Si të merrni një adresë IP të Jemenit në vitin 2020: Surfing në Sana’a

Nëse jeni një Jemenas që jeton ose punon jashtë vendit dhe dëshiron të përdorësh përmbajtje që janë vetëm në dispozicion atje, do të të duhet një adresë IP Jemeni. 


Shërbimet online të ofruara nga qeveria ose kompanitë financiare ndryshojnë ato që mund të shihni ose bllokuar ju bazuar në vendndodhjen tuaj. Bankat e bëjnë këtë për të luftuar mashtrimin në internet, por nëse ndryshoni adresën tuaj IP, do të jeni në gjendje të regjistroheni në llogarinë tuaj bankare në internet si normale.

Një adresë IP i ndihmon ata të shohin se ku jeni, dhe nëse nuk jeni në Jemen, do të merrni një mesazh gabimi për shkak të geobllokimit. Me pak fjalë, kjo do të thotë që një faqe në internet kufizon aksesin në varësi të vendndodhjes gjeografike. Për të marrë një bllok të tillë, do të duhet të merrni një adresë IP që është regjistruar në vendin në fjalë.

Platformat streaming gjithashtu përdorin geoblocks për të kufizuar qasjen në përmbajtje specifike të rajonit. Nëse doni të hyni në bibliotekën Jemeni Netflix, për shembull, do t’ju duhet një adresë IP Jemeni. Netflix është në shumicën e vendeve, por me biblioteka të përmbajtjeve të ndryshme sepse i duhet një licencë për shfaqjet ajrore në çdo vend. Lexoni më shumë rreth kësaj në udhëzuesin tonë se si të mposhtni ndalimin e Netflix VPN.

Sidoqoftë, Jemeni është në një gjendje lufte civile dhe kjo po luan në tryezën globale të ndërmjetësimit sepse interneti i vendit ka qenë i ndarë përgjatë vijave të betejës. Rebelët houthi mbajnë Sanaa, kryeqytetin e vendit në veri dhe kontrollojnë operatorin kombëtar të internetit të Jemenit, YemenNet.

Në korrik 2018, rebelët Houthi prenë linjat kryesore të fibrave optike që lidhin përdoruesit, duke shkëputur 80 përqind të shërbimit të internetit në vend. Kjo do të thotë se ata mund të mbyllen, të përdorin lidhjet e internetit ose të censurojnë, gjë që nuk është një gjendje e favorshme për këdo pa një adresë IP të Jemenit, kështu që ne do t’ju tregojmë se si të merrni një.

Si të merrni një adresë IP Jemeni

Ekzistojnë dy mënyra për të marrë një adresë IP Jemeni, ju mund të përdorni një proxy ose një rrjet virtual virtual.

Një përfaqësues është rruga më e lehtë për të marrë, por siç mund ta lexoni në krahasimin tonë të VPN-së kundër proxy-së dhe Tor-it, nuk do të mbroheni nga siguria dhe adresa juaj e vërtetë IP mund të ekspozohet lehtësisht nga kushdo që dëshiron ta bëjë këtë.

Mënyra më e mirë për të ndryshuar adresën tuaj IP është me një VPN. Ata janë të lehtë për t’u përdorur, kanë siguri të mirë dhe shumica e ofruesve i mbajnë aktivitetet tuaja në internet private. Ata mbrojnë gjithashtu adresën tuaj të vërtetë IP. Disa mund të anashkalojnë sistemin e zbulimit të zgjuar të Netflix (lexoni udhëzuesin tonë të gabimit të proxy Netflix për të mësuar më shumë), kështu që do të duhet të merrni një që mund të hyni në të dhe të sigurojë një adresë IP Jemeni.

HideMyAss

Të gjithë ofruesit në mbledhjen tonë më të mirë VPN ofrojnë siguri të mirë dhe futen në shërbime transmetimi, por për këtë shkrim, vetëm HideMyAss ka serverë në Jemen. Shtë një VPN e mirë me një rrjet masiv serverësh, por shpejtësitë e tij nuk janë në nivelin e ofruesve më të shpejtë të VPN. Ai gjithashtu mban regjistrat e aktivitetit tuaj në internet, kjo është arsyeja pse nuk e bëri shkurtimin në listën tonë më të mirë të VPN për udhëtarët.

HideMyAss ofron një ndërprerës vrasjeje, por ju mund të zgjidhni aplikacionet ku ai aplikon në vend që të mbroni të gjithë lidhjen. E quajtur “app kill”, veçoria mungon nga shumica e VPN-ve, me një nga ofruesit e vetëm të tjerë që e ofron atë të jetë Astrill (lexo përmbledhjen tonë të Astrill).

HMA-Slider1

HMA-Slider2

HMA-Slider3

HMA-Slider4

i mëparshëm

tjetër

Siguria e HideMyAss është e mirë, me kriptim të ngurtë AES 256-bit. Plus, mënyra e tij “liria” automatikisht ju drejton nëpër një vend me ligje për fjalën e lirë. Kjo vjen në ndihmë kur doni të anashkaloni censurën dhe të shijoni një internet më të hapur. Mund të hyjë gjithashtu në Netflix, por ka në kundërshtim me të mos ketë akses në platforma të tjera, siç është BBC iPlayer.

Ndërfaqja e tij është e mirë, dhe çmimi është i mirë, megjithëse nuk është ofruesi më i lirë. Trialshtë në dispozicion një provë falas shtatë-ditore, por kërkon që një metodë pagese të jetë në proces. Ekziston gjithashtu një dritare e rimbursimit 30-ditor. Ju mund të merrni mbështetje përmes bisedës live dhe postës elektronike, si dhe një forumi të komunitetit dhe bazës së njohurive. Lexoni rishikimin tonë HideMyAss për më shumë rreth shërbimit.

Rreziqet e përdorimit të një Adrese IP Jemeni

Nuk ka rreziqe të vërteta për të përdorur një adresë IP të Jemenit, por ju duhet të mbani në mend disa informacione për vendin për shkak të luftës civile në vazhdim. Që kur filloi në 2015, gazetarët dhe mbrojtësit e të drejtave të njeriut janë përballur me sulme të dhunshme nga rebelët Houthi dhe kundërshtari i tyre, qeveria Hadi.

Shërbimi i vetëm i transmetimit të internetit dhe të dhënave në vend, YemenNet, kontrollohet nga Houthis, dhe ata e mbyllën atë në vitin 2018 si një sulm kundër regjimit saudit. Pas sulmit 30-minutësh, njerëzit nuk mund të komunikonin përmes aplikacioneve të mesazheve, të tilla si Facebook, dhe shumë aplikacione u bllokuan.

Nuk është thjesht media sociale që po bllokohet, sidoqoftë. Thingdo gjë që është anti-qeveritare, përfshirë ato që kundërshtojnë pikëpamjet e rebelëve, gjithashtu është e bllokuar. Kjo i lë qytetarët të përpiqen të qëndrojnë të azhurnuar në lidhje me zhvillimet në luftimet dhe lajmet e botës së jashtme. Përveç kësaj, lidhjet e ngadalta dhe të ngadalta i vështirësojnë ata që të përfundojnë punën.

WiFi publik është gjithashtu i popullarizuar, i cili ekspozon më shumë njerëz kundër krimit në internet dhe të ngjashme. Ju nuk mund të tregoni se sa të sigurta janë ato pikat e nxehta, kështu që përdorimi i një VPN mund t’ju mbrojë.

Mendimet përfundimtare

Shpresojmë që ju të dini mënyrën më të sigurt për të marrë një adresë IP Jemeni. Rruga më e mirë është përdorimi i një VPN sepse do të mbroheni nga vjedhjet në internet dhe kërcënimet e tjera, dhe lidhja juaj do të sigurohet gjithashtu. Përvec që t’ju marrë një adresë IP Jemeni, do të fshehë adresën tuaj të vërtetë IP.

Ne normalisht do ju rekomandojmë më shumë se një ofrues, por në këtë rast, HideMyAss është i vetmi me serverë në Jemen. Nuk është një shërbim i keq sepse ofron siguri të mirë, mbështetje të shkëlqyeshme të klientit dhe karakteristika të tjera të dobishme. Plus, ju mund të përdorni provën e tij shtatë-ditore falas dhe periudhën e rimbursimit 30-ditor për të parë nëse ju pëlqen.

A keni rekomandime për marrjen e një adrese IP Jemeni? Na tregoni në seksionin e komenteve. Shikoni bibliotekën tonë VPN për udhëzues të tjerë të dobishëm. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map