Si të merrni një adresë IP Australiane në vitin 2020: Heading Down Under

Aussies jashtë vendit ndoshta humbasin shikimin e shfaqjeve të tyre lokale televizive dhe aftësinë për të hyrë në llogaritë e tyre bankare në internet. Në këtë udhëzues, ne do t’ju tregojmë se si të merrni një adresë IP Australiane për të anashkaluar geoblocks dhe të përdorni internetin si të ktheheshit në shtëpi.


Nëse doni të shikoni televizionin Australian jashtë vendit, do të zbuloni se kanalet tuaja të zakonshme – të tilla si Foxtel, 10Play ose Nine’s World Wide World of Sports – nuk janë të arritshme. Sidoqoftë, nuk janë vetëm vendet e argëtimit që janë bllokuar. Bankat dhe faqet e internetit të qeverisë kufizojnë qasjen në shërbimet e tyre nëse jeni jashtë vendit si një mënyrë për të luftuar mashtrimin.

Adresa juaj IP mban informacione për vendndodhjen tuaj dhe pajisjen që po përdorni. Duke ndryshuar adresën tuaj IP në një Australian, mund të mashtroni faqet e internetit duke menduar se jeni atje. Kjo hap mundësinë e përdorimit të shërbimeve online, Netflix dhe më shumë.

Si të merrni një adresë IP Australiane

Mënyra më e lehtë për të marrë një adresë IP Australiane është përmes një përfaqësuesi. Proxies shpesh veprojnë në shfletuesin tuaj dhe falsifikojnë vendndodhjen tuaj duke rivotuar trafikun tuaj të internetit përmes një pike daljeje tjetër në internet. Për rekomandime, lexoni artikullin tonë më të mirë të prokurorit.

Thënë kështu, proxies nuk janë të sigurt ose të besueshëm. Lidhja nuk është e koduar, që do të thotë se akoma ekspozon adresën tuaj të vërtetë IP, duke e bërë më të lehtë për faqet e internetit dhe drejtuesit e internetit të dinë vendndodhjen tuaj. 

Ne ju rekomandojmë të përdorni një rrjet privat virtual për të siguruar jo vetëm lidhjen tuaj dhe për të shmangur sytë e çuditshëm të agjentëve të fshehtë dhe tregtarëve, por edhe për të anashkaluar geoblocks. VPN-ja jonë kundër përfaqësuesit. vs artikulli Tor shpjegon më shumë mbi ndryshimet, por thelbi është siguria.

Megjithatë, jo të gjithë VPN-të janë krijuar të barabarta, kështu që ne përzgjodhëm tre nga ofruesit tanë më të mirë të VPN që do t’ju ndihmojnë të merrni një adresë IP për Australinë pa telashe. 

ExpressVPN

ExpressVPN kryeson listën tonë të ofruesve më të mirë VPN. Siguria e tij është e shkëlqyeshme, me karakteristika të tilla si kriptimi 256-bit, një vrasje dhe një politikë pa regjistrime për të mbajtur historinë tuaj të shfletimit dhe torrentimit privat.

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

Përdoruesit në Australi do të vlerësojnë performancën e jashtëzakonshme që ofron ExpressVPN për shkak të shpejtësive të saj të shpejta që ndihmojnë kur transmetojnë. Ai gjithashtu ka më shumë se 3000 servera në të gjithë botën dhe ofron katër lokacione në Australi – Melburn, Sidnei, Brisbane dhe Perth – kështu që gjithmonë do të merrni një adresë IP Australiane, edhe nëse një qendër e të dhënave bie poshtë.

ExpressVPN anashkalon me besueshmëri geoblocks, përfshirë Netflix, të cilat e fituan atë vendin e parë në listën tonë më të mirë VPN për Netflix. Mund ta instaloni në platformat Windows, macOS, Android, iOS dhe Linux. Lexoni rishikimin tonë të ExpressVPN për të mësuar më shumë dhe provojeni me provën e tij shtatë ditore dhe garancinë e kthimit të parave për 30 ditë. 

NordVPN

NordVPN gjithashtu mund t’ju marrë një adresë IP Australiane. Ajo ka një përzgjedhje të madhe të serverëve dhe lidhet me shumicën e shërbimeve streaming, me shpejtësi të shpejtë dhe besueshmëri. Nuk është çudi që renditet e lartë në VPN-në tonë më të mirë për pjesën transmetuese. Përveç mbulimit të tij në rrjet, ajo mbron intimitetin dhe sigurinë tuaj duke përdorur kriptimin e AES 256-bit të kombinuar me protokollin OpenVPN për të mbajtur hakerët dhe snoopers në gji. Plus, nuk mban regjistrat.

NordVPN-Slider1

NordVPN-Slider2

NordVPN-Slider3

NordVPN-Slider4

NordVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Mbështetja e klientit të NordVPN është e shpejtë dhe e besueshme me një shërbim të përgjegjshëm chat-chat dhe bazë të plotë të njohurive. Shtë në dispozicion për Windows, macOS, Android dhe iOS dhe mund ta provoni me një garanci 30-ditore për kthimin e parave. Shikoni në shqyrtimin tonë NordVPN për më shumë.

Cyberghost

CyberGhost është një VPN e fortë, e lehtë për t’u përdorur, me një gamë karakteristikash të dobishme. Ai krenohet me 76 servera në Australi, si dhe më shumë se 4500 servera të përhapur në 60 vende, të cilat duhet t’ju shërbejnë mirë kur transmetoni përmbajtje. 

Kur bëhet fjalë për intimitetin dhe sigurinë, CyberGhost ju ka mbuluar. Përvec mos mbajtjes së prerjeve, ai siguron një ndërprerës të vrasjes dhe serverë të specializuar të sigurt nëse keni nevojë për kriptim ekstra të fortë. Shpejtësitë e saj janë të mira, dhe nuk ka kapele bandwidth.

Cyberghost-Slider1

Cyberghost-Slider2

Cyberghost-Slider3

Cyberghost-Slider4

Cyberghost-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Ju mund të instaloni CyberGhost në Windows, macOS, Android dhe iOS, plus njëkohësisht të lidheni deri në shtatë pajisje. Ndërfaqja e tij e përdoruesit është gjithashtu e lehtë për t’u përdorur, megjithëse dizajni i tij i pllakave është pak i çuditshëm, kështu që mund të mos e shihni atë tërheqës. Për çështje teknike, mund të kontaktoni me ekipin e ndihmës së klientit përmes bisedës live ose emailit, ose të përdorni bazën e gjerë të njohurive për më shumë këshilla për zgjidhjen e problemeve.

Ajo ka një provë shtatë-ditore dhe një garanci bujare të kthimit të parave 45-ditore, gjithashtu, nëse thjesht doni ta provoni. Lexoni rishikimin tonë CyberGhost për një vështrim të thelluar të shërbimit.

Rreziqet e përdorimit të një adrese IP Australiane

Aussies zakonisht gëzojnë qasje me cilësi të lartë dhe të përballueshme në internet. Organi i avokimit Freedom House e kategorizon peizazhin e internetit në Australi si “të lirë”, megjithëse agjencitë e zbatimit të ligjit kanë qasje të pandërprerë në metadatat e përdoruesve..

Pas Ligjit për Ndryshimin e Telekomunikacionit të vitit 2015, kompanitë u kërkohet të ruajnë këto të dhëna për dy vjet në mënyrë që qeveria të mund të heqë dorë nga qytetarët e saj (lexoni më shumë në artikullin tonë për PRISM, Snowden dhe mbikëqyrjen e qeverisë) dhe agjencitë e inteligjencës mund të shikojnë të dhënat pa një urdhër. 

Policia federale Australiane ka përdorur këto informacione për të synuar reporterët që punojnë me azilkërkuesit dhe për të gjetur burimet e tyre duke përdorur të dhënat e tyre në internet ose telefon.

Përmbajtja është lirisht e disponueshme në internet, megjithatë, dhe nuk ka asnjë raport për filtrimin ose bllokimin e informacionit politik dhe shoqëror, ndryshe nga Kina dhe vendet e tjera që diktojnë përmbajtjen që qytetarët mund të qasen. Megjithatë, ka dënime të tepërta për shpifjet në internet.

Australianët kanë ndarë shqetësimet e tyre në lidhje me privatësinë e tyre në internet, por gjërat nuk janë aq të zymta sa duken sepse VPN-të ju kanë kthyer shpinën. Me një VPN, mund të qaseni në përmbajtje nga Australia dhe pjesë të tjera të botës, përfshirë Netflix, BBC iPlayer dhe më shumë. Ajo gjithashtu mban adresën tuaj të vërtetë IP dhe siguron lidhjen tuaj, kështu që nuk jeni i lirë nga kriminelët në internet, ofruesi juaj i shërbimit të internetit dhe mbikëqyrja qeveritare, pavarësisht se ku jeni.

Mendimet përfundimtare

Marrja e një adrese IP Australiane nuk është shumë e vështirë, dhe shpresojmë se ky udhëzues ka lehtësuar procesin për ju. Me VPN të duhur, ju mund të transmetoni përmbajtje dhe të shikoni sporte live, kanale lokale dhe Netflix për të parë se çfarë po ndodh në tokën poshtë.

Anydo prej këtyre VPN-ve bën një punë të mrekullueshme për të siguruar lidhjen tuaj, duke mbrojtur privatësinë tuaj dhe duke zhbllokuar faqet e rrjedhës dhe shërbimet në internet. Ato gjithashtu ofrojnë prova falas dhe garanci për kthimin e parave, në mënyrë që t’i provoni ato dhe të gjeni atë të duhurin për ju.

ExpressVPN është e preferuara jonë për shkak të shpejtësive të saj të shpejta, rrjetit të fortë, besueshmërisë dhe aftësisë për të zhbllokuar faqet e transmetimit, si Netflix Australia dhe të tjerët. Nëse ende keni nevojë për të blerë dyqane, shikoni udhëzuesin më të mirë për VPN për Australi.

Nëse keni provuar të merrni një adresë IP nga Australia, na tregoni se si e keni bërë në komentet më poshtë. Si gjithmonë, faleminderit që lexove.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map