Si të merrni një adresë IP të Koresë së Jugut në vitin 2020: I sigurt në Seul

Nëse jeni një tifoz hardcore Hallyu ose keni një interes në filmin Koreane, do të dëshironi ta shikoni ndërsa udhëtoni ose punoni jashtë Koresë së Jugut. Për fat të keq, për shkak të geoblocks, ju mund të përfundoni të merrni disa mesazhe gabimi kur përpiqeni të hyni në përmbajtje. Sidoqoftë, me një adresë IP të Koresë së Jugut, ju mund të përdorni shërbimet e transmetimit dhe të shikoni përmbajtjen që dëshironi. Ne do t’ju tregojmë se si ta merrni një të tillë.


Duke ndryshuar adresën tuaj IP, do të prishni vendndodhjen tuaj dhe do të anashkaloni geoblocks për të hyrë në përmbajtjen që dëshironi. Për shembull, nëse doni të shihni serinë tuaj të preferuar Koreane në Netflix, mund ta bëni këtë vetëm me një adresë IP të Koresë së Jugut. 

Netflix ofron biblioteka me përmbajtje të ndryshme bazuar në vendin ku është në dispozicion. Kjo për shkak të dallimeve gjuhësore dhe kulturore, si dhe licencimit të territorit. Lexoni pjesën tonë të ndalimit të Netflix VPN për më shumë detaje.

Si të merrni një adresë IP të Koresë së Jugut Në mënyrë të ngjashme, nëse doni të përdorni llogarinë tuaj bankare të Koresë së Jugut ose shërbimet në internet që përdorni në shtëpi, nuk do të keni mundësi për shkak të kufizimeve të bazuara në rajon. Me një adresë IP të Koresë së Jugut, mund të merrni qasje të pandërprerë në këto shërbime.

Si të merrni një adresë IP të Koresë së Jugut

Dy rrugët e zakonshme që mund të përdorni për të ndryshuar adresën tuaj IP janë duke përdorur një proxy ose një rrjet virtual virtual. Proxies zëvendësojnë adresën tuaj IP duke ju lejuar të lidheni me një server në një vend tjetër para se të zhvendoseni në internet (lexoni udhëzuesin më të mirë të prokurorit tonë falas). 

Ndërsa proxies janë të lirë për t’u përdorur, ato janë gjithashtu jo të besueshëm dhe nuk ofrojnë siguri për lidhjen tuaj. Kjo e lë adresën tuaj IP të ekspozuar dhe lidhja juaj mund të ndiqet tek ju.

Ne ju rekomandojmë të përdorni një VPN për të marrë një adresë IP të Koresë së Jugut. VPN encrypt lidhjen tuaj, duke ju lejuar të tunelit praktikisht kudo në botë (lexoni udhëzuesin tonë të kriptimit për më shumë informacion).

Ata gjithashtu nuk kanë politika pa log, që do të thotë se ata nuk mbajnë shënime për aktivitetin tuaj në internet dhe veçoritë e ndryshme të sigurisë VPN që fshehin adresën tuaj të vërtetë të IP. Mësoni më shumë në udhëzuesin tonë të intimitetit në internet ose VPN vs Proxy kundër pjesës Tor.

Ju mund të zgjidhni një VPN nga shqyrtimet tona VPN, por ajo duhet të ketë serverë në Korenë e Jugut, përndryshe nuk do të mund të merrni një adresë IP të Koresë së Jugut. Nëse përparësia juaj është transmetimi i përmbajtjes nga Netflix, zgjidhni një që mund të anashkalojë filtrat dhe zbuluesit e tij të zgjuar, pasi shumë pak mund ta bëjnë këtë me besueshmëri. Artikulli ynë i gabimit të proxy Netflix ka më shumë detaje.

ExpressVPN

ExpressVPN është VPN më e mirë përreth. Shtë një zgjedhje e mirë për të marrë një adresë IP të Koresë së Jugut për shkak të rrjetit të saj të madh të serverëve të përhapur në 94 vende, përfshirë Korenë e Jugut. Ka një reputacion të fituar mirë për shpejtësinë e shpejtë të serverit, sigurinë dhe besueshmërinë e fortë, kjo është arsyeja pse renditet e para në shërbimet tona më të shpejta VPN dhe udhëzuesit më të sigurt të VPN. 

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

Ai gjithashtu mund të anashkalojë me siguri geoblocks të Netflix, kjo është arsyeja pse ajo fitoi vendin e parë në VPN tonë më të mirë për udhëzuesin Netflix.  

ExpressVPN është i thjeshtë për t’u përdorur dhe instaluar në Windows, macOS, Linux, Android dhe iOS. Ju gjithashtu mund të shkarkoni shtesë të shfletuesit të tij për Google Chrome, Mozilla Firefox dhe Safari. 

Nëse keni nevojë për ndihmë me instalimin ose pyetje të tjera, mbështetja e klientit është në dispozicion 24/7. Stafi jep përgjigje të dobishme dhe të plota përmes postës elektronike dhe bisedës live. Lexoni rishikimin tonë ExpressVPN për më shumë.

Edhe pse ExpressVPN është i kushtueshëm, shërbimi i tij i shkëlqyeshëm ju siguron të merrni vlerën e parave tuaja. Ai gjithashtu siguron një provë falas shtatë-ditore dhe 30-ditë garanci për kthimin e parave, kështu që ju mund ta provoni pa rrezik.

NordVPN

NordVPN është një tjetër zgjedhje e mirë për të marrë një adresë IP të Koresë së Jugut. Ajo ka një rrjet me më shumë se 5,000 servera që mbulojnë 60 vende, me 10 në Korenë e Jugut, kështu që nuk duhet të keni problem të hyrni në përmbajtje prej andej. 

Siguria është e nivelit të parë, me një serverë të dyfishtë killswitch që encrypt lidhjen tuaj dy herë dhe një politikë pa logs për të nderuar privatësinë tuaj. NordVPN gjithashtu ofron një bandë të pakufizuar dhe shpejtësi të mirë. 

NordVPN-Slider1

NordVPN-Slider2

NordVPN-Slider3

NordVPN-Slider4

NordVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Mund të ngadalësohet kur lidheni në distanca të gjata, megjithatë, por e fiton atë me kohën e tij të shpejtë të ndërrimit të serverit. Do t’ju futë gjithashtu në Netflix në Korenë e Jugut dhe në torrente, kjo është arsyeja pse ajo erdhi e para në VPN tonë më të mirë për udhërrëfyesin për torrenting. 

Mund ta instaloni thjesht dhe të lidheni shpejt në Windows, macOS, Android dhe iOS. Mbështetja e klientit është gjithashtu në dispozicion përmes bisedës live, postës elektronike dhe një bazë të dobishme njohurish. 

NordVPN ofron një tarifë mujore me çmim të përballueshëm, por do të kurseni para nëse regjistroheni në një plan më të gjatë. Ajo siguron një dritare të rimbursimit 30-ditor, kështu që së pari mund ta provoni. Lexoni rishikimin tonë të NordVPN për të mësuar më shumë.

VPNArea

VPNArea gjithashtu mund t’ju marrë një adresë IP për Korenë e Jugut. Siguria është e mirë, dhe ju merrni serverë me dy shtresa për siguri të shtuar, ashtu si NordVPN. Serverat e tij mbulojnë 65 vende, kështu që ju keni një larmi vendndodhjesh, duke përfshirë Korenë e Jugut. Ekziston gjithashtu një politikë mos-logs për intimitet shtesë.

VPNArea-Slider1

VPNArea-Slider2

VPNArea-Slider3

VPNArea-Slider4

VPNArea-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Shpejtësitë e saj janë mjaft të ngadalta, por ju duhet të shijoni një bandë të pakufizuar dhe mund të hyni në shërbime transmetuese si Netflix. Lexoni rishikimin tonë VPNArea për më shumë detaje.

Mund ta përdorni në Windows, macOS, Android dhe iOS, me deri në gjashtë pajisje të lidhura njëkohësisht. Mbështetja e klientit është në dispozicion përmes postës elektronike ose bisedës live 24/7 dhe një bazë të njohurive. Shërbimi është i lirë, por nëse doni ta provoni para se të regjistroheni, ka një garanci për 30 ditë kthim të parave. 

Rreziqet e përdorimit të një adrese IP të Koresë së Jugut

Nuk ka asnjë rrezik në marrjen apo edhe përdorimin e një adrese IP të Koresë së Jugut, pasi mund të lexoni në udhëzimin tonë më të mirë VPN për Korenë e Jugut. Sidoqoftë, duhet të dini disa rregulla specifike në lidhje me përdorimin e internetit në vend.

Sipas organit të avokimit Freedom House, liria e internetit në Korenë e Jugut është pjesërisht e lirë. Qeveria e Koresë së Jugut ushtron disa përpjekje intensive për censurimin e internetit dhe mediave për të rregulluar atë që mund dhe nuk mund të bëhet në internet. 

Ajo bllokon lloje specifike të përmbajtjes, si porno dhe faqet e lojërave të fatit, komentet dhe faqet e internetit pro-Koresë së Veriut dhe çdo mendim politik kundërshtues, veçanërisht në lidhje me presidentin.

Përdoruesit e Internetit gjithashtu u kërkohet të identifikojnë veten nëse shtojnë ndonjë postim ose koment të dukshëm publikisht në faqet e pensensuar, ose dëshirojnë qasje në faqet që konsiderohen të papërshtatshme për të miturit. Identiteti i tyre verifikohet më pas duke përdorur një kopje të pasaportës së përdoruesit ose, për shtetasit e Koresë së Jugut, një numër regjistrimi të rezidentëve.

Këto kufizime kanë një shtrirje mjaft të gjerë, pjesërisht për shkak të ligjit të shpifjes në internet, i cili e bën një krim të zbulojë çdo lloj informacioni me qëllim të dëmtimit të reputacionit të një personi. Ligji është përdorur për të goditur diskutimet kundër vendosjes apo kritikës së qeverisë.

Mendimet përfundimtare

Shpresojmë të dini tani se si të merrni një adresë IP të Koresë së Jugut. Një VPN është mënyra më e sigurt dhe efektive për ta bërë këtë. Tre ofruesit tanë VPN mund të ju marrin një adresë IP për Korenë e Jugut duke e mbajtur lidhjen tuaj të sigurt dhe duke mbrojtur identitetin tuaj. 

Ne do të donim të dëgjonim përvojën dhe rekomandimet tuaja për të marrë një adresë IP për Korenë e Jugut. Ndajini ato në pjesën e komenteve më poshtë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map