Ban VPN Ruse: Si po merren ofruesit me të

Rusia nuk është një vend miqësor me të drejtat e njeriut. Qeveria Putin censuron opozitën, i mban gazetarët të bëjnë punën e tyre dhe bllokojnë popullsinë e saj nga hyrja në disa faqe në internet. Shtoni okupimin e paligjshëm të Krimesë dhe luftën e furçave që po luftohet në Ukrainën lindore dhe ju keni të gjitha shenjat e një regjimi despotik.


Thënë kështu, qeveria ruse ka ndërmarrë hapin e pazakontë në përpjekjen për të bashkëvepruar palët e treta duke ndihmuar mbajtjen e popullatës së saj në errësirë. Në fund të marsit 2019, Shërbimi Federativ për Mbikëqyrje në sferën e telekomit, teknologjive të informacionit dhe komunikimeve masive – e cila zakonisht shkon me akronimin e tij Roskomnadzor – dërgoi email në disa ofrues kryesorë të VPN dhe i urdhëroi ata të bllokojnë faqe të caktuara për përdoruesit rusë.

Ne arritëm te VPN-të e afruara nga Roskomnadzor dhe mund të raportojmë që askush nuk është i gatshëm të bashkëpunojë me autoritetet ruse, edhe nëse kjo do të thotë se ata mund të përballen me veprime ndëshkuese. Sidoqoftë, para se të arrijmë te reagimet e tyre, le të flasim për VPN dhe situatën në Rusi.

Censura në Rusi

Censura ruse

Siç mund ta lexoni në udhëzuesin tonë VPN, rrjetet private virtuale janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të qëndruar anonim në internet. Në vend që të lidheni me internetin përmes një serveri që qeveria dhe ofruesit e shërbimeve të internetit mund të shikojnë, ju lidheni përmes një serveri privat, duke ju lejuar të bëni gjithçka që dëshironi në internet pa frikë se mos ndiqeni (lexoni artikullin tonë të sigurisë VPN për detaje).

Shtë e shkëlqyeshme për torrentin, shikimin e pornografisë ose kalimin e faqeve të streaming të gjeoblloqeve, por mënyra e prekshme që VPN e bëjnë botën më të mirë është duke i lënë njerëzit në vendet që censurojnë internetin në internet dhe të thonë atë që dëshirojnë pa frikën e hakmarrjes, e cila, në ato vende, zakonisht vjen në formën e një trokitjeje në derë dhe një udhëtim pa sy për në askund.

Vendet që censurojnë internetin nuk do të lejojnë që një vrimë e tillë ajri të ekzistojë nëse mund ta ndihmojnë atë. Për shembull, Kina e mban të madh dhe të fortë Firewall-in e saj të Madh duke ndaluar VPN-të dhe duke ndëshkuar njerëzit që kapen duke përdorur një.

Rusia nuk ka ndaluar VPN-të deri më tani, pavarësisht se ka një listë masive të faqeve në internet që qeveria preferon që qytetarët të mos i vizitojnë. Nëse ndiqni lidhjen e mësipërme, mund të shihni që shumë nga faqet e internetit të bllokuara janë pornografi dhe lojërat e fatit, por ka edhe mjaft media. Nuk ka të bëjë vetëm me mbrojtjen e qytetarëve nga zakonet e këqija, por edhe nga rrjedha e lirë e informacionit.

Ne flasim më shumë rreth asaj se si funksionon makina e censurës në Atdhe në copën tonë më të mirë VPN për Rusinë, por mjafton që të themi se nuk është e bukur.

Kemi marrë gjithashtu disa raporte që njerëzit në Moskë dhe Shën Petersburg janë ndalur nga policia për të kontrolluar telefonat e tyre për programin VPN, por ato nuk janë vërtetuar në kohën e shkrimit. Nëse dini më shumë rreth kësaj, drejtojuni këtij shkrimtari përmes faqes tonë.

Ban VPN ruse

Rusia urdhëron VPN të bllokojnë faqet e internetit

Në vend se një ndalim të plotë, Roskomnadzor në vend të kësaj iu drejtua disa ofruesve të VPN për t’i urdhëruar ata të bllokonin të njëjtat faqe interneti që bën Rusia. Ne e kuptojmë që është sepse ndalimi i VPN është shumë më i ndërlikuar nga sa mendoni. Shumë njerëz me të cilët kemi biseduar mund të përdorin VPN e tyre thjesht në Kinë, për shembull (shikoni VPN-në tonë më të mirë për Kinën për më shumë rreth kësaj).

Thënë kështu, problemi me urdhërimin e njerëzve të bëjnë gjëra kur nuk keni ndonjë fuqi mbi ta është se ata mund të refuzojnë. Roskomnadzor më i keqi mund të bëjë është të shtoni faqet e internetit VPN në listën ekzistuese të faqeve të internetit të ndaluara, të cilat mund të rrëzohen duke përdorur një VPN që nuk është në listë.

Kjo, dhe e gjithë gjëja “duke mos dashur të jetë bashkëpunëtore e bllokimit të fjalës së lirë”, bëri që VPN-të me të cilat kontaktuam të refuzojnë të zbatojnë urdhrin. Siç thotë Harold Li, nënkryetari i ExpressVPN (VPN më e mirë atje, sipas vlerësimit tonë), në një shkëmbim të postës elektronike me Cloudwards.net:

“Si çështje parimore, ExpressVPN nuk do të bashkëpunojë kurrë me përpjekjet për të censuruar internetin nga asnjë vend. Mbrojtja e intimitetit dhe lirisë së shprehjes në internet është pjesë e misionit tonë thelbësor, dhe ne do të vazhdojmë të luftojmë për t’i mbajtur përdoruesit të lidhur me internetin falas dhe të hapur, pa marrë parasysh se ku janë ata.

“Siç kemi përjetuar në vende të tjera me një nivel të lartë censurimi, zbatimi është një lojë e mace dhe mace. Ne presim që përdoruesit rusë të internetit do të jenë në gjendje të gjejnë mjete për të hyrë në faqet dhe shërbimet që ata dëshirojnë, megjithëse ndoshta me ndonjë përpjekje shtesë. “

Drejtori i Përgjithshëm i OpenVPN, Francis Dinha, bëri një deklaratë të ngjashme në një postim në blog disa ditë pasi u mor emaili Roskomnadzor, duke thënë se kompania e tij “nuk mund me ndërgjegje të mirë të mbështesë censurimin”.

Një tjetër nga VPN-të tona të preferuara, NordVPN, shkoi një hap më tej dhe mbylli serverët e tij në Rusi. Në një postim në blog, kompania tha se “lidhja me serverët NordVPN në Rusi mund të mos jetë më e sigurt. Për të parandaluar çdo ndërprerje të shërbimit ose keqfunksionime, ne do të copëtojmë të gjithë serverët tanë rusë dhe t’i heqim ato nga shërbimi ynë. “

Dy shërbime të tjera që arritëm të arrinim gjithashtu nuk pranuan t’i zbatojnë, dhe gjithashtu nuk shqetësohen veçanërisht sepse nuk kanë serverë në Rusi. IPVanish mbylli serverat e tij atje në 2016 pasi u aplikua presioni, dhe VPN Unlimited gjithashtu defiantly shpërtheu një mjedër drejt Moskës.

Mendimet përfundimtare

Ne jemi të sigurt se rusët do të vazhdojnë të jenë në gjendje të shohin dhe të lexojnë atë që dëshirojnë në internet. Tani për tani, të paktën. Thënë kjo, është e trishtueshme që ata do të duhet të përdorin shërbimet e ndërmarrjeve private për ta bërë këtë.

Megjithëse nuk është thënë e fundit për të gjitha gjasat në lidhje me bllokimin e faqeve në internet të Rusisë, ofruesit e VPN duken të vendosur në vendimin e tyre për të mos ndjekur urdhërat nga Roskomnadzor në çfarëdo forme ose formë. Shpresojmë që të mbetet e tillë edhe në vitet në vazhdim, dhe synojmë t’ju mbajmë të azhurnuar.

Whatfarë mendoni për veprimet e qeverisë Ruse? Whatfarë lloj sanksionesh mendoni se mund të presin shërbimet e mësipërme VPN? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, ju falënderojmë që lexuat.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map