Avira vs Bitdefender: Një betejë e ngushtë antivirus në vitin 2020

Bitdefender dhe Avira janë dy zgjedhjet tona më të mira antivirus, dhe sa i përket vlerësimeve tona, ato janë ndër zgjedhjet më të mira të softuerëve antivirus aktualisht në treg. Ata shënuan top shënime në pothuajse çdo kategori, duke e bërë të vështirë për përdoruesit të zgjedhin midis tyre. Për t’ju ndihmuar, ne po testojmë Bitdefender dhe Avira për të parë se kush del në krye.


Para se të lexoni më tej, mund të jetë me vlerë të shikoni në rishikimin tonë të veçantë të Bitdefender dhe rishikimin e Avira. Kjo do t’ju japë një ide më të qartë për secilin antivirus, duke ju lejuar të eksploroni të mirat dhe të këqijat e tyre para se të vraponi nëpër këtë Bitdefender vs Avira kokë më kokë.

Vendosja e një luftë: Bitdefender vs Avira

Testimi ynë i krahasimit do të jetë pak më ndryshe nga vlerësimet individuale të antiviruseve. Ne do t’i krahasojmë të dy antiviruset në të njëjtat pesë kategori me vlerësimet tona të ndara, duke filluar me veçoritë para se të kalojmë në çmimet, mirëdashësinë e përdoruesit, mbrojtjen dhe mbështetjen e klientit.

Nëse keni nevojë për një përgjigje të shpejtë, ne do t’ju ofrojmë një përmbledhje të shkurtër dhe do të vendosim për një fitues në fund të secilës kategori. Secila kategori merr një pikë, dhe e para që fiton tre ose më shumë pikë është kampioni i përgjithshëm.

1

Features

Zgjedhja e një antivirusi që vetëm do të mbrojë kundër viruseve është në rregull, por viruset nuk janë kërcënimet e vetme në internet atje. Një antivirus me eshtra të zhveshur nuk do t’ju mbrojë nga phishing, dhe as nuk do t’ju sigurojë të gjithë rrjetin tuaj kundër përpjekjeve të hakerimit.

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të shikoni në karakteristikat që Bitdefender dhe Avira u ofrojnë klientëve, gjë që do të bëjmë në këtë raund.

Antivirus Bitdefender

Bitdefender është një nga antiviruset tona të preferuara dhe aktualisht është rekomandimi ynë kryesor. Sshtë një nga opsionet më të sigurta të softuerëve antivirus për përdoruesit atje, pjesërisht falë gamës së karakteristikave që ofron.

BitDefender-Features

Bitdefender është, në thelb të tij, një antivirus i lartë me mbrojtje të gjerë malware dhe ransomware. Do t’ju mbrojë kundër malware më të ri, më të përpunuar, falë “mbrojtjes së përparuar të kërcënimit” që monitoron dhe bllokon aktivitetin e dyshimtë.

Mbrojtja nga malware nuk është gjithsesi mashtrimi i vetëm për mëngën e Bitdefender. Ajo vjen si një suitë e gjerë sigurie, me mbrojtje mikrofoni dhe kamerë, së bashku me mbrojtjen kundër gjurmimit dhe zgjerimet e përgjithshme të filtrimit të faqes në internet.

Ju gjithashtu mund të përfitoni nga një skaner WiFi për të kërkuar në rrjetin tuaj për çdo dobësi të dukshme që mund të rregulloni. Ekziston gjithashtu një skaner për PC-në tuaj që kërkon një softuer të pasigurt.

Nëse jeni të shqetësuar për vjedhjen e identitetit, Bitdefender përfshin një shfletues me sandbox në mënyrë që të mund të shfletoni në mënyrë të sigurt rrjetën. Bitdefender Safepay shkon plotësisht i izoluar: ashtë një shfletues i veçantë me një tastierë virtuale për të anashkaluar çdo keylogger të mundshëm që ruan fjalëkalimet tuaja. 

Safepay është ideal nëse doni të jeni të sigurt në llogari të bankës tuaj ose nëse jeni duke bërë blerje në internet. Bitdefender kombinon Safepay me një shërbim falas VPN, megjithëse ka një kufi 200MB. Sepse nuk është një VPN e plotë – dhe VPN nuk janë fokusimi i Bitdefender – nuk do të krahasohet mirë me ofruesit më të mirë të VPN.

Përkundrazi, kapaku i të dhënave e bën atë një ndeshje të mirë kundër shërbimeve VPN falas. Nëse keni nevojë për mbrojtje më të mirë VPN, ExpressVPN do të ishte një alternativë e fortë (shiko shqyrtimin tonë ExpressVPN). 

Menaxheri i përfshirë i fjalëkalimeve të Bitdefender kombinohet mirë me Safepay. Përsëri, si VPN e Bitdefender, është një opsion i mirë për të përfshirë, por nuk do të përputhet me një menaxher të nivelit të lartë si Dashlane (shiko rishikimin tonë të Dashlane).

Bitdefender përpiqet të jetë e vetmja paketë e sigurisë që ju nevojitet. Karakteristika shtesë, si kriptimi i skedarëve dhe mbrojtja kundër vjedhjes, janë shtesa të mira. Si një nga zgjidhjet më të mira në antivirusin tonë më të mirë për listën Android, Bitdefender është një opsion i mirë për përdoruesit e Android, por gjithashtu mbështet Mac dhe iOS, gjithashtu.

Avira

Ashtu si Bitdefender, Avira nuk është thjesht një antivirus themelor. Ajo përdor zgjedhjen e plotë të produkteve të sigurisë në ofertë dhe, në shumë raste, bashkon këto së bashku me disa nga produktet e saj falas ose premium..

Avira-Features

Avira Prime, zgjidhja “gjithçka-në-një” është në krye të grumbullit për klientët e mundshëm Avira, duke u dhënë akses të plotë produkteve të saj premium. Antivirus Pro dhe produktet e tjera Avira gjithashtu ofrojnë qasje në mjetet Avira, por disa nga këto mund të jenë versionet më të kufizuara.

Avira Prime kombinon produkte të ndryshme të tjera Avira, por Antivirus Pro është oferta e tij kryesore. Antivirus Pro është mbrojtja në kohë reale e Avira kundër malware, duke u renditur mirë kundër mbrojtjes së vetë Bitdefender. 

Avira gjithashtu ofron një mjet pastrimi të sistemit për të zvogëluar çdo joefikasitet të sistemit dhe një skanues softuerësh për të identifikuar çdo program të vjetëruar (dhe për këtë arsye të rrezikshëm) dhe t’i azhurnojë ato.

Avira gjithashtu ofron mbrojtje të sigurisë për blerjet tuaja në internet. Privacy Palma e Avira do të kufizojë qindra parametra të ndryshëm të fshehtë të fshehtësisë për të kufizuar gjurmimin tuaj në internet. Mund të provoni gjithashtu Phantom VPN, të cilën abonentët e Avira Prime e kanë përdorimin e pakufizuar të tyre.

Phantom VPN Pro është më e mirë se oferta e mbuluar e Bitdefender, por ajo ende nuk është në të njëjtën kampionat si alternativat kryesore të VPN, si NordVPN (shiko rishikimin tonë të NordVPN).

Ekziston gjithashtu një menaxher fjalëkalimi i ngjashëm me ofertën e vetë të Bitdefender, si dhe siguri për pajisjet celulare Android dhe iOS për të bllokuar disa faqe të internetit me qëllim të keq dhe telefonuesit.

Avira mund të presë që ju të paguani pak më shumë për disa nga tiparet më të përparuara, por shumë nga tiparet “premium”, si Phantom VPN, ofrohen falas, por me kufizime. Kjo do të thotë që ju mund të testoni shumë nga tiparet e Avira për të cilat jeni kurioz, pa pasur nevojë të paguani prapa.

Një mendim i rrumbullakët

Gjithmonë do të ishte një krahasim i ashpër midis Bitdefender dhe Avira. Ata janë të mbushur me karakteristika të përparuara që i bëjnë të dyja suitat konkurruese të sigurisë, me mbrojtje të lartë antivirus në qendër. Nuk ka shumë për të ndarë dy këtu, duke e bërë këtë raundin barazim.

Raundi: Karakteristikat Nuk ka fitues të qartë, pikë për të dy

Logo Avira
Logo Antivirus Bitdefender

2

çmim

Nëse keni vendosur të paguani një antivirus, duhet të siguroheni që po merrni një çmim të drejtë për tiparet dhe cilësinë e tij.

Të dy Bitdefender dhe Avira ofrojnë produkte falas, por janë paketat “premium” që na interesojnë, kështu që ne kryesisht kemi anashkaluar debatin falas të Bitdefender kundër Avira. Me këtë në mendje, le të krahasojmë paketat e çmimeve që ofrojnë këto kompani.

Bitdefender

Klientët e rinj do të përfitojnë më shumë nga planet e çmimeve të Bitdefender. Ka zbritje të mëdha – deri në rreth 50 përqind – në planet që mbulojnë tre pajisje.

Ka katër plane për klientët, dhe çmimi që ju paguani do të varet nga numri i pajisjeve që po kërkoni të mbuloni, si dhe nga gjatësia e mbulimit tuaj, deri në tre vjet.

Në fund të fundit është Bitdefender Antivirus Plus. Mungojnë disa nga tiparet më premium që ofrohen në paketat e niveleve më të larta, si kamera në internet dhe mbrojtja kundër vjedhjes. Ai gjithashtu nuk është i disponueshëm në Mac, pasi është një paketë vetëm me Windows.

Për anëtarët e rinj, Antivirus Plus është në dispozicion për rreth 40 dollarë në vit për tre pajisje, ose 59,99 $ në vit, nëse nuk keni aplikuar zbritjen e re të klientit.

Përzgjedhja gati e plotë e karakteristikave premium është gjithashtu në dispozicion në Internet Security Bitdefender, niveli tjetër nga Antivirus Plus. Kjo ka një zbritje të shkëlqyeshme për klientët e rinj, duke kushtuar 44,99 dollarë në vit për mbulimin me tre pajisje, që shkon deri në 79,99 dollarë në vit pa zbritje.

Në vend të kësaj, përdoruesit e Mac, Android dhe iOS do të duhet të përmirësohen në pajtimin e Bitdefender Total Security. Bitdefender është një nga zgjedhjet tona si antivirusi më i mirë për Mac, kështu që nëse jeni përdorues i Mac, patjetër që ia vlen të mendoni të paguani 5 dollarë shtesë në vit për Total Security kundër Security Internet, nëse jeni një klient i ri.

Shumica e paketave ofrojnë mbulim nga një deri në 10 pajisje, por Total Security është më i kufizuar, me planet që mbulojnë pesë ose 10 pajisje, në vend të kësaj. Nëse jeni duke mbrojtur një familje të madhe me një numër të madh pajisjesh, do të keni nevojë për Paketën e Familjes Bitdefender.

Family Pack mbulon 15 pajisje dhe vjen me një zbritje të madhe për klientët e rinj: 59,99 $ në vit për vitin e parë, pastaj 119,99 $ në vit pas kësaj.

Avira

Avira ka një metodë të ngjashme çmimesh me Bitdefender, me klientët në gjendje të zgjedhin numrin e pajisjeve për të mbuluar, nga një në pesë, ose mbulim të pakufizuar të pajisjeve me një pajtim Avira Prime.

Ju mund të paguani mujore ose të kurseni para duke paguar për mbulimin nga një deri në tre vjet. Nuk ka zbritje bujare për klientët e rinj, por çmimet janë të ngjashme me çmimet e padiskutueshme të Bitdefender, me disa luhatje.

Bitdefender nuk ofron një abonim mujor, kështu që është mirë të shohësh Avira që ofron këtë. Avira Antivirus Pro, plani më i lirë i Avira, është 57,99 dollarë në vit, duke mbuluar tre pajisje. 

Plani më i lirë i Avira kushton 20 dollarë më shumë se Bitdefender Antivirus Pro, nëse keni një normë promovimi të klientëve të rinj Bitdefender. Sidoqoftë, plani i Avira Antivirus Pro është 2 dollarë më i lirë se çmimi jo promovues i Bitdefender.

Avira Internet Security Suite është në të njëjtën kohë me Bitdefender Internet Security. Ajo vjen me disa veçori të tjera premium shtesë – përfshirë Avira Fjalëkalimin Avira Pro dhe Softuerin Updater Pro – dhe kushton rreth 70 dollarë në vit. 

Kjo është rreth 10 dollarë më lirë se Siguria e Internetit e Bitdefender nëse nuk keni një zbritje të re të përdoruesit, ose rreth 26 dollarë më të shtrenjtë nëse keni një të tillë.

Avira Prime është paketa e fundit Avira, me të gjitha tiparet premium të përfshira, dhe përputhet mirë me Bitdefender Total Security dhe Paketën e Familjes Bitdefender.

Opsioni Avira Prime që mbulon pesë pajisje me 99,99 dollarë në vit është 10 dollarë më shumë sesa siguria totale e padiskutuar e Bitdefender, ose 55 dollarë më e shtrenjtë se Totali i Zbritur i Sigurisë. 

Vlera më e mirë është Avira Prime me mbulim të pakufizuar të pajisjes me 129,99 dollarë në vit. 10shtë 10 dollarë në vit më shumë sesa Paketa e Familjes e paditur e Bitdefender, por Avira ofron pajisje të pakufizuara, në vend se 15 pajisjet e Bitdefender.

Avira është me çmim jashtëzakonisht të mirë për mbulimin dhe veçoritë, dhe paketat mujore e bëjnë atë një mundësi më të përballueshme për klientët. Vetëm AVG ofron një plan mujor me një përbërje dhe reputacion të ngjashëm të tipareve (shiko shqyrtimin tonë AVG).

Dy mendime të rrumbullakëta

Përsëri, me grupe tipare të mira dhe çmime konkurruese, të dy Avira dhe Bitdefender kanë diçka për të gjithë. Planet mujore të Avira e bëjnë atë një mundësi më të përballueshme, por Bitdefender e kap këtë me zbritje të konsiderueshme për klientët e rinj. Me planet e zbritjes së çmimeve, Bitdefender rreh Avira në një fitore të përgjithshme të çmimeve.

Raundi: Pika e mimeve për Antivirusin Bitdefender

Logo Avira
Logo Antivirus Bitdefender

3

Mirësia e përdoruesit

Konsumatorët e antivirusit kanë nevojë për mbrojtje të madhe, por ata duhet të jenë në gjendje të kuptojnë dhe përdorin programin kompjuterik që kanë blerë. Miqësia e përdoruesit është e rëndësishme; nëse nuk mund të lundroni antivirus tuaj në një krizë, ju keni probleme.

Do të shohim nëse Bitdefender ose Avira janë më miqësor në këtë raund krahasimi. Do të fillojmë me procesin e instalimit para se të eksplorojmë klientët e të dy softuerëve.

Bitdefender

Procesi i instalimit të Bitdefender është goxha i thjeshtë dhe i shpejtë, edhe pse jo më i shpejtë, siç do të tregojë rishikimi ynë i Webroot SecureAnywhere.

Me një lidhje të mirë në internet, mund të shkarkoni dhe instaloni Bitdefender në rreth 10 deri në 15 minuta. Ajo ka një skedar të madh instalimesh (afërsisht 500MB), por pjesa më e madhe e instalimit është e automatizuar dhe kërkon pak ndërveprim të përdoruesit.

Bitdefender-Client

Klienti Bitdefender fillon me një zonë qendrore të tryezës. Kjo është ajo ku tiparet e zakonshme të Bitdefender, si skanimi i shpejtë antivirus, mund të arrihen shpejt. Ju mund të rregulloni pultin tuaj me karakteristika të zakonshme, si Safepay, nëse dëshironi.

Qasja në zona të tjera, si tiparet e intimitetit tuaj, është e lehtë nga menyja e majtë. Bitdefender përpiqet të automatizojë gjërat sa më shumë që të jetë e mundur, por do të shihni kujtime ose paralajmërime që shfaqen herë pas here në shiritin e detyrave. Për shembull, mund t’ju inkurajojë të përdorni tipare premium si Safepay kur po vizitoni uebfaqen tuaj të bankingut online.

Anydo paralajmërim ose paralajmërim mund të jetë i heshtur nga brenda zonës së cilësimeve të Bitdefender, të cilës mund t’i qaseni edhe me lehtësi nga menyja e majtë. Nëse keni nevojë të heshtni ose ndryshoni cilësimet tuaja për mjedise të caktuara (si kur punoni ose bëni lojëra), mund të përdorni profile me porosi.

Zona e cilësimeve është e dobishme, me këshilla të dobishme të përfshira. Nëse nuk jeni të sigurt për asgjë, klikoni në ikonën e pikës pyetëse që gjendet sipër secilës zonë.

Klienti Bitdefender ofron një ekuilibër të mirë midis dhënies së shumë zgjedhjeve të klientit për të rregulluar instalimin e tyre Bitdefender ndërsa sigurohet që fillestarët nuk do të mbingarkohen.

Avira

Skedari i instalimit për Avira është më i vogël se Bitdefender (177MB vs 500MB). Instaluesi është i rrjedhshëm dhe i dizajnuar mirë, por do të duhet të konfirmoni disa zgjedhje shtesë, krahasuar me instalimin e Bitdefender.

Avira do të rregulloje dhe konfigurojë vetë, në varësi të pajtimit të produktit që keni. Nëse jeni abonuar në një paketë më të shtrenjtë Avira, si Siguria në Internet ose Kryeministri, do të keni një zonë të veçantë të tryezës që do t’ju ofrojë qasje të lehtë në të gjitha produktet tuaja të tjera Avira.

Avira-rishikim-ndërfaqe

Për shembull, përdoruesit e Avira Prime do ta shohin Antivirus Pro si pjesë të pajtimit të tyre, së bashku me një listë të produkteve të tjera si Phantom VPN Pro. Nëse jeni abonuar në Avira Antivirus Pro, do të keni qasje vetëm te klienti antivirus.

Avira-Client

Klienti i Antivirus Pro është i lehtë për tu kuptuar me menunë e tij të qartë. Zona e “statusit” tregon statusin aktual të mbrojtjes suaj, duke përfshirë ransomware dhe mbrojtjen në internet, me një mundësi për të skanuar shpejt kompjuterin tuaj.

Karakteristika shtesë, si zjarri i rrjetit tuaj, mund të arrihen nga menyja sekondare nën “module”. Këto pjesë vijnë me këshilla të dobishme për të shpjeguar qëllimin e secilës veçori.

Avira nuk ju ngarkon me veçori ose cilësime të panevojshme. Ashtu si Bitdefender, një ndërfaqe e thjeshtë merr përparësi, por ju mund të rregulloni antivirusin tuaj duke klikuar në ikonën e ingranazheve në të majtën e poshtme.

Zona e cilësimeve nuk është më e lehtë për tu kuptuar, por është e gjerë. Ekzistojnë lidhje me udhëzues informacioni për disa caktime, si “isfarë është Cloud Protection?”. Ju gjithashtu mund të rri pezull mbi cilësimet dhe të shihni një shpjegim në kutinë “përshkrim” në fund.

Pamja e pastër e Avira fsheh një antivirus të fuqishëm nën të dhe, si Bitdefender, mënyra se si e përdorni klientin varet nga ju. Shumica e përdoruesve nuk do të duhet të shkojnë larg në mënyrën e “skanimit të shpejtë”, por nëse keni nevojë, mund ta rregulloni mbrojtjen tuaj me lehtësi.

Rreth tre mendime

Siç e prisni nga këta antiviruse të lartë, miqësia ndaj përdoruesit është jashtëzakonisht e rëndësishme dhe nuk ka shumë hapësirë ​​midis tyre. Të dy Bitdefender dhe Avira ofrojnë klientë të thjeshtë për t’u përdorur, por me shumë mundësi për të konfiguruar cilësimet si i dëshironi.

Raundi: Miqësia e përdoruesit Asnjë fitues i qartë, pikë për të dy

Logo Avira
Logo Antivirus Bitdefender

4

mbrojtje

Ju nuk blini antiviruse për sa mirë duken. Mbrojtja është gjithçka, dhe nëse softveri juaj antivirus nuk është i detyruar, ju jeni në rrezik.

Ne do të përdorim raportet e pavarura nga tre laboratorë të testimit të sigurisë për të krahasuar mbrojtjen e ofruar nga të dy Bitdefender dhe Avira në këtë raund.

Bitdefender

Bitdefender bëri mirë në testimin e mbrojtjes së AV-Test nga maji-qershor 2019. Megjithëse rezultatet ranë pak nga testet e saj të mëparshme, ai prapëseprapë doli mirë, me një rezultat të përgjithshëm prej 5.5 nga maksimumi 6. 

Bitdefender-AVTest-19 qershor

Kishte një rënie të ngjashme në rezultatet e përqindjes së performancës së Bitdefender, por rezultati i përgjithshëm mbeti 6 nga 6. 

Në shënimin e shkurt-maj 2019 të AV Comparatives, Bitdefender bëri jashtëzakonisht mirë. Nga 752 mostra, 751 u zbuluan dhe u bllokuan, me një normë të përgjithshme suksesi 99.9 përqind. Testimi i performancës së AV Comparatives gjithashtu shkoi mirë për Bitdefender, duke fituar çmimin më të lartë të avancuar + të AV Comparatives.

Kjo e vendos Bitdefender në të njëjtën kategori me ESET NOD32 (shiko krahasimin tonë Bitdefender vs. ESET NOD32 dhe rishikimin tonë ESET NOD32).

Në MRG Effitas, Bitdefender shënoi mirë në testimin e tij të spektrit të plotë Q2 2019. Nga një madhësi e mostrës prej 398, Bitdefender ka një normë 100 përqind të suksesit, duke e fituar atë rezultatin më të lartë “të certifikuar” të Nivelit 1 të MRG Effitas, duke përputhur me Kaspersky (shiko shqyrtimin tonë Kaspersky Anti-Virus).

Avira

Në testin e majit-qershor 2019 të AV-Test për Avira, rezultatet e mbrojtjes përputhen në mënyrë efektive me Bitdefender, me një rezultat të përgjithshëm mbrojtës prej 5.5 nga 10. Rezultatet e performancës ishin gjithashtu 5.5 nga 6, që ishte pak më e ulët se rezultati i Bitdefender prej 6.

Avira-AVTest-19 qershor

Testimi i AV-Comparatives për Avira nga shkurt-maj 2019 ishte megjithatë më i mirë se Bitdefender. Nga 752 mostrat, të gjitha 752 ishin bllokuar, një rezultat që vetëm Kaspersky Anti-Virus arriti të përputhej.

Rezultatet e performancës ishin pak më keq për Avira në testimin e Prill 2019 të AV-Comparatives. Nga 14 antivirus, Avira shënoi 13 nga 14 për ndikimin e përgjithshëm. Vetëm Windows Defender i Microsoft u keqësua (shiko krahasimin tonë Bitdefender vs Windows Defender). Ajo u dha çmimin e “përparuar” të nivelit të mesëm, në përgjithësi.

Testimi i spektrit të plotë të MRG Effitas nga Q2 2019 tregoi një rezultat gati të përsosur për Avira. Nga 398 mostra, 397 u bllokuan, duke dhënë një normë të përgjithshme suksesi prej 99.74 përqind. Kjo ishte akoma mjaft e mirë për MRG Effitas që të jepte Avira rezultatin e tyre të “certifikuar” të Nivelit 1 për t’u përputhur me Bitdefender.

Raundi i Katër Mendimeve

Rezultatet e mbrojtjes për Bitdefender dhe Avira ishin të dyja tejet të larta dhe shumë të ngjashme. Secili kishte vetëm një ose dy rezultate të humbura, duke e bërë të vështirë vendosjen e një fituesi nga të dyja palët. Ky raund është një barazim, në përgjithësi.

Raundi: Mbrojtje Asnjë fitues i qartë, pikë për të dy

Logo Avira
Logo Antivirus Bitdefender

5

mbështetje

Nëse po paguani për mbrojtje antivirus, duhet të prisni mbështetje me cilësi të lartë të klientit. Ne do të sigurohemi që Bitdefender dhe Avira t’ju ofrojnë nivelin e duhur të mbështetjes së klientit në këtë raund.

Bitdefender

Siç e prisni nga një biznes ndërkombëtar si Bitdefender, ekzistojnë shumë mundësi për mbështetje në të gjithë botën për klientët. Për të filluar, ekzistojnë 16 linja telefonike rajonale të disponueshme për klientët në pothuajse çdo kontinent.

Bitdefender-Site-Mbështetje

Nëse mbështetja telefonike nuk është për ju, mund të flisni për të mbështetur stafin gjatë bisedës live, ose mund të paraqisni pyetje mbështetëse përmes emailit. Mbështetja është në dispozicion 24/7 për klientët.

Issuesështjeve të zakonshme të klientit mund të përgjigjen me udhëzues nga baza e njohurive. Udhëzuesit janë të thjeshtë, por vijnë me udhëzime, imazhe dhe video të dobishme për të ndihmuar klientët përmes çështjeve të tyre.

Ju gjithashtu mund të përfitoni nga mbështetja falas e ofruar përmes forumit të mbështetjes, ku klientët dhe stafi tjetër do t’ju përgjigjen pyetjeve tuaja.

Avira

Siç shpjegon rishikimi ynë origjinal i Avira-s, konkluzioni i vërtetë për Avira ishte mospërputhja në mbështetjen e klientit të saj. 

Avira-Site-Mbështetje

Ajo bën shumë gjëra në rregull, me një bazë të gjerë njohuri dhe një kanal të dobishëm në YouTube, me udhëzues dhe këshilla në gjuhë të shumta. Baza e njohurive përfshin FAQ dhe udhëzues që shpjegojnë se si të merren me gabime ose çështje të caktuara.

Eksplorimi i bazës së njohurive dhe kanali YouTube është i vështirë, dhe do të duhet të kërkoni me kujdes për të gjetur përmbajtjen që dëshironi. Ashtu si Bitdefender, ka gjithashtu një forum të komunitetit për klientët për të postuar çdo pyetje që ata kanë, me stafin e Avira dhe klientët e tjerë që përgjigjen.

Nëse keni nevojë për mbështetje të drejtpërdrejtë, mund të përfitoni nga mbështetja telefonike dhe e-mail në gjuhë të shumta. Kjo është e disponueshme vetëm për klientët “premium” dhe së pari duhet të regjistroheni për ta verifikuar këtë.

Rreth pesë mendime

Avira ka mbështetje të mirë për klientët, me udhëzues të gjerë dhe një sërë metodash mbështetëse. Ndërsa Avira është e mirë, sidoqoftë, Bitdefender është më i mirë, me udhëzues të qartë, një forum më aktiv dhe një gamë më të gjerë opsionesh për mbështetjen e telefonit për klientët.

Raundi: Pika e Mbështetjes për Antivirusin Bitdefender

Logo Avira
Logo Antivirus Bitdefender

6

Mendimet përfundimtare

Ne jemi tifozë të mëdhenj të Bitdefender dhe Avira në Cloudward.net, dhe kjo krahasim gjithmonë do të ishte e vështirë për t’u thirrur. Nuk ka pothuajse asgjë midis këtyre kompanive antivirus kur shikojmë miqësinë ndaj përdoruesit dhe cilësinë e përgjithshme të mbrojtjes.

Avira dhe Bitdefender janë të dyja të shkëlqyera për t’u përdorur, dhe do të keni një përvojë të shkëlqyer, cilindo softuer antivirus që ju zgjidhni. Sidoqoftë, zbritjet e gjera të Bitdefender për klientët e rinj dhe mbështetja më e mirë ndaj klientit e shtyjnë Bitdefender pak përpara. 

Kjo është arsyeja pse Bitdefender mbetet zgjedhja jonë kryesore dhe fituesi ynë i përgjithshëm në këtë krahasim.

Fituesi: Bitdefender

Avira dhe Bitdefender janë të dy produktet e nivelit më të lartë, por nëse po kërkoni një mundësi tjetër, mund të shikoni artikujt tanë antivirusë për krahasime, vlerësime dhe përmbledhje të tjera. Na tregoni mendimet tuaja më poshtë, dhe faleminderit për leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me