Si të merrni një adresë IP të Austrisë në vitin 2020 për të parë Televizionin Publik

Nëse jeni duke udhëtuar ose jeni zhvendosur, me siguri nuk mund të keni qasje në gjithçka që keni përdorur në internet. Ndoshta ju merrni një mesazh gabimi ose përmbajtja është e ndryshme. Kjo sepse disa përmbajtje janë të kufizuara në disa shtete dhe mënyra e vetme për ta parë atë është duke ndryshuar adresën tuaj IP. Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë se si të merrni një adresë IP Austriake.


Mendoni për adresën tuaj IP si një etiketë identiteti. Uniqueshtë unike për pajisjen tuaj dhe u tregon faqeve të internetit që vizitoni se në cilin vend ku jeni. Nëse përmbajtja është e kufizuar në një vend, do të keni mundësinë ta përdorni atë vetëm nëse jeni atje. Ndryshimi i adresës suaj të IP do ta bëjë atë të duket sikur jeni atje dhe do t’ju mundësojë të shikoni përmbajtjen.

Ka arsye pse të përfitoni nga kjo. Ndoshta ju mungon shumëllojshmëria e programeve të ofruara nga ORF ose dëshironi të përdorni qasjen në versionin austriak të Netflix.

Kufizimet me të cilat po përballeni njihen si geoblocks. Transmetuesit kanë nevojë për licencë për secilën shfaqje që ata synojnë ta transmetojnë në secilin vend ku dëshirojnë ta shfaqin atë. Nuk është e mundshme që çdo shfaqje të transmetohet në çdo vend për shkak të gjuhëve dhe dallimeve kulturore. Kjo është arsyeja pse biblioteka e Netflix ndryshon aq shumë në të gjithë botën. Lexoni pjesën tonë në ndalimin e Netflix për më shumë.

Nëse Netflix është ajo që ju jeni pas, shikoni udhëzuesin më të mirë VPN për Netflix për më shumë rekomandime.

Ka edhe arsye të tjera për të marrë një adresë IP austriake, gjithashtu. Për shembull, disa banka nuk ju lejojnë të regjistroheni nga jashtë vendit. Këto kufizime janë atje për të ndihmuar në ndalimin e mashtrimit. Pasi të ndryshoni adresën tuaj IP, do të jeni në gjendje të regjistroheni si zakonisht.

Si të merrni një adresë IP austriake

Ju mund të ndryshoni adresën tuaj IP duke përdorur një proxy – lexoni udhëzuesin më të mirë të proxy tonë për disa opsione – por ato nuk janë të besueshme. Ata gjithashtu nuk kanë karakteristika të sigurisë për t’ju mbajtur të sigurt. Shikoni në krahasimin tonë të VPN-së kundër prokurorit dhe Tor-it për të mësuar më shumë.

Ne ju rekomandojmë të përdorni një rrjet virtual privat në vend. Ai jo vetëm që do të ndryshojë adresën tuaj IP, por gjithashtu do t’ju mbajë të sigurt me protokollet VPN që ofrojnë kriptim të nivelit të lartë. Shumica kanë gjithashtu një politikë mos-logs, që do të thotë se ata nuk do të mbajnë një rekord të aktiviteteve tuaja në internet.

Shumica e ofruesve në listën tonë më të mirë VPN janë një zgjedhje e mirë, por disa janë më të përshtatshëm për Austri sesa të tjerët.

Ju do të duhet që VPN të ketë serverë në Austri, përndryshe, do të keni ngecje në të njëjtën situatë. Nëse doni të transmetoni, sigurohuni që VPN të hyjë në shërbimet që dëshironi gjithashtu. Netflix ka një sistem të zbulimit të klasit botëror VPN që shumica e shërbimeve nuk mund ta anashkalojnë. Shikoni pjesën tonë në gabimin e proxy Netflix për më shumë informacion.

Cyberghost

CyberGhost është një zgjedhje e shkëlqyeshme për të marrë një IP adresë austriake sepse ka 69 servera atje, që është më shumë se çdo ofrues që ne shikuam. Ka siguri të mirë dhe respekton intimitetin tuaj me një politikë pa log. Do të përfitoni nga gjerësia e pakufizuar e bandës, shpejtësia e duhur dhe aftësia për të përdorur shërbime streaming, siç është Netflix, gjithashtu.

Cyberghost-Slider1

Cyberghost-Slider2

Cyberghost-Slider3

Cyberghost-Slider4

Cyberghost-Slider5

i mëparshëm

tjetër

CyberGhost është i pajtueshëm me Windows, macOS, Android dhe iOS. Ju mund të lidhni deri në shtatë pajisje njëkohësisht, të cilat e fituan atë vendin e dytë në copën tonë më të mirë VPN për copën e pajisjeve të shumta. Ju mund ta provoni shërbimin me provën e tij shtatë ditore. Nëse keni nevojë për më shumë kohë, ekziston edhe një garanci për kthimin e parave. Lexoni rishikimin tonë CyberGhost për një pamje më të mirë.

NordVPN

Një zgjedhje tjetër e mirë për marrjen e një adrese IP austriake është NordVPN sepse ka një rrjet të madh serveresh që përfshin 35 serverë në Austri. Siguria e saj është ndër më të mirat dhe nuk mban regjistrin e aktiviteteve tuaja në internet. Ka shpejtësi të mira dhe pa kufij të brezit. Plus, ai futet në Netflix dhe në shumicën e shërbimeve të tjera streaming.

NordVPN-Slider1

NordVPN-Slider2

NordVPN-Slider3

NordVPN-Slider4

NordVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Mund ta përdorni në Windows, macOS, Android dhe iOS me deri në gjashtë pajisje të lidhura në të njëjtën kohë. Ekziston një periudhë e rimbursimit 30-ditor, kështu që ju merrni mjaft kohë për të vendosur nëse ju pëlqen. Shikoni në rishikimin tonë të NordVPN për më shumë detaje.

HideMyAss

Ju gjithashtu mund të përdorni HideMyAss për të marrë një adresë IP Austriake. Rrjeti i serverëve të tij është masiv, duke mbuluar 190 vende, dhe ka shtatë servera në Austri. Ka siguri të mirë dhe një politikë privatësie, por mban regjistrat e lidhjes dhe shkyçjes për 30 ditë. Shpejtësitë e saj janë të përshtatshme për shumicën e aktiviteteve dhe ka një bandë të pakufizuar. Plus, mund të ketë akses në shumicën e shërbimeve streaming.

HidemyAss-homepage-2019

HMA mund të përdoret në Windows, macOS, Android dhe iOS. Mund të lidhni deri në pesë pajisje me një lëvizje. Ka një provë shtatë-ditore që mund ta përdorni për të parë nëse ju pëlqen, plus një garanci 30-ditore për kthimin e parave. Shqyrtimi ynë HideMyAss ka më shumë informacion mbi shërbimin.

Rreziqet e përdorimit të një adrese IP austriake

Megjithëse nuk është e rrezikshme të përdorni një adresë IP austriake, ka gjëra që duhet të mbani mend. Mbikëqyrja e qeverisë, fjala e lirë dhe privatësia e përdoruesve ndryshojnë nga një vend në tjetrin.

Qeveria austriake është në gjendje të kryejë mbikëqyrje. Shtë në gjendje të monitorojë komunikimet në internet, edhe nëse ato janë të koduara. Kjo përfshin aplikacione të tilla si WhatsApp dhe Skype (lexoni udhëzuesin tonë se si të kopjoni dhe rivendosni historinë e bisedave në WhatsApp).

Ligjet e shpifjes së Austrisë janë ndër më të rreptat në BE, me kodin penal që kriminalizon fyerjen e shtetit dhe pushtetarëve të saj. Gazetarët janë më të rrezikuar, por prapëseprapë duhet të jeni të kujdesshëm. Nëse jeni gazetar, lexoni udhëzuesin tonë të intimitetit në internet për gazetarët.

Pavarësisht se ku jeni, ju jeni në rrezik të krimit në internet. Ka shumë pika të nxehta publike WiFi, por nuk mund të tregoni se sa të sigurta janë ato. Ju keni rrezik të hakoheni, të merrni viruse ose të merrni malware kur përdorni një, kështu që është një ide e mirë të instaloni një antivirus të mirëfilltë së bashku me VPN. Udhëzuesi ynë më i mirë i softuerëve antivirus ka rekomandime.

Mendimet përfundimtare

Shpresojmë, ne ju kemi ndihmuar të merrni një adresë IP Austriake. Ju duhet të përdorni një VPN për të marrë një të tillë sepse do të mbroheni nga siguria e mirë dhe aktivitetet tuaja do të mbahen të fshehta.

Anydo nga rekomandimet tona do të funksionojë, por CyberGhost është zgjidhja më e mirë sepse ka 69 serverë në vend. Ju mund të përdorni provën shtatë-ditore për të parë nëse ju pëlqen, dhe ka një garanci të kthimit të parave 30-ditore nëse keni nevojë për më shumë kohë. Nëse doni të shihni alternativa, sigurohuni që të shfletoni vlerësimet tona VPN.

Nëse keni këshilla ose përvojë për të marrë një adresë IP Austriake, na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map