Si të merrni një adresë IP të Hong Kongut në vitin 2020: Kabllo Kowloon

Duke kërkuar nëpër faqet e internetit më të njohura në Hong Kong, nuk ka dallim shumë midis tyre dhe çdo pjese tjetër të botës së lirë. YouTube, Google dhe Facebook mbizotërojnë lojërat kryesore, me platforma si Instagram dhe Wikipedia që bien pak pas. Përjashtimet e vetme janë disa faqe interneti të lojërave të fatit, shumica e të cilave janë në gjuhën kineze.


Ju mund të mos keni nevojë për një adresë IP të Hong Kongut për të hyrë në ato faqe në internet, por me siguri do të dëshironi një të tillë nëse po hidhni para. Në këtë udhëzues për mënyrën e marrjes së një adrese IP të Hong Kongut, ne do të peshojmë të mirat dhe të metat e metodave të ndryshme duke ju dhënë disa këshilla se si të qëndroni të sigurt në internet.

Pavarësisht pse doni një adresë IP në Hong Kong, zgjidhja më e mirë është një rrjet virtual virtual. Gjatë rrjedhës së udhëzuesit, ne do të shpjegojmë pse VPN-të janë kaq të rëndësishme dhe rekomandojmë disa nga opsionet tona të preferuara, të gjitha këto mund t’i gjeni gjithashtu në udhëzimin tonë për VPN më të mirë për Kinën.

Si të merrni një adresë IP të Hong Kongut

Përvetësimi i një adrese IP nga një vend tjetër është i lehtë, edhe nëse metodat për ta bërë këtë nuk janë të barabarta. Zgjidhja më e drejtpërdrejtë dhe me kosto efektive është të përdorni një proxy falas, i cili do të tunelojë trafikun tuaj përmes një serveri tjetër përpara se ta dërgoni atë në rrjetin e hapur (lexoni udhëzimet tona më të mira falas për rekomandime). Adresa juaj fillestare e IP do të zëvendësohet me proxy për ta bërë atë të duket sikur jeni në atë vend.

Fatkeqësisht, nuk është aq e thjeshtë sa gjetja e një serveri proxy në Hong Kong dhe drejtimi me të. Proxies thjesht shërbejnë si proxies. Ata nuk bëjnë asgjë për lidhjen tuaj përveçse ta transportojnë atë përmes serverit. Për shkak të kësaj, çdokush mund të gjurmojë lidhjen tuaj përsëri tek ju.

Gjurmimi i rrugës, siç quhet, lejon secilin të ndjekë rrjedhën përsëri në proxy server dhe, përfundimisht, përsëri te ju. Plus, ka shumë proxies me qëllim të keq në internet që shërbejnë vetëm si një merimangë për krimin në internet.

Këtu hyjnë VPN. Ju mund të lexoni se çfarë është një udhëzues VPN për të shpejtuar ato që bëjnë, por, me pak fjalë, VPN funksionojnë njësoj si proxies. Dallimi i vetëm është se lidhja juaj fillestare është e koduar, do të thotë që ju mund të tunelit përmes serverit VPN, por një program i keq nuk mund të shikojë prapa.

Nëse jeni kurioz në lidhje me ndryshimet midis proxies dhe VPN, sigurohuni të lexoni VPN tonë vs proxy vs udhëzuesin Tor. Përshkrimi ynë i kriptimit duhet të jetë i dobishëm për të kuptuar se si sigurohet lidhja juaj.

Jashtë sigurimit se askush nuk mund të gjurmojë lidhjen tuaj me ju, VPN ju lejojnë të anashkaloni geoblocks. Megjithëse disa sisteme të zbulimit të proxy nuk do të marrin një përfaqësues falas, shumica do. Disa mund të zbulojnë një VPN gjithashtu, por fakti që lidhja juaj fillestare është e siguruar e bën atë shumë më pak të mundshme.

Fatmirësisht, ka shumë VPN për të zgjedhur. Ne kemi rreth 50 pjesë në rishikimet tona VPN, por për hir të këtij udhëzuesi, ne do t’ju ofrojmë tre mundësi nga mbledhja më e mirë e VPN-së. Opsionet më poshtë jo vetëm që kanë qasje në Hong Kong, por gjithashtu ofrojnë më të mirën në sigurinë dhe shpejtësinë e VPN.

ExpressVPN

ExpressVPN është VPN më e mirë përreth. Jo vetëm që është VPN më i shpejtë, por është gjithashtu një nga më të sigurtit. Me qasje në një gamë të gjerë të protokolleve VPN, një ndërfaqe intuitive dhe një politikë të rreptë mos-prerje, ajo dëshmon se nuk keni nevojë për një diplomë në shkencën e kompjuterave për të qëndruar të sigurt.

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

Ajo ofron pesë lokacione në Hong Kong, secila prej tyre ka shumë servera. Jashtë Shteteve të Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe Australia, zakonisht ofron vetëm një ose disa lokacione në një vend të caktuar. Për shkak se ka pesë në Hong Kong, një adresë IP do të jetë gjithmonë e disponueshme, edhe nëse një qendër e të dhënave bie poshtë. Lexoni rishikimin tonë për ExpressVPN për të mësuar më shumë ose provoni vetë me garancinë e tij për 30 ditë kthimin e parave.

NordVPN

NordVPN ka shumë për të, duke përfshirë një rrjet masiv serverash, listën e gjatë të veçorive dhe një ndërfaqe tërheqëse. Ka probleme me shpejtësinë që e bëjnë atë të mos jetë zgjedhja jonë kryesore, por, në përgjithësi, është akoma një nga ofruesit më të mirë. Në Hong Kong, ajo ofron 58 servera, dhe ndryshe nga ExpressVPN, ju mund të zgjidhni serverin specifik që dëshironi.

NordVPN-Slider1

NordVPN-Slider2

NordVPN-Slider3

NordVPN-Slider4

NordVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Fatkeqësisht, ai nuk ofron të gjithë serverët e tij të specialitetit në Hong Kong. Ju mund të bllokoni paketat tuaja dhe të siguroni torrentin tuaj, por opsionet Double VPN dhe adresat e dedikuara të IP nuk janë të disponueshme. Nëse doni të dini më shumë rreth atyre serverëve të specialitetit, lexoni rishikimin tonë të NordVPN. Ju gjithashtu mund të merrni VPN për një rrotullim vetë me garancinë e tij 30-ditore për kthimin e parave.

Cyberghost

Ndërfaqja e re e shkëlqyeshme e CyberGhost e ka bërë atë një të preferuar këtu në Cloudwards.net. Megjithëse ne gjithmonë kemi qenë tifozë të shërbimit, azhurnimet e shtyjnë zarfin edhe më tej. Tani sportivizon një ndërfaqe të pazakontë, por intuitive, një gamë të gjerë karakteristikash dhe një çmim të ulët, për tu ngritur. Mund të mos jetë aq e shpejtë sa ExpressVPN ose NordVPN, por kostoja e ulët dhe seti tipar e bëjnë atë një zgjedhje solide.

Cyberghost-Slider1

Cyberghost-Slider2

Cyberghost-Slider3

Cyberghost-Slider4

Cyberghost-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Ndër 3,718 serverët e CyberGhost janë 24 të dedikuar për Hong Kong. Megjithatë, nuk mund të zgjidhni serverin që dëshironi si të mundeni me NordVPN. Në vend të kësaj, CyberGhost ju cakton një server kur bëni tunele në një vend të caktuar, që, për fat të mirë, do të thotë që nuk do të keni nevojë për të ndjekur server. Mësoni më shumë në rishikimin tonë në CyberGhost ose provojeni vetë me garancinë e kthimit të parave prej 45 ditësh.

Rreziqet e përdorimit të një adrese IP të Hong Kongut

Hong Kong bën disa monitorime në internet, por për pjesën më të madhe, shtypi dhe opinionet e postuara në internet nuk janë censuruar nga qeveria. Sipas projektligjit të të drejtave të Hong Kongut, qytetarët kanë lirinë e fjalës dhe të shprehjes dhe, si në SH.B.A., është aq e vërtetë sa maja e hundës tuaj.

Thënë kjo, ka një monitorim të internetit, dhe disa aktivistë demokratikë pretendojnë se qeveria monitoron nga afër aktivitetet e postës elektronike dhe internetit. Edhe kështu, të gjitha faqet e internetit janë të lejuara, pavarësisht nga pikëpamja politike. Si në pjesën më të madhe të botës së lirë, nuk ju duhet licencë për të botuar një faqe në internet.

Për shkak të kësaj, nuk ka shumë rrezik për të përdorur një adresë IP të Hong Kongut, përveç nëse e përdorni atë për të shpërndarë përmbajtje të mbrojtur nga të drejtat e autorit ose për të postuar pornografi për fëmijë. Ekzistojnë gjithashtu ligje kundër vendosjes së çdo gjëje të turpshme në internet, e cila përfshin pornografi dhe media që përmbajnë dhunë ekstreme.

Megjithëse Hong Kong është kryesisht i dobishëm kur bëhet fjalë për internetin, trafiku juaj ende monitorohet, gjë që është diçka që duhet të mbani në mend. VPN sigurojnë që trafiku juaj të mos mund të gjurmohet tek ju, kështu që kur tunelit në Hong Kong, është e rëndësishme të përdorni një VPN të sigurt sesa një përfaqësues falas.

Mendimet përfundimtare

Fatmirësisht, marrja e një adrese IP të Hong Kongut nuk është shumë e vështirë. Shumica e VPN-ve ofrojnë vendndodhje në Hong Kong, dhe për aq kohë sa jeni duke përdorur një nga zgjedhjet tona kryesore, lidhja juaj do të jetë e sigurt. Sigurohuni që të përdorni një VPN dhe jo një përfaqësues, megjithatë.

Megjithë internetin falas të Hong Kongut, disa monitorime qeveritare vazhdojnë të bëhen. Cilin VPN po përdorni për një adresë IP të Hong Kongut? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map