Si të merrni një adresë IP të Bangladeshit në vitin 2020

Nëse jeni një Bangladeshi që jeton ose udhëton jashtë vendit, mund të mos jeni në gjendje të transmetoni përmbajtje nga faqet si Bangladesh Television ose ATN Bangla. Ju gjithashtu mund të humbni qasjen në faqet e internetit të qeverisë ose llogaritë tuaja bankare në internet nga Banka Alfalah, HSBC dhe të tjerët. 


Kjo ndodh për shkak të geoblocks. Sidoqoftë, me një adresë IP të Bangladeshit, ju mund të zhbllokoni faqet e transmetimit dhe shërbimet në internet për të hyrë në përmbajtjen që dëshironi. Ne do t’ju tregojmë se si ta merrni një të tillë.

Një adresë IP është një grup shifrash që mban informacione për vendndodhjen tuaj dhe pajisjen që po përdorni për të hyrë në internet. Ndryshimi i adresës suaj të IP në një Bangladeshi prish vendndodhjen tuaj dhe mashtron faqet e internetit dhe shërbimet online duke menduar se jeni fizikisht atje.

Pavarësisht nëse doni të zhbllokoni faqet e transmetimit ose shërbimet në internet, ky udhëzues do t’ju tregojë se si të merrni një adresë IP për Bangladeshin nga kudo në botë.

Si të merrni një adresë IP të Bangladeshit

Ekzistojnë dy rrugë të zakonshme që mund të përdorni për të ndryshuar adresën tuaj IP: duke përdorur një proxy ose duke përdorur një rrjet virtual privat (VPN). Avantazhi kryesor i përdorimit të një përfaqësuesi për të marrë një adresë IP të Bangladeshit është se është zakonisht falas (lexoni udhëzuesin më të mirë të prokurorit tonë falas).

Sidoqoftë, kjo metodë vjen me disa pengesa, të tilla si mungesa e sigurisë, që do të thotë që lidhja juaj mund të gjurmohet tek ju dhe mosbesueshmëri. Përdorimi i një VPN është opsioni më i mirë. 

Jo vetëm që do t’ju marrë një adresë IP për Bangladeshin, por gjithashtu do të shifrojë lidhjen tuaj për t’ju mbrojtur nga snooping e rrjetit dhe krimi në internet, plus fsheh adresën tuaj të vërtetë IP. 

VPN janë gjithashtu të ngarkuar me karakteristika të sigurisë dhe ato nuk mbajnë regjistrat e aktivitetit tuaj në internet. Kjo i bën ata një investim të vlefshëm nëse doni të përfundoni të dhënat tuaja rreth një shtrese shtesë të sigurisë dhe intimitetit. Mësoni më shumë në VPN tonë vs proxy kundër pjesës Tor.

Ne kemi zgjedhur tre rekomandime VPN nga udhëzuesi ynë për rishikimet VPN që kanë serverë në Bangladesh dhe mund t’ju marrin një adresë IP të Bangladeshit.

ExpressVPN

ExpressVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme për të marrë një adresë IP të Bangladeshit. Notshtë jo vetëm VPN-ja më e mirë përreth, por është gjithashtu edhe VPN-ja më e shpejtë me siguri të shkëlqyeshme, për tu ngritur. Ajo gjithashtu zhbllokon Netflix dhe shërbime të tjera streaming, kjo është arsyeja pse ajo kryeson listën tonë për VPN më të mirë për transmetim.

Seti i tij i fortë i karakteristikave përfshin një ndërprerës vrasës, 256-bit encryption AES, teste të integruara të shpejtësisë, damë rrjedhje DNS dhe një mjet diagnostikimi. Ai gjithashtu nuk mban regjistrat e aktivitetit tuaj në internet, duke respektuar privatësinë tuaj.

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

Ju mund të instaloni ExpressVPN në Windows, macOS, Linux, Android dhe iOS. Plus, ju mund të shkarkoni shtesë për shfletuesit Google Chrome, Mozilla Firefox dhe Safari.

Nëse keni ndonjë problem të instalimit ose zgjidhjes së problemeve, mund të arrini në ekipin e tyre miqësor për mbështetjen e klientëve përmes postës elektronike ose bisedës live. Një bazë e dobishme njohurish është gjithashtu në dispozicion për më shumë këshilla.

Pengesë kryesore e ExpressVPN është çmimi i tij, i cili kushton 99 dollarë në vit. Edhe pse kjo e bën atë një nga VPN-të më të shtrenjta, shërbimi i tij i shkëlqyeshëm siguron që ju të merrni vlerat e parave tuaja. Një garanci prej 30 ditësh për kthimin e parave është në dispozicion nëse doni ta provoni para se të regjistroheni. Shikoni vlerësimin tonë për ExpressVPN për një analizë më të thelluar të shërbimit.

HideMyAss

HideMyAss është një zgjedhje tjetër e mirë për të marrë një adresë IP për Bangladeshin. Ka më shumë se 900 servera që mbulojnë 190 vende, përfshirë Bangladeshin. Ajo gjithashtu ka siguri të mirë, një ndërprerës vrasës, shpejtësi të mirë dhe bandë të pakufizuar. Sidoqoftë, ajo ka një problem me privatësinë, pasi mban regjistrat e aktivitetit tuaj në internet për deri në 30 ditë. Lexoni rishikimin tonë HideMyAss për më shumë detaje.

HMA-Slider1

HMA-Slider2

HMA-Slider3

HMA-Slider4

i mëparshëm

tjetër

Mund ta instaloni në Windows, macOS, Android dhe iOS, dhe klientët e tij janë të lehtë për t’u përdorur. Stafi i tij miqësor dhe i dobishëm i ndihmës së klientit është i disponueshëm përmes postës elektronike ose bisedës live, plus një bazë informacioni e dobishme për çështje të vogla të zgjidhjes së problemeve që mund t’i rregulloni vetë.

Ajo gjithashtu ka një provë shtatë-ditore dhe 30-ditore rimbursim, kështu që ju mund ta provoni atë më parë. Sidoqoftë, mos harroni të anuloni brenda asaj periudhe ose do të faturoheni për një pajtim vjetor.

PureVPN

Ashtu si dy rekomandimet tona, PureVPN mund t’ju marrë një adresë IP të Bangladeshit. Kjo, e shoqëruar me faktin se ajo ka gjashtë serverë në Bangladesh, është arsyeja e vetme pse e bën atë në këtë listë. 

Edhe pse ka bërë disa përmirësime që nga rishikimi ynë i fundit, ai prapëseprapë bie në disa fusha kritike, kështu që ne nuk do të rekomandojmë ta përdorim për aktivitete me natyrë të ndjeshme. Lexoni rishikimin tonë PureVPN për të zbuluar pse.

PureVPN-homepage-2018

Ka një rrjet të mirë serverash me më shumë se 2,000 servera në 140 vende, shpejtësi të mirë dhe bandë të pakufizuar. Siguria nuk është në rregull me kriptimin e saj 256-bit, plus ka një ndërprerës vrasjeje, në rast se lidhja juaj bie. Policyshtë krijuar një politikë e privatësisë, por është në kundërshtim, duke dhënë informacione kontradiktore në lidhje me mbajtjen e prerjeve.

Mund ta përdorni në Windows, macOS, Android dhe iOS. Mbështetja është gjithashtu në dispozicion përmes bisedës live, e cila është e shpejtë, por gjithashtu mund t’i arrini ato përmes emailit. 

Shërbimi mund të jetë më i lirë se dy ofruesit e tjerë, por me siguri nuk duhet ta bazoni vendimin tuaj vetëm në çmim. Guaranteeshtë gjithashtu në dispozicion një garanci për kthimin e parave 31-ditore, kështu që mund ta provoni përpara se të bëni një plan mujor ose vjetor.

Rreziqet e përdorimit të një adrese IP të Bangladeshit

Nuk ka asnjë rrezik për të përdorur një adresë IP të Bangladeshit, por duhet të lyeni pak në sfond dhe historinë e përdorimit të internetit në vend.

Liria e Internetit në Bangladesh është pjesërisht e lirë, sipas një raporti të vitit 2019 nga organi i avokimit Freedom House. Qeveria ka qenë e njohur që ngacmon këdo nga opozita ose aleatët e saj, përfshirë zërat kritikë në media dhe shoqërinë civile. Ne shkojmë në më shumë detaje në VPN-në më të mirë për copën në Bangladesh.

Mendimet përfundimtare

Shpresojmë që ky udhëzues të ju ndihmojë të kuptoni se si të merrni një adresë IP të Bangladeshit. Përdorimi i një VPN është metoda më e mirë dhe më efektive për të marrë një dhe për të mbrojtur anonimitetin tuaj në internet. Do t’ju ndihmojë gjithashtu të anashkaloni geoblocks, në mënyrë që të shikoni përmbajtje nga shërbimet e transmetimit, si Netflix, Hulu, Amazon Prime Video dhe të tjerët.

Ne rekomandojmë ExpressVPN për shkak të bilancit të tij të sigurisë, performancës, përdorshmërisë dhe veçorive të intimitetit. Ajo gjithashtu zhbllokon shërbimet e transmetimit të mediave dhe ngatërrimet në mënyrë që të mund të shikoni përmbajtje në definicion të lartë të shpejtë. Plus, ju jeni të lirë nga mbikëqyrja ndërhyrëse e qeverisë, snoopers në internet dhe censura.

Nëse keni ndonjë rekomandim për të marrë një adresë IP të Bangladeshit, ndajini ato në pjesën e komenteve. Ne do të donim t’i dëgjonim. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map