Si të merrni një adresë IP Suedeze në vitin 2020

Suedia është e njohur për shumë gjëra: dimra brutal, vikings, dritat veriore dhe madje edhe një interes i veçantë për muzikën metalike. Shtë gjithashtu i njohur për një sistem të qëndrueshëm bankar dhe stacione të shumta të hyrjes publike, përfshirë TV4 dhe Sveriges Television. Për të hyrë në cilindo prej tyre, do t’ju duhet një adresë IP suedeze.


Në këtë udhëzues për mënyrën e marrjes së një adrese IP Suedeze, ne do t’ju tregojmë mënyrën më të sigurt për të hyrë në rrjetin e vendit skandinav, duke siguruar që privatësia dhe siguria e rrjetit tuaj janë mbajtur të paprekur. Në fund të fundit, ndërsa qasja në sende është e lezetshme, të qëndrosh i sigurt është edhe më mirë.

Si të merrni një adresë suedeze IP

Adresa juaj e IP është si adresa juaj fizike. Ai lejon faqet e internetit, dhe cilindo tjetër që të ketë qasje në lidhjen tuaj, të shihni vendndodhjen tuaj të përgjithshme gjeografike. Duke ndryshuar adresën tuaj IP, mund të paraqiteni sikur jeni diku tjetër virtualisht, duke hapur mundësitë e asaj që mund të përdorni në internet.

Geoblocks, siç janë thirrur, kufizojnë atë që mundeni dhe nuk mund t’i shihni bazuar në vendndodhjen tuaj. Nuk është censurë, megjithëse mund të përdoret për këtë, por përkundrazi një mënyrë që kompanitë të shpërndajnë përmbajtje për audiencën e synuar. Për shembull, iPlayer BBC është në dispozicion vetëm për ata që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar (lexoni udhëzuesin tonë më të mirë për udhëzuesin iPlayer të BBC).

Zëvendësimi i adresës tuaj IP anashkalon geoblocks, dhe ka disa mënyra për ta bërë atë. Rruga më e qartë për të marrë një adresë IP Suedeze është të përdorni një përfaqësues, por siç mund ta shihni në VPN vs proxy vs Tor dhe udhëzuesit tanë më të mirë të proxy, ka shumë dobësi.

Proxies funksionojnë duke ju lidhur me një server të largët para se të shkoni në internet të hapur. Ata përgjithësisht janë të pakriptuar, sidoqoftë, hapin mundësinë e krimit në internet, si dhe mbikëqyrje nga subjektet qeveritare. Ne jemi mjaft të sigurt se NSA është mirënjohës sa herë që njerëzit përdorin një përfaqësues për të shkelur një gjeobekull.

Një rrjet privat virtual funksionon në të njëjtën mënyrë, por ai encrypon lidhjen tuaj fillestare. Duke e bërë këtë, ajo scrambles kërkesat që ju po dërgoni, duke fshehur në mënyrë efektive ju dhe atë që bëni në internet. Për sa kohë që VPN jeni duke përdorur pajtueshmërinë më të mirë në sigurinë e VPN, do të shkoni pa njohuri.

Udhëzuesit tanë më të mirë VPN dhe më të sigurt VPN janë vendet e mira për të filluar, por ne kemi rrumbullakuar tre nga ofruesit më të mirë nga rishikimet tona VPN që kanë vendndodhje në Suedi për ju.

ExpressVPN

ExpressVPN renditet e para kur bëhet fjalë për sigurinë, përdorshmërinë dhe privatësinë. Ajo mori kurorën në udhëzuesin tonë më të shpejtë VPN, me aftësinë e jashtëzakonshme për të qëndruar të shpejtë në distanca të gjata. Kjo, e kombinuar me një politikë të qëndrueshme të intimitetit dhe një rrjet të madh të serverëve, e bën atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për të marrë një adresë suedeze IP.

expressvpn-rishikim-speed-test

Ka mbi 3000 server në rrjet të ndarë në 160 vende të serverave. Dy nga ato lokacione i janë kushtuar Suedisë, e cila, megjithëse jo aq shumë lokacione sa ka në SH.B.A., është më shumë se shumica. Ju mund të mësoni më shumë në rishikimin tonë të ExpressVPN ose ta provoni me garancinë e tij për 30 ditë kthimin e parave.

NordVPN

NordVPN nuk është aq i mirë sa ExpressVPN, por afrohet falë serverëve të tij të specialitetit. Ata serverë e fituan atë një vend në VPN tonë më të mirë për udhëzues për torrenting, dhe megjithëse është i shkëlqyeshëm për këtë, është gjithashtu perfekt edhe për Suedinë. NordVPN sapo ka ndrojtur 190 servera në Suedi, dhe ndryshe nga ExpressVPN, ju mund të zgjidhni atë individual me të cilin dëshironi të lidheni..

nordvpn-rishikim-server-navigacion

Jo të gjithë serverët e specialitetit janë të disponueshëm në Suedi, por NordVPN ende ofron ofertat e saj P2P, të ngatërruar dhe Double VPN atje. Ju mund të mësoni më shumë rreth atyre në rishikimin tonë të NordVPN ose ta provoni me garancinë e tij për 30 ditë kthimin e parave.

Cyberghost

CyberGhost fitoi një vend në VPN tonë më të mirë për udhëzuesin e transmetimit, dhe është e lehtë të shihet pse. Me serverë specialiteti të dizajnuar për transmetim dhe përrua, së bashku me një listë të gjatë të veçorive shtesë, është një zgjedhje e shkëlqyeshme në VPN. Ajo gjithashtu ka 83 serverë në Suedi, kështu që aksesi nuk duhet të jetë problem.

Cyberghost-rishikim-zgjeruar-UI

Ajo që qëndron më shumë në lidhje me CyberGhost, është çmimi i saj. Shtë më e lirë se ExpressVPN dhe NordVPN, veçanërisht në planet shumëvjeçare. Plus, kjo ju lejon të ekzekutoni më shumë pajisje për një llogari, me një kufi prej shtatë lidhjeve të njëkohshme për hyrje. Ju mund të mësoni më shumë në rishikimin tonë CyberGhost ose të shihni se si ju pëlqen me garancinë e tij bujare të kthimit të parave 45-ditore.

Rreziqet e përdorimit të një adrese IP suedeze

Ka pak rrezik kur përdorni një adresë IP të Suedisë, duke parë që ishte vendi i parë që heq censurën dhe është një udhëheqës botëror në lirinë e internetit. Megjithëse nuk duhet të shqetësoheni për suedezët që ju ndjekin, mund të duhet të shqetësoheni për qeverinë tuaj.

Shërbimet tona më të mira VPN për udhëzuesin e Kinës flasin për një shembull ekstrem, por qeveritë e tjera gjithashtu monitorojnë trafikun. Kjo do të thotë që është e rëndësishme për ju të përdorni një VPN dhe jo një përfaqësues sepse kriptimi i aplikuar në lidhjen tuaj mund të maskojë atë që po bëni në internet dhe ta bëjë atë të pamundur për çdo qeveri të infiltrojë.

Privatësia është gjithashtu një shqetësim. Kur përdorni një VPN, ju po besoni te ofruesi që nuk do të monitorojë ose logojë të dhënat tuaja, dhe disa ofrues janë kapur duke gënjyer për këtë (lexoni rishikimin tonë për IPVanish për shembull).  

Ofruesit e mësipërm, së bashku me çdo VPN që vlerësojmë shumë, mbajnë një politikë të rreptë të intimitetit, e cila është provuar me kalimin e kohës. Për shembull, Aksesi në Internet në Internet është thirrur dy herë në gjykatë, dhe të dyja herë ka konstatuar se nuk kishte asnjë informacion për regjistrim (lexoni rishikimin tonë të ANP).

Mendimet përfundimtare

Nuk është e vështirë të marrësh një adresë IP Suedeze, por mbrojtja e identitetit tënd në internet është. Shpresa jonë është që ky udhëzues ta lehtësojë atë proces, duke ju siguruar disa nga ofruesit tanë më të mirë VPN që mund t’ju futin në Suedi duke e mbajtur lidhjen tuaj të sigurt.

Tani që dini se si të merrni një adresë IP Suedeze, kontrolloni arkivin tonë të sigurisë në internet. Atje, do të gjeni artikuj si ky, së bashku me rekomandimet për të qëndruar të sigurt në internet.

Cilën VPN po përdorni për të hyrë në Suedi? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map