Si të kopjoni kontaktet tuaja të iPhone

Celulari im është pajisja më e rëndësishme që unë posedoj. Unë e mbaj atë kudo dhe e përdor atë çdo ditë. Gjëja më e rëndësishme në telefonin tim është lista e kontakteve. Shtë e vetmja gjë që e bën pajisjen time kaq të dobishme – pa listën time të kontaktit, telefoni im do të ishte thjesht një shfletues i shtrenjtë në internet.


Mendoni për kontaktet me të cilat flisni ose shkruani shpesh – me sa nga ata numra ose email keni memorizuar? Kanë kaluar ditët kur na është dashur të kujtojmë numrat e telefonit ose t’i vendosim ato në një libër të adresave fizike.

Kjo është arsyeja pse unë do t’ju tregoj se si të kopjoni kontaktet tuaja, në pajisjet iPhone dhe Android. Quickshtë e shpejtë dhe e lehtë për t’u bërë, dhe ne ju kemi treguar tashmë se si të kopjoni plotësisht iPhone-in tuaj, kështu që përqendrimi im këtu është vetëm të krijoni kopje rezervë të kontakteve tuaja. Ne kemi mbuluar gjithashtu si t’i kopjojmë mesazhet e tua në iPhone dhe Android veç e veç.

Do të mbuloj si t’i kopjoj kontaktet tuaja duke përdorur iTunes, si dhe duke përdorur ndonjë nga ruajtjen më të mirë të cloud për iPhone.

Farë do të të duhet

Do të duhet të shkarkoni dhe instaloni iTunes nëse vendosni ta përdorni. ’Shtë në dispozicion falas për përdoruesit e Windows dhe vjen para-instaluar në Mac.

iCloud është platforma e vet e re e Apple dhe ofron një zgjidhje të thjeshtë për të bërë kopje rezervë të iPhone-it tuaj. E tëra që ju nevojitet është një Apple ID, dhe përdoruesit marrin 5 GB ruajtje falas – kjo është e mjaftueshme për të kopjuar kontaktet tuaja. Nëse dëshironi të dini më shumë rreth iCloud, ne kemi krahasuar iCloud vs IDrive në të kaluarën dhe kemi gjithashtu një përmbledhje të bukur të videos, të cilën mund ta shikoni më poshtë.

Do t’ju tregoj gjithashtu se si t’i eksportoni dhe rezervoni kontaktet tuaja nga iCloud në një format të të dhënave vCard, në mënyrë që të mund t’i importoni ato në Kontaktet Google më lehtë. Kjo është e dobishme në rast se vendosni të kaloni në Android ose thjesht dëshironi një kopje rezervë të listës suaj të kontakteve.

Për pajisjet Android, ju lehtë mund të kopjoni kontaktet tuaja në Gmail ose një kartë SD. Kam disa karta SD të lira, më të vjetra, që janë rreth 2 GB në madhësi dhe punojnë shumë për këtë qëllim. Nëse tashmë keni një llogari Google, mund ta keni atë të trajtojë rezervë për ju. Nëse më mirë do të merreni me kopje rezervë, mund të përdorni një program si Super Backup & Rivendosni, për të cilën kemi shkruar në udhëzuesin tonë se si të kopjoni mesazhe me tekst në Android.

Si të Rezervoni Kontaktet në iPhone

Mënyra më e lehtë për të kopjuar kontaktet tuaja në iPhone është të përdorni iTunes. Së pari, do të duhet të shkarkoni dhe instaloni iTunes dhe ta lidhni iPhone tuaj në kompjuterin tuaj me një kabllo rrufeje. Ju do të duhet të trokitni “besimin” në iPhone tuaj kur ju pyet nëse i besoni kësaj pajisje.

Do të shihni një ikonë të pajisjes në pjesën e sipërme të majtë. Takoni këtë ikonë për të zgjedhur cilat të dhëna që dëshironi të sinkronizoni. Ju mund ta vendosni iTunes të rezervojë automatikisht kur pajisja juaj është e lidhur ose mund të zgjidhni kopje rezervë manuale nëse preferoni.

Kur bëhet fjalë për sinkronizimin e kontakteve tuaja, do të dëshironi të klikoni në butonin “informacion” në panelin e majtë. Do të shihni një kuti kontrolluese në dritaret kryesore për të “sinkronizuar kontaktet me” dhe një kuti për të zgjedhur opsionet tuaja.

Mund të sinkronizoheni me Kontaktet e Windows dhe do të keni mundësi të tjera në varësi të programit që keni instaluar – për shembull, Microsoft Outlook do të jetë i disponueshëm nëse e keni aplikacionin.

Rikthimi i kontakteve tuaja të iPhone duke përdorur iCloud

Kjo është një nga zgjidhjet më të thjeshta për të bërë kopje rezervë të kontakteve tuaja. Nëse tashmë përdorni kopje rezervë të iCloud, kjo ka të ngjarë të aktivizohet tashmë.

Takoni “cilësimet” në iPhone tuaj dhe më pas prekni ID tuaj në krye ose trokitni lehtë mbi “iCloud”, në varësi të versionit tuaj të iOS.

Pasi të jeni në menunë iCloud, thjesht trokitni lehtë mbi “kontakte” për të sinkronizuar kontaktet e telefonit tuaj me iCloud.

Eksportoni Kontaktet iPhone në Google

Siç u përmend më parë, vCard është një format i të dhënave për informacione siç janë emrat, titujt, numrat e telefonit ose emailet. Shtë një format i shkëlqyeshëm për të transferuar ose rezervuar listën tuaj të kontakteve dhe unë do t’ju tregoj se si të eksportoni kontaktet tuaja nga iCloud në një vCard. Pastaj mund të përdorni vCard për t’i importuar ato në Kontaktet Google ose kopjuar në një disk tjetër.

Së pari, identifikohuni në faqen e internetit të iCloud. Klikoni “kontakte” dhe pastaj kliko në ikonën e ingranazheve në pjesën e poshtme të majtë.

Tani, klikoni “zgjidhni të gjithë” të ndjekur nga “eksporti i kartelës.” Pasi të keni shkarkuar vCard, gjithçka që duhet të bëni është të shkoni te Kontaktet Google dhe të klikoni “më shumë” nga kutia e majtë, pastaj “importoni”. Zgjidhni kartën tuaj, dhe të gjitha kontaktet tuaja do të ngarkohen dhe do të jenë të disponueshme brenda aplikacioneve të Google.

Ju gjithashtu mund të shfrytëzoni këtë mundësi për të kopjuar atë skedar vCard në një flash drive ose ofruesin tuaj të preferuar të cloud, duke ju siguruar një listë të kontakteve rezervë.

Si të Rikuproni Kontaktet në Android

Mënyra më e thjeshtë për të kopjuar kontaktet tuaja është të jepni lejen e Google për të kopjuar të dhënat e telefonit tuaj. Procesi ndryshon në varësi të telefonit dhe versionit të Android, por është mjaft i thjeshtë.

Takoni “Cilësimet” dhe trokitni lehtë mbi “personal”, pastaj kërkoni një “kopje rezervë” & butonin e rivendosur ”. Takoni “kopjoni të dhënat e mia” dhe ndizni. Do të duhet të shtoni një llogari nëse e juaja nuk është e shënuar tashmë. Për ta bërë këtë thjesht trokitni lehtë mbi “llogari rezervë” dhe pastaj “shtoni llogari”. Ju mund të duhet të shkruani fjalëkalimin ose pinin dhe të futesh në llogarinë Google që shtove.

Si parazgjedhje, artikujt e mëposhtëm do të sinkronizohen me llogarinë tuaj të Google:

  • Cilësimet e Kalendarit Google
  • Rrjetet Wi-Fi & passwords
  • Wallpapers e ekranit fillestar
  • Cilësimet e Gmail
  • Aplikacionet e instaluara përmes Google Play
  • Parametrat e ekranit (shkëlqimi & gjumit)
  • Gjuhe & Cilësimet e hyrjes
  • data & kohë
  • Cilësimet & të dhëna për aplikacionet që nuk janë bërë nga Google (ndryshojnë sipas aplikacionit)

Si të Rikuproni kontakte në Android në kartën SD

Nëse thjesht doni të kopjoni kontaktet tuaja në një kartë SD, thjesht trokitni lehtë mbi dhe hapni aplikacionin “kontakte” në telefonin tuaj. Shikoni butonin “menu” dhe trokitni lehtë mbi atë dhe prekni opsionin “Import / eksport”. Zgjidhni “Kartën SD” dhe lista juaj e kontakteve do të kthehet në kartën tuaj si një skedar vCard.

Ky format është i pajtueshëm me shumicën e aplikacioneve të listës së kontakteve dhe do t’ju lejojë të importoni / eksportoni kontakte në pajisje ose aplikacione të tjera që përdorni. Shtë një ide e mirë ta bëni këtë në një kartë SD rezervë – nëse humbni telefonin, ju humbni kartën SD që është edhe në të, kështu që mbani një kopje rezervë të ruajtur diku të sigurt.

Opsione të tjera për kopjimin e kontakteve tuaja

Kur bëhet fjalë për kopje rezervë, nuk ka mungesë opsionesh. Shpesh është një ide e mirë të kesh më shumë se një zgjidhje rezervë.

Ne kemi hedhur një vështrim të hershëm në rezervën më të mirë të cloud për iPhone në 2017, ku mund të gjeni disa ofrues të tjerë për të zgjedhur nëse dëshironi të përdorni diçka përveç iTunes, iCloud ose Kontaktet e Google.

Kemi edhe përdorues të Android-ve të mbuluar, me mbledhjen tonë të fundit të ruajtjes më të mirë të cloud për Android. Ekipi ynë i ekspertëve ka hulumtuar çdo ofrues për të bërë më të lehtë për ju të kopjoni pajisjen tuaj Android dhe t’i mbani të dhënat tuaja të sigurta.

përfundim

Lista juaj e kontakteve është e rëndësishme – pa atë, telefoni juaj është ngjitur me padobitë. Shtë e lehtë të kopjoni kontaktet tuaja në një iPhone, kështu që merrni kohën për ta bërë atë tani dhe nëse jeni si unë, përdorni një nga shërbimet tona më të mira të ruajtjes së cloud për kopjime automatike.

Nëse e shijuat këtë artikull, ju lutemi na tregoni se çfarë mendoni në komente. Mos ngurroni të na kontaktoni me çdo pyetje që mund të keni. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me