Si të merrni një adresë IP Norvegjeze në vitin 2020: Të shkosh në Oslo

Nëse jeni një norvegjez që jeton jashtë vendit dhe doni të shikoni përmbajtjen Norsk nga Viafree, NRK1 ose TV 2 Sumo, do të hasni në mesazhe gabimi. Kjo ndodh për shkak të geoblocks. Me një adresë IP në Norvegji, ju mund të anashkaloni këto kufizime dhe të zhbllokoni shërbimet e transmetimit popullor, përfshirë Netflix. Në këtë udhëzues, ne do t’ju tregojmë se si të merrni një adresë IP Norvegjeze.


Një adresë IP mban informacione për vendndodhjen tuaj dhe pajisjen që po përdorni në internet. Ndryshimi i tij në një norvegjeze bën hile në faqet e internetit të transmetimit dhe shërbime të tjera në internet duke supozuar se jeni fizikisht atje.

Si të merrni një adresë IP Norvegjeze

Mënyra më e lehtë për të ndryshuar adresën tuaj IP në një norvegjeze është duke përdorur një proxy. Sidoqoftë, ne nuk e rekomandojmë atë, edhe nëse po përdorni përfaqësuesin më të mirë falas. Shtë një metodë e besueshme dhe nuk ka tipare sigurie për t’ju mbrojtur ose për të fshehur adresën tuaj të vërtetë IP. Lexoni artikullin tonë VPN vs. Proxy vs Tor për më shumë detaje.

Mënyra më e mirë për të marrë një adresë IP Norvegjeze është duke përdorur një rrjet virtual privat. Ai jo vetëm që do t’ju ndihmojë të ndryshoni adresën tuaj IP, por ai gjithashtu ofron siguri dhe intimitet për aktivitetin tuaj në internet, për sa kohë që ekziston një politikë me shkrime zero.

Lista jonë më e mirë e recensioneve VPN ofron disa opsione të mira për të filluar, por ai që zgjedh duhet të ketë serverë në Norvegji, siguri dhe shpejtësi të mirë, plus gjerësi të pakufizuar të bandës.

ExpressVPN

ExpressVPN është një nga opsionet më të mira dhe më të shpejta VPN përreth. Shtë i shpejtë, jashtëzakonisht i sigurt dhe ka një rrjet me më shumë se 3000 server, përfshirë opsionet në Norvegji. Alsoshtë gjithashtu e lehtë për t’u përdorur: thjesht fillojeni atë, shtypni butonin e madh “on” në qendër të ndërfaqes së tij dhe të gjithë jeni të vendosur. Lexoni rishikimin tonë për ExpressVPN për më shumë se si ta përdorni.

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

Një nga pikat më të forta të ExpressVPN është që zhbllokon shërbimet e transmetimit si Netflix, iPlayer të BBC, Hulu dhe Amazon Prime Video. Plus, shpejtësitë e saj të shpejta, pa bandwidth të tronditshëm dhe të pakufizuar e vendosin atë në krye të VPN tonë më të mirë për listën e transmetimit.

Mund të provoni edhe para se ta blini, me një provë shtatë-ditore dhe 30 ditë rimbursim. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë, mbështetja e klientit është në dispozicion përmes bisedës live ose email. 

NordVPN

NordVPN ka një rrjet më të madh të serverëve me më shumë se 5000 servera në 60 vende. Kjo shpjegon numërimin e lartë të serverëve në Norvegji, i cili ka 74 serverë, kështu që është një zgjedhje e shkëlqyeshme për të marrë një adresë IP Norvegjeze.

NordVPN-Slider1

NordVPN-Slider2

NordVPN-Slider3

NordVPN-Slider4

NordVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Thënë kështu, NordVPN është shumë më mirë për aplikacione të caktuara si përrua, duke mposhtur ExpressVPN për të marrë vendin më të mirë në VPN-të tona më të mira për udhëzues për torrenting. Shpejtësitë e saj janë të shpejta, megjithëse në kundërshtim me lidhjet në distanca të gjata, por e kompensojnë këtë me kohët e shpejta të ndërrimit të serverit. Ai gjithashtu ka një bandë të pakufizuar dhe zhbllokon shërbimet e transmetimit.

’Shtë i mbushur me karakteristika të sigurisë, duke përfshirë 256-bit encryption AES, serverë me dy hop, mbrojtje rrjedhje DNS dhe një ndërprerës vrasjeje. Policyshtë krijuar një politikë e rreptë e logave zero, duke mbrojtur privatësinë tuaj. Lexoni rishikimin tonë të NordVPN për një listë të plotë të karakteristikave të saj.

Cyberghost

CyberGhost është një zgjidhje tjetër e mirë për të marrë një adresë IP Norvegjeze. Ka më shumë se 4,900 serverë me 30 të vendosur në Norvegji, kështu që ju të mund të keni qasje në përmbajtje nga jashtë. Siguria është e mirë me karakteristika si një ndërprerës vrasës dhe mbrojtje nga rrjedhja e DNS, dhe një politikë e rreptë për shkrimet zero që informacioni juaj të mbetet privat. Lexoni rishikimin tonë CyberGhost për një vështrim të thelluar të shërbimit.

Cyberghost-Slider1

Cyberghost-Slider2

Cyberghost-Slider3

Cyberghost-Slider4

Cyberghost-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Ashtu si NordVPN, ajo mund të luftojë pak me shpejtësi në distanca të gjata, dhe ka serverë specialiteti për përrua dhe transmetim. Mund ta përdorni në Windows, macOS, Android, iOS ose si një shtesë në shfletuesin tuaj Chrome. 

Interfaceshtë ndërfaqe e thjeshtë, e ridizajnuar, e bën të lehtë të gjesh vendin ku duhet të shkosh. Ju gjithashtu mund ta përdorni atë njëkohësisht deri në shtatë pajisje, gjë që e bën atë një nga VPN tonë më të mirë për pajisje të shumta. Shtë gjithashtu i lirë, dhe mund ta provoni me garancinë e tij bujare 45-ditore për kthimin e parave.

Rreziqet e përdorimit të një adrese IP Norvegjeze

Banorët norvegjezë gëzojnë qasje të pandërprerë në internet, pasi nuk ka ndonjë pengesë në lirinë e internetit ose filtrat e bllokimit të përmbajtjes. Në fakt, Norvegjia vlerësohet si një bastion i të drejtave të njeriut në të gjithë botën, krahas idealeve të saj më të mëdha të fjalës së lirë dhe liberalizmit.

Organi i avokimit Freedom House e përshkruan atë si “një nga demokracitë më të forta” në botë, pasi ka pak ose jo censurë në internet. Ekzistojnë dy përjashtime për këtë, megjithëse: pornografia për fëmijë dhe përrua.

Kuptohet, ISP-të norvegjeze bllokojnë faqet e internetit të njohura për pritjen e pornografisë së fëmijëve përmes filtrave DNS. Sidoqoftë, përplasjet janë akoma një problem në vend dhe nuk lejohen sipas ligjeve të tij.

Në njërën nga fjalitë më të ashpra të vendit, një gjyqtar gjobiti pronarin e Norskifilm.net 250,000 Koronë Norvegjeze (rreth 25,000 dollarë) për ofrimin e filmave të mbledhur nga The Pirate Bay dhe faqet e tjera të shkarkimit. Shumë tituj ishin në dispozicion në faqen përpara daljes në treg të rajonit në Norvegji.

Padia e veprimit të klasës së sjellë nga studiot e Disney, Warner dhe Universal kundër të pandehurit të atëhershëm 20 vjeçar e panë atë të akuzuar për vepra për shkelje të së drejtës së autorit që lidhen me më shumë se 1.200 episode TV dhe filma. 

Përpjekjet kundër piraterisë së Norvegjisë kanë dhënë shumë fryt, sipas një studimi që thoshte se shkarkimet e paligjshme përmes torrentit ishin “eliminuar praktikisht” në Norvegji.

Nëse dëshironi të hulumtoni në botën dixhitale të pakufizuar të Norvegjisë, do t’ju duhet një VPN për të marrë një adresë IP Norvegjeze dhe për të hyrë në të gjithë përmbajtjen që dëshironi. 

Ju mund të mos keni nevojë për një adresë IP Norvegjeze për të hyrë në shërbimet bankare si Cresco, Sbanken dhe Pareto. Sidoqoftë, nëse përcaktojnë se po përpiqeni të hyni në llogarinë tuaj nga jashtë Norvegjisë, mund t’ju duhet t’i përgjigjeni disa pyetjeve shtesë të sigurisë. 

Mendimet përfundimtare

Shpresojmë të dini tani se si të merrni një adresë IP Norvegjeze. Nuk është e vështirë, veçanërisht nëse përdorni një VPN. Jeni i sigurt për sigurinë, shpejtësinë e mirë, gjerësinë e pakufizuar të brezit dhe qasjen në shërbimet e transmetimit si Netflix dhe të tjerët.

ExpressVPN është rekomandimi ynë kryesor për shkak të performancës së saj të shkëlqyeshme dhe sigurisë së shkëlqyeshme. NordVPN dhe CyberGhost janë gjithashtu mundësi të forta me shpejtësi të mirë dhe siguri të mirë.

Tani që dini se si të merrni një adresë IP për Norvegjinë, shikoni bibliotekën tonë VPN ose arkivin e sigurisë në internet për më shumë rekomandime për të qëndruar të sigurt në internet. 

Nëse keni përvojë të merrni një adresë IP Norvegjeze, do të donim të dëgjonim rekomandimet tuaja. Ndajini ato në seksionin e komenteve më poshtë. Si gjithmonë, faleminderit që lexove. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me