Si të merrni një adresë IP Omani në vitin 2020: Lëvizjet në Muscat

Nëse po lini Omanin për punë ose pushime, do të duhet të bëni përgatitje nëse doni të transmetoni episodin më të fundit të shfaqjes që ndiqni në shtëpi. Në mënyrë të ngjashme, nëse doni të hyrni në llogarinë tuaj bankare nga jashtë Omanit, ka të ngjarë të futeni në një geoblock. Ju duhet të ndryshoni adresën tuaj IP për të marrë qasje, kështu që ne do t’ju tregojmë se si të merrni një adresë IP Omani.


Nëse doni të transmetoni Omani Netflix nga jashtë Oman, ka të ngjarë që të bllokoheni për shkak të ligjeve të licencimit të territorit dhe të drejtave të autorit. Netflix ka biblioteka të ndryshme në secilën nga 190 vendet në të cilat operon. Disa programe janë ekskluzive për një vend për shkak të dallimeve kulturore dhe gjuhësore, ndërsa të tjerët janë kudo. Mësoni më shumë në udhëzuesin tonë për ndalimin e Netflix VPN.

Një adresë IP e Omani do t’ju ndihmojë të anashkaloni kufizimet e transmetimit dhe censurimin e qeverisë në internet, në mënyrë që të keni qasje në shfaqjet tuaja të preferuara TV dhe shërbimet në internet. Plus, do të jeni në gjendje të regjistroheni në shërbimet bankare në internet, të cilat shpesh janë të kufizuara nga rajoni si një mënyrë për të luftuar mashtrimin në sektorin financiar.

Si të merrni një adresë IP Omani

Ekzistojnë disa mënyra për të marrë një adresë IP për Omanin, por dy ato më të njohurat janë proxies dhe rrjetet private virtuale. Proxies janë të lirë për t’u përdorur dhe mund t’ju marrin një adresë IP Omani, por siç mund të lexoni në VPN-në kundrejt proxy-krahasimit të Tor, ato nuk janë të besueshme, nuk kanë siguri, zbulohen lehtë dhe bllokohen dhe ato mund të gjurmohen tek ju.

Metoda më e mirë për t’u përdorur është një VPN. Megjithëse VPN funksionojnë si proxies duke ju lidhur me një server të largët që zëvendëson adresën tuaj të vërtetë IP, ato gjithashtu ofrojnë veçori të sigurisë, të tilla si kriptimi, për të fshehur burimin e lidhjes tuaj. Ata sigurojnë që identiteti juaj të mbetet anonim në internet dhe që nuk bllokoheni gjithashtu nga sistemet e zbulimit.

Ne do të bëjmë dy rekomandime që kanë vendndodhje të serverëve në Oman, mund t’ju sjellin një adresë IP Omani, t’ju ofrojmë siguri dhe t’ju mundësojmë qasjen në përmbajtjen që dëshironi.

HideMyAss

HideMyAss mund t’ju ​​marrë një adresë IP Omani. Ka siguri të mirë, një ndërprerës të vrasjeve dhe mbi 900 servera në 190 vende, përfshirë Oman. Thënë kështu, ka një problem me privatësinë sepse mban regjistrat e lidhjeve dhe shkyçjeve për deri në 30 ditë. Shpejtësitë e saj janë në rregull dhe nuk ka kapele bandwidth.

HMA-Slider1

HMA-Slider2

HMA-Slider3

HMA-Slider4

i mëparshëm

tjetër

Ju mund të instaloni HideMyAss në Windows, macOS, Android dhe iOS, dhe klientët janë të lehtë për t’u përdorur. Mund të arrini në personelin miqësor dhe të dobishëm të ndihmës së klientit të kompanisë përmes bisedës live ose emailit. Një bazë e dobishme njohurish është e disponueshme për të rregulluar çështjet më të zakonshme.

Nëse dëshironi të provoni shërbimin përpara se të regjistroheni, mund të përdorni provën shtatë ditore për të parë nëse ju pëlqen, por mos harroni të anulloni brenda asaj periudhe ose do t’ju faturoheni për një pajtim një vjeçar. Lexoni rishikimin tonë HideMyAss për më shumë detaje.

PureVPN

Arsyeja e vetme që po përmendim PureVPN është sepse ajo ka serverë në Oman. Nëse aktivitetet tuaja në internet janë të ndjeshme në natyrë, ne nuk ju rekomandojmë t’i përdorni. Thënë kështu, ai ka një rrjet të mirë të serverëve dhe siguria është në rregull, por ju duhet ta vendosni atë në encryption 256-bit. Ajo gjithashtu ofron një ndërprerës vrasjeje, por politika e tij e intimitetit është mjaft e paqëndrueshme, siç mund të lexoni në rishikimin tonë PureVPN.

PureVPN-homepage-2018

Shpejtësitë e saj janë të mira dhe nuk ka kapele në bandë. Mund ta instaloni në Windows, macOS, Android dhe iOS, megjithëse ndërfaqja e tij me pllaka duket e çuditshme. Në krahasim me HideMyAss, PureVPN është një mundësi shumë më e lirë, dhe ka një garanci të kthimit të parave 31-ditore dhe mbështetje 24/7.

Rreziqet e përdorimit të një adrese IP Omani

Nuk ka asnjë rrezik për të përdorur një adresë IP Omani, por ka gjëra që duhet të mbani mend.

Interneti në Oman kontrollohet fort, siç është në shumë vende, por jo aq sa është në Kinë. Uebfaqet që përmbajnë materiale gay dhe lezbike, pornografi, disa faqe në internet që kishin imazhe të qarta seksuale dhe përmbajtje në lidhje me drogat e paligjshme janë të bllokuara. Kjo mund të jetë mbivendosëse për mërgimtarët, turistët ose këdo që udhëton në Oman dhe shpreson të përdorë internetin.

Ofruesit e shërbimeve të Internetit në Oman gjithashtu kanë kushte dhe kushte të rrepta në marrëveshjet e tyre mbi llojin e aktiviteteve që lejohen. Aktivitetet që kundërshtojnë vlerat politike, sociale, fetare, ekonomike ose kulturore të monarkisë ose mund të dëmtojnë një palë të tretë janë të paligjshme. Mosrespektimi i këtyre rregulloreve mund të çojë në përfundimin e shërbimit dhe një padi penale ose civile.

Illegalshtë gjithashtu e paligjshme të përdorni Skype, WhatsApp dhe FaceTime. Kjo vlen për kafenetë në internet, shumica e të cilave janë bastisur, duke rezultuar në arrestimin e njerëzve, burgosjen ose akuzimin e gjobave të mëdha për ofrimin e shërbimeve VoIP.

Megjithëse kushtetuta e Omanit garanton lirinë e mendimit dhe të shprehjes brenda kufijve të ligjit, fjalimi që kritikon monarkinë ose qeverinë ose devijon nga Islami nuk lejohet. Shumë gazetarë, blogerë dhe qytetarë të tjerë e censurojnë veten për të shmangur marrjen në pyetje, arrestimet ose kushtet e burgut për të folur kundër familjes në pushtet në mediat sociale. 

Për shembull, në vitin 2016, shkrimtari dhe aktivisti i njohur Abdullah Habib u dënua me tre vjet burg dhe u gjobit me 2,000 rialë Omani (5.200 dollarë) për publikimin e postimeve në Facebook për çështje politike dhe të drejtave të njeriut.

Qeveria monitoron gjithashtu komunikimet private të qytetarëve të saj, përfshirë emailin, telefonin celular dhe dhomat e bisedave. Kjo, e kombinuar me rreziqet e përdorimit të WiFi publik dhe sulmet në internet, përbën një rrezik të madh për këdo që përdor një adresë IP nga Oman.

Fatmirësisht, ju mund të përdorni një prej VPN-ve që ne ju kemi rekomanduar për të marrë një adresë IP Omani dhe qasje në ato që jeni përdorur për të kthyer në shtëpi.

Mendimet përfundimtare

Shpresojmë që kjo ju ndihmon të merrni një adresë IP Omani. Një VPN është metoda më e mirë për t’u përdorur sepse ofron siguri të mirë, ju çliron nga mbikëqyrja ndërhyrëse dhe censura, mban të fshehur identitetin tuaj të vërtetë dhe zhbllokon shërbimet e transmetimit të mediave. 

Secila prej opsioneve që ju kemi rekomanduar është më shumë se e mjaftueshme për të filluar, por HideMyAss është zgjedhja jonë për shkak të sigurisë së saj të mirë dhe mbështetjes së shkëlqyeshme të klientit. Plus, ju mund të përdorni provën e tij shtatë-ditore falas dhe periudhën e rimbursimit 30-ditor për të parë nëse ju pëlqen. Nëse dëshironi më shumë opsione, hidhini një sy VPN tonë më të mirë për pjesën Oman.

Nëse keni përvojë të merrni një adresë IP të Omani, ne do të donim të dëgjonim rekomandimet tuaja. Na tregoni rreth tyre në seksionin e komenteve më poshtë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map