Si të merrni një adresë IP Hollandeze në vitin 2020: Rerouting në Roterdam

Nëse doni të shikoni televizionin Hollandez nga jashtë BE-së, do të zbuloni se faqet e internetit të zakonshme, të tilla si NPO Start dhe Uitzending Gemist, nuk janë të arritshme. Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë se si t’i anashkaloni këto geoblocks – dhe t’i shpëtoni vetes një bezdi – duke marrë një adresë IP Hollandeze.


Nuk janë vetëm faqet e internetit të argëtimit që janë bllokuar. Uebfaqet qeveritare mund të arrihen nga brenda BE-së, por nëse nuk jeni jashtë saj, përgatituni t’i përgjigjeni një duzinë pyetjesh sigurie që mund të kulmojnë me një letër të dërguar me postë që, pa ndihmë, do t’i dërgohet në adresën tuaj të shtëpisë me një kod sigurie. E gjithë pjesa “e” e qeverisjes elektronike është ende një punë në zhvillim e sipër, me sa duket.

Edhe nga brenda BE-së, herë pas here do të dilni në çështje. Marktplaats.nl, përgjigjja holandeze në eBay, për shembull, është e bllokuar nga adresa IP jo-Hollandeze, siç janë disa radio dhe stacione televizive më të vogla. Disa banka gjithashtu do t’ju hedhin flakë nëse ju qaseni atyre nga jashtë Holandës, kjo është dhimbje kur përpiqeni të transferoni qiranë tuaj.

Për ta bërë jetën më të lehtë për banorët Hollandezë dhe aficionet e televizionit publik Hollandez, ne kemi bashkuar këtë udhëzues të shpejtë për të marrë një adresë IP në Hollandë. Lexoni më tej për të zbuluar se çfarë, ku dhe si fshehni një adresë IP.

Si të merrni një adresë IP Hollandeze

Mënyra më e lehtë për të marrë një adresë IP të Holandës, ose një nga ndonjë vend tjetër për atë çështje, është të prishni, ose të rremë, vendndodhjen tuaj përmes një përfaqësuesi. Proxies janë shërbime, shpesh që funksionojnë në shfletuesin tuaj, që rivotojnë trafikun tuaj të internetit përmes një pike daljeje tjetër në internet, duke e bërë të duket sikur jeni atje përkundrazi. Për rekomandime, shikoni artikullin tonë në lidhje me përfaqësuesit më të mirë falas.

Thënë kështu, proxies kanë një dobësi serioze: ata nuk janë të sigurt. Lidhja është rivarruar, por nuk është e siguruar, duke e bërë më të lehtë për faqet e internetit të kuptojnë se po përpiqeni t’i mashtroni ato. Ne ju rekomandojmë të përdorni një rrjet virtual privat jo vetëm për të kapur geoblocks, por edhe për të siguruar lidhjen tuaj dhe për të shmangur sytë e këqij të tregtarëve dhe agjentëve sekret.

Ne shpjegojmë ndryshimin midis VPNs dhe proxies më shumë në artikullin tonë VPN vs proxy, por thelbi është siguria. Megjithatë, jo të gjitha shërbimet VPN janë krijuar në mënyrë të barabartë, kështu që ne kaluam mbi ofruesit tanë më të mirë të VPN dhe zgjodhëm tre që do t’ju ndihmojnë të merrni një adresë IP holandeze pa telashe. Le t’i hedhim një sy atyre.

ExpressVPN

Ne zgjodhëm së pari ExpressVPN sepse është një nga shërbimet më të mira VPN. Ka disa serverë në Amsterdam, është VPN më i shpejtë në treg, vjen me siguri të shkëlqyeshme dhe është i lehtë për t’u përdorur, për tu nisur. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të filloni atë, shtypni butonin e madh në qendër të ndërfaqes dhe jeni mirë të shkoni. Shikoni vlerësimin tonë për ExpressVPN për më shumë detaje se si ta përdorni.

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

Alsoshtë gjithashtu VPN më e mirë për transmetim, kështu që nëse lodhni ndonjëherë televizionin publik holandez, mund të shikoni në vend të tij Netflix amerikan, pa u shqetësuar për gabimet në proxy. Dobësi e ExpressVPN është çmimi i saj, i cili vjen me një shumë të madhe 99 $ në vit, duke e bërë atë një nga shërbimet më të shtrenjta VPN në treg. Thënë kështu, ju merrni atë që paguani, dhe ExpressVPN është e shkëlqyeshme.

Patë VPN

Nëse çmimi i ExpressVPN ju frikëson, duke konsideruar të provoni Goose VPN. Ajo ka përparësinë në terren në shtëpi sepse është po aq holandeze sa djathi i verdhë dhe ligjet konfuze të marijuanës. Goose VPN ka një numër të madh të serverëve në Hollandë, kështu që jeni të vendosur të merrni një adresë IP Hollandeze, dhe kushton vetëm 60 dollarë në vit. Plus, ju mund ta shkurtoni atë në më pak se gjysmën duke zgjedhur planin e kufizuar.

Goose-VPN-Slider1

Goose-VPN-Slider2

Goose-VPN-Slider3

Goose-VPN-Slider4

GooseVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Goose VPN është një kënaqësi për t’u përdorur dhe është po aq e sigurt sa secili nga ofruesit tanë më të mirë VPN, por ka edhe dobësi që mund të jetë i ngadaltë, siç kemi zbuluar kur hulumtojmë rishikimin tonë të Goose VPN. Kjo nuk duhet të jetë një problem shumë nëse qaseni në adresat IP të Holandës nga brenda Evropës, por nga pjesa tjetër e botës, ju mund të dëshironi të kërkoni për opsionin tonë të tretë.

NordVPN

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, është NordVPN. Ashtu si dy rekomandimet tona, ai ofron serverë Hollandezë në disa lokacione rreth vendit të vogël, dhe ka siguri të madhe, kështu që ju të mund të shfletoni duke e ditur se jeni të sigurt. Shtë gjithashtu një nga VPN-të më të mira për Netflix, kështu që NPO është pothuajse e garantuar që t’ju lejojë të.

NordVPN-Slider1

NordVPN-Slider2

NordVPN-Slider3

NordVPN-Slider4

NordVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Shpejtësia e tij mund të jetë në kundërshtim, megjithatë, kështu që shpesh do të duhet të kërkoni serverin më të mirë në çdo kohë të caktuar. Thënë kështu, ndërrimi i serverave është një fllad me NordVPN falë ndërfaqes së tij të shkëlqyeshme dhe kohërave të shpejta të ndërrimit. Në përgjithësi, ju mund të bëni shumë më keq sesa NordVPN kur kërkoni një adresë IP në Holland. Lexoni rishikimin tonë të NordVPN për më shumë detaje.

Rreziqet e përdorimit të një adrese IP Hollandeze

Përdorimi i një adrese IP të ndryshme nuk është pa rreziqe. Megjithëse një VPN do t’ju mbrojë nga më e keqja që duhet të ofrojë interneti, duhet të mbani në mend disa gjëra kur përdorni një adresë IP holandeze.

Së pari, Hollanda është një vatër e krimit kibernetik. Mashtrimet janë shumë dhe shumëfishohen, dhe përdorimi i një adrese IP lokale do t’ju hapë disa prej tyre. Kjo tha, falë grantit të anonimitetit të VPN-ve, duhet të jesh i sigurt nga më i keqi i tij, por prapë ju rekomandojmë që të lexoni udhëzuesin tonë të privatësisë për të qenë në anën e sigurt.

Një çështje tjetër në Hollandë është mbikëqyrja e vazhdueshme e qeverisë, të cilën mund ta lexoni në prezantimin e pjesës sonë në VPN më të mirë për Hollandën. Përsëri, VPN duhet të ju mbajnë të sigurt, por mbase doni të mbani në mend se adresa juaj IP ka të ngjarë të gjurmohet, edhe nëse është anonimizuar. Kjo është më shumë një gjë e mbrojtur nga mendja, por më mirë e sigurt se sa keq.

Mendimet përfundimtare

Marrja e një adrese IP Hollandeze është një çështje e thjeshtë e marrjes së një VPN, regjistrimi i saj dhe marrja e një serveri në Hollandë. Jo vetëm që do të jeni në gjendje të bëni shikimin tuaj në internet të bankingut dhe TV sikur të ishit në shtëpi, por do të bëni kështu më të sigurt se më parë, pa qenë nevoja të shqetësoheni për kriminelët ose agjentët qeveritarë të dinë se çfarë dëshironi.

Ne rekomandojmë ExpressVPN, por secili prej dy të tjerëve do të bëjë mirë.

Nëse dëshironi të dini më shumë rreth asaj se si funksionojnë VPN, lexoni udhëzuesin tonë për sigurinë e VPN. A keni sugjerime për shërbime të mira VPN për Hollandën ose pyetje se si të lidhni një VPN? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, ju falënderojmë që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me