Si të merrni një adresë IP të Izraelit në vitin 2020: Vendosja në Atdhe

Nëse jetoni ose punoni jashtë vendit dhe doni të hyrni në përmbajtje vetëm izraelite në Keshet ose BeTipul, do të merrni mesazhe gabimi. Kjo ndodh sepse shumë transmetime në internet vendosin geoblocks që kufizojnë shikimin e përmbajtjes së saj për shikuesit në Izrael. Fatmirësisht, sidoqoftë, mund të merrni një adresë IP izraelite dhe të zhbllokoni faqet e transmetimit për të parë përmbajtjen që dëshironi. Ne do t’ju tregojmë se si ta merrni një të tillë.


Adresa juaj IP mban informacione për vendndodhjen tuaj dhe pajisjen që po përdorni. Ndryshimi i tij në një Izraelit shkatërron vendndodhjen tuaj, duke mashtruar faqet e internetit për të supozuar se jeni fizikisht atje kur nuk jeni.

Pavarësisht nëse doni të zhbllokoni faqet e transmetimit ose të përdorni llogarinë tuaj bankare në internet dhe shërbime të tjera, ky udhëzues do t’ju tregojë se si të merrni një adresë IP të Izraelit nga çdo pjesë e botës.

Si të merrni një adresë IP të Izraelit

Ka dy rrugë të zakonshme që mund të përdorni për të ndryshuar adresën tuaj IP: duke përdorur një proxy ose duke përdorur një rrjet virtual privat.

Proxies janë të lirë për t’u përdorur (lexoni udhëzuesin më të mirë falas të proxy) dhe shpesh veprojnë në shfletuesin tuaj. Ata gjithashtu mund të ju ndihmojnë të merrni një adresë IP të Izraelit, por ato nuk janë të besueshme, nuk kanë karakteristika të sigurisë dhe nuk e fshehin adresën tuaj IP të vërtetë, që do të thotë se mund të gjurmohet tek ju. Mësoni më shumë në VPN tonë vs proxy kundër pjesës Tor.

Metoda më e mirë është përdorimi i një VPN. Përveçse ju ndihmon të ndryshoni adresën tuaj IP në një Izraelit, ai gjithashtu ofron siguri të mirë dhe shumica e tyre ofrojnë një politikë mos-logs për të siguruar privatësinë tuaj në internet.  

Disa nga ofruesit tanë më të mirë VPN mund të ju marrin një adresë IP për Izraelin, kështu që ju të mund të hyni në përmbajtjen që dëshironi, por duhet të zgjidhni një me një shpërndarje të mirë të serverit. Kjo siguron që të keni shanse më të mira për të anashkaluar blloqet dhe përmbajtjen e hyrjes që është e kufizuar në Izrael.

ExpressVPN

ExpressVPN është një shërbim i shkëlqyer gjithëpërfshirës me një rrjet të madh serverësh që përfshin 94 vende, përfshirë Izraelin. Ajo ofron një siguri të madhe, një ndërprerës vrasës dhe një politikë të rreptë të mos-logs. Gjithashtu siguron një bandë të pakufizuar dhe shpejtësi të jashtëzakonshme, kjo është arsyeja pse është zgjedhja jonë kryesore për VPN më të shpejtë.

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

Kjo, plus fakti që mund të zhbllokojë platformat kryesore të rrjedhës, përfshirë Netflix, e bën atë VPN-në tonë më të mirë për transmetim dhe VPN më të mirë për Netflix. Pjesa jonë e rishikimit për ExpressVPN shpjegon pse është kaq e mirë.

Ju mund të instaloni klientët e saj të lehtë për t’u përdorur në Windows, macOS, Linux, Android dhe iOS, ose të shkarkoni shtesat e shfletuesit për Chrome, Firefox dhe Safari. Plus, mund të lidhni njëkohësisht deri në pesë pajisje.

NordVPN

NordVPN është një tjetër zgjedhje e mirë për të marrë një adresë IP të Izraelit. Shtë një ofrues i shkëlqyeshëm me më shumë se 5000 servera në 60 vende, 17 prej të cilëve janë në Izrael. Ai gjithashtu ka siguri të mirë falë serverave të tij të dyfishtë hop, softuerit falas CyberSec anti-malware, një ndërprerës vrasës dhe shifrimit 256-bit AES. Lexoni më shumë për këtë në rishikimin tonë të NordVPN.

NordVPN-Slider1

NordVPN-Slider2

NordVPN-Slider3

NordVPN-Slider4

NordVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Shpejtësitë e saj janë gjithashtu të mira përveç në distanca të gjata, kur mund të ngadalësohen. Për më tepër, nuk ka shumë dallim nga zgjedhja jonë e parë, pasi mund të lexoni në krahasimin tonë ExpressVPN vs NordVPN. Ofron gjithashtu një bandë të pakufizuar të bandës, zhbllokon platformat e transmetimit dhe ju mbron edhe përderisa përrua, për këtë arsye është një nga VPN-të më të mira për përrua.

Cyberghost

Zgjedhja jonë e tretë është CyberGhost. Ajo ka më shumë se 4,700 servera në 61 vende, përfshirë 10 në Izrael, kështu që ju të mund të keni qasje në përmbajtjen izraelite. Ai gjithashtu ka siguri të mirë me një ndërprerës të aktivizuar përherë të mbrojtur për mbrojtje dhe një politikë mos-logs për të siguruar privatësinë tuaj.

Cyberghost-Slider1

Cyberghost-Slider2

Cyberghost-Slider3

Cyberghost-Slider4

Cyberghost-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Ashtu si NordVPN, shpejtësitë e CyberGhost janë të shpejta, megjithëse mund të ngadalësohen në distanca të gjata. Kjo gjithashtu ju jep gjerësi bande të pakufizuar, mund t’ju futë në platforma streaming dhe ju mbulon ndërsa përrua. Lexoni më shumë në rishikimin tonë CyberGhost.

Mund të instalohet në Windows, macOS, Android dhe iOS dhe të lidhë deri në shtatë pajisje në të njëjtën kohë, gjë që është më shumë sesa lejojnë dy kryesorët tanë. Kjo është arsyeja pse ajo fitoi një vend në VPN tonë më të mirë për listën e pajisjeve të shumta.

Rreziqet e përdorimit të një adrese IP izraelite

Në krahasim me vendet e tjera të Lindjes së Mesme, Izraeli ka ligje liberale në lidhje me aksesin dhe përdorimin e internetit. Sidoqoftë, qeveria ka konsideruar legjislacionin për censurimin e internetit në të kaluarën. Nuk kaloi, por prapëseprapë mund të ndodhte në të ardhmen, dhe askush nuk e di se sa larg mund të shkonte.

Në vitin 2017, megjithëse, u miratua një ligj për të bllokuar përmbajtjen në lidhje me lojërat e paligjshme në internet, terrorizmin, shërbimet e prostitucionit dhe shitjet e drogës së ashpër. Pornografia është gjithashtu e bllokuar, por sipas një ligji të veçantë. 

ISP-të janë përdorur gjithashtu për të bllokuar faqet e internetit përrua më parë, por kjo ndalesë është hequr që atëherë. Thënë kështu, një ndryshim në ligjin e Izraelit për të Drejtën e Autorit lejon gjykatat të urdhërojnë ISP-të izraelite të bllokojnë qasjen në faqet që shkelin të drejtat e autorit.

Ekziston gjithashtu Censori i Forcave të Mbrojtjes së Izraelit, për të cilin Iniciativa OpenNet thotë se është “i autorizuar të ndalojë … çdo material që do ose mund të shkaktojë dëme” për sigurinë e Izraelit. 

Kjo do të thotë që disa faqe interneti dhe bloge lajmesh mund të bllokohen. Si rrjedhim, gazetarët që punojnë për mediat izraelite u kërkohet të paraqesin çdo informacion izraelit të lidhur me sigurinë, përfshirë postimet e mediave sociale, përpara publikimit.

Thënë kështu, kufizimet mund të ndryshojnë sipas vendndodhjes, edhe pse censura zbatohet në të gjithë vendin, pasi qeveria e Hamasit në Gaza dhe Autoriteti Kombëtar Palestinez në Bregun Perëndimor mund të zbatojnë vetë.

Lidhja e Izraelit me Agjencinë Kombëtare të Sigurisë së Sh.B.A-së përmes kompanive izraelite të inteligjencës ka ngritur shqetësime për mbikëqyrjen e qytetarëve të saj, megjithëse ka pak informacion për këtë. Në mënyrë të ngjashme, vendi është akuzuar se ka shitur Pegasus, një program spyware, në disa vende, duke u dhënë mundësi atyre që të ndjekin thirrjet, mesazhet dhe më shumë.

Mendimet përfundimtare

Shpresojmë që ky udhëzues të ju ndihmojë të dini se si të merrni një adresë IP të Izraelit. Me një VPN, ju mund të ndryshoni adresën tuaj IP, të merrni rreth censurimit dhe ta mbani veten të mbrojtur nga sytë e çmendur.

Ne ju rekomandojmë të përdorni ExpressVPN falë rrjetit të tij të madh të serverëve – përfshirë disa në Izrael – siguri të madhe, intimitet, shpejtësi dhe aftësi për të hyrë në shërbime streaming. Nëse dëshironi të shihni zgjedhje të tjera, vizitoni udhëzuesin më të mirë VPN për Izraelin dhe arkivin tonë VPN për artikuj më interesantë.

Ne do të donim të dëgjonim përvojën tuaj për të marrë një adresë IP për Izraelin. Na tregoni në lidhje me të në komentet më poshtë. Si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map