Si të kopjoni iPhone tuaj në iCloud

Humbja e telefonit tuaj është një skenar makthi për shumë njerëz: me një rënie fotografitë tuaja, informacionet e kontaktit për miqtë dhe historia e mesazheve thjesht janë zhdukur. Rikthimi i të dhënave tuaja me siguri paraprakisht është diçka që ne këtu në Cloudward.net ju rekomandojmë gjithmonë ta bëni.

Për fat të mirë, nëse keni një iPhone, Apple ju ka mbuluar: është i dobishëm shërbimi rezervë në internet iCloud është i thjeshtë për tu instaluar dhe ju jep 5 GB hapësirë ​​ruajtjeje falas, për tu bootuar. Në këtë artikull, ne do t’ju ndjekim katër hapat e nevojshëm për të kopjuar iPhone-in tuaj. Vini re se përdoruesit e iPhone kanë mundësi të tjera përveç iCloud, shikoni pesë rezervat tona më të mira të cloud për iPhone.

iCloud nuk duhet të ngatërrohet me shërbimin tjetër të Apple, iCloud Drive. iCloud është një shërbim i ruajtjes së cloud dhe rezervës, ndërsa iCloud Drive është më shumë si Dropbox dhe ju lejon të ndani dokumente dhe të ngjashme. Ne kemi krahasuar iCloud Drive me një nga ofruesit tanë të preferuar IDrive në një artikull tjetër.

Nëse dëshironi të dini më shumë rreth iCloud para se të fillojmë, kontrolloni paraqitjen tonë të ruajtjes më të mirë në cloud të vitit 2017 ose rishikimin tonë të videos më poshtë.

Rishikimi i Video iCloud

Rezervoni iPhone tuaj në iCloud

Tani, pa bërë më shumë ado, le të fillojmë të kopjojmë iPhone-in tuaj. Do të duhet të keni gati tre gjëra para se të fillojmë:

  • Një iPhone që funksionon të paktën iOS 5.0
  • Një lidhje Wi-Fi
  • Fjalëkalimi për Apple ID tuaj

I njëjti proces mund të përdoret për të kopjuar dhe rivendosur iPads dhe minis iPad. Nëse keni nevojë për më shumë se sa ju jep Apple 5GB, një hapësirë ​​shtesë prej 50 GB ju vjen vetëm 0,99 dollarë në muaj dhe nuk është me të vërtetë një opsion i keq nëse planifikoni të përdorni të gjitha. Nëse kjo nuk është e mjaftueshme, ju gjithashtu keni mundësinë e blerjes së 200 GB për 2,99 $ / muaj ose 1 TB për 9,99 $ / muaj.

Hapi 1: Nxirrni mbeturinat

Nuk është e mundur që personi mesatar të bëjë një kopje rezervë të suksesshme 5 GB pa hequr qafe disa gjëra. Një mënyrë e thjeshtë për të thënë se sa ruajtje do t’ju duhet është duke klikuar te “gjenerali” nën “cilësimet” dhe pastaj duke klikuar në “përdorim”.

Kopjimi juaj do të jetë përafërsisht madhësia e rrotullimit të kamerës tuaj, plus të gjitha aplikacionet tuaja, kllapa “ruajtje totale” mund të injorohet pasi përfshin shumë gjëra të tjera, si vetë OS, që nuk janë të rezervuara. Një gjë tjetër që mund të bëni tani është të lidheni me një lidhje Wi-Fi dhe të kontrolloni baterinë tuaj ose të lidheni me një burim energjie nëse kërkohet.

Hapi 2: Gjeni butonin rezervë

Ky hap është goxha i drejtpërdrejtë: në një iPhone 4, shkoni te menuja e cilësimeve (duket si mashtruese) dhe lëvizni poshtë derisa të shihni iCloud; zgjidhni atë dhe më pas zgjidhni “ruajtjen dhe kopjen rezervë”, lart sipër “fshini llogarinë time” me të kuqe. Në një iPhone 5 është pak më ndryshe dhe duhet së pari të prekni “cilësimet”, pastaj ID e përdoruesit tuaj në krye, dhe pastaj trokitni lehtë mbi “iCloud” dhe “rezervë iCloud”.

Hapi 3: Aktivizoni rezervimin

Një klikim i vetëm është me të vërtetë gjithçka që duhet të keni në këtë hap: gjithçka që duhet të bëni është të goditni butonin on / off në të djathtë, ku thotë “rezervë iCloud”. Pasi ta ndizni, një mesazh shfaqet duke kërkuar fjalëkalimin në Apple ID tuaj.

Hapi 4: Prisni që të përfundojë kopjimi

Ky është deri tani hapi më i lehtë dhe mund të përfshijë ndonjë gjë nga kapja e një rostiçeri tek marrja e qenit për një shëtitje. Pasi të aktivizoni opsionin rezervë iCloud, do të rezervoni telefonin tuaj sa herë që kyçet, futet në një burim energjie dhe lidhet me Wi-Fi.

Nëse nuk do të prisni të përmbushen të gjitha ato kritere, një mundësi tjetër është të klikoni aty ku thotë “rezervë tani” me blu.

Pasi të jetë bërë kopja rezervë, të dhënat tuaja tani janë të sigurta nga dëmtimi në re dhe mund të shkoni për biznesin tuaj pa shqetësime.

Hapi ekstra: Rivendosja e kopjes rezervë

Pra, imagjinoni se ka ndodhur më e keqja dhe keni humbur iPhone tuaj ose është vjedhur. Meqenëse keni vazhduar të bëni kopje rezervë, gjithçka që duhet të bëni pasi të keni aktivizuar iPhone-in tuaj të ri, futni Apple ID tuaj dhe do t’ju kërkohet të përdorni ose telefonin si një pajisje krejtësisht të re ose nëse dëshironi të bëni kopje rezervë nga iCloud.

Pasi të zgjidhni iCloud, do t’ju kërkojë emrin dhe fjalëkalimin tuaj dhe do t’ju tregojë dy kopjet rezervë të fundit dhe kohën kur janë bërë. Zgjidh cilindo që mendon se është më i miri dhe iPhone do të duket sikur nuk e ke humbur kurrë, madje edhe Wallpapers do të shfaqen aty ku ju pëlqejnë më mirë.

Mendimet përfundimtare

Rikthimi i iPhone tuaj është një nga gjërat më të lehta që do të bëni ndonjëherë; gjithçka që duhet të bëni është të ndiqni disa hapa të thjeshtë siç përshkruhen më lart dhe ju jeni mirë të shkoni. Të dhënat tuaja mund të jenë të sigurta me vetëm disa çezma të gishtit dhe duke qenë se iCloud është falas për 5 GB-in e parë, nuk keni asgjë për të humbur.

Megjithëse ne këtu në Cloudward.net si iCloud mjaft mirë, ne mendojmë se mund të përdorë ca punë këtu dhe atje, siç mund të lexoni në artikullin tonë të krahasimit të iCloud vs Dropbox. Nëse nuk jeni të sigurt nëse iCloud është mënyra për të parë për ju, sigurohuni që të kontrolloni listën tonë të shërbimeve më të mira të ruajtjes së cloud..

’Shtë kjo për këtë si-si për të kopjuar iPhone tuaj në iCloud, na tregoni nëse keni ndonjë sugjerim ose pyetje në komentet më poshtë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me