tërheqëse. Ju mund të gjeni listën e plotë të veçorive në rishikimin tonë të NordVPN.

NordVPN-Slider1

NordVPN-Slider2

NordVPN-Slider3

NordVPN-Slider4

NordVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Shpejtësitë e saj janë të mira dhe gjerësia e brezit është e pakufizuar, por mund të jetë e ngadaltë kur lidheni në distanca të gjata. Mund ta instaloni në Windows, Mac, Android dhe iOS. Mbështetja e klientit është në dispozicion përmes postës elektronike ose bisedës live, por ju mund të përdorni bazën e njohurive për të rregulluar çështje të vogla vetë.

NordVPN ofron një tarifë të përballueshme mujore, por pajtimi në një plan më të gjatë do t’ju kursejë para. Ju mund ta merrni atë për një rrotullim me garancinë e kthimit të parave prej 30 ditësh.

Cyberghost

CyberGhost është një tjetër VPN e mirë për të marrë një adresë IP Taiwanese sepse ka mbi 3.700 serverë, 10 prej të cilëve janë në Tajvan. Ka serverë specialiteti për transmetim dhe përrua, siguri të mirë, një ndërfaqe solide dhe një çmim të ulët. Plus, politika e saj e mos-logging do të thotë që privacia juaj respektohet sepse nuk mban të dhëna për aktivitetet tuaja në internet.

Cyberghost-Slider1

Cyberghost-Slider2

Cyberghost-Slider3

Cyberghost-Slider4

Cyberghost-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Ju mund të lidhni deri në shtatë pajisje njëkohësisht në të gjitha sistemet kryesore të funksionimit, përfshirë Windows, macOS, Android dhe iOS. Lexoni rishikimin tonë CyberGhost për të mësuar më shumë ose provoni atë me garancinë e tij të kthimit të parave 45-ditore.

Rreziqet e përdorimit të një adrese IP Taiwanese

Shërbimet e internetit të Tajvanit nuk janë të kufizuara. Sipas një raporti të Freedom House të vitit 2019, mjedisi i tij mediatik është një nga më të lirit në Azi, me një rezultat 93 nga 100, kështu që nuk ka asnjë rrezik në përdorimin e një adrese IP Taiwanese.

Qeveria e saj siguron mbrojtje të forta për liritë civile dhe nuk ka bllok të rreptë censurimi. Kjo nuk do të thotë që nuk duhet të shqetësoheni për privatësinë dhe anonimitetin tuaj në internet, megjithëkëtë, me rritjen e pikave publike të WiFi-t dhe rrezikun e krimit në internet.

Me një VPN, ju mund të transmetoni përmbajtje në Netflix, të hyrni në llogarinë tuaj bankare dhe shërbime të tjera në internet, të mbroni privatësinë tuaj dhe të siguroni lidhjen tuaj WiFi..

Mendimet përfundimtare

Shpresojmë që ky udhëzues të ketë lehtësuar procesin e marrjes së një adrese IP Taiwanese. Një përfaqësues mund t’ju marrë një, por nuk do ta mbrojë identitetin tuaj në internet. Me një VPN, do të dukeni sikur jeni në Tajvan, identiteti juaj dhe adresa e vërtetë e IP-së do të mbrohen dhe do të jeni në gjendje të anashkaloni geoblocks.

Nëse arsyeja juaj kryesore për të marrë një adresë IP për Tajvanin është të transmetoni përmbajtje, të tre VPN-të që ju kemi rekomanduar do t’ju marrin atë që ju nevojitet, por ExpressVPN është më e mira për shkak të performancës së saj të jashtëzakonshme, sigurisë së fortë, intimitetit dhe shpejtësive të shpejta.  

Tani që dini se si të merrni një adresë IP Taiwanese, shikoni bibliotekën tonë VPN dhe arkivin e sigurisë në internet për më shumë rekomandime për të qëndruar të sigurt në internet. 

Nëse keni përvojë të merrni një adresë IP Taiwanese, ne do të donim të dëgjonim rekomandimet tuaja. Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë. Faleminderit që lexuat. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me