Menaxheri më i mirë i Fjalëkalimit për iOS 2020: Siguria në lëvizje

Edhe pse Apple përfshin mjetin e tij të menaxhimit të fjalëkalimeve të iCloud Keychain me pajisjet iOS, ka shumë përfitime për tu përmirësuar në një shërbim të palëve të treta. Përveç fitimit të karakteristikave të zgjeruara dhe siguri më të mirë, menaxherët e dedikuar të fjalëkalimeve vijnë me një personalizim të madh, duke ju lejuar të zgjidhni si dhe ku i ruani fjalëkalimet tuaja. 


Duke tërhequr nga udhëzuesi më i mirë i menaxherëve me fjalëkalim, ne kemi përpiluar një listë të pesë menaxherëve më të mirë të fjalëkalimeve për iOS. Ne do të flasim pak për secilin dhe pse është një zgjedhje e shkëlqyer për iOS, si dhe pse është një zgjedhje e shkëlqyeshme në përgjithësi. 

Sidoqoftë, mënyra më e shpejtë për të siguruar fjalëkalimet tuaja në iOS është me 1Password. Edhe pse kemi mundësi të tjera që e rivalizojnë atë në një mënyrë ose në një tjetër, 1Password vazhdimisht del në krye përsa i përket tipareve, çmimit, sigurisë dhe miqësisë ndaj përdoruesit. Ju mund të merrni një provë 30-ditore për të parë se si ju pëlqen, megjithëse ka mundësi si Dashlane që ofrojnë një plan të kufizuar falas, si dhe.

Menaxheri më i mirë i Fjalëkalimit për iOS

 1. 1Password
 2. Dashlane
 3. Bitwarden
 4. LastPass
 5. portier

1. 1Fjalë fjalie

1Password-iOS

1Password është rekomandimi ynë kur dikush pyet për paratë e menaxherit më të mirë të fjalëkalimit që mund të blejë. Shtë plotësisht e përshtatshme për iOS, gjithashtu, me një ndërfaqe të pakuptimtë, automatizim të shkëlqyeshëm dhe një listë të gjatë karakteristikash. Mimi është gjithashtu shumë i lirë, megjithëse 1Password nuk ofron një version falas. 

Një llogari personale shkon rreth 3 dollarë në muaj dhe vjen me ruajtje të pakufizuar dhe sinkronizim të shumë pajisjeve. Në iOS, përdoruesit personalë kanë qasje në veçoritë e tjera 1Pasword, si dhe, duke përfshirë Kulla e Rojës 1Password. Kjo veçori ju lejon të shihni shpejt fjalëkalimet e vjetra, të ripërdorura dhe të dobëta në llogaritë tuaja. 

1Password gjithashtu integrohet me Apple Watch, kështu që ju mund të shpejt të shihni informacionin nga vaults tuaj. Kjo përfshin fjalëkalime një herë për vërtetimin me dy faktorë, numrat e kartës së kreditit, detajet e llogarisë bankare dhe letrat kredenciale WiFi. Për sa kohë që keni një Apple Watch, ju mund të tërhiqni këto informacione pa pasur nevojë të dilni telefonin tuaj. 

Kur keni iPhone ose iPad tuaj jashtë, përvoja është e shkëlqyeshme. Versioni i fundit i 1Password u ndërtua nga toka për iOS 12, duke ofruar mbështetje të plotë për vërtetimin biometrik përmes skanimit të Face ID dhe gjurmëve të gishtërinjve, si dhe plotësimin e automjeteve të lehta në shënime. Nëse jeni duke kërkuar për një menaxher të sigurt me fjalëkalim të pasur me tipare në iOS, nuk do të bëhet shumë më mirë se 1Password.

Arsyet e tjera që na pëlqen 1 fjalia

Përvoja e iOS 1 e fjalës mund të jetë e shkëlqyeshme, por nuk do ta bëjë majën e kësaj liste nëse nuk do të ishte për sigurinë e saj të shkëlqyeshme. Ashtu si menaxherët e tjerë të fjalëkalimeve, 1Password kërkon një fjalëkalim master që ka njohuri zero për të. Sidoqoftë, kërkon gjithashtu një çelës sekret të bazuar në pajisjen tuaj. 

Ky model me dy çelësa sekret do të thotë që edhe nëse dikush ka fjalëkalimin tuaj master, ata gjithashtu kanë nevojë për qasje në një nga pajisjet tuaja të autorizuara që përdorni për të zhbllokuar llogarinë tuaj. Kyçi i pajisjes gjenerohet i mbështetur në specifikimet e harduerit dhe softverit dhe ruhet në një format të koduar në vend në pajisjen tuaj. 

Jashtë sigurisë, 1Password ka një listë të gjatë të veçorive unike. E preferuara jonë është mënyra e udhëtimit, e cila ju lejon të hiqni të gjitha të dhënat nga pajisja juaj mobile ndërsa udhëtoni dhe i ruani në kasafortën tuaj. Nëse, siç thoni, e humbni telefonin, të dhënat tuaja personale nuk rrezikohen. Sigurisht, pasi të keni arritur në destinacionin tuaj, të dhënat tuaja janë vetëm një rubinet larg.

Me pajtimin tuaj, ju gjithashtu keni qasje në 1Password X, versionin ekskluziv të shfletuesit të 1Password. Nëse jeni të interesuar, 1Password ofron një provë falas 30-ditore për përdoruesit e rinj. Ju gjithmonë mund të lexoni rishikimin tonë 1Password për të mësuar më shumë, gjithashtu. 

2. Dashlane

Dashlane vazhdimisht tregton goditje me 1Password kur bëhet fjalë për menaxherin më të mirë të fjalëkalimeve përreth (ju mund të shihni se sa afër përputhen të dy në krahasimin tonë Dashlane vs 1Password). Pavarësisht nga e cila zë vendin e parë, një gjë është e qartë: Dashlane mund të jetë menaxheri më i mirë i fjalëkalimeve për iOS.

Ne po e renditim vetëm në vend të dytë për shkak të çmimit të tij. Dashlane është 2 dollarë më e shtrenjtë në muaj sesa 1Password. Sidoqoftë, justifikon koston më të lartë me një listë të zgjeruar të karakteristikave, duke përfshirë një rrjet virtual virtual dhe monitorimin në internet të errët, dy karakteristika që 1Password nuk ofron. 

Për çmimin, pikat shtesë janë të shkëlqyera, veçanërisht duke marrë parasysh që mund t’i përdorni ato në pajisjen tuaj iOS. Dashlane shfaq raporte të errëta në internet përmes pultit të identitetit, i cili tregon gjithashtu shkelje të kohëve të fundit të të dhënave dhe shëndetin e përgjithshëm të fjalëkalimit. Nëse regjistroheni në pajtimin Premium Plus me 10 dollarë në muaj, ju gjithashtu mund të monitoroni kredinë tuaj në këtë faqe. 

Në shumë mënyra, Dashlane është si një kombinues i mbrojtjes / vjedhjes së identitetit / menaxherit të fjalëkalimeve, dhe për këtë, kostoja shtesë është më se e justifikuar. Me lehtësi të shkëlqyeshme të përdorimit, karakteristika të gjera dhe automatizim të përsosur të iOS, Dashlane është një zgjedhje e shkëlqyeshme. Thënë kështu, ju mund të kurseni disa kocka me 1Password.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë Dashlane

Ashtu si 1Password, Dashlane përdor një model unik të sigurisë, ai që kërkon në të vërtetë patentën e vet të Sh.B.A. Në një studim të vitit 2016 të modelit nga MIT, ai arriti në përfundimin se Dashlane është gati e pakapshme, duke përdorur një model me dy çelësa në të njëjtën mënyrë si 1Password. Përsëri, një çelës pajisje dhe fjalëkalimi juaj janë të nevojshme për të zhbllokuar llogarinë tuaj. 

Siguria është e shkëlqyeshme, por lista e të mirave të Dashlane është ajo që shet sizzle. Ju mund të mbroheni në internet në mënyra të shumta me një abonim të vetëm, me Dashlane që ofrojnë menaxhim me fjalëkalim, mbrojtje nga vjedhjet e identitetit dhe një VPN. Dy të fundit nuk janë aq të mira sa mbrojtja më e mirë e vjedhjes së identitetit dhe zgjedhjet më të mira të VPN, por si shtesa të bashkuara, ato janë të këndshme për tu parë. 

Kjo nuk do të përmendë përmirësimet e cilësisë së jetës së Dashlane. Për shembull, ai përfshin një ndërrues automatik të fjalëkalimeve, i cili do të azhurnojë hyrjet tuaja nëpër faqet e internetit me një klik të vetëm. Edhe pse ka disa site kritike që mungojnë nga lista e mbështetur, Dashlane mbështet një pjesë të mirë të shërbimeve që do të hasni, përfshirë Reddit. 

Në përgjithësi, Dashlane përqendrohet më shumë në veçoritë dhe vjen me një çmim që të përputhet. Nëse jeni duke kërkuar për një menaxher themelor të fjalëkalimeve, Dashlane është një mjet i fortë, megjithëse ai vjen me të vërtetë kur i përdorni shtesat. Ju mund të mësoni më shumë rreth atyre që janë në shqyrtimin tonë të Dashlane ose të regjistroheni në një llogari falas për të parë se si ju pëlqen.

3. Bitwarden

bitwarden-mobile

Bitwarden është një menaxher falas me fjalëkalim me burim të hapur që nuk ka asnjë biznes të jetë aq i mirë sa është. Edhe pse nuk është e vetmja mundësi falas në iOS, Bitwarden nuk është prerë nga e njëjta leckë si mjetet e tjera me burim të hapur (lexoni rishikimin tonë të KeePass për të parë se çfarë duam të themi). Pavarësisht se ofrohet falas, Bitwarden ndjehet si një produkt komercial i realizuar plotësisht. 

Aplikacioni iOS është i pastër dhe i thjeshtë për tu marrë me vete, dhe vjen me të gjitha tiparet e versionit të desktopit. Për më tepër, Bitwarden përfshin ruajtje të pakufizuar dhe sinkronizim të shumë pajisjeve, do të thotë që ju mund të importoni fjalëkalimet tuaja me versionin e desktopit dhe t’i qasni ato nga pajisja juaj celulare. 

Ashtu si 1Password dhe Dashlane, automatizimi i automjetit është një fllad me Bitwarden, për sa kohë që pajisja juaj mbështet iOS 12. Nga kutia, Bitwarden tashmë punon me Safari dhe Chrome, pavarësisht se në cilën faqe në internet jeni. Për aplikacionet lokale, automatizimi i Bitwarden gjithashtu funksionon me qindra shërbime të mbështetura. 

Ju merrni shumë falas, por ka ende disa kufizime që i imponon Bitwarden. Për shembull, përdoruesit e lirë mund të ndajnë fjalëkalime vetëm me dy përdorues të tjerë. Thënë kështu, Bitwarden ofron një abonim premium për vetëm 10 dollarë për përdorues, i cili përfshin ruajtjen e skedarëve të koduar, opsione shtesë 2FA dhe shërbimin parësor të klientit.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë bitwarden

Natyra me burim të hapur Bitwarden vjen me një listë të përfitimeve, më interesante prej të cilave është vetë-mbajtja. Megjithëse sinkronizimi me shumë pajisje përmes cloud i Bitwarden është përfshirë falas, mund të përdorni gjithashtu serverin tuaj të fjalëkalimit. Grumbullimi i infrastrukturës së serverit Bitwarden është publikisht i disponueshëm për t’u përdorur me Docker.

Duke përdorur serverin tuaj, ju mund të sinkronizoni fjalëkalimet tuaja nëpër pajisje pa u shqetësuar për ndonjë çështje të sigurisë që mund të dalë kur sinkronizoni me një palë të tretë. Ju do të keni nevojë për disa njohuri bazë të rrjetit, por për sa kohë që ju jeni të kënaqur të ngjisni disa kërkesa të linjës komanduese, nuk është e vështirë të bësh. 

Vetëm sepse Bitwarden është i lirë nuk do të thotë se është një zhytje sa i përket sigurisë, ose. Me një kod të audituar publikisht dhe një program për mirësitë, Bitwarden është një nga menaxherët më të sigurt për fjalëkalim përreth. Ashtu si dy zgjedhjet tona të para, ai përdor encryption fundin-në-fund AES-256, për të cilin mësoni në përshkrimin tonë të kriptimit. 

Bitwarden mund të mos ketë këmbanat dhe bilbilat e 1Password dhe Dashlane, por për koston e ulët falas, është e vështirë të ankohen. Ju mund të mësoni më shumë në rishikimin tonë në Bitwarden ose të regjistroheni për një llogari për të parë se si e merrni atë.

4. LastPass

LastPass-iOS

LastPass kryesoi Bitwarden në udhëzuesin më të mirë të menaxherit për fjalëkalim falas, kryesisht në pjesën e prapme të karakteristikave të tij. Shtë një menaxher i shkëlqyer i fjalëkalimeve falas, dhe kjo përvojë përkthehet mirë në iOS. LastPass ka të bëjë me lehtësinë e përdorimit, duke pasqyruar në mënyrë të përsosur përvojën e shfletuesit në pajisjen tuaj celular. 

Përmes aplikacionit iOS, mund të shikoni, ndryshoni dhe shtoni shënime. Lista e hyrjeve të mbështetura është gjithashtu e gjatë. LastPass mbështet bazat si fjalëkalimet dhe kartat tuaja të kreditit, si dhe informacionin për pasaportën, informacione bankare dhe më shumë. Secila prej këtyre shënimeve mbështet shënime dhe shtojca skedarësh, të cilat mund t’i krijoni ose ngarkoni përmes aplikacionit iOS. 

Integrimi i tij në iOS 12 është gjithashtu i shkëlqyeshëm. LastPass mbështet Touch ID dhe Face ID për vërtetimin, dhe madje integron me Apple Watch. Edhe pse integrimi nuk është aq i shtrirë sa 1Password, ju mund të përdorni Autentifikuesin LastPass me Apple Watch tuaj, i cili e bëri listën tonë të aplikacioneve më të mira 2FA. Lexoni copën tonë 1Password vs LastPass.

Sidoqoftë, ne e vlerësojmë LastPass-in e katërt për shkak të shkeljeve të të dhënave që pësoi në 2015. Megjithëse asnjë llogari e përdoruesve nuk u komprometua si rezultat, sulmuesit prapë filluan me një bazë të dhënash të plotë të të dhënave të kriptuara. Shkelja nuk duhet t’ju trembë – nëse ndonjë gjë, kjo tregon se sa e sigurt është LastPass – por është ende diçka për t’u marrë parasysh. 

Arsyet e tjera që na pëlqenin LastPass

LastPass gozhdon përdoruesin përvojë shumë më tepër sesa menaxherët e tjerë të fjalëkalimeve. Sshtë një mjet i bazuar në shfletues, që do të thotë se nuk ka asnjë aplikacion lokal që të shqetësojë në desktop. Kjo vjen me disa përfitime, më e rëndësishmja prej të cilave është aksesi nëpër platforma. Pavarësisht nga funksionimi i kompjuterit tuaj, ju mund të përdorni hyrjet tuaja për sa kohë që një shfletues është i disponueshëm. 

LastPass është gjithashtu falas, duke e bërë atë një shitje të lehtë për ata që janë në gardh në lidhje me një menaxher fjalëkalimi. Plani falas është i shkëlqyeshëm, i mbushur me sinkronizim me shumë pajisje dhe ruajtje të pakufizuar të fjalëkalimit. Shumë menaxherë të fjalëkalimeve kalojnë sinkronizimin e shumë pajisjeve në planet e tyre të lira (lexoni rishikimin tonë të RememBear për një shembull të kësaj), duke e bërë LastPass më tërheqës (lexoni krahasimin tonë KeePass vs LastPass). 

Si pasojë, një pajtim premium nuk duket se ia vlen. Pagesa ju merr disa karakteristika shtesë, por shumica e funksionalitetit bazë përfshihen në planin falas. Sidoqoftë, LastPass ofron abonime të shkëlqyera të biznesit, kjo është arsyeja pse fitoi një dremitje në menaxherin tonë më të mirë të fjalëkalimeve për udhëzuesin e biznesit të vogël. 

LastPass është një menaxher solid me një plan personal çuditërisht bujar. Thënë kjo, nuk ndihet aq e fortë sa 1Password ose Dashlane në fundin e paguar të gjërave. Ju mund të lexoni më shumë rreth saj në rishikimin tonë të LastPass ose të krijoni llogarinë tuaj për ta marrë atë për një rrotullim. 

5. Portier

Keeper-iOS

Përmbledhja e listës sonë është Keeper, e cila renditet e pesta kryesisht për shkak të çmimit të saj. Edhe pse është e shtrenjtë me rreth 5 dollarë në muaj për paketën e plotë, Keeper përfshin shumë funksionalitete dhe një ndërfaqe të bukur në iOS. Shtë gjithashtu shumë e personalizueshme, duke ju lejuar të ruani pothuajse çdo lloj hyrje që dëshironi. 

Jashtë kutisë, Keeper mbështet fjalëkalime, karta krediti dhe identitete, megjithëse ju mund ta zgjeroni atë listë me fushat e personalizuara. Edhe pse Keeper nuk ka lloje hyrjesh me porosi në të njëjtën mënyrë si 1Password, ju mund të ndërtoni shabllonet e dhëna përmes fushave të personalizuara. Përveç atyre, mund të bashkëngjitni skedarë dhe të shtoni shënime në shënimet tuaja.

Ashtu si shënimet tona të tjera, Keeper mbështet 2FA me Apple Watch, por gjithashtu mund të vërtetoni në mënyra të tjera. Nëpërmjet ADN-së së Keeper, ju mund të përdorni pajisjet tuaja të Internetit të gjërave (IoT), si Alexa-u e Amazon, për të verifikuar identitetin tuaj. Me këtë, nuk do të duhet të futni një faktor të dytë çdo herë që të regjistroheni, të gjitha ndërkohë që merrni përfitimet e sigurisë të 2FA. 

Edhe pse Keeper është i shtrenjtë nëse blini të gjitha shtesat e tij, menaxheri i fjalëkalimit vetë është i lirë me 30 dollarë në vit. Sidoqoftë, ne ende rekomandojmë të shkoni me Paketën Max. Për të njëjtin çmim si Dashlane në muaj, ai përfshin monitorimin e errët të uebit, ruajtjen e pakufizuar të fjalëkalimeve dhe aplikacionin KeeperChat (lexoni krahasimin tonë Dashlane vs Keeper). 

Arsyet e tjera që na pëlqen rojtari

Duke folur për të cilat, KeeperChat është një arsye kryesore për ta mbajtur Keeper si menaxher të fjalëkalimit tuaj. Sshtë një aplikacion i mesazheve të koduara nga fundi në fund, duke siguruar që mesazhet tuaja të qëndrojnë midis jush dhe kujtdo i dërgoni ato. Ajo vjen me një mori karakteristikash që aplikacioni juaj normal i teksteve nuk ka gjithashtu.

Këto përfshijnë tërheqjen e mesazheve, vetë-shkatërrimin e mesazheve, një galeri të mediave private dhe 20 GB ruajtje të skedarëve të koduar. Siç është rasti me çdo aplikacion të mesazheve të koduar, si ju ashtu edhe marrësi do të keni nevojë për KeeperChat që ajo të funksionojë. 

Megjithëse mund të jetë një sherr për përdoruesit personal, KeeperChat punon mirë me familjet, kjo është arsyeja pse Keeper fitoi një vend në menaxherin tonë më të mirë të fjalëkalimeve për udhëzuesit e familjeve. 

Jashtë përvojës iOS, Keeper ka gjithashtu një përvojë të shkëlqyeshme të shfletuesit (ai e bëri listën tonë të shtesave më të mira të menaxherit të fjalëkalimeve, në fakt). Me të, ju mund të plotësoni automatikisht fushat e fjalëkalimit, të autokaptoni hyrjet e reja dhe të menaxhoni regjistrimet tuaja aktuale. Sigurisht, zgjatjet sinkronizohen me pajisjet tuaja mobile, në mënyrë që të keni hyrjet tuaja në lëvizje. 

Nga ndërfaqja e tij e shkëlqyeshme e përdoruesit deri në gjerësinë e tij të karakteristikave, Keeper bën shumë mirë, veçanërisht nëse mund të marrësh faturën për paketën e tij Max. Mund të mësoni më shumë rreth kësaj në rishikimin tonë të Mbajtësit ose të regjistroheni për një gjyq 30-ditor për të parë se si ju pëlqen.

Zgjedhja e menaxherit më të mirë të fjalëkalimeve për iOS

Edhe pse ka shumë menaxherë të fjalëkalimeve iOS në dispozicion, nuk është aq e thjeshtë sa të zgjedhësh një në mënyrë të rastësishme dhe ta quash atë ditë. Pavarësisht se ka për ca vite, Apple filloi zyrtarisht vetëm mbështetjen e menaxherëve të palëve të treta në vitin 2018 me lëshimin e iOS 12. Me azhurnimin e ri të softuerit, iOS mbështet automatizimin nga menaxherët jo me Apple fjalëkalime. 

Këtu kemi filluar kur krijojmë menaxherin tonë më të mirë për fjalëkalimin për listën iOS. Sigurisht, çdo menaxher cilësor i fjalëkalimit duhet të jetë i mirë pavarësisht se në cilën platformë jeni. 

Sidoqoftë, ne i kushtuam vëmendje të madhe menaxherëve të fjalëkalimeve që integrojnë në ekosistemin e Apple, duke përfshirë mbështetjen për automatizimin me iOS 12 dhe 13, si dhe integrimin me produkte të tjerë të Apple, të tilla si Apple Watch. 

Ne gjithashtu i kushtuam vëmendje përvojës së përgjithshme të celularit. Për shembull, KeePass është një menaxher i ngurtë i fjalëkalimeve në desktop, pavarësisht se është pak i trashë për t’u përdorur. Shtë në dispozicion në iOS, por vetëm si një port jozyrtar. Duke marrë parasysh sa i përqendruar iOS është në lehtësinë e përdorimit, përvojat e ngathëta për celularët nuk i përshtaten saktësisht platformës. 

Përvoja e celularit përfshin vetë aplikacionin e menaxherit të fjalëkalimit, por edhe si funksionon mjeti kur jeni duke përdorur iPhone ose iPad tuaj. Për këtë, ne kemi konsideruar vërtetimin biometrik me Face ID dhe Touch ID, si dhe mbështetjen për automatizimin e aplikacionit jashtë shfletuesit tuaj. 

Prishja e sigurisë

Menaxherët e fjalëkalimeve nuk janë të mirë nëse nuk mund të mbajnë mirë fjalëkalimet tuaja. Kur krijuam menaxherin tonë më të mirë për fjalëkalimin për listën iOS, ne verifikuam çdo mundësi për modelin e kriptimit dhe AES-256 me njohuri zero. Me këto dy raste, hyrjet tuaja nuk do të rrezikojnë, edhe nëse menaxheri i fjalëkalimit pëson një shkelje të të dhënave. 

Si Apple, ne do të lejojmë që siguria të funksionojë magjinë e saj në sfond. Të gjitha opsionet më poshtë do t’i mbajnë hyrjet tuaja të sigurta, kështu që nuk duhet të shqetësoheni për këtë. Sidoqoftë, ne përqëndrohemi më shumë në përvojën e përdoruesit, çmimin dhe karakteristikat në këtë udhëzues. Nëse jeni të interesuar për sigurinë, sigurohuni që të lexoni rishikimin tonë përkatës për secilën hyrje.

A është menaxheri i fjalëkalimit i Apple i sigurt?

Vetë Keychain iCloud i Apple është një menaxher i mirëfilltë i fjalëkalimeve, shumë më mirë sesa opsioni i integruar i Chrome. Ndërtuar rreth shërbimit të sigurt të Apple iCloud – për të cilin mund të mësoni në rishikimin tonë të iCloud Drive – Keychain ofron një mënyrë të përshtatshme dhe falas për të ruajtur fjalëkalimet në lëvizje. Sidoqoftë, funksionon mirë vetëm nëse jeni pjesë e ekosistemit Apple. 

Ashtu si produktet e tjera të Apple, Keychain nuk luan mirë me pjesë të tjera të programeve kompjuterike. Ajo funksionon me pajisjet iOS dhe Safari, por kjo është në lidhje me të. Nuk ka zgjatime të shfletuesit për Chrome, Firefox ose Microsoft Edge. Ju nuk mund të përdorni Keychain në Windows, duke lënë ata që pëlqejnë shumë sisteme operative në pluhur. 

Megjithatë, Keychain është i sigurt, shumë më tepër sesa menaxherët e tjerë me fjalëkalim. Për sa kohë që jeni të kënaqur duke përdorur ekskluzivisht softuerin Apple, është një zgjidhje e shkëlqyeshme për të mbajtur të sigurt hyrjet tuaja. Sidoqoftë, mungon një pjesë e vogël e veçorive që përfshijnë opsionet e tjera. 

Për shembull, nuk ka një gjenerator të fjalëkalimeve, megjithëse Keychain do të sugjerojë fjalëkalime të forta kur regjistroheni për një llogari. Në mënyrë të ngjashme, Keychain nuk ka asnjë lloj funksionaliteti të ndarjes dhe nuk ju lejon të redaktoni gjerësisht hyrjet.

Në praktikë, Keychain punon si menaxher i fjalëkalimeve të shfletuesit. Megjithëse është më e sigurt se sa homologët e saj, i mungon funksionaliteti për të shkuar këmbë-këmbë më këmbë me mjete si 1Password dhe Dashlane. Nëse jeni duke kërkuar për disa gjëra të mira shtesë, kostoja e lidhur me një menaxher të fjalëkalimit të palëve të treta ia vlen.

Mendimet përfundimtare

1Password është menaxheri më i mirë i fjalëkalimeve për iOS, megjithëse ndiqet nga afër nga Dashlane. Nëse jeni në treg për një menaxher të paguar fjalëkalimi, është e vështirë të gaboni me të. Thënë kjo, 1Password është opsioni më i lirë, që është arsyeja pse e merr tortën kur bëhet fjalë për menaxhimin me fjalëkalimin iOS. 

Bitwarden është një alternativë e fortë për klientët e përqendruar në buxhet, siç është edhe LastPass. Thënë kjo, asnjëra prej këtyre opsioneve nuk shënoi shenjën për sa i përket tipareve ose sigurisë, siç bëjnë 1Password ose Dashlane. Portieri i afrohet, dhe me një çmim pak më të lirë, për tu ngritur. 

Managerfarë menaxheri fjalëkalimi po përdorni në pajisjen tuaj iOS? Pse e zgjodhët? Na tregoni në komentet më poshtë. Faleminderit për leximin e udhëzuesit tonë për menaxherin më të mirë të fjalëkalimeve për iOS.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map